Jump to content
IGNORED

Igre


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

Hteo bih samo da pohvalim lika (likove) koji pišu kasniji Epic quest line u LOTRO-u, naročito onog koji je pisao Book III. Iako solidne, Book I i prvi deo Book II su bili u priličnoj meri izmišljotine koje nemaju mnogo veze sa knjigom (novi Witch King u Angmaru, odnosno hipotetička ekspedicija patuljaka u Moriju nakon prolaska Družine Prstena). Drugi deo Book II i Book III imaju istu dozu igračke zanimljivosti, ali prate događaje opisane u knizi, iz drugog ugla i na marginama glavnog događanja, i na dinamičan i zanimljiv način - avatar se prvo priključuje snagama iz Lorijena koje napadaju Dol Guldur, a po završetku toga se vraća u Rivendell, prikuplja Grey Company koji ide da traži Aragorna i odnese mu Anduril, i kreće sa njima ka Rohanu kroz Eregion, Enedwaith i Dunland. Juče sam imao tu čast da se borim rame uz rame sa Teodredom na gazovima Izena, i prisustvujem njegovom nesrećnom kraju, veoma sam u tome uživao.

 

Inače, svaka pohvala Turbine-u što igre pravi u skladu sa knjigom, a ne sa filmovima, to verovatno ne bih lako podneo.

Link to comment

Hm, davno sam gledao ali to odnošenje Andurila zaboravnom Aragornu meni nešto zvuči baš filmski.

 

My bad, sorry. Ne nose mu Anduril, ni u knjizi ni u igri, već poruku iz Rivendela i zastavu koju je napravila Aruena. Mač nosi samo Elrond u filmu (što je i jedan od najglupljih momentata filma, uz lorijenske commando elfove koji dolaze u Helm's Deep, Sema i Froda u Ozgilijatu i vojsku mrtvih na Pelenoru).

Link to comment

Eh, sad kad reče Sam i Frodo u Ozgilijatu, uvek se setim genijalne scene kad Faramir i neki njegov kolega raspravljaju valjda kako će da se povuku preko reke, pa otvore mapu i kažu "preći ćemo ovde", a ono mapa cele Srednje Zemlje, u Gondoru ucrtani samo Minas Tirit, Minas Morgul, i Ozgilijat između :D Pa Faramire, reko, nije ni čudo da si izabrao bukvalno jedinu lokaciju na mapi između druge dve... Mora da kao izvidnici često koriste tu mapu, kad zaborave gde je istok a gde zapad.

Link to comment

U pravu su ljudi bili, King's Bounty iz '08 je racunarski krek. I strasno koliko ovo podseca na Heroje, mada je prvi KB izasao pre prvih Heroja, pa je pitanje ko je tu koga pokrao :D Ima tu i nekih problema poput nepregledne mape i nekih prejakih protivnika gde im mesto nije, ali s obzirom da ovo igram nekih 5 sati dnevno, posteno je reci da se ipak radi o sitnicama. Ako ima neki ljubitelj Heroja koji nije igrao King's Bounty, apsolutna preporuka.

Link to comment

Cim mozes, uzmes skill za procenu jacine protivnika i nema zabune(sva 3 nivoa). Ja trenutnutno igram KB Dark Side povremeno i fino mi je legao. Armored Princess mi se cini najboljim delom do sada. Tu su neke stvari iz prve igre ispolirane, ubaceno par novih. Kasnije je bilo malo sustinskih promena, eventualno tematskih.

Link to comment

Hteo bih samo da pohvalim lika (likove) koji pišu kasniji Epic quest line u LOTRO-u, naročito onog koji je pisao Book III. Iako solidne, Book I i prvi deo Book II su bili u priličnoj meri izmišljotine koje nemaju mnogo veze sa knjigom (novi Witch King u Angmaru, odnosno hipotetička ekspedicija patuljaka u Moriju nakon prolaska Družine Prstena). Drugi deo Book II i Book III imaju istu dozu igračke zanimljivosti, ali prate događaje opisane u knizi, iz drugog ugla i na marginama glavnog događanja, i na dinamičan i zanimljiv način - avatar se prvo priključuje snagama iz Lorijena koje napadaju Dol Guldur, a po završetku toga se vraća u Rivendell, prikuplja Grey Company koji ide da traži Aragorna i odnese mu Anduril, i kreće sa njima ka Rohanu kroz Eregion, Enedwaith i Dunland. Juče sam imao tu čast da se borim rame uz rame sa Teodredom na gazovima Izena, i prisustvujem njegovom nesrećnom kraju, veoma sam u tome uživao.

 

Inače, svaka pohvala Turbine-u što igre pravi u skladu sa knjigom, a ne sa filmovima, to verovatno ne bih lako podneo.

 

Preporucujes li igru ? Kakav je f2p, ja sam nekad davno pocinjao i nije me uvukla, a sad kad citam tvoje postove igra mi se ?

Link to comment

Cim mozes, uzmes skill za procenu jacine protivnika i nema zabune(sva 3 nivoa). Ja trenutnutno igram KB Dark Side povremeno i fino mi je legao. Armored Princess mi se cini najboljim delom do sada. Tu su neke stvari iz prve igre ispolirane, ubaceno par novih. Kasnije je bilo malo sustinskih promena, eventualno tematskih.

 

U ovom prvom delu ti je jacina protivnika od pocetka poznata (very weak do impossible), jedino ako nisi mislio na Scouting? To valjda pokazuje i koje jedinice protivnik ima, mada ne bih znao jer je nisam pazario.

Link to comment

Preporucujes li igru ? Kakav je f2p, ja sam nekad davno pocinjao i nije me uvukla, a sad kad citam tvoje postove igra mi se ?

 

Izvini što nisam ranije odgovorio, ceo dan se majem nekim drugim stvarima.

 

LOTRO je u osnovi veoma lagan MMORPG, skoro u potpunosti orijentisan ka PvE soliranju, pa se tu dosta približava offline igrama. Ima i PvP-a i grupnih kvestova, ali je to možda 10 % igre, naročito na manjim nivoima. Čini mi se da endgame ima više grupnih stvari, ali ja do tamo još nisam stigao (moj main character je trenutno na 78. nivou od 100, alt na 29.). U vezi sa ovim valja napomenuti da se od početka do endgame-a ne stiže tako brzo, ja igram relativno često u poslednja tri meseca, pa sam se opet podigao tek sa 68. na 78. nivo, i to u potpuno otključanim zonama.

 

Što se kvestova tiče, ne treba očekivati nekakve izazove ili preteranu kreativnost. Barem 2/3 kvestova su klasični MMORPG fetch ili kill kvestovi, umotani u jadnu oblandu neke pričice. Nećeš imati bilo kakvu logičku glavolomku, niti ćeš moći da ih rešiš na neki kreativan način osim pokoljem neprijatelja ili šunjanjem pored njih po tačno predviđenoj putanji. Osim toga, oni su po pravilu veoma lagani (osim ako ne ideš na kvestove koji su 10 levela iznad tvog) i imaju kvest markere (koje je moguće isključiti, doduše). Ni nagrada za kvestove nije neka, osim legendarnih itema, celokupnu opremu i potrepštine ćeš ili sam kraftovati ili kupiti u Auction house-u.

 

E sada, dve stvari čine ovu igru zaraznom - developeri i game community. Očigledno je da su developeri i zaljubljenici i poznavaoci Tolkinovog lore-a, i to se vidi iz svakog piksela ove igre - entrerijera, eksterijera, priče, detalja, načina na koji se igra razvija, itd. Ja sam počeo da igram kada je level cap bio 50 i kada je bilo samo osam zona - Shire, Breeland, Blue Mountains, Lone Lands, North Downs, Trollshaws, Evendim i Angmar, i Ettenmoors kao PvP zona. Od tada se igra proširila na veći deo Srednje zemlje - Forochel, Misty Mountains, Eregion, Enedwaith, Dunland, Moriju, Lothlorien, Mirkwood, Isengard, Fangorn, Rohan i Gondor (ceo, osim Minas Tiritha), odnosno na sve osim Mordora, Harada, severnog dela Mirkwooda i dela oko Lonely Mountaina, i svaki od ovih delova je urađen sa izuzetnom ljubavlju i pažnjom, gomilom detalja i referencama na dublji lore. Tako ćeš u Forochelu (koji je kao zona sam remek delo) naći olupinu broda kojim je Arvedui hteo da pobegne u Greyhavens, u Evendimu ruševine Annuminasa i Elendilovu grobnicu, u Okrugu ćeš uživati u pastoralnim predelima i mirnom životu Hobita, u Breelandu će te Tom Bombadil spašavati iz Mogile i pićeš u Krčmi kod Ponija koji se propinje, u Lonelandsu ćeš istraživati ruševine Weathertopa, u Rivendellu ćeš razgovarati sa Elrondom i Glorfindelom, u Moriji ćeš videti leš Balroga i boriti se na Endless Stair, u Lorienu obići fascinantni Caras Galadhon, bežaćeš iz tamnica Isengarda i rušiti Dol Guldur. Posebni dragulji su povremene retrospektive istorijskih događaja gde igraš predefinisane avatare u nekim situacijama - prisustvovaćeš oslobađanju Balroga u Moriji za vreme vladavine Durina VI, upoznaćeš Saurona dok je još bio Annatar u Eregionu i pokušao da ukrade znanje o Prstenovima od Celebrimbora, prisustvovaćeš zakletvi koju su niži ljudi Gondora dali Elendilu na Stone of Erech, itd.

 

Što se game community-ja tiče, barem tamo gde ja igram (Laurelin EN - RP server) teško da ima bilo ko ko nije pročitao knjigu barem dva puta, a nema ni mlađih od 20 godina. Ljudi igraju sa užitkom RP-uju i zabavljaju se, prave koncerte i svadbe, prepucavaju se elfovi i dwarfovi, prave takmičenja u ispijanju alkohola i slično. Ume da bude jako zabavno.

 

Zaključak - bez obzira na sve mane i činjenicu da je u pitanju MMO, ovo je bez konkurencije najbolja LotR igra, koja je must play za svakog ljubitelja Tolkina. Njen uticaj se preliva i u druge sfere - pisao sam na temi o Hobbit filmovima da mi se u pojedinim trenucima čini kao da gledam kako neko igra LOTRO, masa stvari je pozajmljena i prekopirana iz igre, od odeće i opreme, izgleda orkova i goblina do arhitekture.Što se tehničkih aspekata tiče, ovo je stara igra, i to se vidi i na grafici, a naročito u vrlo problematičnoj animaciji, ali sa vremena na vreme može da ponudi vrlo spektakularne prizore. Sa druge strane, to omogućava da je moja mašina iz 2007. godine tera bez bilo kakvih problema. 

 

U pogledu FtP-a, treba reći da on postoji, ali da je igra praktično neigriva ako se nešto ne plati. Teorijski, moguće je nagrindati dovoljno Turbine poena da se otključa celokupan content, ali bi ti za tako nešto trebali meseci i meseci igranja - npr. otključavanje bilo koje druge zone osim četiri inicijalno otključane (Blue Mountains, Shire, Breeland i Lone Lands) košta oko 400 TP, a ti ako uradiš sve u jednoj zoni možeš dobiti oko 150 TP + imaš i druge stvari zaključane - inventory bags, currency cap, crafting, broj avatara itd. Za ekspanzije (Morija, Rohan, itd.) da i ne govorim, one idu od 1000 TP do 4000 TP. Premda se te stvari otključavaju za ceo account, a posebno ih grinda svaki avatar, za njihovo otključavanje bi ti trebalo da sa svim avatarima na par različitih servera očistiš sve, za šta su potrebni meseci. Stoga je mnogo bolje da se uzme bar jedan mesec pretplate, čime se neke stvari automatski otključavaju, kao i da se sa vremena na vreme kupuju Turbine poeni. Dobra stvar je što ono što otključaš ostaje trajno otključano, pa nemaš obavezu da se loguješ i igraš da bi očuvao neku privilegiju.

 

Auh, koliki post, javi mi ako te još nešto zanima. Okačiću neke slike kasnije, sad idem da čuvam decu.

Link to comment

U pravu su ljudi bili, King's Bounty iz '08 je racunarski krek. I strasno koliko ovo podseca na Heroje, mada je prvi KB izasao pre prvih Heroja, pa je pitanje ko je tu koga pokrao :D Ima tu i nekih problema poput nepregledne mape i nekih prejakih protivnika gde im mesto nije, ali s obzirom da ovo igram nekih 5 sati dnevno, posteno je reci da se ipak radi o sitnicama. Ako ima neki ljubitelj Heroja koji nije igrao King's Bounty, apsolutna preporuka.

Kings bounty je heroes 0.

Meni su u nekom originalnom pakovanju heroes 1&2 kao bonus dali kings bounty.

 

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

Link to comment

U ovom prvom delu ti je jacina protivnika od pocetka poznata (very weak do impossible), jedino ako nisi mislio na Scouting? To valjda pokazuje i koje jedinice protivnik ima, mada ne bih znao jer je nisam pazario.

 

Pogledah, Scouting je u pitanju. To je neophodnost, kako bi redje naletao na nemoguce situacije(mada se dese i tada povremeno).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...