Jump to content
IGNORED

Madrid & Lisabon


Mil@n

Recommended Posts

mozes na koridu i u lisabon.

 

btw, ako budes isao na grob ante pavelica, mozes li da pogledas da li jos uvek stoji u knjizi utisaka ono sto sam napisao prosle godine, javicu na pm za datum i sta sam napisao :fantom:

Link to comment
  • 1 month later...

Top 3 znamenitosti Madrida:

 

1. Muzej El Prado

2. El Prado Muzej

3. El Muzej Prado

 

Magija! <3

 

O ostalom kad se vrnem, sutra u Lisabon...

 

Poslato sa znatno boljeg a osetno jeftinijeg telefona od Samsung Galaxy S4

Link to comment

attachicon.gifuploadfromtaptalk1396031857815.jpg

 

attachicon.gifuploadfromtaptalk1396031882267.jpg

 

attachicon.gifuploadfromtaptalk1396031919619.jpg

 

Poslato sa znatno boljeg a osetno jeftinijeg telefona od Samsung Galaxy S4

 

Na prvoj fotki je deo Retiro parka. Setnja istim je bogovsko, nepregledno uzivanje. Reina Sofija pre Prada, za nijansu.

 

Sedaj u Renfe voz, za pola sata si do Toleda. Prosetaj staarim utvrdjenim gradom, udisaces nekoliko stotina godina istorije i verskog suzivota&fajta. Tu lezi El Greko. Preko puta je Sahrana grofa Orgaza. Posmatranje te slike duze od deset sekundi ostavlja ozbiljne posledice po umetnicki i estetski ukus te razbukti svaku mogucu emociju, nedeljama nakon toga se dovodis u red.

 

U Lisabonu u Bairo Alto na fado. U bulevaru Markiza de Pombala na rakove.

Link to comment

Od tri dana u Lisabonu vreme nas je upropastilo. Danas nas u Sintri uhvatio pljusak pokisli ko zečevi. Pljusak na stranu, kiša padala ceo dan, vetar ubija. Sa Sintre smo bukvalno pobegli vreme je bilo haotično. Popizdeo... Evo nas doma pa ćemo uveče u šetnju i na avion u 6.30...

 

Poslato sa znatno boljeg a osetno jeftinijeg telefona od Samsung Galaxy S4

Link to comment

Ima onaj lep kraljevski letnjikovac u Sintri, gomila finih soba sa umjetninama, mogli ste tamo da zbrisete od pljuska....

 

Kakvi su utisci iz Madrida i Lishboe?

Link to comment

Ima onaj lep kraljevski letnjikovac u Sintri, gomila finih soba sa umjetninama, mogli ste tamo da zbrisete od pljuska....

Ima i onih tunela i bunara u Quinta da regaleira.

Tamo je i po lepom vremenu malo jezivo

 

quinta-da-regaleira-poco-inicic3a1tico.j

Link to comment
  • 2 weeks later...

Elem, ajde da probam da budem kratak. 

 

Madrid - ne mogu da kažem da je grad spektakularan, ali smo se svakako lepo proveli. Ja sam teški meteoropata, na mene vreme jako utiče. A svaki dan je bio opako oblačan, sa konstantnim vetrom, i povremenim kišicama. Jednostavno, to me čini jako nervoznim i ne mogu da uživam u okolini, nisam opušten, i utiče mi verovatno na globalni utisak. Imali smo tamo 4 skoro cela dana, ali pošto nas je čekalo i 3 dana u Lisabonu, nismo hteli da preterujemo sa naporima i celodnevnim šetnjama od čega noge otpadaju koliko god da si "spreman". Možda smo se i malo previše ulenjili, pošto smo spavali do tipa 12, al ajde. Što se tiče znamenitosti, El Prado mi je bez konkurencije, bili smo dva puta. Drugi put je bila dilema da li Reina Sofija ili Prado, ali nama je u Pradu toliko lepo bilo da smo lako doneli odluku. Možda je pogrešna, slabo sam obavešten šta tamo ima i šta smo propustili, znam da je gernika tamo. Ovo nam je jednostavno bila sigurica. Pored NEVEROVATNIH slika Ticijana, De Goje, El Greka, Rafaela (koji mi je No. 1, prvi put sam se uživo sreo sa njim u Vatikanskom muzeju), oduševili su se Mensk i Madrazzo. Ovaj drugi pogotovu i već gledam kako neke reprodukcije da nabavim za spavaću koju krečim za koji dan. Obišli placa major tj glavni trg, bili smešteni 10 metara od Puerta del Sol glavnog trga koji je ništa specijalno ostim što je upravo to, polazna tačka, mesto nalaženja i neki centar zbivanja, al eto. Retiro park je must ne see već provesti vreme, prelepog zelenila, kristalna palata sva u staklu, jezerce ispred, idila. Veliko centralno jezero, statua Alfonsa 12 okružena lavovima, ceo dan smo tamo bili, super je. Vozili se telefericom, tj žičarom, ništa specijalno, preko nekog dosadnog dela grada i neke šumice doduše jako lepo skockane, dosta off road bajkera. Nisam spomenuo Kraljevsku palatu, više od 50% odaja otvoreno za javnost, lepo je videti taj raskoš, svaka soba je drugačija, drugi  materiji, drugi fazon, drvo, porculan, mermer predrkano je, otmeno, preskupo, klasično iživljavanje kraljevsko iživljavanje :) Vozili smo se dva dana sa city tour busom, cool je, frekventno, može da se koristi i kao gradski prevoz, 25e 2 dana karta, 21e dan, glupo je ne kupiti i korisno ako ste kratko tamo kao i mi. Bili smo i u najstarijem restoranu na svetu. Ušli unutra, hteli čak i da potrošimo osetne novce na "najbolje pečenje na svetu", ušli unutra, ali nisam skontao da li je to atrakcija, ljudi prolaze, defiluju, sve odiše atmosferom "ne sedaj, odlazi", pa smo to i učinili...

 

Hteo sam na koridu, nije je bilo u našem terminu, to mi najžalije. To je ukratko to, nisam iskreno raspamećen ali mi je bilo lepo. Dosta sam već dosta proputovao i provaljujem kako mi je jako teško oduševiti se gradovima posle Tokija, Rima, Istanbula i Štokholma npr.. Valjda je to i normalno. Pri tom, Madrid za razliku od Lisabona (o kome neki drugi put) je nekako više moderan i urbaniji, ulice su klasične, raskrsnice i sl, dok je npr Lisabon na brdima, uske ulice (nije da ih nema u Madridu), kaldrma, ima malo više taj neki srednjovekovni prizvuk, dvorac na brdu, stari tramvaji koji furaju okolo, daje sve neku atmosferu zanimljiviju. Kao što rekoh, ne mogu da kažem da smo ga baš prešli uzduž i popreko, možda mi je utisak varljiv.

 

Aj dok sam već tu...

 

Lisabon, kao što rekoh, mnogo zanimljivi iako opet imamo totalni debakl sa vremenom na 2 i po dana, pošto nam se put busom otegao i legli smo u 10 ujutru i probudili se u 14h da ipak barem malo iskoristimo dan. Opet smo imali super smeštaj, jako blizu dešavanja. Odmah na brdu pomenuti zamak Svetog Đorđa sa koga se pružaju prelepi pejsaži Lisabona. Na putu do njega, zanimljiva katedrala "Se". Bili smo jako blizu reke Tagus, i dva ogromna trga, jedan ispred Narodne Biblioteke i drugi uličicu dalje, plaza de figueira. Od njih se ide ulicom Rua Augusta koja je klasična "knez Mihajlova" svakog grada puna turista, i kojekakvih uveseljivača naroda (onaj sa balonima sa slike je iz te ulice) i izbija direktno na jako prostran Trgovački trg, tik do vode. Drugi dan smo otišli busom do tvrđave Belem na samoj obali, meni liči na veliku čizmu. U okolini Belema jako lepa i grandiozna zgrada Manastira Džeronimo (gotika... <3), preko puta takođe jako lep park... Nismo išli po muzejima i sl... Probao sam što valjda tazza reče, Bifanu, valjalo je. Valjda je to to, možda sam nešto zaboravio. Treći dan idemo na SIntru, mesto na brdu gde su kraljevi gradili svoje vile i dvorce za letnju dokolicu. Kiša pada ceo dan, magla, vetar, havarija. Idemo nekako do biletarnice i levo je Maorski zamak, kraljevska rezidencija Pena. Kupili smo kartu za Penju jer je maorski zamak mnogo privlačniji, tj tvrđava, ali je na otvorenom a napolju je smak sveta. Karta za Penju 14e, DRANJE. Lepo je videti, ali je ipak previše. Obišli smo ga za nekih 20ak minuta, 30 max, malo je soba a i male su, i nije da je neka tura. Pri tom, dvorac je jako lep spolja, ali vidljivost je bukvalno bila tipa 10 metara + kiša + vetar, ma strašno. Nismo imali izbora, spustili se u sintru u piza hutt i čekali prevoz do Kabo Da Roca, najzapadnije tačke Evrope. Bez konkurencije najbolje nešto na celom putu, nepregledni okean piči i udara u stene, vetar toliko duva da ako stojiš u mestu - pomera te, ali bez obzira, sat sam se muvao tamo iako i dalje kišica prcka i vetar kida, malo je i dalo na atmosferi... Na povratku prošli kroz Estoril i stali u Kaškaišu, zanimljivom mestu na samoj obali okeana, prošetali smo tamo par sat, lepo je. Leti sigurno 10x lepše.

 

Bem li ga, umorih se od pisanja, verovatno mi je nešto promaklo. Sve u svemu, sa obzirom na uslove, i vreme, lepo smo se proveli i manje više sve bitno videli.

 

Bili u Ženevi takođe dobar deo dana, pošto smo presedali tamo, ništa specijalno osim što je sve specijalno neopisivo skupo, SVI su lepo obučeni, SVI su namirisani i to lepo, i grad je skockan da ne može da bude skockaniji..

 

Ako nekome trebaju Top 10 vodiči za oba grada, rad sam zajmiti, koristili su, a imam ortaka koji mi krade knjige u pola cene. :D

Link to comment

Malo je cetiri dana za Madrid, bas zbog muzeja (Prado i Reina Sofia). Svaki vredi dva dana.

A jos nisi obisao Toledo, to je pet.

 

Madrid-Lisabon, ima voz ili avion?

Link to comment

Pa da, ko sto napisah, Madrid retko osvoji na prvu loptu i treba vremena da se otkrije. A znam neke ljude kojima je to omiljeni grad ne samo u Spaniji, nego u Evropi.

Link to comment

Pa da, ko sto napisah, Madrid retko osvoji na prvu loptu i treba vremena da se otkrije. A znam neke ljude kojima je to omiljeni grad ne samo u Spaniji, nego u Evropi.

 

Verujem da si u pravu. Ja sam bio dva puta na po 4 dana i...ono, ok, ali Barca mi bila bolja uvek (dobro, i vise sam puta bio). A kunu se ljudi koji su ziveli (ili jos zive) u ESP da je Madrid bolji. E sad da ga j...m, valjda znaju o cemu pricaju...

Edited by MancMellow
Link to comment

I meni je Barsa bolja. Lepsa svakako, a i evropskija. Za njih ostatak Spanije veli da su "afrancesados", tj pofrancuzheni. A Madrid ima to izvorno iberijsko ludilo, rani Almodovar je mogao samo tamo da se desi. I kulturno je znatno jaci od Barse, pa mnogim Spancima i stoga privlacniji za zivot.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...