Jump to content
IGNORED

HR i razgovori prilikom zaposlenja


urkozamanje

Recommended Posts

To je odlicno piitanje koje sam i sam imao prilike dda postavljam kandidatima za MBA.

Tu vidis da li je neko moron ili ne kad ti kaze da u Ekvadoru ima dvesta hiljada benzinskih pumpi.

pa daj neke odgovore.sta si se stiso
Link to comment
  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prokleto Djubre

    17

  • radisa

    8

  • rajka

    6

  • Clem Fandango

    5

Ne, skroz je tacno. Nije bitno da li je nauceno ili ne, ono sto ti ignorises je cinjenica da bi svako to pismo da je napisano iskreno i posteno bilo prakticno isto:

"Ne zelim specijalno da radim za vasu firmu nego je ona jedna od mnogih koje ispunjavaju moj minimum kriterijuma (od kojih na novac ide 90%). Poslao sam veoma slicno pismo na jos 10-20 adresa i potrosio malo vremena da se pozabavim nekom specificnoscu ne bi li delovalo da se specijalno zanimam za vas.".

 

slazem se da je taj deo "motivacionog" pisma totalno debilan, i ja ga preskacem.

meni je ono mnogo bitnije kao dodatni nacin da ih ubedim zasto sam bas ja za tu poziciju, i pogotovo za stavke koje ne mogu lepo da se tabelarizuju

(tj. gde se ocekuje da HR koji cita kamare pisama i biografija izvuce sustinu iz moje biografije - bolje im je to nacrtati, da se ne muce ljudi :) )

 

to jako dobro dodje i posle na intervjuu, ideje iz got teksta iskoristim za predstavljanje i postavim fokus razgovora vec na stvari koje meni odgovaraju

(tj. barem dok ne pocnu da cackaju moju mracnu proslost ;) )

Edited by Zverilla
Link to comment

Ne znam šta bih pomislio da mi neko postavi tako neko retardirano pitanje, otkud znam koliko ima pekara u Beogradu, a i zabole me u principu. :P Eventualno ako je intervju za nekog ko treba da se bavi prodajom brašna može imati smisla. 

Link to comment

Vi pisetr svi o primanju seniora. Zar HR ne bi trebalo mnogo da pomogne u situacijama kada se primaju ljudi bez ili sa malo iskustva i kada se ne moze na osnovu poznavanja konkretnog posla proceniti ? Tad je bitno proceniti te neke druge kvalitete za koje bi psiholozi i slicni trebali biti kvalifikovani.

 

I drugo, HR bi trebalo i da ima ulogu i unutar firme, a ne samo na ulazu ? Ima li uopste neko iskustvo sa tim, a da nidu samo proforma godisnji razgovori

Link to comment

I drugo, HR bi trebalo i da ima ulogu i unutar firme, a ne samo na ulazu ? Ima li uopste neko iskustvo sa tim, a da nidu samo proforma godisnji razgovori

 

Anonimne ankete koje možeš, a i ne moraš da popuniš, sa čime si zadovoljan, šta ti se ne sviđa, šta bi promenio, šta bi dodao itd., onda ocenjivanje nadređenih, ocenjivanje podređenih, razgovori sa istima na osnovu toga, ukoliko postoji potreba, da se otklone problemi, onda interni forumi gde zaposleni iznose predloge, primedbe, takođe i izlazni intervju, zašto napuštaš firmu, šta ti je smetalo, šta smo mogli uraditi da ostaneš i slično... dosta toga može biti predmet sprdnje, ali ako se sprovodi kako treba može biti jako korisno, svedočio sam i primerima lošeg HR-a, dobrog HR-a, čiji predlozi se ne sprovode, zato što se rukovodstvo ne obazire puno na to, ali i slučajeva gde to zapravo funkcioniše i gde se radi na poboljšanju zadovoljstva zaposlenih

Link to comment

@Clem Fandango

Kad se kaze velikih 4 misli se na Google, Facebook, Amazon i Microsoft, cesto se pominje big 5, pa upadne Apple. Nek bude da pricamo o cetvorci.

Ogromnoj vecini programera jeste zelja da rade na nekom od tih mesta, nema tu neke tajne. Jednostavno daju najvecu kintu i benefite, pogledaj tabelu koju sam okacio gore, prilicno je precizna po svemu sto sam cuo od ljudi koji su tamo. Evo nekih drugih stavki koje mozes ostvariti na takvim mestima:

- Rad pored najboljih programera na svetu. Kome ovo nije dovoljno samo po sebi promasio je karijeru

- Rad na softveru koji koristi neverovatan broj ljudi

- Akcije koje skoro sigurno rastu (prakticno uzimas penziju za 5 godina rada)

- Novac i bonusi uporedivi samo sa retkim firmama

- Perks (ne znam nasu rec) u zavisnosti od pozicije i firme koji umeju biti dosta znacajni

- Mogucnost da se utice na svet oko sebe (barem potencijalno)

- Ne znam zasto pisem dalje ako se vec nakon 4-5 godina moze uzeti 300 soma godisnje. Mislim da sam bas dobro upucen u programerske plate u Beogradu i nisam nikada upoznao nekoga ko uzima nesto uporedivo cak i kad se umanji za zivot u npr. Kaliforniji.

 

Ni meni se ne ide u USA, ali da je bez ikakvog cimanja i seljenja verovatno bih potrosio godinu dana da radim u nekoj od ovih firmi, ako nista drugo barem da znam da vise nikad necu imati tehnicki intervju u klasicnom smislu. Onaj ko ne bi, mislim da ne razume sta mu je uopste ponudjeno i jedini razlog koji pada na pamet kao opravdan je da radi u perspektivnom startapu u kome ima procenat ili ovaj uslov selidbe. A ako mi neko ko radi u autsorsingu za soma-dva mesecno kaze da je iskulirao Gugl zato sto mu je zanimljiv projekat na kome radi, to bas ne mogu da slusam sa ozbiljnom facom. 

 

Ono sto sam vise puta cuo iz trece ruke a nikada iz prve su ta interesovanja Gugla za nekoga a onda on odjebe tu pricu. To je, bez uvrede, uglavnom laz. Najcesce se radi o kontaktu nekog HR-a, sto kandidat pojednostavi na "zvao me gugl". Postoji jako puno nivoa intervjua, poslednji lik za koga znam da je prosao pre nekih godinu dana je bio na 7 odvojenih intervjua od kojih je svaki eliminacioni i svaki sa razlicitim ljudima. Uostalom mnogi blogovi su pisani iz prve ruke pa nema potrebe da nesto pogadjamo. Ako se iscimas da prodjes 5-10 intervjua sa nekim od najzajebanijih i najzahtevnijih intervjuera u poslu onda verujem da to nisi radio zato sto ti je bilo dosadno. Ljudi kojima je to pickin dim i koji ne moraju da se ozbiljno spremaju su izuzetno izuzetno retki (na svetu).

Naravno, u firmama takve velicine mora neko i da uleti na foru, nema sistema koji je neprobojan, ali ignorisimo izuzetke.

 

Sto se tice intervjuisanja, mnoge firme imaju sezonske potrage, ali razlika je u tome sto su ovaj put tu ljudi iz Amazona i ne koriste domace HR firme. Zato i nema idiotskih poruka kakve opisujes, izgleda da su shvatili da im to ne donosi rezultate. Mada mi ni Indijac koji me cimao nije zvucao ne znam kako ozbiljno, ali barem je preskocio toplo leto :D Naravno, nema sumnje da ovo nije poslednji put, nisam ni mislio da kazem "jos malo pa nestalo". Cak se oni dosta ponose svojim stavom da za svakoga ko prodje ima mesta i da broj pozicija nije ogranicen. 

Link to comment

ja znam par korporacija koje imaju ozbiljne hr procese i ekipe koje ih sprovode. ovo o cemu vi ovde pisete su  miki maus situacije iz firmi koje samo tripuju da imaju hr. pritom, mislim da su neki primeri koje sam procitao ovde klasicna forumaska baronija...

Link to comment

Ne znam šta bih pomislio da mi neko postavi tako neko retardirano pitanje, otkud znam koliko ima pekara u Beogradu, a i zabole me u principu. :P Eventualno ako je intervju za nekog ko treba da se bavi prodajom brašna može imati smisla. 

:D

Ma treba da navedes proces razmisljanja koji bi te odveo do nekog razumnog broja, nema tacan odgovor.

 

ja znam par korporacija koje imaju ozbiljne hr procese i ekipe koje ih sprovode. ovo o cemu vi ovde pisete su  miki maus situacije iz firmi koje samo tripuju da imaju hr. pritom, mislim da su neki primeri koje sam procitao ovde klasicna forumaska baronija...

 

Na koje primere mislis? Ne znam kako da se potvrde primeri iz zivota, pa je dosta tesko odgovoriti na optuzbu za laganje ali ako imas neku ideju ja cu gledati da te ispostujem. BTW, neke od nasih najozbiljnijih kompanija imaju veoma Miki Maus pristupe zaposljavanju. Telenor je npr. dosao u situaciju da ne mogu unutar kuce resiti najbanalnije front end probleme na web stranici upravo zato sto su zaposljavali kako su zaposljavali. Doduse, ne sumnjam da kad covek pogleda papire da sve prsti od HR-ovanja i upitnika i ocena zadovoljstva nadredjenima i podredjenima.

Link to comment

Telenor ima besmislenu i politiku zaposljavanja i kasnije rad sa ljudima, bar na nizim nivoima. Ako se retardino ponasas prema juniorima ( tipa, ne znaju da li ce im ugovor koji sutra istice biti produzen), verovatno je slicna praksa i na visim pozicijama.

To nije slucajnost, to je politika i kultura, ali to nije problem HRa nego menadzmenta.

Edited by Lezilebovich
Link to comment

Telenor ima besmislenu i politiku zaposljavanja i kasnije rad sa ljudima, bar na nizim nivoima. Ako se retardino ponasas prema juniorima ( tipa, ne znaju da li ce im ugovor koji sutra istice biti produzen), verovatno je slicna praksa i na visim pozicijama.

To nije slucajnost, to je politika i kultura, ali to nije problem HRa nego menadzmenta.

 

Slazem se skroz, cak bih dodao da je problem HR-a uvek u stvari problem menadzmenta. Onaj ko razume koliko je zaposljavanje vazna stvar sigurno nece na HR poziciju staviti apsolventkinju psihologije niti ce dozvoliti da se kandidati ili juniori drndaju. Pametan menadzment zna da je junior koji ode zbog neadekvatnog tretmana besmislen trosak i potencijalno gubitak nekoga ko ce sutra mozda biti briljantan, a budala racuna da vise ne mora da mu daje pare.

Link to comment

Izvinjavam se zbog očigledno glupog pitanja - u čemu je trik sa trik pitanjem o pekarama? (Nisam bio ni na jednom razgovoru za posao tog tipa u životu):

Tačan broj nije bitan, nego proces razmišljanja... Guglaj "klavirštimer san francusko intervju", dobićeš odgovor...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...