Jump to content
IGNORED

Tips & Tricks


JozoMujica

Recommended Posts

Poznavanje registry-ja može biti prilično korisno. Na primer, za naprednije korisnike Windows-a, kojima je često potreban command prompt - možete dodati opciju Command Prompt Here na desni klik na folder. Iz Win Explorera se može koristiti ili desnim klikom na ikonicu foldera u gornjem levom uglu, ili na neki podfolder unutar tog foldera.

  • Start / Run...
  • Ukucajte regedit da otvorite Registry Editor
  • Nađite ključ HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell
  • Desni klik, New, Key
  • Za ime ukucajte: CommandPrompt
  • Za vrednost (Default) ukucajte ono što želite da se vidi u meniju, npr. Command Prompt Here
  • Ponovo desni klik na ključ CommandPrompt, New, Key
  • Za ime ukucajte: command
  • Za vrednost (Default) ukucajte: cmd "%l"

Link to comment
  • 2 weeks later...

Download-ovali ste Linux distribuciju, pokrenuli MD5 checksum i shvatili da vasih 4GB ne odgovara originalu... Pravo resenje je rsync (http://rsync.samba.org/)... Uporedice vas .iso file sa originalom i downlodovace ono sto nedostaje... rsync -avvP rsync://<name-of-mirror>/<opensuse-directory>/<path-to-iso>/<name-of-ISO> <path-to-your-local-ISO-file> je komanda koja me je spasila od ponovnog downloada OpenSUSE 10.3... (inace, mojih 4 BG je bilo "osteceno", jer sam pokusao da ih smestim na FAT particiju :))

Link to comment

Evo par korisnih trikova za search bar u IE7 (Firefox to ima od ranije, ali o njemu možda u FF topiku). Prvo najjednostavniji i verovatno već poznat većini - kako postaviti da Google bude default umesto Live Search-a.:Prvo izaberite opciju "Find More Providers...", kao na slici:step1zv4rw8.jpgNa stranici koja se bude učitala, pronadjite link Google, i kliknite na njega. Kada se pojavi dijalog "Add Search Provider", čekirajte "Make this my default search provider" i kliknite na "Add Provider" dugme:step2qb1.jpgSledeći put kad budete ukucali nešto u search bar-u, tražićete preko Googla. Takođe, možete da upotrebite i "Change Search Defaults..." opciju da potpuno ukolnite nepotrebni Live Search koristeći Remove dugme. Ako ga ne ukloni iz prve, pokušajte još jednom (IE-u nekad treba reći dva puta da bi poslušao).edit: slovo

Link to comment

Sad nešto za nijansu naprednije: dodavanje search engina direktno sa sajta koji ima ugrađenu OpenSearch podršku. Kada odete npr. na Wikipediju, u search baru će se pojaviti opcija Add Search Providers:step3nn5.jpgKlikom na to ponovo će se pojaviti dijalog za dodavanje search provajdera, kao na slici u prethodnom postu. Ovog puta ostavite "Make this my default search provider" nečekirano.edit: Naravno, sad kad želite da nađete nešto u Wikipediji, dovoljno je da samo izaberete taj novi engine u search baru.

Edited by Al-Khwarizmi
Link to comment

Za kraj, nešto još malo naprednije - kako dodati proizvoljan search engine, čak i ako se "Add Search Providers" opcija ne pojavljuje na željenoj stranici. Na primer, želimo da dodamo englesko-srpski rečnik na adresi http://www.krstarica.com/recnik/. Ukucajte reč TEST (mora biti baš ta reč, velikim slovima - ovo važi za bilo koji engine koje se dodaje na ovaj način), i kliknite na dugme "Prevod na srpski jezik". Dobićete stranicu http://www.krstarica.com/recnik/index.php?u=TEST. Iskopirajte adresu iz address bara (za početnike: desni klik na address bar, pa opcija Copy):step4jm2.jpgPotom ponovo iz Search Bara odaberite "Find more providers...". Pronađite na stranici formu "Create Your Own". U polje 3 (Paste the URL of the Search results pageURL) stavite iskopirani link (desni klik na polje, opcija Paste). U polje 4 upišite šta god želite, npr. "Rečnik EN->SR":step5xt5.jpgKliknite na Install dugme. Od sada možete i rečnik da koristite iz search bara.

Edited by Al-Khwarizmi
Link to comment
  • 2 weeks later...

Hajde pomoć za manje upućene, koji su trikovi koji zaista pale za ubrzavanje rada računara? Kako se vremenom mašina sve sporije ponaša, tj, sporije diže OS, sporije se gasi, sporije otvara programe, itd, (u pitanju je win xp pro sp1, četvorka, amd 1600, 512 rama)?Isti problem i na poslu, laptop, (XP pro sp2, trojka, 256 rama)?Bio bih veoma zahvalan za delotvorne savete.(Radim povremeno defragmentaciju, koristim neke programe (ne znam koliko to zaista vredi) za čišćenje registra...)

Link to comment

Pa, ako redovno radiš defragmentaciju & održavaš jedno 15-20% hard diska slobodnim, uz povremeno čišćenje registryja, svakako da ubijaš većinu problema koji bi mogli prouzrokovati da kompjuter "vremenom usporava".Još jedna stvar je držanje oka na start-up listu programa i procesa, no zvučiš kao čovek koji se prilično razume u stvari, pa mi nekako prirodno da i to radiš. Znači posle svakog instaliranja i deinstaliranja programa, pogledati da li se nešto stavilo na automatsko loadovanje pri dizanju sistema. Dva dobra načina suStart->Run->msconfig [ENTER]pa poslednja dva jezička, Services i Startup programi. Ja poisključujem sve osim firewalla, antivirusa, peerguardiana, admunchera i messengera, i to mi je to. Ič više tu nema, a viđao sam ljude koji u system trayu posle boot-upa imaju toliko ikonica da dolaze sve do START dugmeta na levoj strani.Od procesa (services), isključio sam sve što nije neophodno za normalan rad računara. I automatski Windows Update sam isključio, i radim ga ručno. Sve te stvarčice jedu po koji megabajt memorije.

Link to comment

Ja to na windowsu radim tako sto cim instaliram sistem i osnovne programe koji mi trebaju, napravim image sistemske particije.Onda radim na tome dok radi dobro, cim krene da stuca, samo ucitam image, i za 15 minuta ja imam nov komp :)Naravno, na drugoj particiji su svi podaci, my documents, mail storage, instalacije itd.Za tu akciju koristim Acronis True Image.Sve to zato sto nijednu 'krpez' varijantu nisam nasao preterano delotvornom. I zasto bih popravljao, kad mogu da imam novo.

Link to comment
Pa, ako redovno radiš defragmentaciju & održavaš jedno 15-20% hard diska slobodnim, uz povremeno čišćenje registryja, svakako da ubijaš većinu problema koji bi mogli prouzrokovati da kompjuter "vremenom usporava".Još jedna stvar je držanje oka na start-up listu programa i procesa, no zvučiš kao čovek koji se prilično razume u stvari, pa mi nekako prirodno da i to radiš. Znači posle svakog instaliranja i deinstaliranja programa, pogledati da li se nešto stavilo na automatsko loadovanje pri dizanju sistema. Dva dobra načina suStart->Run->msconfig [ENTER]pa poslednja dva jezička, Services i Startup programi. Ja poisključujem sve osim firewalla, antivirusa, peerguardiana, admunchera i messengera, i to mi je to. Ič više tu nema, a viđao sam ljude koji u system trayu posle boot-upa imaju toliko ikonica da dolaze sve do START dugmeta na levoj strani.Od procesa (services), isključio sam sve što nije neophodno za normalan rad računara. I automatski Windows Update sam isključio, i radim ga ručno. Sve te stvarčice jedu po koji megabajt memorije.
Sve to radim redovno, odnosno uradio sam. Ali uprkos tome, obe mašine su sve sporije i sporije. Pada li nekome na pamet još neki trik? Beskrajno me mrzi na svakih 5-6 meseci sve Jovo nanovo.Ovo sa imidžom sistemske particije je dobar štos. Koji je program najbolji za napraviti je?
Link to comment

Zna li neko kako da podesim sledecu stvar... U mspaint, kad zelim da spremim sliku po defaultu mi izbaci "my pictures" folder. Zeleo bih da default bude C:\Zahvaljujem :)edit: tek sad videh da gore ima topic pitanja :rolleyes:

Edited by Mauci
Link to comment

Evo 1 koristan programTunaticAko imate neku pesmu, a ne znate izvodjaca ili ime pesme, on stupa na scenugcs02ny5.jpggcs01uk9.jpgNe koristi se bas svaki dan, ali je gotovo svaki put zavrsio pos'oNakon instalacije treba podesiti par stvari (cekirati StereoMix, ako se dobro secam)gcs03bi1.jpgQ&A

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...