Jump to content
IGNORED

Crtice o prvom svetskom ratu


SeljačkaSreća

Recommended Posts

Поднаредник Момчило Гаврић од 10 година, којему су родитеље убили аустријски војници, излази на рапорт са својим другом пред официра.
de6dfac2ca481e8ed2b624e025973a93.jpg
Link to comment
Након рата, у време политичког пријатељства југословенског председника Јосипа Броза са албанским председником Енвером Хоџом, Момчило је био хапшен и од ОЗНА, због јавно изреченог става „да нам Албанци нису браћа“.
:fantom:
Link to comment

Citam bas ovih dana ovo:http://www.amazon.com/Great-Point-Military-History-Series/dp/0757001580Tekst je adaptiran iz udzbenika na americkoj vojnoj akademiji Vest Point cije je prvo izdanje stampano 1977, pa u svetlu ove skorasnje halabuke oko lika & dela Gavrila Principa i ko je vec kriv za izbijanje rata, prilicno je zanimljivo opisano iako se samo sturo osvrcu na politicke okolnosti i povod.Skeniracu ako stignem pa cu okaciti.

Link to comment

Sudeci po ono malo fotki iz okupirane Srbije sto sam video, bili su prilicno brzi u postavljanju natpisa na nemackom. Ali, cudno mi je ovo forsiranje latinice u okupiranoj Srbiji, jer je AU bila prilicno blagonaklona prema cirilici u Bosni pre tog rata (skoro sve razglednice su i cirilicom, npr).

Link to comment

Ma, mrzi me da pisem zasto je u BiH izmedju 1878-1914 bila jedna prica, a u okupiranoj Srbiji (1915-1918) druga. Kao sto su u BiH za vreme 1. rata Srbi cesto bili na odstrel listi (suckori itd...)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...