Jump to content
IGNORED

Kardio i teretana


apotekarica

Recommended Posts

Nikad u zivotu nisam bila u teretani (kao takvoj - mislim na hardcore tegove, masine i sl.). I pade mi pre neki dan da bih mogla da probam, tako da sam doplatila na postojeci kardio i sad me gleda kartica, gledam i ja nju ali nikako da se nakanim da sidjem sprat nize i da probam. Prvo me malo blam posto ne znam nista, a ne znam ni koga da pitam (ali recimo da verovatno postoji neki dezurni trener) a odmah zatim mi je neprijatno u sveopstoj testosteronskoj atmosferi - sve se nesto tripujem da cu ispasti smesna onim buzdama sa sraslim vratovima. Ali, sve to na stranu, spremam se da se sutra ujutro odmetnem i u tu avanturu. Prvenstveno zbog toga sto sam prilicno smrsala, pa imam osecaj da mi koza gubi elasticnost (nije jos pocela da visi, pu pu daleko bilo, ali nije ni najzategnutija na svetu) i to najvise na nadlakticama. Malkice malkice na stomaku i oko struka. Pa bih ja sad da to saniram. Kardio je odradio svoju osnovnu namenu (da sagorim masti) ali i dalje cu ostati verna traci, posto mi prija. E sad me zanima kako da kombinujem ova dva - pod pretpostavkom da ce se naci neko da mi pokaze vezbe (a kapiram da to i nije nesto posebno komplikovano)Znaci: kojim redom? Zagrevanje na traci - teretana - kardio? To je nesto sto je meni palo na pamet kao logican sled? Onda - koliko vremena? Da li uvek da radim sve misice ili se na svakom pojedinom treningu fokusiram na odredjene? Ako radim noge, npr., da li je preporucljivo da nastavim na traci? Je l da ocekujem neku upalu misica? Kako da znam koliko ponavljanja (za pocetak) I najvaznije - koliko puta nedeljno i kad da ocekujem rezultate? I ako ima jos nesto vazno a da ja nisam pitala. Hvala :-)

Link to comment

kod mene taj plan završi obično na raspakiravanju. doduše, na balunu za pilates sam sjedila bar 2 godine. a u vezi teretane, jedini put kad sam nogom stupila u takvu ustanovu je bilo ovoga prolića kad sam morala nabildat razbivenu nogu. ne znam kako da vam opišem, al atmosfera je bila nešto između diska i zatvora. vratila sam se smista pokajnički u aerobik centar.

Link to comment

Otisla sam malopre, ali se ponovo nisam usudila da sidjem u teretanu pa sam ostala na vernoj traci, steperu i eliptici. Inace - jesti dva sata pred odlazak na fitnes, pa makar i tunjevinu - nije dobra ideja. Nikako. Sutra cu da repriziram pokusaj odlaska u teretanu pa izvestavam.PS. Zli, deder napisi koju, znam da znas :D samo bejziks, a ostalo cu valjda da ukapiram na licu mesta.

Link to comment
PS. Zli, deder napisi koju, znam da znas :D samo bejziks, a ostalo cu valjda da ukapiram na licu mesta.
Napisacu ti bejziks a za nesto konkretno bi bilo pozeljno da mi posaljes neku sliku sa sto manje odece (ili bez, neje problem), cisto da steknem uvid u trenutnu formu, nivo zategnutosti i taj rad...Prvih nedelju ili dve treba da prozujis po svim spravama i naucis kako se vezbe izvode pravilno a kasnije na'vataj nekog od instruktora da ti napise program vezbanja u skladu sa ciljem koji zelis da postignes + da te uputi u pricu oko ishrane, posto je to mozda cak i bitnije od samog vezbanja. Oko ponavljanja - nemoj raditi sa manje od 8 a ni vise od 15, najbolje 10-12 komada u pravilnoj formi (eventualno za noge mozes 15 ili vise). Posto si zensko, ne treba da radis bas maksimalno pa da se raspadnes pri zadnja 2-3 ponavljanja (ovo se bilderskim zargonom kaze - "do otkaza"), ali ne treba ni da odradis tih desetak ponavljanja toliko lako da ti ostane snage za jos desetak. Znaci, uvek biraj kilazu sa kojom osetis stimulaciju misica koji ciljas, a sa kojom ne moras da se krivis ili cimas pri izvodjenju vezbe. Trening ne treba da ti traje duze od 60-75 minuta, sa pauzama izmedju serija ne duzim od 2 minuta (kaze covek koji pola svakog treninga provede u prici <_< ). U prvih par dana ces sigurno imati jake upale ali to je sasvim normalno.Sto se tice kombinacije sa kardio treningom, nisam bas upucen jer ne radim kardio ali logicno je da prvo radis sa tegovima pa onda laganeze traku i ostalo. Mozda ne bi bilo lose da npr. ?ponedeljkom, sredom i petkom radis sa tegovima a utorkom, cetvrtkom i subotom kardio, ali to je vec 6 odlazaka u teretanu nedeljno... P.S. Ako kojim slucajem ides u teretanu "Teretana" ( :unsure: ) na Novom Beogradu, mozda mogu da te spojim sa jednom drugaricom (onom u koju sam nesrecno zaljubljen). Ona vezba laganeze sa tegovima vec ~5 godina, bez kardia, i ima skoro manekensku liniju, a cenim i da zna dosta vise od mene oko cele ove price...
Link to comment

Vidim ja da se sprema jedan članak o teretani i znojavim zimskim muško/ženskim vežbalištima... Odmah po povratka sa Sirijskog Hadžiluka...E sad koliko će se iskoristiti ovi stručni ParaPsihoPatološki saveti (od nezamenljivosti klupe, do programa vežbi izgrađenog na golim fotografijama subjekta)... Videćemo...Nego, mislim da sam skoro video tvoj intervju (ili sam nešto permutovao), sa onim ćelavim fitness majstorom za vežbe i ishranu, pa si mogla sa njim da elaboriraš temu... Onaj što liči na našeg Miralema (samo je naš Miralem lepši ;) Sinoć sam gledao i "Ridikove Hronike sa Van Dieselom i opet sam se setio Miralema, koji nije tako namršten kao ovaj pomenuti...)Nego da ne skrećem sa teme... Znači po povratku hadžiapotekarice sa bliskoistočnog hodočašća da očekujemo članak o teretanama i zimskom fitnessu... Ako ne za širu javnost, a ono za PPP... :rolleyes: BTW. Imao bih ja, još štošta da komentarišem, ali neću. <_< Posle mi kojekakvi okače na račun, neke strane reči i izraze, van mog govornog područja... <_< Poslednji put sam morao da odgonetnem, šta znači "seksista" po Vujaklijima i Klajnovima... Obično to ne radim zbog urođene lenjosti, ali se ponadah (čak mi se i brk nasmeši), zbog skrivenog značenja reči koja u sebi sadrži seks... Kad ono ništa... Ćorak... Promašena tema...

Link to comment

Bila. K'o sto veli Larko, ima neka nauka iza toga zasto teretana pa kardio (koliko sam ukacila danas, valjda se ovim prvim eliminisu ugljeni hidrati, koji bi trebalo da se trose pre nego se kardiom napadnu masti - nisam bas sigurna koliko mi je ispravna interpretacija). Pa sam i ja prvo sisla na masine, gde su mi otprilike pokazali ceo krug, sa malim brojem ponavljanja na svakoj masini - NAPOMENA - koliko god da izgleda lako, a izgleda, nemojte kao ja da se polakomite pa da radite vise serija nego sto vam kazu - osim ako necete da zaglavite sa najstrasnijom upalom misica koliko istog popodneva. Inace je atmosfera skroz ok, svako gleda svoja posla i ne podsmevaju se gusterima po coskovima (kao sto sam ja zamisljala) - ali, da bi ste se na takvom mestu osecali sasvim prijatno ocigledno da treba da govorite nekim cudnim jezikom i u skracenicama i da pijete neke egzorticne napitke fluoroscentnih boja i da pojacano smarate okolinu pitanjima o ishrani. Znaci - mp3 plejer je must have. Mislim da cu otici jos koji put - dok ne ukacim termine pilatesa ili neceg slicnog. Pa mi se mozda i svidi. PS. za Zlog - i dalje sam verna Extreme-u. Mada sam za tu Teretanu cula iz par izvora i ispostavilo se da neki moji poznanici idu. Meni medjutim nikako ne odgovara jer i zivim i radim s ove strane mosta, pa mi je komplikovano. Na stranu sto mi je i x3m dovoljno daleko, ali sta cu kad kod mene u naselju ima samo neki polovni fucnuti lokalni gym, koji, uzgred, kosta dva puta vise za tri termina nedeljno (a ja u x3m gym-u placam 3600 za neograniceno koriscenje svega)E da, i ako kojim slucajem vezbate na Life Fitness kardio spravama - merac pulsa nema veze s mozgom. Korisite sopstveni da vam "pametna" sprava ne bi podigla nagib na 9 i brzinu na 7.7 (kao meni danas) u cilju dostizanja max pulsa u kardio zoni. Kad sam se naposletku setila da prebacim na "manual" vec sam disala na skrge i ispustala dusicu.

Link to comment

Za vecinu vezbi ti je 3 serije sasvim dovoljno, osim ako ne radis kruzni trening kada se rade po 1 ili 2 ali sa vise misicnih grupa dnevno. Sto se tice tih egzoticnih napitaka fluorescentnih boja, to mu ga dodje DWM iliti During Workout Meal, i tu se stavlja svasta ponesto (mi sirotani tokom treninga pijemo obicnu vodu, eventualno neki multivitamin :D ). Posle treninga se uzima PWM (Post Workout Meal), i tu se stavljaju whey proteini i dekstroza kao osnova, a oni koji ne znaju sta ce od kesha najcesce stavljaju i kreatin, glutamin, BCAA (komleks esencijalnih aminokiselina, navodno mnogo dobra stvar za brzi oporavak i sprecavanje razgradnje misica)... Nije mali broj ljudi koji trose po 500+ evra mesecno na hranu i suplementaciju (odakle im, pojma nemam :unsure: ) Naravno, ovo se uglavnom odnosi na muskarce mada po fitnes/bb forumima vidim da i zene po potrebi piju whey proteine i ostalo...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...