Jump to content
IGNORED

Teorije zavjera (oni nas truju)


Zoe

Recommended Posts

Strašno me iritiraju, ali me istovremeno fasciniraju iz više razloga. 

Što više napreduje znanost, to više napreduju i one. Neuništive su. Zašto? 

Teorije zavjera.

Neovisno o tome je li pozadina politička, ekonomska, science fiction ili nešto deseto, princip je uvijek identičan; "oni (koji vladaju, imaju moć i novce) naspram "nas" (koji nismo s njima u društvu"). "Njima" se obavezno pripisuju nadljudske ili neljudske osobine dok mi obični smrtnici patimo zbog količine njihove zločestoće i evidentne superiornosti.

Ima ih toliko da bi riknuo forumski server kada bi se o svakoj otvarala posebna tema, a neke od njih svima dobro poznate, se stalno obnavljaju novim "dokazima". 

Ono što me fascinira i za što smatram da je sjajna tema za pokušaj pronalaženja odgovora, ili bar razgovora o tome je:

1*. 

 Obrazovani ljudi koji imaju završene fakultete, poznata im je znanstvena metodologija i sebe smatraju racionalnim mozgovima, često vrlo aktivno sudjeluju u širenju, kreiranju i podupiranju takvih teorija. Prije sam teoretičare zavjera svrstavala u šarlatane (najblaže rečeno), no problem je nastao kada su i neki moji prijatelji krenuli istim putem i kada sam shvatila da ne vrijede argumenti, činjenice ni dokazi jer će na svaki moj argument lupiti kontru. I tako smo jednostavno ukopani, ostali i ostajemo svaki na svojim stranama. Plus, iz toga proizlazi da u ljudima postoji "bug" jer vide ono u što vjeruju, pa to naknadno pokušavaju racionalizirati. Iz čega opet slijedi da ljudi nisu suviše racionalna bića neovisno o tome koliko bili (ne)obrazovani ili koliko im je visok IQ. Čini se dakle da sve ovisi o tome koliko je taj "bug" (možda postoji i stručniji izraz, ali ovo je valjda svima razumljivo) kod pojedinca jak ili slab, ali očigledno ga imamo svi, pa se opet nameće pitanje tko je onda u krivu, ako su svi u pravu? odnosno, jesu li oni s manjim šumom (bugom) racionalniji, a ovi s većim zapravo oprezniji to jest spremniji na preživljavanje u ekstemnim uvjetima i okolnostima?... 

 

2*.

Imam bug, to je sigurno. Umišljam da je relativno nizak, ali ostala sam neugodno iznenađena čuvši sinoć vijest da je u Italiji pod istragom xx ljudi, uglavnom menadžeri i naučnici koji su osumnjičeni za krijumčarenje virusa gripe i njegovo širenje zbog dobrobiti farmaceutske industrije. To NIJE teorija zavjere, nego je potvrđena vijest. Ali bi za mene još jučer definitivno spadala u tu kategoriju. To je konkretno bio i okidač za postavljanje ove teme, ali ono što me već duže vrijeme užasno živcira jest da kad izađem van, vidim sunce i plavo nebo načrčkano slatkim bijelim oblacima koji u kombinaciji s tragovima aviona izgledaju kao torta koju bih pojela Međutim, mnogi ljudi vide nešto posve drugo, a to su chemtrailsi koji su navodno dokaz da nas masovno truju puštajući kojekakve opasne kemikalije iz aviona, a konkretan cilj im je vladanje svijetom (a što bi drugo??), kontroliranje klime, pa samim tim i politike, itd.. Količine informacija koje pružaju "dokaze" o postojanju chemtrailsa su nevjerojatne i svakim danom rastu, a neke su zemlje navodno i službeno "priznale" njihovo postojanje. 

Chemtrailsi su trenutno NO1 na mojoj listi teorija zavjera jer mi elementarna logika nalaže da postoje daleko jeftiniji i jednostavniji, prostiji načini da se ljude truje, ako to već netko uistinu želi... no dosta za početak.

 

** S obzirom na kompleksnost teme, pokušala sam ju razdvojiti na dva dijela zbog eventualnih diskusija o postojanju samog fenomena kao takvog, ali i razgovora o konkretnim teorijama zavjera, koje su vam omiljene ili "omiljene" i tako to.

Link to comment
  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Zhota

    9

  • Lord Protector

    6

  • Zoe

    4

  • Aion

    4

to sto je vecina takvih teorija budalasta, ne znaci da ih sve teba  trpati u isti kos,

jer bi se time zastupao stav da zavere ne postoje, i da je svaka zvanicna verzija jedina i "prava" istina.

Link to comment

Ok, slažem se. Odnosno, ne trpam ih sve u isti koš, samo pokušavam razgovor o njima svesti u 1 topic. Ne znam je li to najpametnije rješenje, ali nisam se sjetila boljeg.

Link to comment

Nisu problem ni teorije ni zavere, vec teoreticari, vecina kojih je mnogo manje pametna nego sto izgleda da misle da jesu. Pamet se ne deli demokratski, milion je amaterskih detektiva, a jedan je Sherlock Holmes. A pritom je i fiktivan.

Link to comment

Na zavere može da se gleda dvojako. Sa jedne strane pravo i sud ih priznaje kao ''normalan'' vid kriminalnog organizovanja i udruživanja neke zavereničke grupe, dok ih psihologija tretira kao simptom paranoidne šizofrenije (to je ono kada se neko nerazumno plaši da ga neko truje, prati, prisluškuje). Zavera je fikcija ako nema dodira sa stvarnošću i jeste vid loodila, ali isto tako može da bude realna i istinita.

Link to comment

Hajde, jos ce da ispadne da su sve pristalice teorije zavere psihijatrijski bolesnici (paranoidni sizofrenici). Verujes da je Bog radi spasavanja covecanstva koje je sam stvorio i ciju je sudbinu predodredio, na strasan nacin ubio bezgresno rodjenog sopstvenog sina - ti si savrseno zdrava osoba. Verujes da nas farmaceutska industrija truje da bi povecala svoje profiti - ti si paranoidni sizofrenik.

Link to comment

Ko je rekao da su pristalice teorje zavera paranoidni sizofrenici, sta mlatis?

 

 

 

dok ih psihologija tretira kao simptom paranoidne šizofrenije (to je ono kada se neko nerazumno plaši da ga neko truje, prati, prisluškuje).
Link to comment

Hajde, jos ce da ispadne da su sve pristalice teorije zavere psihijatrijski bolesnici (paranoidni sizofrenici). Verujes da je Bog radi spasavanja covecanstva koje je sam stvorio i ciju je sudbinu predodredio, na strasan nacin ubio bezgresno rodjenog sopstvenog sina - ti si savrseno zdrava osoba. Verujes da nas farmaceutska industrija truje da bi povecala svoje profiti - ti si paranoidni sizofrenik.

 

Nisam bre rekao da su sve pristalice teorije zavere psihijatrijski bolesnici. Farmaceutska kompanija koja svesno truje građanstvo je realna zavera.

Što se tiče ubistva bezgrešno rođenog Sina, nije ga ubio Otac nebeski već ljudi. Otac ga je poslao da spasi grešni svet a ne da ga ubiju. Sin je znao da će biti ubijen od strane grešnika ali je svesno pristao na tu žrtvu da bi spasio svet od greha. To je smisao Božje promisli. 

Edited by slow
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...