Jump to content
IGNORED

Apple Macintosh


henrik larsson

Recommended Posts

ja sam kao pravi fanatik sacekao kraj odbrojavanja :))))za to vreme mi je od uzbudjenja pokipela paradajz-corba na sporetu...to mu ga je to, krecem u lov na instalacioni DVD svim ljubiteljima meka cestitam prelazak na leoparda, a njihovim prijateljima prijatno popodne uz pesmu aj veseli se kucni dogmacine

Link to comment

Pošto se na onoj temi ljudi svađaju, da ja prenesem svoja zapitkivanja ovde :) :

Dva pitanja:1. Da li je Mek (tačnije, njegov OS) zaštićen od virusa i ostale gamadi zato što je genetski superioran ili zato što loše čike neće da se zajebavaju sa 1% kad imaju 99%? 2. Ako bih ja na pc instalirala mekov OS (ok, sad ću sačekati da mekovci odu do kupatila i obave oni što moraju :D )...Dakle, ako uradim gore spomenuto, da li ću biti zaštićena kao i oni koji pored mokovog OS-a imaju i mekov komp?2a. Da li ću na mekovom OS-u moći da koristim fajlove koje sam uradila pod prozorčetom (word i excel, pretpostavljam da sa fotkama, video i audio fajlovima nema problema)?
Iz oba razloga. Postoje i virusi za mek, ali je njihov broj je prema broju virusa za win neuporedivo manji od odnosa racunara u upotrebi.Zanemarivo ih je malo, i ne nanose ozbiljne stete. Ja licno ne znam nikog kome se to desilo, samo sam procitao neke clanke gde se kaze da ih ima jednocifren broj. Dakle, zaboravi na taj problem.Tvoj OS X ce biti, ne zasticen nego prosto imun. Na njega se to ne odnosi. Ali, ako skines neki zarazen fajl, pa ga preneses na windows kompjuter, on ce se tamo realizovati.Svi fajlovi rade najnormalnije na meku, samo malo bolje.Umesto office-a imas iWork (neko je ovde pricao o tome), a mozes i sam office da instaliras.Za fotke imas iPhoto, za muziku iTunes. Oba rade bolje nego bilo sta sto si videla na PCu.
Da nastavim :D .Najbitnije, da li Leopard, na primer, može da se "nabavi" ili samo da se kupi B) ? Ako je ovo drugo, onda ostatak poruke zanemarite :P .Koliko sam skapirala na jednom računaru mogu da postoje dva OS-a (neću u to da zalazim, nedelja je, odmaram mozak). Dakle, mogu recimo na dodatni hdd (bio bi mi potreban ako je za Mekov OS potrebno 10 giga prostora) da instaliram to što treba i samo da nastavim da radim na Leopardu, na primer. Ako mi ikad zatreba pendžer, postoji način da ga prizovem?E sad, da li bih na tom novom OS-u mogla da koristim dokumenta (word i excel) koja su već napravljena u officu (da sad zanemarimo to što može da se instalira office - ne mogu da se setim gde mi je onaj pirat :D )? Da li taj iwork može njih da otvara ili mora nešto da se prebacuje, konvertuje itd? šta gubim ukoliko mi mekov OS radi na pc-u, a ne na meku?Da li program koji otvara video fajlove može da otvara sve ekstenzije. Na primer, ja sam zadovoljna GOM-om - do sada mi je sve otvorio. Može li on, na primer, da se instalira na Leopardu?Verovatno će mi još neka pitanja pasti na pamet, za sada toliko.
Link to comment

pre nego sto zatvorite temu... kao sto sam negde napisao, upravo sam pred kupovinom novog kompa. i dilema je naravno dell ili mac. par pitanja za mac usere:- ako koristite fortran na macu, koji kompajler koristite (meni na linuxu super radi ifort, za lin je besplatan, za mac papren).- da li je neko od vas imao problema sa monitorom? (mom kolegi je otisao monitor posle manje od godinu dana, pa se neprijatno iznenadio kad je saznao da monitor nije pokriven garancijom => cca 800 jura).- koliko se greje vas mac?- da li vam se desavalo da se mac ne probudi iz hibernacije kad podignete monitor? (sefu se to redovno desava - sto je konferencija vaznija, to mu je teze da probudi komp kad izadje za govornicu. znam jos par ljudi sa slicnim problemom.)

Link to comment

Svakako mi je drago da pisem negde gde se ne zeli svadja. Siguran sam da je i nece biti, osim ako nam ne dodju mirovne snage.Evo dakle, za Kiki, jos detaljnije na temu crossplatforme mac-pc: Mac OS X je napravljen za Mac hardware. Prelaskom Mac-a na Intel procesore, pojavila se mogucnost koju su hakeri iskoristili - napravljena je verzija X-a koja se moze instalirati na obican PC. Problemi i resenja: 1. Ta varijanta nije podrzana od strane apple-a, dakle nelegalna je. Taj problem, osim sto je moralne prirode, iskljucuje bilo kakvu podrsku od apple-a i razvoj drajvera. 2. Ta verzija operativnog sistema namenjena je iskljucivo za jednu PC konfiguraciju, datu njihovim inzenjerima za razvoj softvera. Racunar na koji se zeli instalirati hakerski X mora da bude veoma slican toj konfiguraciji da bi uopste radio. Ukoliko zelis da znas da li je tvoj racunar 'Hackintosh ready' idi na Wikipediju.Tamo imas Hardware Compatibility list, odaberi verziju X-a koja te zanima (ja imam 10.4.6, dakle vidi za nju), i pogledaj da li su tvoje komponente medju onima za koje je potvrdjeno da rade.Ako su ti ploca i procesor pobrojani tamo, za ostalo moze da se snadje.A snalazi se tako sto se na forumu Insanely Mac traze drajveri koji pisu dobri ljudi forumasi. Neki pisu, neki testiraju pa prijavljuju, sve u svemu vrlo zabavno.Hack-mac NE VIDI PCI SLOTOVE, dakle ako imas neku PCI kartu koja ti je jako bitna, zaboravi. Integrisane stvari na ploci uglavnom rade, VGA radi, PCIe radi. 3. Ta verzija se ne update-uje normalnim mac putem (klinkes na update), malko je komplikovano. Jos se nije pojavila hakerisana zvanicna verzija Leoparda, dakle radi se u tigru 10.4.6, koji moze da se digne i na aktuelni 10.4.10. Ali to nisu neki problemi, to je skroz ok. Jos nesto, hakerisanu beta verziju Leoparda nisam uspeo da instaliram na moj PC. Zato pricam o 10.4.6 - provereno radi.Na jednom racunaru moze da bude instalirano i vise od dva OS-a, u tom slucaju ti se prilikom ukljucivanja kompa pojavi Boot Manager u kojem biras koji ces sistem. Najlakse i najelegantnije je odvojiti poseban hard za X. U tom slucaju, Mac ce videti sve tvoje fajlove sa windows harda, ali na njega nece moci da pise (mada, mislim da se pojavilo resenje i za taj problem, nisam probao). Za windows, hard sa mekom ne postoji, osim ako ne instaliras program MacDrive. Krekovana verzija ne radi, demo ima vremensko ogranicenje. Ja to resavam tako sto imam jednu FAT32 particiju koju i jedan i drugi mogu da pisu i citaju.Svi tvoji word dokumenti, muzika, slike, video... najnormalnije se otvaraju u X-u. Kojom aplikacijom - zavisi. iWork otvara .doc, .xls, .ppt... verovatno jos dosta toga.Sta gubis - pa, realno ne gubis nista, ali ne dobijas sve... Mek je mek ipak samo na svom hardveru. Ovo moze da bude dobro da se upoznas sa pricom, ako imas srece da sve proradi kako treba, dakle da postoje drajveri za tvoje komponente, mozes da imas i sasvim funkcionalan sistem koji mozes najnormalnije da koristis full time. Hackintosh je zapravo stvar kompjuterskog entuzijazma. Ja sam ih do sada napravio komada pet - 3 desktopa (sva tri rade) i 2 laptopa (neke stvari nisu radile, pa se odustalo, ali na oba se podigao sistem).Ako jos nesto nije jasno, a ti reci.

Edited by blek
Link to comment

Au, mnogo to komplikovano za moj mozak :).Nije da imam neke probleme sa prozorčetom, nego mi se vizuelno svideo Leopard :blush: . Znam, šta ću - žensko sam :rolleyes: .Ipak mislim da ću sačekati da mi neko kupi čitav mek :lolol: .

Link to comment

I da ne bude zabune, a vidim da to nije pominjano, postoji Office (uključeni su Word, Excel i PP) koji je Microsoft napravio samo za Mac-a. Dobijaš ga u 30dnevnoj trial varijanti sa novim kompom (može da se nabavi i na alternativne načine, jel), tako da ti u suštini, ako ne želiš, iWork nije ni potreban. Svi podaci sa starog PCja rade mi i na Mac-u, tu ne bi imala nikakve frke. P.S. Klasično vrbovanje u sektu. :)

Link to comment
I da ne bude zabune, a vidim da to nije pominjano, postoji Office (uklju?eni su Word, Excel i PP) koji je Microsoft napravio samo za Mac-a. Dobijaš ga u 30dnevnoj trial varijanti sa novim kompom (može da se nabavi i na alternativne na?ine, jel), tako da ti u suštini, ako ne želiš, iWork nije ni potreban. Svi podaci sa starog PCja rade mi i na Mac-u, tu ne bi imala nikakve frke. P.S. Klasi?no vrbovanje u sektu. :)
Upravo suprotno, ako imas iWork koji ce ti andrak Office?
Link to comment

Marsel, to sam vec rekao - eno ga post od kiki na vrhu strane, citirala me.Aj nema vezeKiki, mozda zvuci komplikovano, ali zapravo nije. Napisi koju plocu i procesor imas i reci cu ti kakav si covek.... :) :) :)Ako su kompatibilni, sve dalje je prosto.Chandra, za fortran ne znam. Ne bavim se programiranjem, pogledaj na www.insanelymac.com.Ja sam imao iBook G3 clamshell, proizveden 1999 sa polucrknutim monitorom. Crkavaju stvari i na meku. Ali, jako retko.I sa grejanjem je isto kao i za sve drugo. Svi problemi obicnog kompa postoje i na meku, samo su obicno bolje reseni. Dakle, greje se ali ne znam da iko ima PROBLEM s tim. Klokovao se neki G3 powerbook skoro, i to vise od 20%, eno ga radi bez ikakve frke, skida s neta i dan i noc. Moj mac mini je trenutno na 55 stepeni, posle tri nedelje rada 24h, apsolutno je besuman i samo na otvoru za hladjenje malo mlak. Problem sa sleepom takodje mi nije poznat. A sreo sam mekova, ne zna im se broj...

Edited by blek
Link to comment
Upravo suprotno, ako imas iWork koji ce ti andrak Office?
Naravno, samo sam hteo da pomenem i ovu varijantu, čisto da zna o mogućnosti rada u istom okruženju. Sad vidim da je blek to već napisao.
Link to comment

Inace, upravo sam pogledao racun od mog mac minija - kupljen je PRVOG OKTOBRA!!!Sto znaci - imam pravo na Leopard za 10 evrica :) :)Zvao sam apple centar u beogradu, i sve je ok, posaljem im sken racuna, i to je to!

Link to comment
Napisi koju plocu i procesor imas i reci cu ti kakav si covek.... :) :) :)
Ne znam šta je dovoljno da bi se znalo koje su komponente u pitanju pa ću ispistati sve :) .Ploča: K8 Gigabyte GA-K8VT800, VIA K8T800, S754, AGP8, DDR 400, SC, LAN, SATA, USB2Procesor: AMD Sempron 2800+ Box, Socket 754, 256 kB cache, 64-bitNe znam šta su to PCI slotovi, bar ih ne znam pod tim imenom :D .Nadam se da ću ispasti žena i po :P .
Link to comment
Inace, upravo sam pogledao racun od mog mac minija - kupljen je PRVOG OKTOBRA!!!Sto znaci - imam pravo na Leopard za 10 evrica :) :)Zvao sam apple centar u beogradu, i sve je ok, posaljem im sken racuna, i to je to!
nama stigao danas disk sto je narucen u petak. nije full verzija - samo upgrade.jos se dvoumim da li da ga stavim i na moj MBP - pogotovo posle danas iscitanog vrlo opsirnog review-a ovdedeluje mi da je bolji iznutra nego spolja - tj ja ne bih Leopard zbog novog dock-a, novog menu bar-a, novih folder ikona koje se tesko razaznaju i sl.ali bih vrlo rado TimeMachine npr :D
Link to comment

Uf... ovaj review me zavalio do pola pet ujutro bem li mu paprikuOsim sto je abnormalno duhovit, ne ostavlja bas mnogo mesta za dilemu da li instalirati leopard. Apple nije firma kojoj se dogadjaju viste.Mislim da je fantasticna stvar, sve zajedno, nije mi jasno sta cekas :( I, ne mogu da verujem da su stvarno odradili ovu foru sa ikonicom za PC :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: U apple-centru su mi rekli da cekaju upgrade DVD da im stigne sa carine, i cim ga ubace u prodaju, moj je.Cim ga instaliram, bice recenzija ovdena, stay tuned...Kiki, izgleda da imas srece.Spremi prazan hard i javi se na PM, digitalni djed mraz je upregao virtuelnog irvasa...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...