Jump to content
IGNORED

Karikatura


Ravanelli

Recommended Posts

Карикатура (термин потиче од италијанске речи „caricare“- претворити, претерати) означава заоштрено поентирани приказ друштвених или политичких а понекад и приватних или опште људских тема углавном средствима графике.

 

 

 

 

Otprilike već 2 godine gledam da otvorim ovaj topik i svaki put kada vidim neku odličnu karikaturu zažalim što odlažem otvaranje.

 

Meni je to krenulo je sa Jugoslavom Vlahovićem u NIN-u, kasnije je došao Corax, a trenutno sam oduševljem šta radi Petričić.

Tu je naravno i Somborac, koji nije baš u potpunosti karikaturista jer je pre strip i suviše objašnjava i radi u jebenom Blicu i pop ga je napadati, ali bih ga ipak uključio ovde.

 

Onda su tu i karikature iz New Yorkera. Iskreno Šarli Ebdo nikada nisam gledao.

 

Sećam se i karikatura sa zadnjih strana Alana Forda i seksi humora, gde je dominirao Laslavi.

Edited by Ravanelli
Link to comment

coveri su im isto super

 

the-new-yorker.jpg NewYorker_Oct172011_1.jpg

 

120507_pg063x-cuneo-palinhand2_p4651.jpg

 

 

ovo je ono kada se obama utronjao na debati

 

new-yorker-cover-obama-vs-romney-debate-

 

 

ovo sam već kačio na topiku pivo. pokazuje kako je pivo novo vino

 

CoverStory-Hip-Hops-Peter-de-Seve-879-12

Link to comment

meni su lično najlepše naslovne strane njujorkera koje je radio chris ware. ima ih baš dosta, ali evo par favorita, obožavam gde je odveo stil koji je proslavio herge...

 

1000w-5.jpeg

 

ChrisWareNewYorker.jpg

 

19b43i5s0nybgjpg.jpg

Link to comment

da,da ova sa decom na predstavi mu je sjajna

 

inače od ove karikature je nastao izraz "nazad za crtaću tablu". čini mi se da je iz 40's

 

tumblr_mgdae0zDbR1qav5oho1_500.jpg

 

 

 

 

 

 

ove na muško-ženske odnose su mi odlične otkako sam počeo živeti sa devojkom

 

10245498_10152067871378869_4282457656237

 

 

10687_10153071668202295_1522663771073849

 

 

praying-mantis.jpg

 

 

wedding-ring-melted-down.jpg

 

shoe-salesman1.jpg?w=770

Edited by Ravanelli
Link to comment
dusan-petricic.jpg
Dušan Petričić

Dušan Petričić je diplomirao na Grafičkom odseku beogradske Akademije za primenjene umetnosti 1969. godine u klasi profesora Bogdana Kršića.

Kao politički karikaturista prisutan je poslednjih nekoliko decenija na stranicama najznačajnijih jugoslovenskih novina i časopisa. Od 1969. do 1993. radio je kao karikaturista u beogradskim “Večernjim novostima”, a od 1993. redovno sarađuje sa nekoliko vodećih severnoameričkih novina: The New York Times, The Wall Street Journal, The Toronto Star, Scientific American… Od januara 2009. postaje stalni saradnik “Politike”.

Kao koautor ili ilustrator kreirao je preko 30 knjiga za decu koje su objavljene na prostorima bivše Jugoslavije ili Severne Amerike.

Za knjige i političku karikaturu dobio je bezbroj nagrada širom sveta: Beograd, Montreal, Tokio, Budimpešta, Amsterdam, Lajpcig, Moskva, Ankara, Njujork, Toronto, Skopje…

Bio je profesor opreme knjige i ilustracije na beogradskoj Akademiji primenjenih umetnosti i 
profesor animacije i ilustracije na Sheridan College, u Oukvilu, Kanada. Od 1993. živi u Torontu.

 

 

Parada2011.jpg Plan-Be.jpg Spoljna-politika.jpg

 

Dronovi.jpgBez-rec-i.jpg

UCINAK.jpg

 

 

 

==============

 

 

 

 

i ovaj ćopić što ga je uradio za parobrod

 

 

11081021_970291889648096_338389258467961

Edited by Ravanelli
Link to comment
  • 1 month later...

Jeste, ali nije mural. Ocigledno se radi o pokretnom panou. U prvom trenutku sam bio zbunjen, juce sam tuda prolazio i nicega nije bilo. Onda sam primetio postolje.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...