Jump to content
IGNORED

Italija


Indy

Recommended Posts

Okej, posle Francuske (preko Beograda, kao sto je i logicno - jel da), stigoh do Italije._pia01.jpgB&B, Montale, PiacenzaOvaj Bed & breakfast je bio "casa mia" nekih mesec dana, na periferiji grada Piacenza (region Emilia). B&B je porodicni, gospodja Parenti (vlasnica) je fenomenalno ljubazna i usluzna, sto je u neskadu sa skromnom cenom udobnog smestaja (35 evra/dan, ukljuciv i home-made dorucak, plus madam Parenti ubaci i neki kolac, tortu, pride, cisto da se nadje i gosti ne ostanu gladni. Good old-fashioned seoski turizam). Piacenza sama po sebi nije nesto specijalno (moze sve bitno da se vidi za jedan relaksirani dan). Medjutim, nalazi se na svega sat vremena vozom od Milana. Za razliku od mojih iskustava sa zeleznicom iz Francucke, u Italiji su oni sporiji, vise kasne, ali su i cene daleko pristupacnije. Mozete se, u principu, vozati okolo koliko zelite, bez neke narocite brige da ce "puci banka". S druge strane, zastoji od po 30 ili 60 minuta nisu neuobicajeni._mil01.jpgSignora na biciklu ispred La Scale, MilanoMilano je, pretpostavljam, vec mnogo bolje poznat forumasima. Grad je verovatno meka za shopping u domenu mode, ne da je to od bilo kakvog znacaja za mene licno. U samom centru, tamo kod katedrale Duomo, pripremite se za brijanje na suvo sto se cena po restoranima tice. Malo pivo (koje, iz nepoznatih razloga, zovu "srednjim") kosta na jednom mestu celih 10, uobicajeno 9 evra. Ono sto kosta 6 (i sto zovu "malo") sluzi se iz naprstka (otprilike). Tako da ce osvezenje skupo da vas kosta (na srecu, neki Afrikanci kojih ima puno po centru, prodaju ohladjene boce vode za 1 evro po komadu, tako da necete presusiti)._rom01.jpgFontana, RimAko imate samo malo vremena za Rim (kao sto je bio moj slucaj), jedino sto mogu da preporucim su oni "hop on hop off" autobusi. Ima nekoliko takvih linija koje staju na raznim mestima, pa se odlucite za neku od njih, vec prema interesovanjima. Uglavnom je, za one u kondiciji, i spremne da dobro ispesace izmedju "hop on hop off" stanica moguce videti prilicno toga u jednom danu, barem kada su u pitanju one zaista najcuvenije atrakcije. Za smestaj mogu da preporucim Best Western Universo, butik hotel u najstrozem centru, dosta prihvatljive cene i vrlo fensi opremnljenih (premda malih) soba. Recepcionist je bio toliko ljubazan da je, za vrlo kasnu veceru, nazvao svog drugara koji drzi restoran iza coska i rezervisao mi sto (sto se pokazalo kao vrlo dobra ideja - umesto da odem, umoran od puta i gladan u krevet, ili sto je jos gore da "veceram" neki od snackova iz mini-bara, uzivao sam u rizotou s plodovima mora, dobrom jeftinom belom vinu i dobro poznatim kanconama koje je na terasi pod pergolama pevao momak sa gitarom; zvuci cheesy, ali je dozivljaj nista manje)._ctr01.jpgCa'Tron, VenetoOstatak vremena u Italiji sam uglavnom proveo u okolini Venecije, kao i u nekim drugim mestima severne i sredisne Italije (sto ce biti u sledecem postu). Ca'Tron je nekadasnji posed venecijanskog duzda Trona, a sad pripada jednoj bankarskoj fondaciji. Nalazi se u neposrednoj blizini Venecije (20-tak minuta lokalnim vozom). Mesto je ispresecano kanalima, i onim najvecim je u stvari moguce doploviti u samu Veneciju. Inace je uglavnom pokriveno poljoprivrednim zasadima, vinogradima, a tu se nalazi i arheolosko nalaziste iz rimskog perioda (gde je bas dosla ekipa arheologa da radi u vreme kad sam ja odlazio)._ven01.jpgCekajuci Kazanovu? ;)Venecija, ah - sta reci o njoj sto nije receno (i opevano, i naslikano, i snimljeno...) Lutanje bez ikakvog cilja i bez mape, koje se redovno zavrsavalo "gubljenjem", a zatim - jednako iznenadnim - "pronalazenjem", donelo mi je najvise zadovoljstva. Ispostavilo se da, izmedju neke tacke A i tacke B, skoro nijedanput nisam prosao istim putem (cak i kad sam to zeleo). Hotel "Tre Archi" u kome sam tamo odseo, ne bih bas mogao da preporucim (ne da je nesto posebno lose u vezi istog, vec usluga jednostavno nije za preporuku). Jedna posebno zgodna stvar u vezi Venecije je sto se za neveliki novac moze veoma brzo (za svega 2 sata) doci do Rovinja katamaranom. U povratku iz Rovinja za Veneciju sam koristio autobus i mogu reci da je to mnogo losija (i daleko duza) varijanta. (O Rovinju, drugde). edit. typo

Edited by Larko
zajednickom akcijom vraćene slike
Link to comment

Prosecco region (Valdobbiadene, deo 1.)_val01.jpgMoto Guzzi ~1928, jedan od 6 antickih Guzzia iz kolekcije Moretti Polegatoa (u Villa Sandi)Villa Sandi je i vinarija i vila (bukvalno) koja je sediste kompanije i datira iz 1622. Vlasnistvo je Moretti Polegato-a, koji je po profesiji enolog, ali se obogatio patentiranjem cipela Geox ("cipele koje disu"). Sada je jedan od milijardera sa Forbes liste, vlasnik je 2 Lamborghinija, Ferrari 360 Modena Spider-a, 5 arapskih pastuva (1 se zove Geox) kao i 6 antikvitetnih Moto Guzzi motorcikala (vidi sliku); ima i svoju liniju naocara. Od ranije njegova familija vodi Villa Sandi vinariju._val02.jpgVinski podrumi ispod VillePosluzen nam je solidan, u svakom slucaju osvezavajuci Prosecco (ne top of the line, vidi dole). Na komentar da se u aromi oseca svezi krastavac, nasa domacica me je "ispravila" - mi to volimo da kazemo "miris greni smit jabuke" (lol, uvek spremni za marketing)._val03.jpgJedna od soba, Villa SandiVrt je takodje sjajno uredjen (uopste, odrzavanje objekta mora da kosta celo bogatstvo)._val04.jpg"Backyard" Villa SandiVino koje prave ide pod vise etiketa (ima masovna proizvodnja i ono finije - verovatno najvise za preporuku je Prosecco iz podrucja Cartizze, neka vrsta Prosecco cru). Jedan od mladjih vinara je izasao specijalno mene da pozdravi, kao "Australijanca" - momak je proveo samo 6 meseci u Australiji i totalno se "zarazio Ozi-virusom"; bio je obucen u dres australijske reprezentacije (to mu je svakodnevna "uniforma", lol). Nije uspeo da ustanovi odakle sam stvarno (i da se, pretpostavljam, razocara)._val05.jpgVilla Sandi Prosecco Cartizze DOC

Edited by Larko
vratismo slike
Link to comment

Prosecco region (Valdobbiadene, deo 2)_val06.jpgStrma brda Prosecco podrucja, selo RolleBisol vinarija ima vise lokacija izmedju gradova Conegliano i Valdobbiadene. Uglavnom su vinogradi strmi da se vrat slomije i uglavnom se gaji Prosecco. Vina su uglavnom u stilu spumante ili klasicno penusavo, jako osvezavajuca i bogata floralnim aromama. Bisol takodje nudi gostima da odsednu u Relais Duca di Dolle Guesthouse & B&B (odakle su ove fotke). To je svega oko 40 min. od Venecije, a sasvim drugi svet._val07.jpgPogled na RolleRegion nudi gurmanske festivale, posvecene gljivama, lisnatoj cikoriji (radicchio), kestenju, ribi i naravno Prosecco vinu. Dosta se radi na promociji ovih vina (koja nisu preterano popularna van Italije), te je osnovana Spumante academy pri forum Spumanti d'Italia u Valdobbiadene gde zainteresovani mogu cak studirati za "master Spumanti"._val08.jpgVilla dei Cedri, Valdobbiadene (Forum Spumanti d'Italia)

Edited by Larko
i ovde vratismo sličke
Link to comment
:heart: za topicDa sam ga ja otvorila, verovatno bih ga krstila "Italia, mia seconda patria"elem, u petak se vratih iz Venecije, cim se malo ofrkestim sledi detaljan izvestaj (tokom dana)Fotografija0145.jpg
Link to comment
Da sam ga ja otvorila, verovatno bih ga krstila "Italia, mia seconda patria"
Nisam mogao, a rado bih (seconda mi je Nuova Zelanda, terza Australia... ima ih...;)) Javljajte se sa vasim putopisima, a mogli bi da se jave i ovi sto imaju srecu tamo da zive.
Link to comment

indy, topić je jednostavno morao da se dogodi, nisam očekivao da će biti tako bajan.pokušaću da i ja kasnije ubacim neku svoju bedu...slika sinjore na bajsu je odličan 10.

Link to comment
.....Milano je, pretpostavljam, vec mnogo bolje poznat forumasima
jeste :rolleyes:
U samom centru, tamo kod katedrale Duomo, pripremite se za brijanje na suvo sto se cena po restoranima tice. Malo pivo (koje, iz nepoznatih razloga, zovu "srednjim") kosta na jednom mestu celih 10, uobicajeno 9 evra. Ono sto kosta 6 (i sto zovu "malo") sluzi se iz naprstka (otprilike).
ne samo kod katedrale, cene pica su standard 8-10eu po lokalima, pabovima i sl. sem u onim happy hour-ima kad mozes da prodjes za 5-6-7, zavisi od lokala. pa onda gledas na sat da do 9 narucis sto vise mozes :) a sto se restorana tice, ti kod Duoma su bas turisticki, pa tu deru maximalno...eehh, ali ima i tu jedan slatki mali restoran/picerija, u jednoj maloj ulici, valjda se zove via st. radegogna (tik uz trg gde je Duomo) gde su cene vise nego pristupacne a hrana odlicna. ima jos jedan ustvari, ne znam ime ulice, ulica pre ove gorenavedene gde su cene normalne. ali restoran je vise neka imitacija Pariza (neuspela) te mi zato ne prija, hrana je ok i tamo.ali zivahan je grad, a? meni se svidja sto je tako sav nervozan, isfrustriran, stalno svi negde jure. i prljav je. onako, jedan normalan grad. inace, najmanje "italijanski" od svih italijanskih gradova. tako kazu italijani. a i vidi se razlika u odnosu na ostale gradove. i samo jos da dodam da od svih gradova u Italiji je jedini u kome bih mogla da zivim. ili drugim recima, ako celog zivota budem ostala da zivim u Italiji (sto najverovatnije nije slucaj), iz Milana se ne bih mrdala.
Link to comment

eh, šta su ti ukusi, meni je milano apsolutno najgore što sam za sada video od italije. lucca, siena - tu bih mogao da živim, najbliže što bih prišao milanu to je do aerodroma.šta ću kad sam paor. :s_d:

Link to comment
eh, šta su ti ukusi, meni je milano apsolutno najgore što sam za sada video od italije. lucca, siena - tu bih mogao da živim, najbliže što bih prišao milanu to je do aerodroma.šta ću kad sam paor. :s_d:
jes, niko ga ne voli :( ali meni je simpa (sem kad krene da mi ide na nerve sve zivo) bas zato sto je tako nekako ruznjikav, sto rece jedna moja ortakinja "ruzan k'o beograd" :). e valjda je bas u tome stos, podseca me donekle na rodni mi grad...sad ozbiljno, ubedljivo je najruzniji od svih italijanskih gradova: sivilo, smog, kise, nema boja, ima tri lepe zgrade, tri i po drveta ukupno...ali jedno je kroz italiju proci, a drugo u njoj ziveti.nego ajd nek zazivi malo tema, da se javi jos neko od italijana (jedino znam za Treska), pa da krenemo u razbijanje predrasuda o 'dolce vita italiana' wink.gif pratim vas.. Edited by sta dalje
Link to comment
ali zivahan je grad, a? meni se svidja sto je tako sav nervozan, isfrustriran, stalno svi negde jure. i prljav je. onako, jedan normalan grad
Bilo malo isuvise zivahno! Nisam nesto strasljiv, ali nisam smeo da izadjem iz hotela (odmah pored zeleznicke stanice) nocu. ;) Toliko su se drali nenormalno na nekom svahiliju, neki pijani/nadrogirani, bog ce ga znati. Nije moglo da se spava na I spratu, ni pored zatvorenog prozora... Ujutro, vidim, samo ih razvoze, krvavi, prebijeni, ama k'o Bagdad. Italijanski je bilo tesko cuti na ulici u tom delu grada, sta da kazem. Mozda sam samo naleteo u pogresnom trenutku. ;)
Link to comment
Bilo malo isuvise zivahno! Nisam nesto strasljiv, ali nisam smeo da izadjem iz hotela (odmah pored zeleznicke stanice) nocu. ;) Toliko su se drali nenormalno na nekom svahiliju, neki pijani/nadrogirani, bog ce ga znati. Nije moglo da se spava na I spratu, ni pored zatvorenog prozora... Ujutro, vidim, samo ih razvoze, krvavi, prebijeni, ama k'o Bagdad. Italijanski je bilo tesko cuti na ulici u tom delu grada, sta da kazem. Mozda sam samo naleteo u pogresnom trenutku. ;)
nije bio pogresan trenutak, samo pogresno mesto. wink.gif tako je uvek kod glavne zel stanice. steciste beskucnika, pa uz to ide i narkomana, alkosa i ostalog. uglavnom nisu italijini sto ti negde dodje kao po definiciji. nisu oni opasni, to se tako medjusobno "druze", jedino sto moze da te slucajno zakaci neka flasa u glavu namenjena nekom drugom (jednom davno meni zamalo dok sam cekala tramvaj, budala!!, tu kod stanice). a u samoj stanici postoji samoposluga koja je pogodna za kad se vratis jako kasno vozom u milano (pa ako je voz jos i kasnio) a nemas nista kod kuce, pa da kupis nesto na brzaka- tu verovatno nisi ulazio, ali na izlazu iz samoposluge su postrojeni murkani sa kucama ciji je posao da onjuse sta vec treba :)no dobro, sve je to zivot...
Link to comment

kad sam vec tu da "zaokruzim" Milano sa jos par slicica:windows_milano.jpgbalkoncicduomo.jpg ili duomo1.jpgMilanski Duomo je zaista jako lep (restaurisanje je trajalo ravno 4 godine)peck_milano.jpgPeck- sa druge strane bara je i prodavnica kolaca, torti, sireva, sunki i drugih ukusnih stvarcica... Peck je znametinost Milana prevashodno po svojim uzas (ali uzaaaas) visokim cenama.

Link to comment

Evo da se i ja priključim ovoj veseloj temi. Godinu i po sam živio u Italiji i to baš u, ahem, Milanu, ali sam poprilično obišao sjever i centar zemlje. Italija je zaista predivno mjesto za život - ljudi, hrana :heart: , moda, gradovi, priroda, klima, sve je baš kako treba.Tamna strana Italije je birokracija i svako traženje bilo kakvog papira (recimo dozvole boravka), otvaranje računa u banci i sl. su noćna mora. Također je pakleno iskustvo pronalaženje stana - em ih malo ima, em su skupi za ono što se nudi, a to što si stranac nimalo ne pomaže.Stav prema strancima je, recimo, ambivalentan. Na njihovoj crnoj listi su prije svih Albanci i Marokanci, nekako podnose Rumunje, Ukrajince, Senegalce, kako tako i Latinoamerikance, a prema nama iz ex Yu uglavnom imaju pozitivan, iako i podcjenjivački, stav. Najveći je rivalitet s Francuzima, a prema Nijemcima imaju kombinaciju osjećaja zavisti zbog uspjeha i stava da su dosadni (slično kao mi).Meni najdraža regija je centar - Toskana i Umbrija, pa onda Alpe. Obala, ni ligurska ni jadranska, nije bog zna što, barem ono što sam vidio, iako kažu da su Sardinija, jug (Calabrija, Puglia, Basilicata) i Sicilija bitno drugačiji i ljepši. To mi je još na listi...Gradovi, i veliki i mali, su svaki priča za sebe i teško je odabrati - Rim je svakako #1, pa onda Venecija, Firenca, Siena, Perugia, Padova, Verona, pa Trst i Torino, iako za ozbiljniji posao to je ipak Milano.Zaljubljen sam u Italiju, i svake godine barem pet-šest puta odem tamo na nekoliko dana.

Link to comment
Tamna strana Italije je birokracija i svako traženje bilo kakvog papira (recimo dozvole boravka), otvaranje računa u banci i sl. su noćna mora. Također je pakleno iskustvo pronalaženje stana - em ih malo ima, em su skupi za ono što se nudi, a to što si stranac nimalo ne pomaže.
Ne znam da li si živeo u nekim drugim stranim zemljama osim Italije, pretpostavljam da nisi, u protivnom ne bi isticao gorecitirano kao isključivo njenu manu. U Nemačkoj je, recimo, isto tako. Baš isto.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...