Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Meni je u sastavu vlade najgora činjenica da je T.M. nesmenjiv ministar. Ovo mu je četvrti mandat a stanje u zdravstvu nije svo vreme popravljeno ni za promil.
A ovo o stanju u zdravstvu zaključuješ na osnovu kojih činjenica? Mislim, da nije popravljeno ni za promil? Evo ja radim u zdravstvu i smatram (kao i najveći broj mojih kolega) da je stanje u zdravstvu drastično popravljeno, mogu da navodim i razne primere ali ne bih da smaram, reći ću ti samo jednu činjenicu - pacijenti ne kupuju ništa od lekova i medicinskog materijala kada bivaju hospitalozovani u ustanovama sekundarne i tercijarne zdravstvene zaštite, dok je ranije bio slučaj da su morali da kupuju i špriceve i gaze i zavoje i ostali materijal, kao i mnoge lekove.Da li to znači da stanje nije popravljeno ni za promil?
Link to comment
A ovo o stanju u zdravstvu zaključuješ na osnovu kojih činjenica? Mislim, da nije popravljeno ni za promil? Evo ja radim u zdravstvu i smatram (kao i najveći broj mojih kolega) da je stanje u zdravstvu drastično popravljeno, mogu da navodim i razne primere ali ne bih da smaram, reći ću ti samo jednu činjenicu - pacijenti ne kupuju ništa od lekova i medicinskog materijala kada bivaju hospitalozovani u ustanovama sekundarne i tercijarne zdravstvene zaštite, dok je ranije bio slučaj da su morali da kupuju i špriceve i gaze i zavoje i ostali materijal, kao i mnoge lekove.Da li to znači da stanje nije popravljeno ni za promil?
mislim da bi ovo mogli da splitujemo, verujem da ce biti zainteresovanih. 2005, ja uganuo nogu, stavili mi longetu. Posle otisao na kontrolu na klinicki, sknuli longetu i ustanovili da moraju novu da stave jos nedelju dana da je nosim. Rekli su mi kako nemaju vatu :blink: , i da uzmem stake u ruke i odem u apoteku u zgradi klinike i kupim to. Kad su mi odadili posao, dao sam im racun da mi refundiraju, oni se smeju....Pre dva meseca, baba moje devojke polomila kuk, korupcije kao onomad u dobra stara vremena.
Link to comment
mislim da bi ovo mogli da splitujemo, verujem da ce biti zainteresovanih. 2005, ja uganuo nogu, stavili mi longetu. Posle otisao na kontrolu na klinicki, sknuli longetu i ustanovili da moraju novu da stave jos nedelju dana da je nosim. Rekli su mi kako nemaju vatu :blink: , i da uzmem stake u ruke i odem u apoteku u zgradi klinike i kupim to. Kad su mi odadili posao, dao sam im racun da mi refundiraju, oni se smeju....Pre dva meseca, baba moje devojke polomila kuk, korupcije kao onomad u dobra stara vremena.
Uopšte ne sumnjam u sve što si napisao. Malo mi je, doduše, čuno ovo za vatu. U zdravstvenoj ustanovi u kojoj radim se za takvu preporuku pacijentu dobija otkaz, što je na jednom primeru i pokazano. Takođe, pacijenti koji čak i ne dođu u zakazani termin na intervenciju već zakasne neki dan, iako im se po statutu koji je u skladu sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti naplati intervencija, novac refundiraju bez problema u samoj ustanovi.Primera kakvih si ti naveo sigurno ima na svakom koraku, o korupciji u zdravstvu smo već dosta pisali i objašnjavali se oko toga, ali je činjenica da zdravstvene ustanove (bar njih nekoliko koliko sam imao prilike da posetim u poslednjih par godina uključujući onu u kojoj radim lepše i čistije izgledaju, oprema je prilično obnovljena, uslovi rada i boravka pacijentima su poboljšani... Metodološki se stvari rešavaju sporije jer je u pitanju isti mentalitet i isti ljudi koji su malo pogubili konce devedesetih, ali je činjenica da se rešavaju.Ne kažem da je situacija idealna, čak ne tvrdim ni da je dobra, ali da se ništa nije ni za promil promenilo - pa nećemo baš da preterujemo.P.S. A ovo za kupovinu vate u apoteci klinike mi je tek čudno. Zdravstvene ustanove imaju magacine-apoteke iz kojih se snabdevaju klinike, centri... ali te apoteke ne prodaju ništa, jednostavno nemaju ni tehničkih ni administrativnih mogućnosti za trgovinu. Edited by gotivac
Link to comment
mislim da bi ovo mogli da splitujemo, verujem da ce biti zainteresovanih. 2005, ja uganuo nogu, stavili mi longetu. Posle otisao na kontrolu na klinicki, sknuli longetu i ustanovili da moraju novu da stave jos nedelju dana da je nosim. Rekli su mi kako nemaju vatu :blink: , i da uzmem stake u ruke i odem u apoteku u zgradi klinike i kupim to. Kad su mi odadili posao, dao sam im racun da mi refundiraju, oni se smeju....Pre dva meseca, baba moje devojke polomila kuk, korupcije kao onomad u dobra stara vremena.
Pa, u velikom delu grešiš. Situacija u zdravstvu u Srbiji, sigurno nije najbolja na svetu, i sigurno nije onakva kakvu svi korisnici usluga žele da imaju i vide, naročito pod utiskom američkih TV serija.Ali, situacija se strukturno promenila ogromno na bolje. Posle 2000-te, relativno brzo je rešen ogroman problem koji je pritiskao zdravstvo, a to su neplaćena potraživanja snabdevača lekovima i materijalom. Posle samo par godina, svi dugovi su plaćeni, a sada se plaća inostranim dobavljačima za lekove u roku od 30 dana, a domaćim u roku od 60 dana. Za krupnije nabavke (skeneri i druge skupe mašine), plaća se u dan tačno u roku od 60-90 dana. Znači, to je ogroman napredak, uz naravno bolje snabdevanje i renoviranje medicinskih ustanova.Kako uvek navodim primere iz Italije, jer poznajem situaciju, i ovde ću: plaćanja u Italiji (članici EU i G8) su očajna, u najgorim slučajevima se registruju neplaćena potraživanja od bolnica i nakon 900 dana, što je priznaćeš grozomorno. Dugovi zdravstva se mere stotinama milijardi eura, pa su čak pribegli(da ne bi došlo do zdravstvene katastrofe u zemlji) donošenju Zakona, po kojem firma koja je dobila na tenderu da snabdeva državne bolnice(većina u Italiji), mora da nastavi sa snabdevanjem, čak ako bolnica i ne plaća dospele fakture.U Hrvatskoj, gde je zdravstvo takodje pritisnuto ogromnim dugovima, u par navrata su jednostavno firmama dekretima poništavali po trećinu potraživanja, ali opet se dugovi pojavljuju, toliko da su stranci u dobroj meri(osim ako je nužno) počeli da istu izbegavaju u biznisu sa lekovima. Zbog neplaćanja.E sad, u Srbiji se radi dalje na poboljšanju primarne zdravstvene zaštite, i došlo je konačno na red ono što je vidljivo za same korisnike usluga. Savršena snabdevenost, precizne i dobre usluge, smanjivanje lista čekanja, sredjene bolnice, i ljubazno osoblje.Znači, puno se uradilo, ipak.
Link to comment

Tresko, ne znam tačno u čemu to grešim, kada nisam uopšte izneo eksplicitan stav, kao što je to učinio Đorđe. Ovo što si napisao su poprilično egzaktni podaci i tome se nema mnogo toga dodati. Tu je nesumnjivo napravljen napredak, uvođenjem zdravih tržišnih kupiš (platiš) - prodaš (zaradiš) odnosa. Uopšte nemam iluzije da su državni (i ne samo državni) zdravstveni sistemi oličenje efikasnosti i u mnogo razvijenijim državama.

E sad, u Srbiji se radi dalje na poboljšanju primarne zdravstvene zaštite, i došlo je konačno na red ono što je vidljivo za same korisnike usluga. Savršena snabdevenost, precizne i dobre usluge, smanjivanje lista čekanja, sredjene bolnice, i ljubazno osoblje.
Na ovo ćemo poprilično morati da pričekamo. Naveo sam primer starice koja je pala i polomila kuk. Na urgentnom su je snimili, postavili dijagnozu. Rekli su joj da nema mesta u urgentnom da je smeste i da je bolje da ode na VMA. Trošak prevoza bolesnika mora pacijent naravno da sam plati, ali, ljubazno osoblje je odma ponudilo da za 2000 dinara kolima hitne pomoći preveze staricu. Stavili su 2000 dinara u džep vozaču. Onda je na VMA starici i njenoj porodici rečeno da nema mesta ovde i da nemaju pojma koji debil je mogao da predloži da ona uopšte dođe na VMA. Dobri ljudi iz hitne pomoći su besplatno vratili staricu u Urgentni, gde je usledila rasprava sa doktorima, uz pominjanje majki. Onako na mobilnom krevetu su je ostavili 4 sata da čeka nekoga i nešto. Sve se to dešavalo od 14h popodne, da bi negde oko 22h nju konačno uveli u sobu gde se stavlja gips, obavili sve to , i iznenada pronašli mesto za staricu. Bio je potreban izvestan stimulans da se to uradi, no dobro; ljudi smo. Naravno, reći ćeš; što se nije žalila. Ni meni nije jasno. Ubeđivao sam ih, obećao da ću preuzeti na sebe šta god mogu da učinim. No, i ta insitucija zaštitnika prava pacijenata radi očajno, to isto mogu da ti kažem. Moja nekadašnja koleginica je 6 meseci čekala da joj na farmaceutskom fakultetu odrade intervenciju, jer roba nije stigla iz uvoza. Slali su je od šaltera do šaltera, kancelarije do kancelarije, na kraju i kod Pere u magacin, da bi joj na kraju, kada je njoj preselo sve to, ljubazno preporučili da tu intervenciju odradi u privatnoj ordinaciji jednog od ljudi koji su trebali da je operišu. Dali joj broj, i sve. Uz rečenicu" "eto, nismo stigli da nabavimo materijal, ali sada mi nemamo obaveze prema vama, ali ni vi prema nama". Otišla, žalila se. Ispostavilo se da je u tom slučaju zaštitnik prava pacijenata bio najobičniji portparol pomenutih doktora, i izdeklamovao joj je sve ono što je od doktora čuo, uz konstataciju da njena prava nisu povređena. Eto, to je ono što znam iz neposrednog okruženja. gotivac, to je bilo 2005. nadam se da je situacija promenjena u međuvremenu. U pitanju je klinički centar urgentnog. što se tiče poboljšanja uslova boravka za pacijente, mislim da je dovoljno ilustrativno to što se u prodavnici ispred VMA prodaju čaršavi, sapuni.Zdravstvo je rupa bez dna, između ostalog i zbog toga što su usluge koje nam pružaju a koje nemaju veze sa samim zdravstvom, besplatne.
Link to comment
...Znači, puno se uradilo, ipak.
Ovo sto si napisao cu ti verovati na rec, jer takve stvari ne doticu obicne ljude koji nisu u nekoj vezi sa samim poslom o kome se prica. I zbog toga je apsolutno tacno da se puno uradilo, ali... I ovo sto pejsi prica takodje postoji i ne dozvoljava nama, pacijentima da kazemo "Bravo" zdravstvu. Moracu da sve potkrepim jos jednim primerom - Starijem coveku vec dva meseca odlazu operaciju. Na kraju se vec uplasio, dosao kod doktora i rekao: "Doktore, vi meni ocigledno ne govorite sve. Da nemam ja nesto fatalno, pa me zato ne operisete?". Doktor je onda nonsalantno otvorio dusu: "Gospodine, moje ruke kostaju 200 evra, kad to platite, prestacemo da odlazemo...". Covek je stric moje ribe, a bolnica je Zemunska. Majka mog strica je dosla u onu situaciju kad svi organi krecu da otkazuju od starosti. Nisu je mogli drzati na gerijatriji dok stric nije dao 300 evra. Radi se o bolnici na Zvezdari (mislim da je cela zgrada posvecena gerijatriji, ali nisam siguran). Svako (apsolutno svako) koga znam da je operisao nesto je imao dva izbora - mito ili poznanstvo. Treci izbor je da ne das nista i ne znas nikog, ali onda se spremi za pakao. Niste ni svesni dokle su te ubice i degenerici spremni ici ako im se ne plati reket.Vecina ljudi ima pregrst primera koji potvrdjuju odvratnu korumpiranost nasih lekara. Licno vise ne mogu verovati ni statistikama koje kazu da je to kukolj u zitu, meni se ovako laicki cini da se radi o retkim zrnima zita u kamionu kukolja. Cini se da taj problem niko ni ne zeli da resava. Za Tomicinog vakta (a i ranije) vazi pravilo da takav problem uopste ne postoji.
Link to comment

pricu o zalbama i protestima mozemo okaciti macku o rep sve dok su advokati pacijenata na platnom spisku bolnica i drugih ustanova u okviru kojih rade. ne moze to tako, drugovi i drugarice pioniri. ne moze se protiv ustanova boriti neko ko od tih ustanova prima platu.

Link to comment
Tresko, ne znam tačno u čemu to grešim, kada nisam uopšte izneo eksplicitan stav, kao što je to učinio Đorđe. Ovo što si napisao su poprilično egzaktni podaci i tome se nema mnogo toga dodati. Tu je nesumnjivo napravljen napredak, uvođenjem zdravih tržišnih kupiš (platiš) - prodaš (zaradiš) odnosa. Uopšte nemam iluzije da su državni (i ne samo državni) zdravstveni sistemi oličenje efikasnosti i u mnogo razvijenijim državama.
Nesrećno sam se odrazio sa "grešiš". Sorry. cool.gif
Link to comment
Ovo sto si napisao cu ti verovati na rec, jer takve stvari ne doticu obicne ljude koji nisu u nekoj vezi sa samim poslom o kome se prica. I zbog toga je apsolutno tacno da se puno uradilo, ali... I ovo sto pejsi prica takodje postoji i ne dozvoljava nama, pacijentima da kazemo "Bravo" zdravstvu. Moracu da sve potkrepim jos jednim primerom - Starijem coveku vec dva meseca odlazu operaciju. Na kraju se vec uplasio, dosao kod doktora i rekao: "Doktore, vi meni ocigledno ne govorite sve. Da nemam ja nesto fatalno, pa me zato ne operisete?". Doktor je onda nonsalantno otvorio dusu: "Gospodine, moje ruke kostaju 200 evra, kad to platite, prestacemo da odlazemo...". Covek je stric moje ribe, a bolnica je Zemunska. Majka mog strica je dosla u onu situaciju kad svi organi krecu da otkazuju od starosti. Nisu je mogli drzati na gerijatriji dok stric nije dao 300 evra. Radi se o bolnici na Zvezdari (mislim da je cela zgrada posvecena gerijatriji, ali nisam siguran). Svako (apsolutno svako) koga znam da je operisao nesto je imao dva izbora - mito ili poznanstvo. Treci izbor je da ne das nista i ne znas nikog, ali onda se spremi za pakao. Niste ni svesni dokle su te ubice i degenerici spremni ici ako im se ne plati reket.Vecina ljudi ima pregrst primera koji potvrdjuju odvratnu korumpiranost nasih lekara. Licno vise ne mogu verovati ni statistikama koje kazu da je to kukolj u zitu, meni se ovako laicki cini da se radi o retkim zrnima zita u kamionu kukolja. Cini se da taj problem niko ni ne zeli da resava. Za Tomicinog vakta (a i ranije) vazi pravilo da takav problem uopste ne postoji.
Pa, vidiš, nažalost, moralo je da se krene baš odande odakle se krenulo. Da nije tako krenulo, sada bi se nalazili što se zdravstva tiče u kompletnom rasulu.Nažalost, ono što direktno dotiče korisnike, dolazi kao kapilarna mreža na kraju. No, ako se potrude, tu fazu mogu relativno brzo da završe, jer je dobra osnova za stabilan i kvalitetan sistem zdravstvene zaštite postavljena.Jedne od najbolje potrošenih para su pare za konsultantske usluge Dušana Kebera, bivšeg ministra zdravstva Slovenije.
Link to comment
Pa, vidiš, nažalost, moralo je da se krene baš odande odakle se krenulo. Da nije tako krenulo, sada bi se nalazili što se zdravstva tiče u kompletnom rasulu.Nažalost, ono što direktno dotiče korisnike, dolazi kao kapilarna mreža na kraju. No, ako se potrude, tu fazu mogu relativno brzo da završe, jer je dobra osnova za stabilan i kvalitetan sistem zdravstvene zaštite postavljena.Jedne od najbolje potrošenih para su pare za konsultantske usluge Dušana Kebera, bivšeg ministra zdravstva Slovenije.
Moguce, opet kazem, ja se ne razumem u te stvari. Samo nekako se cini da sporo to silazi u narod. Moguce da su i ocekivanja prevelika... Nego, ja nikako ne vidim kako je moguce taj problem resiti bez aktivnog ucesca policije i odredjenog broja "eminentnih strucnjaka" u zatvoru. Opet ispada da nekoliko ministarstava preklapa odgovornost, pa uvek moze da se upire prstom u ovog drugog. Kad bi neko uopste pricao o ovome.
Link to comment
Pa, vidiš, nažalost, moralo je da se krene baš odande odakle se krenulo. Da nije tako krenulo, sada bi se nalazili što se zdravstva tiče u kompletnom rasulu.Nažalost, ono što direktno dotiče korisnike, dolazi kao kapilarna mreža na kraju. No, ako se potrude, tu fazu mogu relativno brzo da završe, jer je dobra osnova za stabilan i kvalitetan sistem zdravstvene zaštite postavljena.
A ko su ti prvi i vazni ljudi (korisnici) u lancanom sistemu zdravstva? Zbog koga postoje bolnice, ministarstvo za zdravlje,farmaceutska industrija? Valjda ne zbog nekih povlascenih bolesnika koji su nesto nadrljali u nekim saobracajkama?Tvrdim ( al samo zato jer sve osetih na svojoj kozi= citaj lovi) da nikada nije bilo strashnije,gore i ocajnijebash za ove "doticne korisnike". U Istocnoj Srbiji ne postoji mamografija. Ako ti se uchini da imash nekikarcinom na dojci morash u Beograd( al da cekash nekoliko meseci) ili u Nish. U zajecarskoj bolnici postoji samojedan ultrazvucni aparat,skener ne radi vec godinama, magnetna rezonanca je mislena imenica.S druge strane, ti isti lekari specijalisti koji pre podne rade u bolnici , svi imaju privatneprakse , opremljene sa sa finom i modernom opremom i pre podne upucuju pacijente u svojepopodnevne ordinacije.Pisala sam nekoliko mailova tom ministru , naravno bez ikakvog odgovora, a i pisala od besa i frusta.
Link to comment

Iz onoga sto sam nedavno imao prilike da pouzdano saznam, zdravstvo u Srbiji je Zona Sumraka. (To ne znaci da se nije popravilo, posto je prethodno mozda bilo Zona Mraka). Dakle, dogadjaju se nadrealne stvari, koje necu da prepricavam, jer su suvise bolne za mene (too close to home, sto se ono kaze).

Link to comment

Da li ima smisla, recimo, lista čekanja za analizu krvi? Evo vako: odeš kod lekara, on ti napiše artiju za vađenje krvi. Odeš onda u laboratoriju pri lokalnom domu zdravlja, cik zore, da bi ZAKAZAO vađenje krvi. Zakazuješ vađenje krvi za nedelju dana unapred. I šta onda, dođeš posle nedelju dana, pa čekaš još toliko da ti daju rezultate... U međuvremenu ozdraviš...Ili ne. Bilo prošle godine u sred Beograda.

Link to comment

Zašto domovi zdravlja i bolnice i klinički centri i Fond zdravstva i druge institucije zdravstvenog sistema rade praktično kao državne institucije na čijem je čelu ministar, koji je opet izašao, a i vretiće se u taj sistem. Jednostavno, nemam dovoljno poverenja u ministra koji je do juče radio u tom korumpiranom sistemu i verovatno će se u njega i vratiti. Taj ministar može vrlo uljudno da razgovara sa novinarima, recimo. sbve dok se ne pomene neki primer korupcije ili nestručnog rada. Tada skače ko oparen, uskraćujući pravo svakom ko nije stručan da bilo šta komentariše.Fond zdravstva već godinu dve pokušava da ustanovi novu evidenciju osiguranika ali ni to nisu u stanju da urade valjano. Ministar zdravlja ne treba da bude lekar isto kao što ministar vojske ne treba da bude oficir.

Link to comment
Taj ministar može vrlo uljudno da razgovara sa novinarima, recimo. sbve dok se ne pomene neki primer korupcije ili nestručnog rada. Tada skače ko oparen, uskraćujući pravo svakom ko nije stručan da bilo šta komentariše.
Esnafska solidarnost, neće da udara na kolege. <_<
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...