Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

ima tu i jedna stvar koju masa ljudi previdja; percepcija zdravstva u zavisnosti od toga koji se njegovi vidovi koriste. konkretnije, znam na svom, a i na gomili drugih primera, da urgentna medicina zaista dobro funkcionise.

Link to comment
Fond zdravstva već godinu dve pokušava da ustanovi novu evidenciju osiguranika ali ni to nisu u stanju da urade valjano.
Ne znam na koju evidenciju osiguranika misliš i kakve to veze ima sa kvalitetom pružanja zdravstvenih usluga. Ako misliš na elektronsku evidenciju, ona od nedavno postoji, ali su baze prilično neprecizne. No, bolje išta nego ništa. Fond RZZO se inače već godinama uglavnom bavi bušenjem rupa na saksiji i otkrivanjem tople vode, kao i birokratskim saplitanjem zdravstvenih ustanova.
Link to comment
Ne znam na koju evidenciju osiguranika misliš i kakve to veze ima sa kvalitetom pružanja zdravstvenih usluga. Ako misliš na elektronsku evidenciju, ona od nedavno postoji, ali su baze prilično neprecizne. No, bolje išta nego ništa. Fond RZZO se inače već godinama uglavnom bavi bušenjem rupa na saksiji i otkrivanjem tople vode, kao i birokratskim saplitanjem zdravstvenih ustanova.
RZZO je deo zdravstvenog sistema. Kvalitet zdravstvene usluge je i uredno izdata i overena zdravstvena knjižica, sa tačnim podacima, da me iz DZ ne vrate zbog netačne adrese ili čak imena ili prezimena. To što su im podaci prilično neprecizni je posledica nedostatka znanja i volje da se urade precizne baze. Ne verujem da se radi o nedostatku para.Fond institucija koja se nalazi između mene i lekara. Ja fondu plaćam osiguranje, oni dalje treba da imaju ugovore sa zdravstbvenim ustanovama, državnim ili privatnim u kojima se ja mogu lečiti. Ustanove u kojima se može lečiti na teret fonda treba da se biraju konkursom- tenderom a ne da budu bogom dane. Postojeće bolnice i DZ treba da zarade pare da se kvalitetom izbore za pacijenta, a fond da plaća lečenje, a ne broj zaposlenih i broj kvadratnih metara. Zašto nebi privatna klinika lečila pacijente na račun fonda?Ministarstvo koje crta mrežu ustanova, postavlja direktore i određuje plate mi deluje prevaziđeno. Kada ni taj posao ne uradi dobro onda dajmo ministru novu šansu. Edited by Div
Link to comment
Zašto nebi privatna klinika lečila pacijente na račun fonda?
Mislim da smo još uvek daleko od toga. No, da li bi bilo, za početak, previše očekivati sa RZZO sklapa ugovore sa, recimo, privatnim laboratorijama i centrima za dijagnostiku (kako se već zovu)?što se elektronske evidncije tiče, ne treba imati iluzije da će se to za godinu-dve rešiti. Birokratski haos kod nas je bolest koja se mora lečiti godinama. Ja sam, recimo, bio iznenađen kada mi na poslu rekoše onomad da JMBG u praksi uopšte nije jedinstven, pa onda netačnost ostalih podataka ne treba da nas čudi. Recimo, kada odem u apoteku po lek na recept i čekam da se sve skenira, ukuca itd. redovno pitaju kako to da u sistemu stoji da sam još uvek na poljoprivrdenom fondu osiguran na mog dedu, a na knjižici stoji, naravno, moja firma i ja kao nosilac osiguranja i tako već skoro dve godine. Nisam imao problema zbog toga, no dobro...
Link to comment
Mislim da smo još uvek daleko od toga. No, da li bi bilo, za početak, previše očekivati sa RZZO sklapa ugovore sa, recimo, privatnim laboratorijama i centrima za dijagnostiku (kako se već zovu)?
Naravno, ne zalažem se za prodaju Kliničkog centra Srbije ili Doma zdravlja nekog, nego da se i privazne ustanove uključuju u sistem. Čekanje pacijenta na neke analize ili intervenciju često košta više nego što bi koštalo da se odmah uradi u privatnoj ustanovi. Pregled koji košta par hiljada dinara zakazuje se za 6 meseci, bolest do tada uznapreduje, pa lečenje košta mnogo više. Ako dom zdravlja dobija pare prema broju zaposlenih i veličini prostora koji je njihov motiv da se akaju još i sa pacijentima. Oni ne dobijaju pare prema broju pacijenata nego prema broju lekara, sestara, tetkica.Bolo je vremena kad je stanje bilo mnogo gore, u smislu nestašica svega i svačega, to se popravilo, ali se nije (dovoljno) popravio sistem. U isto lošem sistemu sada ima gaze i bensedina.
što se elektronske evidncije tiče, ne treba imati iluzije da će se to za godinu-dve rešiti. Birokratski haos kod nas je bolest koja se mora lečiti godinama. Ja sam, recimo, bio iznenađen kada mi na poslu rekoše onomad da JMBG u praksi uopšte nije jedinstven, pa onda netačnost ostalih podataka ne treba da nas čudi. Recimo, kada odem u apoteku po lek na recept i čekam da se sve skenira, ukuca itd. redovno pitaju kako to da u sistemu stoji da sam još uvek na poljoprivrdenom fondu osiguran na mog dedu, a na knjižici stoji, naravno, moja firma i ja kao nosilac osiguranja i tako već skoro dve godine. Nisam imao problema zbog toga, no dobro...
U jednoj ekspozituri fonda ne mogu da upišu adresu u knjižicu jer tu ulicu nemaju u bazi. Navodno oni ne mogu da dodaju nove nazive ulica, mogu samo da izaberu sa spiska. Ili, čovek ima prijavu na neku firmu iz Crne Gore, u kojoj mu je radio ćale pre 5 godina, a koja više ne postoji. Da bi dobio novu knjižicu mora da donese odjavu od firme koja ne postoji.Glupostima nikad kraja.
Link to comment

O RZZO i njihovom IT sektoru bih mogao da vam roman napišem, pa bolje da ne počinjem. <_< Takvu gomilu amatera, neznalica i lenčuga teško da možete naći na drugom mestu. Čast izuzecima, samo ne znam da li ih ima.

Link to comment
Ministar zdravlja ne treba da bude lekar isto kao što ministar vojske ne treba da bude oficir.
potpuno se slažem sa ovim, isto kao što bi direktori bolnica trebalo da budu ekonomisti/menadžeri/štagod. Naravno, to ne znači da bi trebalo da bude neko ko pojma nema o medicini, ali za upravnika ustanove je bitnije da zna kako da vodi finansije nego da postavi dijagnozu limfoma. E sad, tu nastupa problem jer kod nas ne postoji interdisciplinarne studije koje imaju blending jednog i drugog, postoji smer na FON koji može da završi posle 6 godina medicine, ali to je za ljude koji su promašili profesiju.A stvar oko finansiranja je super rešena na Bežanijskoj Kosi. Postoje privatni apartmani koji su dosta skupi, ali pružaju komfor, postoji usluga preventivnih pregleda koja se plaća itd. i zato za ostale ljude koji zavise od osiguranja ima i aparata i sapuna u toaletima i kompletnog imidžing sistema...
Link to comment
http://www.statcounter.com/
Iz onoga sto sam nedavno imao prilike da pouzdano saznam, zdravstvo u Srbiji je Zona Sumraka. (To ne znaci da se nije popravilo, posto je prethodno mozda bilo Zona Mraka). Dakle, dogadjaju se nadrealne stvari, koje necu da prepricavam, jer su suvise bolne za mene (too close to home, sto se ono kaze).
Ja sam to Indy na svojoj kozi (ili bolje reci na svom shlajpiku) 6 nedelja u Srbiji svaki dan bolno osecala ( ovo bolno nema veze sashlajpikom): NIkada nije bilo strashnije. Ovo je kraj,dno, a bez ikakve shanse da se u doglednih 4-5 godina bilo sta popravi.Zabalujev napisa nesto o laborima. Stvarno je to tako. Ako nemash love ,put je takav kako doticninapisa.Svuda (cak i u Zajecaru) postoje te privatne laboratorije, pri cemu ako je komplikovanijaanalziza u pitanju(recimo neka alergija) sto evra. Onda naravno nekoliko stotina za lekare.Bolnice su strava. lekari i njihov odnos prema pacijentima, a josh ako su pacijentistariji od 45,onda Gute Nacht. Mada ni sa malom decom nije bolje. Prepishe doktor nesto,a l teoma posalje u apoteku da to kupish pa da se vratis i opet cekas sa sve bebom u narucjusledecih dva sata.O starim ljudima ne bih, jer je i za mene to vishe nego bolno i tuzno.Nego, za tebe , mladjaHnog jedan veliki :wub:
Link to comment

pre 2 meseca pao sam i razbio se ko konj.na rentgenu su primetili 3 ciste u rucnom zglobu. zbog ranijih zdravstvenih problema, uputili su me u dexa kabinet na snimanje gustine kostiju.odmah sam nazvao da zakazem, i prvi slobodni termin je bio 7. novembra u 10.30. dakle za 5 meseci.tako da, kao obicni konzument, zbilja ne uocavam neki rapidan napredak.

Link to comment
ima tu i jedna stvar koju masa ljudi previdja; percepcija zdravstva u zavisnosti od toga koji se njegovi vidovi koriste. konkretnije, znam na svom, a i na gomili drugih primera, da urgentna medicina zaista dobro funkcionise.
Ti pricash o Beogradu, ja o Zajecaru. I u Zajecaru to dobro funkcinoshe. Dodju ljudi brzo ,pokupe"coveka" i odvezu ga u bolnicu. Imala slucaj sa ocem prosle godine.Tu i tog momenta prestaje( a sto je i normalno) njihova briga. Onda ja dodjem za desetak minuta, hirug (mlad,lep) pushi u avlijii bez da uopste zna o cemu se radi meni mrtav ladan priopci da moram da potpishem da se momocu amputira noga.Ja kazem jok, pitam kasnije oca , on takodjer kaze jok, kupim neku trental infuzijujerbo bolnica nema nista, noga sutradan profunkcionishe.Posle godinu dana je moj matori tata umro ko "Vasa Ladacki" :wub:
Link to comment

idi, bre, u pershun :D u US 50 miliona ljudi mogu bolnicu samo da vide na sapun-operskim serijama na teveu. mogu da vide zgradu sa zelenim travnjakom i chike u belim odelima samo pre podne u generalnoj bolnici.sta bi, bre, ti ljudi dali da imaju ono sto vi imate, cccccc

Link to comment
idi, bre, u pershun :D u US 50 miliona ljudi mogu bolnicu samo da vide na sapun-operskim serijama na teveu. mogu da vide zgradu sa zelenim travnjakom i chike u belim odelima samo pre podne u generalnoj bolnici.sta bi, bre, ti ljudi dali da imaju ono sto vi imate, cccccc
Ti ljudi , o kojima ti govorish, nikada ni kintu nisu uplacivali u neko zdravstvo.Meni je zao ljudi u Srbiji ( recimo svog oca) kojima je celog zivota oduzimana neka lovai uplacivana u zdravstvo, a da nikada nisu imali shanse da barem malo humanosti dozive od tog zdravstva.Smeshno je da uporedjujesh zdravstvene i scijalne sisteme u Evropi i USA. Edited by Teja
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...