Jump to content
IGNORED

Umetnost zaposljavanja


Delija67

Recommended Posts

Zavisi od znanja/iskustva i ambicija

 

Hipotetički, ako biste bili u četrdesetim i mogli da birate između ova dva posla, koji biste odabrali:

 

a) Posao u IT sektoru državnog preduzeća u kome ste zaposleni za stalno,

Ne moraš apsolutno ništa da znaš, eventualno da odštampaš dokument.

Većinu vremena nećeš raditi baš ništa, eventualno poneka zamena tonera ili uključivanje/isključivanje računara ili štampača kako bi proradio.

Za bilo kakav problem imaš "nadređene" (uglavnom iz nadležnog ministarstva) koji ti nikakav problem neće rešiti ali bar više nije tvoj problem ("javio sam im").

Kada stvarno mora da se reši, angažovaće se već neka firma čiji je gazda dobar sa direktorom.

Edited by JozoMujica
Link to comment
  • Replies 275
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    16

  • Prokleto Djubre

    15

  • MancMellow

    13

  • Shan Jan

    11

@Đubre:

 

Taman i ja čekam da prođe ova Arizona, pa da idem u kupovinu. Načeću dole temu, pa kako izađe...

 

Samo ovde da završim ovaj deo - nisam uopšte implicirao da si "selja", koji zamišlja kako je tamo. Nego sam sreo x ljudi iz branše, koji su imali relativno iskrivljen utisak, neretko zato što su baratali (čak i zvaničnim) informacijama koje su bile nedorečene ili su imale i drugu stranu, prosto zato što su recimo članci koje su čitali bili ofarbani ili čisto marketinškog karaktera. Sasvim banalni primer da izvadim iz malog mozga, evo kad smo pomenusmo Berlin - svako ko ga pominje u poslovnom smislu, naglasi kako su stanovi, troškovi i cene niže (u odnosu na ostatak DE recimo), ali u tom detaljisanju skoro uvek propusti da primeti da su u skladu sa time i plate niže. Što je svakako dobro za poslodavca ili ulagača, ali ne i za onog ko treba da je primi. Počev od takvih stvari, do onih informacija koliko su ove neke zemlje (ograničio sam se doduše) "u problemu" glede potražnje ljudi. Jesu, ali dobrih ljudi. Millennials su tu, odrasli sa IT-jem kao svakodnevicom - na malo specifičnija  mesta koja oglašavamo u firmi, na koja se nekad javljalo tridesetak ljudi, sad se javi po sto pedeset. Masa koja treba da se profiltrira je sve veća i potpuno je u skladu sa drajvom industrije od "coding is cool" i "treba nam još ljudi" preko državnih organa koji bi to rado omogućili, ali se ni sami baš ne razumeju u materiju najbolje pa samo proslede dalje, do eha koji od svega toga naprave mediji. U toj atmosferi nije ni čudo da ljudi misle da je dovoljno da se pojave i da će ih već na aerodromu regrutovati (pesničko preterivanje) ma kakav god skill set imali. Ili što ta atmosfera kao nekakav gold rush mami ljude na dvomesečne prekvalifikacije na IT, ali to je tema za sebe.

Link to comment

Da da, znam sve. Ja sam pre 3-4 godine i za sebe racunao one indekse zivota u nekoliko evropskih gradova i ustanovio da to nije bas ko na posteru. Aj kad se razladimo pa cemo ga razdetaljisati...

Link to comment

Meni se čini da takođe treba uzeti u obzir tip posla koji se obavlja i neko ispunjenje™ koje on donosi. U ovom slučaju bilo bi potrebno preći sa pozicije DBA, na prašinarsko programiranje (održavanje i nadogradnja aplikacije koja je osnovni proizvod kompanije, dakle probijanje kroz šumu C# formi i beskrajnih knjigovodstvenih SQL storki, plus kodiranje šampanih izveštaja u Crystal Reportsu). Kao neko ko je u DBA vodama, mogu da kažem da volim taj posao, i da bih mogao da ga obavljam šesnaest sati dnevno ako treba, što neretko i radim. Jednostavno, volim taj posao kao što neko voli zalaske sunca. Međutim, to ne bi vredelo puno ako bi kinta bila bedna pa bih morao da žickam za pivo ispred dragstora jbg. Sa druge strane, na pomisao o programiranju koje čoveka čeka u kompaniji b) smrzne mi se g. Da li bi taj profesionalni i "zadovoljstveni" downgrade bio vredan 30% veće plate? Ne znam, jbg, nisam pametan...

 

Btw, razgovarajući nedavno sa direktorom IT kompanije koja je u više navrata raspisivala konkurs za programere raznih profila, saznao sam od njega da je ponuda programera u Srbiji užasna, da je na tržištu vrlo teško naći iole normalne (pre svega vredne i zainteresovane) ljude. On je u fazonu da su svi ljudi koji iole vrede već uhlebljeni i da na tržištu uglavnom cirkuliše treš ekipa, foliranti, i nabeđeni početnici koji ne pristaju da rade za plate ispod 1000 eura.

Nevezano za opciju a ili b, sta je zapravo tvoj cilj? Sta je bolje zavisi samo od toga sta tebe zanima u zivotu. Napredak u poslu, kontakti s kolegama, eventualni odlazak iz Srbije itsl. Takodje, nije pitanje samo drzavna ili privatna firma, jer ima firmi i firmi. Na papiru su svi isti, ali nije garantovano da je neko ko radi u privatnoj firmi automatski sposobniji od nekog ko radi u drzavnoj.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...