Jump to content
IGNORED

Dijalektika oftopika


Bujodrag

Recommended Posts

Dakle(m), je li oftopik neminovnost svake teme na način suštinskog razvoja topika kroz sopstvenu negaciju?Kako topik topikuje? Možemo li se nadati krajnjoj sintezi, nekakvoj forumskoj singularnosti, u kojoj će sve moguće teme biti istovremeno pokrenute i u potpunosti odgovorene?

Link to comment
Dakle(m), je li oftopik neminovnost svake teme na način suštinskog razvoja topika kroz sopstvenu negaciju?Kako topik topikuje? Možemo li se nadati krajnjoj sintezi, nekakvoj forumskoj singularnosti, u kojoj će sve moguće teme biti istovremeno pokrenute i u potpunosti odgovorene?
-Jeste-Ne možemo se nadati
Link to comment
Dakle(m), je li oftopik neminovnost svake teme na način suštinskog razvoja topika kroz sopstvenu negaciju?
da bismo na zadovoljavajuć način odgovorili na ovo pitanje, moramo se prvo pozabaviti uzrocima offtopičarenja.bez namere da lista ispod bude sveobuhvatno istraživanje uzroka, dajem niz opažanja formulisanih kao:1. tresla se gora rodio se miš... ili šišmišrodi se tema i uvodni post ugleda digitalno svetlo dana. opširan ili štur, provokativan ili prežvakan, glup ili ne, nerazumljiv ili očigledan, tek, nesrećni uvodni post nikog ovde i sada ne zanima. niko nema ništa sadržajno da kaže na temu. ali, da li je ikada to što nema šta da kaže jednog forumaša sprečilo da govori? naravno da jok.ovakve se teme prepoznaju po nizu kratkih, kao šaljivih, a potpuno bespotrebnih komentara.brzo umru ili skrenu u offtopik, koji može biti bilo šta.2. nule se vezuju u nizima tema koje su zanimljive širem auditorijumu, i pune života kao neke šarmantne žene. one pune stranice, pa privlače postere koji nikad inicijalno ne bi pisali na tu temu, da se na njoj prethodno nije okupilo veće društvo.uletači nikad ne pročitaju sve što je pisano pre njih. jok, njihov cilj je da budu viđeni, da i oni kažu koju, da se umuvaju u aktuelnost. pa još ako ima pičvajza - milinica. tu se prišljamče nekom ko im je ortak, il su kao provalili šta misli i piše od pre trista postova dok su ga još čitali, pa onda zajedno sa tim nekim teraju liniju.ili ulete sa šaljivom lajnom, tek da se zna da su tu. ako se neko nakači na lajnu, iz mesta je najebo, a i tema sa njim.3. iz dosade nastaju remek-delaovo su autsajder teme, koje (na sreću) retko privlače aktiviste iz 1. i 2. tipa. sporo se razvijaju, ne pobudjuju preteranu pažnju forumaša sa dnevnim obrtom postova ko GDP srednjerazvijene zemlje.kvaka je u tome da će opstati samo ako nemaju veliki priliv postova na dan. ako imaju - eto ovih što o svemu i uvek imaju šta da opširno rasprave, eto i bulumente koja ih prati sa komentarima o bilo čemu, eto komedijaša i propasti teme.4. sila zakon menjazakon (prirodni tok razvoja neke teme) menjaju sile (forumaši koji su u zajednici uticajni a bahati, i oni koji su egzibicionisti) tako što, ne zarezujući temu, niti mirnije diskutante dođu da, najjednostavnije rečeno - pričaju o čemu se njima u tom trenutku priča (a pored onolikog čitčeta).u najboljem slučaju to bude neki udaljeni aspekt teme, ali ni tada nije direktno ono o čemu se raspravlja, već o nečem što izlagač odlično zna i sad nas davi time samo da bi istakao i pohvalio svoje znanje. u grubljim varijantama je čist egzibicionizam, sa privatnim obraćanjem nekom od pristunih na bilo koju temu (a što fino može i preko PM da se obavi), ili lanac pošalica (od ja sam debeo ti si debeo on je debeo, preko plusjednovanja do raznih metastaza ovoga).5. crne ruPPPeovaj fenomen dugo nisam primećivala (ipak sam ja chit chat girl), ali sada gotovo da smem da tvrdim sledeće: čak i da otvorimo temu o regeneratorima za kosu i ozbiljno joj se posvetimo, nema nikakvih garancija a postoji značajan stepen verovatnoće da tema skrene u ĆvP ili .... (dopuniti listu crnih ruPPPa)6. mislim, dakle postojim - neometana evolucija jedne teme u offtopik i dalje...ovo je najređi slučaj, praktično skoro pa nemoguć (bio bi i moguć i čest kada bi ljudi ćutali osim u situacijama kada zaista imaju šta o nečemu da kažu). svodi se na to da se tema ozbiljno obrađuje, te da se u jednom trenutku iscrpi i spontano pređe na drugu, srodnu temu. materijal za prelaz crpi se iz diskusione građe originalne teme. Edited by PointTaken
Link to comment

boshoku - pa gde si ti, lepi, hvala što me podseti7. koncept delo krasiovde spadaju biseri PPPa (biseri kao dragulji, ne kao ona gnusna tema) koji, ako ne preteraju (količinski), predstavljaju osveženje i dobar začin svake teme. navodim neke: shimpr, boshoku, hella, itd.ne mogu da kažem da su oni uzroci offtopika po sebi, ali mogu biti skretnice u određenim okolnostima...

Edited by PointTaken
Link to comment

@PointTakenOdlična analiza, iako se može napomenuti da akcenat stavlja više na klasifikaciju forumaša nego na istraživanje mehanizama inherentnih samim forumskim temama. Na osnovu dosadašnjeg forumskog iskustva, stekao sam utisak da su forumaši svuda isti: mogu se svesti na nekoliko tipova, pre po funkcijama koje vrše nego po sadržaju svojih postova. Ti tipovi bi mogli biti: dežurni trol, dežurni zabavljač, anksiozni hejter, nedodirljivi mudrac s planine, naivni Perica, liberalni aktivista, bigotni tradicionalista, zalutali dobronamernik, pritajeni snob i tako dalje.S druge strane, čini mi se da teme imaju sopstveni život. Mnoge prerano umru, pre nego što razviju svoj pun dijalektički potencijal, pre nego što ostvare svoju, ako se tako može reći, entelehiju. Ima i tema koje su splitovane i čiji su otsplitci opet dalje splitovani. Valjalo bi utvrditi u kakvom su sad odnosu te teme koje nastaju jedna iz druge i imali li tu nekih pravilnosti.Linolada rulez!

Link to comment
iako se može napomenuti da akcenat stavlja više na klasifikaciju forumaša nego na istraživanje mehanizama inherentnih samim forumskim temama.
u pravu si.neka to bude početni, makar i off-korak o offtopic-u. mislim da profil forumaša (čak i ta lista stereotipa koje si pomenuo), kao i potrebe koje oni ispunjavaju(saznajne, odbrambene - bilo da brane neki od svojih identiteta, vrednost ili ideju, egzibicionističke, itd.) kroz pisanje na određene teme određuju sudbinu te teme (pa i njen offtopik) u priličnoj meri.nakon što sam ispisala post, počela sam da razmišljam o ovome o čemu govoriš (pitam se da li ima smisla pratiti razvojni put neke vruće ili velike teme i uočavati stvari, uz oprez da to nije i ne može biti dovoljno za uopštavanje), ali nisam daleko odmakla u zaključcima.ako nešto suvislo smislim dok ova tema ne umre ili ne ode u offtopic - napisaću. :)
Link to comment
uletači nikad ne pročitaju sve što je pisano pre njih. jok, njihov cilj je da budu viđeni, da i oni kažu koju, da se umuvaju u aktuelnost. pa još ako ima pičvajza - milinica
Nisam procitao sve postove ovde, samo da se javim na temu. Ako bude picvajza, neka mi neko javi :wub: Edited by CowBoy
Link to comment
+1 al ako imas nepca od smirgl papira
nešto sam razmipšljala ako bi kupila kanticu i izvukla samo belo i tome dodala nutelu, da li bi to imalo smisla?čini mi se da je problem u crnom...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...