Jump to content
IGNORED

kako biti volonter


Aineko

Recommended Posts

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Aineko

    11

  • Indy

    6

  • Tolaa

    4

  • belch

    3

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...
nazalost, ostala sam u kontaktu samo sa nekim drugim volonterima koje sam tamo upoznala (mogla bih verovatno da reaktiviram kontakte, ali iskreno - nemam zelju (a jos ako cujem lose vesti... :( ). da mogu opet da se aktiviram nekako, to je drugo, ovako bi se osecala jos 100 puta bespomocnije nego onda)prvo, spremi se na to da je vecina organizacija crkvena :). ja sam to prihvatila i na kraju to stvarno i nema veze.moze da se ode i na 4 nedelje, zavisi od organizacije. mislim da bi 2 bio neki minimum jer to onda postaje vise cimanje za organizaciju nego korist.nema nekih posebnih zdravstvenih pregleda za odlazak u Afriku, samo isprimas sve one vakcine kojih se ja sad vise i ne secam, ali to ti objasne ona travel nurse ili sta vec ima u zemlji u kojoj zivis. za Keniju znam da moras da primis protiv yellow fever i da imas sa sobom knjizicu da si primila kad prelazis granicu.na sta god da se pripremis, neces se pripremiti dovoljno :). to mislim na emotivne pripreme. za ostalo, sta znam, komarci se skupljaju u zoru i suton i to uglavnom oko vlaznih mesta, pa se toga klonis. pripremi se na to da ce svi, ali svi, na ulici, prodavnici ili bilo gde pokusati da ti izvuku pare (jer si bela).a za ovo sta poneti, to zavisi od toga koju oraginizaciju nadjes, oni ce ti vec reci sta njima najvise manjka.
istina je da je vecina organizacija crkvena, ali posao kojim se volonteri tamo bave je jako praktican i nema nikakve veze sa misionarenjem. ja sam bila gost u ICC (International China Concern)- hriscanskoj charity koja se bavi napustenom decom- mahom decom sa specijalnim potrebama jer takva bivaju napustena u Kini. atmosfera koja tamo vlada potpuno drugacija od ove razocaravajuce koju si opisala ( sa propalim investicijama i surevnjivostima itd). toliko je dobro tamo u odnosu na to kako je spolja-bez predrasuda, puno brige- da sam imala utisak, glupo je reci, ali da je bolje deci koja su disabled nego onoj koja su zdrava. caka je da ti moras samom sebi u potpunosti da obezbedis sredstva za boravak tamo (oni imaju neke crkvene skupove gde ujedno promovisu svoju charity i privlace donatore)ps. nije dozvoljeno slikanje Edited by Beatrixy
Link to comment
  • 8 months later...

Volonterski rad moze, bar ovde, da se lako obavlja i u svojoj sredini. Mozda nije total commitment; kao otici u neku unesrecenu zemlju na drugom kontinentu, ali i mala pomoc je bolja nego total ignorance.
To je ovde u Holandiji lepo reseno, Odes u lokalnu opstinu, prijavis broj sati koliko si spreman nedeljno da se bavis volonterskim radom. Naprave kratak intervju; sta bi zeleo/ne zeleo u cemu si dobar ...
Ja odvojim 4 sata nedeljno. Uglavnom sa starijim; donesi lekove, poseti ... sa klincima; plivanje, veslanje, vodi u muzej, pazi da ne padne sa ljuljaske ... Da ne poverujes koliko je volonterski posao potreban cak i u jednoj socijalno sredjenoj zemlji kao sto je Holandija.
 
Ovo je samo jedan od nacina.

Postoje organizacije koje se bave specificnim problemima (community development, environment, wildlife, education ...)
Volontiranje pre ovakvim organizacijam je dvosmerna korist, em pomazes em se u necemu usavrsavas, nadogradjujes, uvezbavas ...
Stichting su fondacije koje imaju jako uzak i specifican cilj, po zakunu su obavezne da imaju volonterske poslove. Recimo: za dijabetis, Stichting Museumjaarkaart promovise Dutch muzeje, FERN, INGKA kod mene u Leidenu, druga u svetu osnivac Ingvar K. IKEA ... pa do recimo MarsOne premanentna kolonija na Marsu.

 

evo link nekih organizacija (na engleskom)

 

http://www.markt.nl/en/c/Sports-Leisure/Volunteer-work/page:1

 

Po statistici (2010) su holandjani su imali naj procenat volontera u svetu 1 od 5 i prosek od 5 sati nedeljno ne placenog posla.
 

Link to comment
  • 4 months later...
  • 4 years later...

Ne mogu da spavam, veceras sam cuo pricu o nekom domu u Beogradu, (ne znam o kom domu tacno je rec), uglavnom prica je ta da se deca medjusobno redovno siluju i maltretiraju, ovi od 11-12 zlostavljaju mladje i slabije decake i devojcice, cuo sam neke potresne primere, nije mi dobro. Sto je najgore nisam u mogucnosti da bilo sta ucinim s'obzirom na to da ne zivim u Srbiji. A i kako bi uopste bilo moguce resiti tako nesto?

Link to comment
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
On 20.1.2019. at 2:16, mlatko said:

Volontiraj, mene cera didem dam krv ali verovatno ima svega i svacega... mislim da jednom mesecno moze da se dobije slobodan dan.

Inviato dal mio Redmi 4 utilizzando Tapatalk
 

 

Dobijas dva dana i to odmah, racunajuci taj dan kada si dao krv.

Link to comment
 
Dobijas dva dana i to odmah, racunajuci taj dan kada si dao krv.
Moj pretpostavljeni taj dan radi (mada skraceno), istina da ne bi morao uopste po nekoj logici.

Inviato dal mio Redmi 4 utilizzando Tapatalk

Link to comment

Sećam se da mi je neki doktor iz našeg zavoda za transfuziju pričao da se na međunarodnom nivou raspravlja o tome što se daju dodatni slobodni dani i da li je to onda "plaćeno" davanje krvi

Link to comment

pa valjda je to pre ,,motivacija,,

a i bar sledeci slobodan dan je iz razloga odmaranja i relaksacije od ,,stresa,, po telo

 

mada meni svaki put kad dam krv bude super fizicki,cak se jos bolje osecam nego pre davanja :D

Link to comment
  • James Marshall unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...