Jump to content
IGNORED

Game of Thrones


Ryan Franco

Recommended Posts

da li neko misli da se teon bacio u more jer ima neki lukav plan :fantom:

 

 

Naravno da je imao plan i to iz skole jednog od najboljih majstora.

 

 

 

 

20374261_834873153359959_342353204025599

 

 

Link to comment

Pročitajte ovo ako imate vremena. Tekst je prilično dugačak i ima dosta nategnutih zaključaka, ali je istovremeno i veoma zanimljiv.

 

Elem, predložak teksta je sledeći: 

Because Dany’s a pretender, a girl raised to be “Daenerys Targaryen” the daughter who Rhaella died birthing, who quite likely, as the opening of this essay showed, died young given Aerys and Rhaella’s history of such things. There’s just too many things that are fundamentally wrong with Dany and what she knows and doesn’t know, for her to actually be who she thinks she is.

Which I suppose inevitably leads us to the question of who exactly is “Dany” if she’s not Daenerys Targaryen, as this essay’s been saying all along that she’s some other than the real Dany. IMO, we have a few candidates for the mother, one real candidate for the father, or the option that Dany’s just the child of some random people.

 

Staviće me Mau na ignore listu zbog ovoga.

Link to comment

Što, vidiš da Mau baš takve njanjave teorije priziva na ovom topiku, a ja se džabe borim protiv istih <_<

 

TL;DR ali ipak - čista je budalaština da je Degeneris pretender, da su joj se zmajeva jaja izlegla tek onako bezveze, i da će sad u minut do dvanaest da iskrsne neka praaava Targaryenka. Ima dosta tih Blut und Ehre teoretičara kojima je važnije ko je čiju baba-tetku kada taslačio nego šta sami likovi rade na papiru.

 

Ako vam se čini da sam ovih dana blaži prema GOT idiotarijama, to je zato što sam najzad iščitao Bakerovo palamuđenje do kraja i pokušavam da smislim da li je bilo gde u fantasy literaturi neki lik gluplje skončao od protagoniste tog serijala. Jedino što mi pada na pamet su Randal Flagg i Crimson King iz one Dark Tower travestije, ali to su antagonisti a ovo je tu negde po besmislu.

Link to comment

"As a young boy, the Prince of Dragonstone was bookish to a fault. He was reading so early that men said Queen Rhaella must have swallowed some books and a candle whilst he was in her womb. Rhaegar took no interest in the play of other children. The maesters were awed by his wits, but his father's knights would jest sourly that Baelor the Blessed had been born again. Until one day Prince Rhaegar found something in his scrolls that changed him. No one knows what it might have been, only that the boy suddenly appeared early one morning in the yard as the knights were donning their steel. He walked up to Ser Willem Darry, the master-at-arms, and said, 'I will require sword and armor. It seems I must be a warrior.'"

 

 

Čoveče, kakav Azor Ahai wannabe..

Link to comment

TL;DR ali ipak - čista je budalaština da je Degeneris pretender, da su joj se zmajeva jaja izlegla tek onako bezveze, i da će sad u minut do dvanaest da iskrsne neka praaava Targaryenka. Ima dosta tih Blut und Ehre teoretičara kojima je važnije ko je čiju baba-tetku kada taslačio nego šta sami likovi rade na papiru.

 

Stani malo, pa taslačenje blizanaca Lanistera i jeste centralni događaj celog serijala, ono je pokrenulo celi lanac. Da nije bilo njega, niti bi Džon Erin i Ned izgubili glave, niti bi Stanis i Renli dizali pobune, i ne bi bilo ničega osim događaja na samom Zidu, u Esosu i možda na Zmajkamenu, a i to je pitanje kako bi izgledalo. Pitanje je i da li bi Sersei spletkarila da ubije Roberta, da joj je sin bio Barateon.

 

Što se tiče teksta koji sam okačio, ovaj lik i ne tvrdi da Deni nije Targarjen, već samo da nije Deneris Targarjen, ćerka Ludog Kralja, pri tome ostavljajući mogućnost i da nije Targarjen i da jeste, tj. da je u pitanju Regarova ćerka, a ne Erisova. Ima tu vrlo zanimljivih opservacija, poput te kako se Deni seća limunovog drveta u dvorištu kuće u Bravosu, kada limunovi ne mogu da rastu u Bravosu zbog klime. E sada, kada bih krenuo kritički da čitam ceo tekst, verovatno bih mu našao dosta gluposti, ali ne mogu time da se bavim.

Link to comment

Nisam mislio konkretno na seks nego na pitanja porekla i rodbinskih veza koja se često uzdižu na nekakav pijedestal (obično po pitanju Targaryenske krvi & časti, ali ima toga i kod drugih porodica). Meni je apsurdno da se pitanju nečije geneologije daje priroritet u odnosu na ono što lik sada i ovde radi. Sve su te teorije inspirisane R+L=J, ljudima se priviđaju razne predačke zapetljancije koje navodno "menjaju sve". Mea culpa, i sam sam nedavno pisao o poreklu malog Aegona, ali on je bar nov lik koji ništa nije uradio pa je OK da mu pitanje porekla/identiteta bude priroritetno jer ništa drugo i nema.

Link to comment

Kako će da uništi Lanistere osvajanjem Casterly Rocka, kada su i brat i sestra u KL-u? 

 

Ni meni nije jasno cemu ovolike kritike - osnova srednjovekovne vojske su pare iz oporezivanja feudalnih poseda, rudno bogatstvo i oporezivanje trgovine. 

Zauzimanjem Lanisterovih poseda, rudnika (rok i golden tooth), Lanisporta i blokiranjem Kings Landinga se fakticki unistava baza njihove vojske sto je i cilj - osvajanje sa sto manje unistavanja poseda i ljudi.

Sasvim je logicno da prvo pokusaju lepo a tek kasnije puste sa lanca stranu vojsku protiv koje bi se Vesteros mozda ujedinio - ipak je to srednji vek a osvajanje pomocu stranaca ne bi bilo vidjeno kao legitimno.

Edited by Anduril
Link to comment

Stvarno je to grozno kada serija sa ledenim zombijima i zmajevima koji bljuju napalm u nekim elementima priče nema smisla. 

 

Ajd OK, da i ja kažem neku kritičnu reč... otkad je prestala da se svlači*, Emilija Klark zaista falšira na ekranu (tj dosadna je). Posebno u odnosu na ekstra talente tipa Mejzi Uilijams. Verovatno je trik u tome što je slabo "napisana". A i verovatno nije neka glumica, bez obzira što joj obrve vode zasebne egzistencije.

 

 

 

*Verovatno samo koincidencija. :sleep:

Link to comment

Rudnici su u seriji presahli, rekao Tywin. Ideja da će Unsullied da naplaćuju poreze po lanisterskim posedima dok Dothraki i zmajevi skapavaju od gladi na drugoj strani kontinenta je smešna.

 

Legitimitet vladavine nije pitanje, problem osvajanja uz pomoć strane vojske je samo u tome što bi to moglo da mobllizuje sve ostale da podrže Lanistere pošto su ipak kao domaći. Ali Degeneris ovde ima idealnu situaciju - Cersei nema ko da podrži i da hoće. Zemlja je godinama ratovala, upropašćena na sto načina, ona treba samo i isključivo da sleti u King's Landing i kaže "Here's the new boss, same as the old boss" i više nikakvog otpora ne bi ni bilo.

 

Umesto toga, gledaćemo do kraja sezone veštački pothranjenu "dramu" u kojoj Euron Greyjoy i njegovih hiljadu slonova magično pridržavaju Cersei da ne padne s prestola kao kruška, dok se Dany i Tyrion sapliću o sopstvene gluposti. 

Link to comment

ipak je to srednji vek a osvajanje pomocu stranaca ne bi bilo vidjeno kao legitimno.

 

Ima vrlo konkretnih primera osvajanja pomoću ili u potpunosti od strane stranaca u samoj Britanskoj istoriji koje i jeste jedna od glavnih inspiracija ovde. Jedan je naravno Vilijem Osvajač/Kopile čije je i samo pravo na presto bilo upitno i svodilo se na obećo mi pokojni kralj, majke mi. Drugi je Henri Tjudor koji je došao po engleski tron sa vojskom dobrim delom sastavljenom od Francuza. Kako je plebs video njihovu legitimnost, na kraju se ispostavilo, nije bilo presudno

Edited by Clem Fandango
Link to comment

Rudnici su u seriji presahli, rekao Tywin. Ideja da će Unsullied da naplaćuju poreze po lanisterskim posedima dok Dothraki i zmajevi skapavaju od gladi na drugoj strani kontinenta je smešna.

Legitimitet vladavine nije pitanje, problem osvajanja uz pomoć strane vojske je samo u tome što bi to moglo da mobllizuje sve ostale da podrže Lanistere pošto su ipak kao domaći. Ali Degeneris ovde ima idealnu situaciju - Cersei nema ko da podrži i da hoće. Zemlja je godinama ratovala, upropašćena na sto načina, ona treba samo i isključivo da sleti u King's Landing i kaže "Here's the new boss, same as the old boss" i više nikakvog otpora ne bi ni bilo.

Umesto toga, gledaćemo do kraja sezone veštački pothranjenu "dramu" u kojoj Euron Greyjoy i njegovih hiljadu slonova magično pridržavaju Cersei da ne padne s prestola kao kruška, dok se Dany i Tyrion sapliću o sopstvene gluposti. 

 

Tajvin je to rekao za Kasterli Rok a ne za ostatak. Sprecavanje dotoka novca i svega ostalog iz Vesterlenda nije uopste smesna. Cersi mogu i ubiti i okupiti se oko nekog drugog lidera. Zauzimanje KL je daleko od zauzimanja celog Vesterosa a sklanjanje Cersi bi mozda i dalo sansu za okupljanje protiv Deneris. Enivej, necu vise - vec mi je dosadilo.

 

Ima vrlo konkretnih primera osvajanja pomoću ili u potpunosti od strane stranaca u samoj Britanskoj istoriji koje i jeste jedna od glavnih inspiracija ovde. Jedan je naravno Vilijem Osvajač/Kopile čije je i samo pravo na presto bilo upitno i svodilo se na obećo mi pokojni kralj, majke mi. Drugi je Henri Tjudor koji je došao po engleski tron sa vojskom dobrim delom sastavljenom od Francuza. Kako je plebs video njihovu legitimnost, na kraju se ispostavilo, nije bilo presudno

 

Proveri kako se osvajanje Vilijema Osvajaca tretira u istoriji u odnosu na mongolska ili turska osvajanja iz tog doba. Nebo i zemlja. 

Link to comment

Enivej, necu vise - vec mi je dosadilo.

 

Proveri kako se osvajanje Vilijema Osvajaca tretira u istoriji u odnosu na mongolska ili turska osvajanja iz tog doba.

 

1496757053-20170606.png

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...