Jump to content
IGNORED

Umetnost zaposljavanja


Delija67

Recommended Posts

Ono što me fascinira je strašan amaterizam kojim se u Srbiji pristupa zapošljavanju kadrova. Ja pratim mejling listu Infostuda, i tu stvarno ima svačega. Primera radi, Erste banka je do skora imala oglas kojim je tražila Direktora Sektora pravnih poslova banke - takvi poslovi ne bi trebali da se oglašavaju, jer se po pravilu javi nekoliko stotina kandidata, od kojih su 99 % potpuno neadekvatni. Štaviše, ima i careva koji oglašavaju poziciju Generalnog direktora kompanije, tek tu mogu misliti ko se sve prijavljuje. Dalje, navode se opisi poslova koju obuhvataju sve što struka obuhvata bez ikakvih ograničenja, ili daju opšta imena pozicijama, tako da ne znaš za šta se prijavljuješ (npr. jedan moj kolega se prijavio za poziciju Legal Manager, da bi se ispostavilo da to uopšte nije menadžerska pozicija, već najniža saradnička) ili se traži osoba sa 5 ili više godina iskustva iz radnog odnosa u ozbiljnoj firmi, ali da dođe na probni rad u tek osnovanoj kompaniji, itd.

 

pa da, oglasi su cesto idiotski (a sasvim mi realno zvuci ovo sto kazu time i sale, da se svakako na njih  javlja svako. uopste ne sumnjam, mnogo je ljudi bez posla i traze kakvu god sansu)

 

oglas mora i sam po sebi da bude eliminatoran a visenedeljno intervjuisanje kandidata za poslove poput prodavca kompjutera zaista govori ili o nedostatku vjestine ili o tajnoj agendi.

 

u tzv hr-u, da ne kazem kadrovskom odjeljenju, rade kokosi oba pola a igrom slucaja narocito zenskog 

Link to comment
  • Replies 275
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    16

  • Prokleto Djubre

    15

  • MancMellow

    13

  • Shan Jan

    11

pa da, oglasi su cesto idiotski (a sasvim mi realno zvuci ovo sto kazu time i sale, da se svakako na njih  javlja svako. uopste ne sumnjam, mnogo je ljudi bez posla i traze kakvu god sansu)

 

oglas mora i sam po sebi da bude eliminatoran a visenedeljno intervjuisanje kandidata za poslove poput prodavca kompjutera zaista govori ili o nedostatku vjestine ili o tajnoj agendi.

 

u tzv hr-u, da ne kazem kadrovskom odjeljenju, rade kokosi oba pola a igrom slucaja narocito zenskog 

 

U principu i sâm sam tome bio doprinosio. Pošto je oglasa u mojoj struci bilo najviše par puta godišnje, slao sam mejlove gde god sam imao makar neku dodirnu tačku sa oglasom, iako realno nisam imao skoro nikakve šanse. Jbg, kad ti treba posao, a nemaš nikakvog iskustva, tek izašao sa faksa, onda daj šta daš, šalješ i gde treba i gde ne treba. :)

 

 

Samo da kažem da mi je fizički muka od svega što prati slučaj batina u vezi Ane Marije Žujović i Vladimira Stanojevića. Ova zemlja je baš baš otišla u tri lepe pizde materine. 

 

I onda se kao iznenadimo kada izađu rezultati istraživanja stavova osnovaca, prema kojima veliki procenat dečaka (i nešto manji procenat devojčica) misli da su šamar ili pesnaja kul. 

 

Meni je to kao u Americi onaj Džeri Springer

Link to comment

U principu i sâm sam tome bio doprinosio. Pošto je oglasa u mojoj struci bilo najviše par puta godišnje, slao sam mejlove gde god sam imao makar neku dodirnu tačku sa oglasom, iako realno nisam imao skoro nikakve šanse. Jbg, kad ti treba posao, a nemaš nikakvog iskustva, tek izašao sa faksa, onda daj šta daš, šalješ i gde treba i gde ne treba. :)

 

 

pa naravno, tako bi svako. meni je smijesan ugao poslodavaca a ne nezaposlenih koji konkurisu na sve oglase.

Link to comment

Glede posla i konkursa.

Ima tu svega. Ono na šta sam nailazio je prilično šaroliko.

 

Ovde gde sam sada, neki rudimentalni HR izdvaja oko 10% cvjeva od prispelih (obično oko 300 po oglasu) i daje ih šefu službe koji onda u saradnji sa HR bira deset za zvanje na razgovor, jedan dan se sprovode razgovori, odluči se, sutra se javi  svim pozvanim i to je to.

Vidim da su dosledni tom načinu odabira osim kada su visoke pozicije u pitanju. Tu se daje oglas, ali to je čisto forme radi, već se zna ko će doći i odakle. Ne znam da li je to neka zakonska obaveza ili šta već...

 

Sada idem u jednu veću firmu i, to sam već video u mobtelu davno, i telenoru nedavno, prvo ide testiranje, oni od 500-700 ljudi zovu isto oko 10-15%,  posle testa ide razgovori i tu se, opet, zove desetak ljudi na taj prvi krug razgovora, pa ako treba ide i drugi krug.

 

A najgore što sam čuo/video je kada razgovor sprovodi gazda, i tu ima raznih ideja i gluposti, drugarica je nedavno imala divno iskustvo, pitao odmah da li ona može da mu kaže koliko zaposlenih ima firma, ona krenula okvirno, po onome što je na apru pročital, ne ne, kaže on, ti si završila fon, ti moraš da znaš tačno koliko firma ima zaposlenih...posle je još neke gluposti pita, ona neće ići čak i da je zove na drugi krug, ti ljudi su obično dokoni i zovu sve pa filozofiraju, a primiće na kraju onoga ko im se najviše sviđa. A znam da je u jednoj apoteci pohotni starac tražio full figure slike, da utvrdi da li su prijatne spoljašnjosti za rad sa klijentima... :D

 

S' druge strane, ja sam imao prilike da vidim kako izgleda tridesetak selektovanih cvjeva za jednu ozbiljniju poziciju, znači nakon filtera, bogo dragi, ono je horor, šta ljudi šalju, pet strana pdf, slika preko pola strane, svi od reda napredno korišćenje ms office a dokument đubre, pet različitih fontova, šareniš, nekonzistentnost, filozofiranje, tirade....da ne ulazim u neke sitnice koje možda i nisu toliko bitne (ali ja volim kada je mejl ime.prezime@nekinormalanhost.com a ne shecerlema6969@zovime.xxx)...e da, napredno poznavanje interneta, šta mu to znači? Tu jedva i može da se nađe desetak ljudi da se zove. Tako da...kada je ozbiljna firma koja ide putem javih oglasa, a nemate vezu, tri stvari su bitne CV CV CV.

 

I da...Svakako stoji da je veza jako bitna i, na žalost, običan svet često izvisi čak i ako na papiru zaslužuje šansu.

Link to comment

Ja sam dosta ljudi zvao i razgovarao i cizao cv-eve. Uvek sam se trudio da pozovem sve koji ispunjavaju uslove i da mailom obavestim. Makar toliko covek zasluzuje. Ali cega sam se nacitao te projekti u mesnim zajednicama te timski igrac ovo ono

Link to comment

Ja sam bio ukljucen u jednom projektu koji se izmedju ostalog i bavio obukom nezaposlenih o tome kako treba napisati CV i zaista je tu bilo strasnih stvari. Slike sa naocarima za sunce, razne boje za podvlacenje, kropovane slike iz kafane ili plaze, 6 strana CVa od cega 2 ipo zauzima zivotni period do upisa na fakultet....

Naravno svi su timski igraci, eksperti ofisa, english native speaker to se vise ni ne postavlja kao pitanje

Link to comment

 Slike sa naocarima za sunce, razne boje za podvlacenje, kropovane slike iz kafane ili plaze, 6 strana CVa od cega 2 ipo zauzima zivotni period do upisa na fakultet....

bio si u komisiji za izbor notara? :Jova:

 

drugar onomad radio na uništavanju sivijeva za jednu veću kompaniju u srbiji. lele šta je on tu nalazio. neka nam je ispričao stoti deo onoga što se nalazilo u arhivi, kapiram da mu je ta šljaka bila zamimljivija od druženja sa najzanimljivijim komedijašem.

 

lična iskustva - sve poslove koje sam do sada radio nalazili su mi poznanici i prijatelji koji su (opravdano ili ne) mislili da mogu biti odgovarajući kandidat za tu poziciju, ili sam pak sam sebi napravio posao. što je super kada pogledam unazad jer sam bio pošteđen mnogih muka koje opisujete, ali sam sve ovo vreme propustio da steknem vrlo vredno iskustvo koje se stiče učestalim odlascima na razgovore za posao, a što me verovatno čeka ove kalendarske godine.

Edited by pacey defender
Link to comment

I da...Svakako stoji da je veza jako bitna i, na žalost, običan svet često izvisi čak i ako na papiru zaslužuje šansu.

+1

Kolega iz kancelarije skoro otišao u drugu firmu.

On jeste dobar kandidat, ali kaže da je bilo i boljih. Na kraju je on dobio posao jer je došao po preporuci.

Link to comment

podizem za odlicno poznavanje excela :lol:

 

Da se bavim primanjem ljudi na neki posao gde se zaista trazi poznavanje Office-a uveo bih eliminacioni test u vidu stavljanja najobicnije fusnote u tekst.

 

bio si u komisiji za izbor notara? :Jova:

 

drugar onomad radio na uništavanju sivijeva za jednu veću kompaniju u srbiji. lele šta je on tu nalazio. neka nam je ispričao stoti deo onoga što se nalazilo u arhivi, kapiram da mu je ta šljaka bila zamimljivija od druženja sa najzanimljivijim komedijašem.

 

lična iskustva - sve poslove koje sam do sada radio nalazili su mi poznanici i prijatelji koji su (opravdano ili ne) mislili da mogu biti odgovarajući kandidat za tu poziciju, ili sam pak sam sebi napravio posao. što je super kada pogledam unazad jer sam bio pošteđen mnogih muka koje opisujete, ali sam sve ovo vreme propustio da steknem vrlo vredno iskustvo koje se stiče učestalim odlascima na razgovore za posao, a što me verovatno čeka ove kalendarske godine.

 

 

Kamo srece da jesam :D

 

Ima tu doduse i druga strana. Ortak radi u jednoj vecoj firmi pa je gospodji iz HRa ponekad dosadno i zove ga da prolaze kroz prijave. Ta ima neku sumanutu logiku tipa "Jao vidi isao je u istu gimnaziju kao ti. Njega cemo da zovemo" ili pak "Kakav mu je ovo italic? Ne mogu ja ovo da citam. Dalje."

Link to comment

Da se bavim primanjem ljudi na neki posao gde se zaista trazi poznavanje Office-a uveo bih eliminacioni test u vidu stavljanja najobicnije fusnote u tekst.

 

 

 

Kamo srece da jesam :D

 

Ima tu doduse i druga strana. Ortak radi u jednoj vecoj firmi pa je gospodji iz HRa ponekad dosadno i zove ga da prolaze kroz prijave. Ta ima neku sumanutu logiku tipa "Jao vidi isao je u istu gimnaziju kao ti. Njega cemo da zovemo" ili pak "Kakav mu je ovo italic? Ne mogu ja ovo da citam. Dalje."

 

Srpski HR...to je posebna kategorija.

Link to comment

HR bilo gde je uglavnom retardiran. Fora je da u rezimeu imaš dovoljnu količinu buzzwords-a koji u dovoljnoj meri korespondiraju sa istima u oglasu, onda prolaziš prvu rundu koju radi samo HR, pa stižeš do nekoga ko zapravo zna nešto o poziciji za koju se traži novozaposleni...

 

Sećam se kada je jedan moj drugar tražio posao u Torontu...

 

Oglas: "Required: 5 years experience with .NET" (u tom trenutku, .NET je postojao tek 3-4 godine)

 

Pitanje na testu ličnosti (ili čega već) u nekoj velikoj firmi: "If you were a fruit or vegetable, which would you be? Elaborate."

 

Još jedno takvo pitanje: "If you could be a superhero, who would you be? Why?"

 

Onda, opet, neka velika firma je bila u pitanju, prošao je X rundi razgovora, ušao u uži izbor, i na kraju su sve kandidate (njih 5-6) vodili na večeru u neki fensi restoran. On je kontao da je to sve deo nekog testa (tipa gledaju šta ćeš da naručiš pa na osnovu toga zaključuju nešto), ali pošto je procenio da su mu šanse da na kraju dobije taj posao bile jako male i pre te večere, jednostavno je naručio najskuplje jelo na meniju (neki file minjon). Kaže to ga je verovatno zakucalo do kraja i otpisalo sa liste kandidata, ali bar se na njihov račun najeo k'o čovek.

Link to comment

slazem se, okvirno ok zamisljeno, ali je postalo orudje ideologizacije poslovanja

 

 

Nisam baš sigurna da sam u potpunosti razumela, ali ovako nekako i ja mislim o njima.

Edited by Dagmar
Link to comment

Nisam baš sigurna da sam u potpunosti razumela, ali ovako nekako i ja mislim o njima.

 

znaci da se necije prisustvo u firmi vrednuje ne samo na osnovu rezultata. nego jos na osnovu brda drugih stvari, ali sad imam vremena samo za one/two linere :) Ok, naravno, ako je neko totalno ekscesna osoba to je druga stvar, ali nije ovde o tome rec...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...