Jump to content
IGNORED

Novi zakon


Grunf

Vaše mišljenje o novom zakonu  

38 members have voted

  1. 1. Vaše mišljenje o novom zakonu

    • Odličan je!
    • Mogao bi biti i bolji
    • Ma to je samo uzimanje para i ništa više


Recommended Posts

Je l ima neko upucen u ovu tematiku? Da li je verovati Komitetu za bezbednost saobracaja? Ko je osnivac toga? Po njihovim recima, predlog zakona koji je dala policija je uzasan, i nemoguce ga je amandmanima srediti. Kazu da je po novom zakonu policija uvek u pravu i da je vozac kriv za sve. Navodno, njihov predlog, iz 2005, je mnogo bolji. Zna li neko nesto vise? P.S: a voleo bih i da znam koji zakon regulise putne naloge, kao i zasto drzavu boli patka gde kola u vlasnistvu privatne firme idu, koliko su km presla, koliko ulja i goriva trose, u koliko sati su krenula itd...

Edited by nesha taxista
Link to comment
P.S: a voleo bih i da znam koji zakon regulise putne naloge, kao i zasto drzavu boli patka gde kola u vlasnistvu privatne firme idu, koliko su km presla, koliko ulja i goriva trose, u koliko sati su krenula itd...
Zakon o radu, Zakon o porezu na dohodak gradjana, Uredba o naknadi troskova i otpremnini drzavnih sluzbenika i namestenika itd. (iako se ova uredba tako zove odnosi se i na privatnike).A patka ih boli da bi mogli da te oporezuju, a to znaci da ne smes da ides privatnim vozilom jer se placa porez na obracun za gorivo, da ne smes da isplatis vecu dnevnicu jer se placa porez (to se odredjuje u satima). Inspektori to jako vole da gledaju, pogotovo ako koristis platnu karticu za troskove na putu i poslastica im je da kontrolisu putovanja u inostranstvu. Ako nemas svu propratnu dokumentaciju rebnuce te sigurno.
Link to comment

KBS je prilicno u koliziji sa timom koji vec nekoliko godina pise novi zakon ( Vujanic, Lipovac, Inic itd) ali ne toliko koliko su u koliziji MUP i Vujaniceva ekipa.Inace, zakon koji su MUPovci donijeli jeste losiji od prijedloga gore pobrojanih u bas tom dijelu odgovornosti. Manje vise kazne, negativni poeni, zatvor su mupovci prepisali, samo zu zatasakali odgovornost. Po zakonu iz 2005. sva odgovornost za lose stanje puteva ide na projektanta koji sve projketuje od nasipa do saob.znaka. Izbacuje se mogucnost da policija uredbom postavlja zakone. Takodje u verziji iz 05. postoji odgovornost a.skola (vodila bi se evidencija nastradalih i poginulih lica po a.skolama u kojima su polagali), ustanova za teh.pregled, zatim i kazne i obveze za pjesake i ostale ucesnike nisu bas male. Sve u svemu, MUP je prepisao ono sto mu odgovara/Rebic iz MUp je to i rekao uz opasku da je verzija iz 2005. prilagodjena ''drustvenim okolnostima'' a to moze samo da znaci da tuzakanje na los rad putara i policije nece proci jer je nemoguce tuziti drzavu. Jednostavno, niko iz vrha vlasti ne zeli da se suoci sa sve vecim problemom. Od 2003. je poginulo skoro 5.500 ljudi, skoro 100.000 povrijeđeno i sve to ima trend rasta a po nekim internim dogovorima i stavovima EU do 2015. vecina clanica EU (a i ovih sto ulaze u nju) broj poginulih u odnosu na 2000. treba da prepolove. Pritisak iz EU ce da bude sve veci, smrt u saob.nezgodama ce biti 3ci izvor smrtnosti u 2020.

voleo bih i da znam koji zakon regulise putne naloge, kao i zasto drzavu boli patka gde kola u vlasnistvu privatne firme idu, koliko su km presla, koliko ulja i goriva trose, u koliko sati su krenula itd.
Zakon o drumskom saobracaju cini mi se, drzavu bi trebalo to da zanima da bi se racunao obim, mobilnost i struktura saobracaja po raznoraznim pravcima i dionicama pa se samim tim i planovi o gradnji, popravci putnih pravaca donose. Statisticki podatak za analizu. Edited by beeva
Link to comment
Zakon o radu, Zakon o porezu na dohodak gradjana, Uredba o naknadi troskova i otpremnini drzavnih sluzbenika i namestenika itd. (iako se ova uredba tako zove odnosi se i na privatnike).A patka ih boli da bi mogli da te oporezuju, a to znaci da ne smes da ides privatnim vozilom jer se placa porez na obracun za gorivo, da ne smes da isplatis vecu dnevnicu jer se placa porez (to se odredjuje u satima). Inspektori to jako vole da gledaju, pogotovo ako koristis platnu karticu za troskove na putu i poslastica im je da kontrolisu putovanja u inostranstvu. Ako nemas svu propratnu dokumentaciju rebnuce te sigurno.
znas mozda kako je to reseno u normalnim zeljama?
Zakon o drumskom saobracaju cini mi se, drzavu bi trebalo to da zanima da bi se racunao obim, mobilnost i struktura saobracaja po raznoraznim pravcima i dionicama pa se samim tim i planovi o gradnji, popravci putnih pravaca donose. Statisticki podatak za analizu.
jebo ih ja u statisticke podatke, zaprecena kazna za pravno lice je do 500000 ako ne ucestvuje u toj anketi <_< . pritom je potpuno nejasno kako se putni nalog popunjava i koliko vazi. u uredbi koja regulise putne naloge pise da se svaki dan izdaje novi putni nalog, a izuzetno da moze vaziti do sedam dana. sta znaci 'izuzetno'? da me tog jutra izuzetno bolela patka pa nisam mogao da popunim putni nalog?
Link to comment

Ne seri da ima i kazne, jbt to nisam znao :blink: . Koliko ja znam putni nalog se izdaje kako to sama rijec kaze kad ides na put, nevezano za prvi drugi treci dan tj kad god ides, bar u firmi sa kojom sam ja povezan tako rade (doduse ona je reg. u SLO) ali sa obzirom na svu tehnicko pravnu zamrzlamu nista me ne iznenadjuje.

Link to comment
Ne seri da ima i kazne, jbt to nisam znao :blink: . Koliko ja znam putni nalog se izdaje kako to sama rijec kaze kad ides na put, nevezano za prvi drugi treci dan tj kad god ides, bar u firmi sa kojom sam ja povezan tako rade (doduse ona je reg. u SLO) ali sa obzirom na svu tehnicko pravnu zamrzlamu nista me ne iznenadjuje.
cisto tvoje informacije radi, putni nalog ti treba i kad ides u pekaru dve ulice dalje, ne samo kad ides na put. za teretna vozila je tek ludilo. moras da navedes imena 'clanova posade' (jeste, tako imbecilno pise), da imas otpremnice ako vozis negde neku robu, odnosno prijemnice ako si je preuzeo...
Link to comment

Putni nalog je jedno smeće obično i da bi sve bilo kompletno, postoji putni nalog za vozilo i putni nalog za upućivanje zaposlenog na službeno putovanje... e sad moraš oba imati kad negde ideš... Ja imam firmi puno putujem, te sam nevoljno naučio da ih popunjavam... Duboko sam ubeđen da je putni nalog (oba) čisto mehanizam otimanja para, jer postoji pomenuta sankcija u zakonu i to u rasponu od 50 000 do čak milion za ne posedovanje istog, ako je u pitanju pravno lice!Takođe me niko nikada nije pitao za putni nalog bilo gde u inostranstvu, ali kad sam pre par meseci imao lakši udes u kojem nisam ja bio kriv, prvo što me je policija pitala je ''imaš putni nalog?'' Nema veze da li sam ja ok, jesam li povređen itd...

Edited by GRIFF
Link to comment
putni nalog ti treba i kad ides u pekaru dve ulice dalje,
jasno mi je to, samo mi je kazna oko neucestovanja u anketi tupava.to oko prijemnica, teretnica, clanova posade je odvajkada.edit 2: to izuzetno ti znaci da svakih 7 dana treba novi putni nalog da se otvara ali to niko ziv po vecim firmama radi.

1. Na prednjoj strani putnog naloga prezime u spisak vozača2. Na zadnjoj strani :- datum,- polazište,- odredište,- vreme polaska,- vreme dolaska (po obavljenom putovanju),- potpis,- u prethodnom redu, u koloni pređenih kilometara, upiše se kilometraža sa pokazivača kilometara pre otpočete vožnje.

Edited by beeva
Link to comment
cisto tvoje informacije radi, putni nalog ti treba i kad ides u pekaru dve ulice dalje, ne samo kad ides na put. za teretna vozila je tek ludilo. moras da navedes imena 'clanova posade' (jeste, tako imbecilno pise), da imas otpremnice ako vozis negde neku robu, odnosno prijemnice ako si je preuzeo...
to je sve da bi usalglasili zakone sa EU i doshli na belu schengensku listu -_- shalim se ali tako je i ovde. Postoji mogunost da preuzmesh na sebe placanje poreza za "korishcenje automobila u privatne svrhe" i onda mozes da vozish bez putnog naloga. ako to nije sluchaj, onda bi trebalo da putni nalog bude stvarno tako popunjen.Kod nas, chim predjesh granicu sa Belgijom policija "hvata" kola sa LUX tablicama i to ne zbog prebrze voznje nego zbog provere putnih naloga. Belgijski drzavljani kupuju kola u Luxemburgu, kao sluzbena kola i voze ih za privatne svrhe te policija kontrolishe sve. I kazne su velike.Shto se teretnih vozila tiche, u poslednjih par godina vishe je te "carinske policije" koja kontrolishe robu nego one prave policije.a razlog su naravno pare, ili tachnije, nedostatak istih u budzetima drzava:
Zakon o radu, Zakon o porezu na dohodak gradjana, Uredba o naknadi troskova i otpremnini drzavnih sluzbenika i namestenika itd. (iako se ova uredba tako zove odnosi se i na privatnike).A patka ih boli da bi mogli da te oporezuju, a to znaci da ne smes da ides privatnim vozilom jer se placa porez na obracun za gorivo, da ne smes da isplatis vecu dnevnicu jer se placa porez (to se odredjuje u satima). Inspektori to jako vole da gledaju, pogotovo ako koristis platnu karticu za troskove na putu i poslastica im je da kontrolisu putovanja u inostranstvu. Ako nemas svu propratnu dokumentaciju rebnuce te sigurno.
Link to comment
znas mozda kako je to reseno u normalnim zeljama?jebo ih ja u statisticke podatke, zaprecena kazna za pravno lice je do 500000 ako ne ucestvuje u toj anketi <_< . pritom je potpuno nejasno kako se putni nalog popunjava i koliko vazi. u uredbi koja regulise putne naloge pise da se svaki dan izdaje novi putni nalog, a izuzetno da moze vaziti do sedam dana. sta znaci 'izuzetno'? da me tog jutra izuzetno bolela patka pa nisam mogao da popunim putni nalog?
Dakle, ako voziš automobil koji je u vlasništvu firme (društvene, privatne-sve jedno) moraš da imaš ovlašćenje da voziš firmin auto zbog obavljanja posla, kao zaposlen. Ti, s druge strane moraš da imaš putni nalog, u slučaju da ideš službenim autom na putovanje izvan mesta gde je sedište firme. U slučaju da voziš službeni auto po gradu gde je i sedište firme, potrebno ti je samo ovlašćenje u kojem se potvrdjuje da ti je firma dozvolila da upotrebljavaš njihov auto za potrebe posla.Ako koristiš sopstveni auto u službene svrhe, policija ti neće ništa tražiti, ali zarad knjigovodstva moraš da imaš otvoren putni nalog, ili ako ga koristiš po gradu, u lokalu, odluku firme kojom ti se dozvoljava takvo korišćenje privatnog automobila. U tom slučaju, imaš pravo na naknadu za svaki predjeni kilometar koja iznosi 30% od cene najskupljeg benzina na tržištu u momentu obračuna. Naknada uključuje osim naknade za gorivo i naknadu za amortizaciju tvog ličnog vozila (ulje, gume, itd, itd.), i nisi dužan da prilažeš račune za benzin, pošto nemaju značaj. Na iznose koji ti se tako isplate, se plaća porez kao na lični dohodak, tj. 12%. Naravno, moraš da vodiš evidenciju o predjenim kilometrima, dnevno, mesečno, nedeljno(kako firma odredi), koju ti potpisuje onaj ko ti je to dozvolio, na osnovu čega ti firma isplaćuje tu naknadu.Inače, putni nalog možeš da imaš na onom već odštampanom obrascu, koji je glup i mali, a možeš i da napraviš u Excellu jedan sheet i tamo upisuješ sve što treba.Naravno, ako koristiš neki teretni auto (kombi, itd), i voziš robu, normalno je da moraš da imaš otpremnicu koja se odnosi na robu koju prevoziš. To se traži svuda u svetu. Edited by Tresko
Link to comment
KBS je prilicno u koliziji sa timom koji vec nekoliko godina pise novi zakon ( Vujanic, Lipovac, Inic itd) ali ne toliko koliko su u koliziji MUP i Vujaniceva ekipa.Inace, zakon koji su MUPovci donijeli jeste losiji od prijedloga gore pobrojanih u bas tom dijelu odgovornosti. Manje vise kazne, negativni poeni, zatvor su mupovci prepisali, samo zu zatasakali odgovornost. Po zakonu iz 2005. sva odgovornost za lose stanje puteva ide na projektanta koji sve projketuje od nasipa do saob.znaka. Izbacuje se mogucnost da policija uredbom postavlja zakone. Takodje u verziji iz 05. postoji odgovornost a.skola (vodila bi se evidencija nastradalih i poginulih lica po a.skolama u kojima su polagali), ustanova za teh.pregled, zatim i kazne i obveze za pjesake i ostale ucesnike nisu bas male. Sve u svemu, MUP je prepisao ono sto mu odgovara/Rebic iz MUp je to i rekao uz opasku da je verzija iz 2005. prilagodjena ''drustvenim okolnostima'' a to moze samo da znaci da tuzakanje na los rad putara i policije nece proci jer je nemoguce tuziti drzavu. Jednostavno, niko iz vrha vlasti ne zeli da se suoci sa sve vecim problemom. Od 2003. je poginulo skoro 5.500 ljudi, skoro 100.000 povrijeđeno i sve to ima trend rasta a po nekim internim dogovorima i stavovima EU do 2015. vecina clanica EU (a i ovih sto ulaze u nju) broj poginulih u odnosu na 2000. treba da prepolove. Pritisak iz EU ce da bude sve veci, smrt u saob.nezgodama ce biti 3ci izvor smrtnosti u 2020. Zakon o drumskom saobracaju cini mi se, drzavu bi trebalo to da zanima da bi se racunao obim, mobilnost i struktura saobracaja po raznoraznim pravcima i dionicama pa se samim tim i planovi o gradnji, popravci putnih pravaca donose. Statisticki podatak za analizu.
Al si ga ti udrobio ovde......................... šta znači "policija uredbom postavlja zakone"?!?! Kako se to " uredbom postavljaju zakoni"?Projektanti ne odgovaraju za loše stanje puteva, već oni koji puteve održavaju, nakon puštanja u eksploataciju. Takodje, kad tužiš zbog oštećenja na vozilu, ne tužiš državu, već onoga ko ima u obavezi održavanje deonice puta na kojoj se šteta desila.Kapiram da ti se ne svidja predlog Zakona, ne svidja se ni meni, ali koncentriši se malo.
Link to comment
Dakle, ako voziš automobil koji je u vlasništvu firme (društvene, privatne-sve jedno) moraš da imaš ovlašćenje da voziš firmin auto zbog obavljanja posla, kao zaposlen. Ti, s druge strane moraš da imaš putni nalog, u slučaju da ideš službenim autom na putovanje izvan mesta gde je sedište firme. U slučaju da voziš službeni auto po gradu gde je i sedište firme, potrebno ti je samo ovlašćenje u kojem se potvrdjuje da ti je firma dozvolila da upotrebljavaš njihov auto za potrebe posla.
e, a u srbiji ti treba i ovlascenje i nalog na kome pise gde si krenuo, koliko si km presao, koliko ulja potrosio, kakve su ti gume... nevidjeno smaranje. nego, sta mislis o tome sto je u novom zakonu policijskom zapisniku dat status neoborivog dokaza na sudu? je l mislis da to vazi samo ako ga i ti potpises? smisleno bi bilo da je tako, ali ovde niko to ni ne pominje...
Link to comment
e, a u srbiji ti treba i ovlascenje i nalog na kome pise gde si krenuo, koliko si km presao, koliko ulja potrosio, kakve su ti gume... nevidjeno smaranje. nego, sta mislis o tome sto je u novom zakonu policijskom zapisniku dat status neoborivog dokaza na sudu? je l mislis da to vazi samo ako ga i ti potpises? smisleno bi bilo da je tako, ali ovde niko to ni ne pominje...
Ma ako u Srbiji po lokalu to neki policajac traži putni nalog, to znači da ne zna da radi ono što treba da radi.što se zapisnika tiče, on ne može nikako da bude neoboriv, osim ako ti potpišeš izjavu da si saglasan sa onim što su oni napisali. Ako potpišeš, znači da nisi imao primedbi i potvrdjuješ činjenično stanje. Ako ne, možeš da osporavaš zapisnik, i te kako.
Link to comment
Zakon je katastrofa, cujem da taksisti spremaju proteste. Rado cu im se pridruziti.
ja spremam odrede samoubica, Zakon je uzasno represivan, to su objasnili iz struke...ne znam detaljeovi idioti iz Ministarstva se pozivaju na druge slicne zakone iz razvijenih zemalja, bez da pominju po kakvim putevima voze nasi vozaci ili, ne daj boze, kakva je nasa vertikalna signalizacija...da ne pominjem korumpiranu murijubilo kako bilo, svi koji me znaju kakav sam za volanom kazu da necu spojiti sest meseci sa dozvolom. gledao sam sistem bodovanja, ja tih 20 poena napravim ujutru kad krenem na posao, jos pre Brankovog mosta :(
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...