Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

beans, beans, good for your heart,the more you eat, the more you fart,the more you fart, the better you feelso let's eat beans for every meal
zanimljivo, ja znam za verziju:beans, beans, the magical fruitthe more you eat, the more you toot
Link to comment
te se lisicarke realno dosta kilavo prodaju. zemunske su jeftinije od onih sa pijaca u centru a njemu opet ostanu nekoliko dana, ljudima skupo 600 kinti, i onda stvarno ne ulivaju poverenje. ma cak i kad su sveze, ove godine su prilicno mrljave. mislim da je problem ustvari ogromna vlaga zbog ovogodisnjih kisa, vrganji na primer bas ninasta ne lice zbog toga. zato se osecam malo sigurnije da ih barem kupim prvog dana kada dodju.
pa i ako stoje par dana, ako na oko i nos izgledaju ok, onda valjda i nije problem sto stoje par dana. a? ne znam kad ih je doneo kad sam ih ja kupila, ali meni su stajale par dana u frizideru i nikakve sumnjive znake nisu odavale. doduse, just in case ih nisam detetu davala, mada sam zbog nje preskocila da stavim vino. umesto toga stavila sam vinagre de jerez (kod nas kako, seri sirce?) da mu da reski smek.
Link to comment

ne nije problem da stoje kada imaju zdravo telo a pre svega ako stoje u papirnoj kesi a ne u najlonu (zbog "znojenja" u frizideru). ali ove godine sumske pecurke izgledaju dosta gore nego ranije zbog pomenutih kisa. cak su i dosta prljavije, nisu blatnjave nego kao da komadici zemlje ulaze pod kapicu. ja inace pokusavam da ne perem sumske pecurke sve dok mogu da prodjem bez toga, jer umeju da se pod mlazom vode ostete, lakse mi je da ih krpicom ili papirnim ubrusom obrisem ako vidim da su negde pokupile malo zemlje. medjutim sa ovogodisnjim nema sanse bez pranja.

Link to comment

za pecurke bilo sumske ili gajene vazi kulinarsko pravilo da se ne peru, vec prebrisu krpom jer tako pustaju manje vode tokom kuvanja. mada, sto kazes i ja sma ove morala da perem jer me inace nisu ubedile da bi termicka obrada ubila sve ono sto je na njima ostalo.

Link to comment

ne bi htjela bit party pooper, ali na jadranskoj obali svježeg boba nema iza 5 mjeseca. doduse, mozda je uvezen od nekud drugdje. ali i kad je smrznut ne gubi skoro nista. meni je najbolji najjednostavnije lešo. inače, puno ljudi ga radi "na manistru", dakle s tjesteninom što je kompletan obrok.

Link to comment

tako se zadesilo da sam bas sad naletela na jedan recept za gazzin bob. zvuci kao da nema mnogo cimanja posto recept ide otprilike staviti sve sastojke da se kuvaju i kad je gotovo posluzite

Elisabeth Luard: Broad beans (with or without ham) and marjoramSpoon food from sunny Andalucía – nothing fancy, to be eaten from a bowl with a glass of chilled dry sherry in the sunshine when the broad beans are young and tender enough to include the pods. Broad beans, when fresh and young, have a delicate, asparagus flavour with a faint glueyness rather like okra. A mixture of older, middling and young beans, as happens when you grow your own, gives a satisfying contrast of taste and texture. To make the dish vegetarian, simply omit the ham and double the marjoram. Make sure to bubble the juices down to a deliciously oily little slick.Serves four to six.1kg young broad beans, unpodded4 tbsp olive oil1 tbsp diced serrano, prosciutto or lean bacon1 glass (about 150ml) dry sherry or white wine2 garlic cloves, roughly chopped2 tbsp chopped flat-leaf parsley1 tbsp chopped fresh marjoram Salt, pepper and a little sugarHard-boiled eggs (optional), to finishString the broad bean pods as you would runner beans, and chop into short lengths following the curve of the beans inside. (If using older beans, discard the pods; and if the beans have really leathery skins, slip them out of their coverings, too.)Put everything into a casserole or heavy pan, adding enough water just to submerge the beans. Bring to a boil and season with salt, pepper and a pinch of sugar (this cuts the acidity of the wine). Turn down the heat to a steady simmer, cover and cook until the beans are perfectly tender – allow 40-50 minutes. Add more boiling water if it looks like drying out. When the beans and pods are tender, remove the lid, turn up the heat and bubble up fiercely to reduce the juices to a well-flavoured ladleful of sauce.Allow to cool a little before serving with crusty bread for mopping both juices and fingers. For a more substantial dish, finish with quartered hard-boiled eggs.To drink: The bracing, saline tang of La Gitana Manzanilla (around £8.49, Majestic, Sainsbury's, Tesco, Waitrose; 15% abv) is just right if you're after a light sherry. Drink chilled.
Link to comment
zanimljivo, ja znam za verziju:beans, beans, the magical fruitthe more you eat, the more you toot
tako ti je to sa tom usmenom knjizevnoscu ;) tu verziju zna i homer simpson :)imam jos jednu, kad se podrigne, onda se kaze:excuse me sir, for being so rude,it wasn't me it was my food,it popped back up to say hello,but now its gone back down bellow,if it went twice around my heartit would come out as a fart. :D
Link to comment
cool.gif napravio sam bobsuper je ispalojedino sto sam se okozio da ga ocistim. ocistiti kilo i po boba od mahune nije neki problem, to traje 10 minuta zato sto u svakoj ima maksimalno po 2 zrna ali je zato ciscenje zrna od ljuske zesci pain in the ass. sledeci put naredjujem babi na pijaci da mi to lepo pripremi i oljusti koliko god da kosta.sta sam radio? prakticno vrlo malo. na srednje zagrejano ulje dodao 2 cena belog luka i saku sveze majcine dusice da pusti aromu. sitno naseckao 3 srednje salote (pojavile se u boljim i vecim maxijima, upakovane u mrezicu sa 250g, kostaju oko 60 din), dodao u to i lagano izdinstao. u to sipao ociscen bob i nalio sa malo vode da ogrezne. dodao neki suvi crni bosiljak, to i nisam morao nego mi bio pod rukom. kuvao nekih 15 min dok bob nije polako omeksao, onda posolio i dodao 2 zrela paradajza ociscena od kore, naseckana relativno sitno. istovremeno naseckao saku suvog paradajza prethodno odstajalog 15-tak min u vreloj vodi. promesao i ostavio na tihoj vatri jos 15min. pred kraj dodao jos malo belog luka i timijana. znaci ukupno 35-40 min spremanja, ne vise od toga. kraj se cak i vizuelno vidi, bob pusti svoj sok, paradajz se zgusne.ovo moze da se jede na tri nacina. meni su se jeli brusketi pa sam tostirao neki rogenartov razani hleb na koji sam dok je vruc istrljao cen belog luka, namazao belim kozjim sirom, preko toga stavio izdasnu kolicinu boba, posuo svezom majcinom dusicom i dobrim maslinovim uljem i to je to.ovo je sigurno opasan preliv za paste. onda moze naravno da se jede kao varivo, samo za sebe ili dodatak uz neko meso. last but not least, moze da se ubaci u blender ili avan i da se pulverizuje tako da se napravi jako dobar letnji namaz. treba ga samo sipati u cistu teglu, zaliti maslinovim uljem i to moze da stoji par nedelja u frizideru. Edited by gazza1
Link to comment
sta je timijan, a da nije majcina dusica?kozji sir, jel bio krem sir posto si ga mazao?
Timijan je slican majčinoj dušici, ali je viši i stabljika mu ne puzi po zemlji, nego raste uspravno (do 30 cm); listovi su uži, cvasti nisu tako zbijene i biljka ne raste kod nas divlje, nego se gaji.timijan3.jpg Edited by aram
Link to comment

'bem li ga, timijan - majcina (majkina, sto bi reko goran kozic iz zdravog zivota) dusica, to je to sa slike. vise ne znam sta je sta (ako ne pise na saksiji :unsure: ), narocito kad otrebim ljuske sa kilo i po boba.kozji sir - ma obican vulgaris beli sa zemunske pijace, onaj sto je nekad stajao na tezgi pa se sad pred naletom vrucine sklonio u neku bocnu ulicicu. ali nije los taj je po difoltu masan pa se kruni i onda je zgodan da se namaze na prepeceni leba.evo slike:kuha se, ajmepost-143-12783688562122.jpggotovo, ajme (ignorisite pesto zalutao u kadar)post-143-12783688782678.jpgsendvIci (meko c)post-143-12783689015695.jpgbraco alkosi, padnite mi na grudipost-143-1278368921778.jpg

Link to comment

mmmm, g&m edicija :) bas sam pre nedelju dana probao berbu 2009, dobar. alŽ jos nije u prodaji, koliko sam shvatio, samo moj trgovac dobio par flasa.

Link to comment

apsolutna preporuka za ovaj recept: http://www.chocolate-source.co.uk/chocolate_recipes_muffins_chocolate_citrus_muffins.htm3-4 puta smo pravile drugarica i ja, i gotovo da je nemoguce zeznuti ga i kad se trudiš. a tako su jednostavni i ukusni. sad sam napravila bez praška za pecivo, mrzelo me da izađem, i uopšte nisu loši. možda samo da sam još više nacedila voća u smesu... ali svejedno, nisu za bacanje. vec za svekrvu i zaovu, da imaju uz kafu kad ja budem u novom sadu. o, pa i to je svojevrsni recept! cool.gif

Link to comment

meni ostalo pire krompira(to josh jedino moja mama forsira nedeljom,ja mu ne uopshte ne vidim svrhu,niti sam ikad)od juche pa sam napravila krokete...u krompir 1 jaje,brashna,malo prezle ona mnogo bolje uchvrsti pire posebno ako je od juche,naseckala sam ovaj put malo kulena,inache naseckam shta god ima u fridzu,shunkice,nekog tvrdog sira,pravila krokete uvaljala u prezle i przila na kap uljauz to slatki mladi grashak :wub: samo sa malo soli,vegete i pershunovog listainache meni zao da bacam hranu,svaki put ako bacim neku sasvim ok i ukusnu i ispravnu hranu,zato shto moja mama nije stavila u fridz pa se pokvarilo da ne mogu ni zivotinje da nahranim sa tim srce mi se cepa kad pomislim koliko dece na svetu je u tom istom trenutku gladno,pa sve trpam u frizider i sutra dodam neshto,ispechem,zachinim drugachije,recikliram ili se jede kao prilog uz neshto drugo i sl.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...