Jump to content
IGNORED

Aerodromi i letenje


Аврам Гојић

Recommended Posts

Ima li neko iskustva u poslednjih 2-3 godine sa letenjem za bozic i NG, pogotovo novu godinu?pravim neki plan, i od 31.12. ujutru do 01.01. uvece bih trebalo da budem na 5 letova, od kojih je jedan prekookeanski [total 10 letova u 10 dana :wacko: ]leteo sam 31.12/01.01 iz afrike za uk, ali pre nekih 8 godina... i koliko me secanje sluzi, 1. januara '01 sleteli smo na heathrow na vreme :)

Edited by jms_uk
Link to comment

Malo kasnim sa uključivanjem u diskusiju, ali s povodom ove priče o različitom trajanju leta na istoj liniji, a u suprotnim smerovima (ako mislite da sam glup ili neobrazovan, saopštite mi to nežno... ja prosto moram pitati): Kad se leti tako da se pritom bitno menja geografska dužina (istok-zapad), zar na trajanje leta ne utiče i rotacija zemljine kugle ispod aviona? Hoću reći - u jednom smeru avion "juri" grad koji mu zajedno sa Zemljom beži k istoku, a u suprotnom smeru taj isti grad bi trebalo da mu "trči u susret"? Meni zvuči logično, šta da radim :)

Link to comment
Hoću reći - u jednom smeru avion "juri" grad koji mu zajedno sa Zemljom beži k istoku, a u suprotnom smeru taj isti grad bi trebalo da mu "trči u susret"? Meni zvuči logično, šta da radim :)
ali zbog vetrova je upravo obrnut slucaj :)
Link to comment
pravim neki plan, i od 31.12. ujutru do 01.01. uvece bih trebalo da budem na 5 letova, od kojih je jedan prekookeanski [total 10 letova u 10 dana :wacko: ]
:Hail: ni na nebu ni na zemlji 2 ;)moj sprinetrski rekord je 3 leta za 12 satina srednjoj distanci 14 letova za 19 dana (ukljucujuci 2 leta sa tranzitnim sletanjem) sta se desava sa sever/jug letovima? peking - saigon npr je znacajno duzi let od povratnog. isto ima veze sa vetrom?
Link to comment
:Hail: ni na nebu ni na zemlji 2 ;)
nije da pokusavam da zakomplikujem stvari, ali kad vidim kakve su razlike u cenama karata ako ne letim 25. i 31. decembra ne preostaje mi mnogo izbora.
Link to comment

novi hitrou teminal 5, zbog koga se vise ne mora vaditi tranzitna viza ako se preseda u londonu, je sasvim ok. ok, doduse, koliko to moze da bude 1 aerodrom, po definiciji nehumano mesto gde ljudi čekaju da uđu u metalne cevke, skidaju kaiševe i cipele.british ima super sistem e-checkina. iskoristio da si uznem sedište u prvom redu ekonomske klase i dignem noge na emergency exit ispust u boingu 777. jednom recju, biznis klasa za sirotinju. gvint je samo da se uloguješ bukvalno prvi minut kada ta opcije postane dostupna, znaju i ostali za jadac. naravno i čepovi za ušesa, pošto su u prvom redu po difoltu i sedišta roditelja sa decom.

Link to comment

Moja preporuka:U narednih par nedelja, izbegavajte Italiju, i aerodrome u istoj, kao i avio-kompanije. Najavljuje se talas štrajkova svih vrsta, tako da će biti praktično nemoguće izmigoljiti se živ iz tog haosa.Danas su već počeli sa vozovima.

Link to comment
Malo kasnim sa uključivanjem u diskusiju, ali s povodom ove priče o različitom trajanju leta na istoj liniji, a u suprotnim smerovima (ako mislite da sam glup ili neobrazovan, saopštite mi to nežno... ja prosto moram pitati): Kad se leti tako da se pritom bitno menja geografska dužina (istok-zapad), zar na trajanje leta ne utiče i rotacija zemljine kugle ispod aviona? Hoću reći - u jednom smeru avion "juri" grad koji mu zajedno sa Zemljom beži k istoku, a u suprotnom smeru taj isti grad bi trebalo da mu "trči u susret"? Meni zvuči logično, šta da radim :)
fizicari ovog foruma bi mozda to lepse objasnili nego ja. teoretski je tacno, posto je gravitaciono ubrzanje malo manje na 10 hiljada metara nego na povrsini zemlje. medjutim, taj uticaj je beznacajan, posto je razlika jako mala. ako se dobro secam nekih primitivnih modela, mozemo smatrati da je g~=0 negde oko 3600 km sto je za 3 reda velicine vece nego visina na kojoj je avion. veza je linearna, pa je g na 10 hiljada metara, iznad ekvatora od prilike 9.8*(3600-10)/3600 ~= 9.77. to nije nesto sto ce napraviti razliku od pola sata izmedju evrope i amerike. glavnu razliku pravi jet stream, strujanje vazduha koje uvek ide od zapada ka istoku i odmaze kad se leti na zapad.
Link to comment
e da, upravo mi javise da su mi neki poznanici ostali zarobljeni na fiumicinu. alitaliom vise ne bih leteo ni dzabe.
Rim: Putnici čekaju let za Beograd 10. novembar 2008. Broj komentara: 1 Pošaljite komentar Kako saznaje B92, na aerodromu "Leonardo da Vinči" u Rimu putnici od 14 časova čekaju let za Beograd koji je otkazan zbog štrajka osoblja Alitalije.Uprava aerodroma saopštila je putnicima da mogu da zamene karte za utorak da bi ih prevezao avion Jata koji sutra pre podne leti iz Rima za Beograd, izjavio je za B92 jedan od putnika.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...