Jump to content
IGNORED

kako biti volonter


Aineko

Recommended Posts

:* za estel jer je car i :Hail: ovoj dvojici :) za lep izveštaj.Meni je ovo super zanimljivo pošto ću dam sve od sebe da mi sledeće putovanje bude Afrika na čemu se pomalo i radi. Dajte još...

Link to comment
  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Aineko

    11

  • Indy

    6

  • Tolaa

    4

  • belch

    3

Top Posters In This Topic

... posebo su me ganula ova tri mala radoznalca na trećoj. :cry: & :heart:
kao mali macici :). a kad treba da se rastanes od njih to je :cry: :cry: .kad se u jednom drugom domu jedan mali (4god) rasplakao i nije hteo da me pusti (a samo sam nekoliko sati provela sa njim) ja sam htela u isto vreme i da umrem i da pobegnem glavom bez obzira i da nestanem i ja i odvratni svet i sve u p. m. ... :(. a nista se nismo razumeli, on je meni sve vreme pricao na svahiliju, ja njemu na engleskom i tako...
Link to comment

Bravo Estel.Sad svratih na temu, jer me Afrika baš ne zanima. :blush:Radiš, po meni naravno, na najgorim mogućim mestima, posao koji bih svrstao među najteže.Ne smem da pomislim koliko "tereta" nosiš kući i koliko ti je puta srce bilo slomljeno.Bravo, još jednom.

Link to comment

veliki naklon za estel.neko se zalagao za ukidanje onih 'minijatura' i 'bitnih postova' topika. sto se mene tice to je potpuna glupst, da nije njih ja bih gomilu zanimljivih postova propustio.

Link to comment

tamo sam i video esteline postove, ali nisam hteo eksplicitno da pominjem ko ih je postavio. po meni i 'bitni postovi' imaju istu funkciju i za mene licno su isto tako korisni. samo da nema prepucavanja i bilo kojih diskusija na njima, onda mogu biti zlata vredni. zbog toga ja svoj respekt prema estel i ostavljam ovde a ne tamo. ali da ne trolujem vise.

Link to comment
@estel: :Hail: i pitanje: preko koje volonterske organizacije si isla?
sa vise organizacija sam bila u kontaktu - i to mi je isto bilo jedno od razoceranja: kolicina sujete i svadja medju tim svetom koji bi trebao da radi ka istom cilju. nikada pre o tome nisam razmisljala, a mozda sam i mogla da pretpostavim da je to tako, jer se ipak bore za deo istog kolaca. ako planiras da ides obavezno gledaj one koje ti za ostajanje u domu traze neku sicu, tipa samo da pokriju to sto spavas i jedes (~$200 nedeljno), nikako one fore gde traze $2000 za dve nedelje i slicno. ako krenes ozbiljno da gledas, javi se slobodno na pm ako imas pitanja.inace, nije ovde glad bila problem broj 1 (iako prisutan), vec HIV/AIDS. HIV proizvodi toliko sirocadi da domovi ne mogu sve da ih prime, i potpuno razara porodice i drustvo, a HIV+ deci ne treba samo hrana i smestaj vec i redovna medicinska nega. a price su strasne, ne znam ni da li da pisem o tome. evo u spojleru samo jedna, pa ko hoce nek cita:

npr. mala Sofi (ima na onoj before/after slici gore, ali ne znam koliko se vidi), koju je otac seksualno zlostavljao jer se u njegovom plemenu veruje da sex sa mladom devicom leci AIDS... evo je Sofi, hoce kameru :):IMG_0166_zps41e41627.jpg

evo jos jedne od onih klinaca iz one ucionice. obratiti paznju na tri cara u prvom redu koji izvode kerefeke :D

IMG_0337_zps2532db0d.jpg

i zavrsicu s ovim :)

aa12_zps0041a226.jpgto sto sam stalno u istim pantalonama je zbog toga sto sam tamo odnela dva kofera donacija i jedan ranac svojih stvari, a posledice toga sam shvatila tek kad sam sve to morala na ruke da perem svaki treci dan :)

Link to comment
IMG_0166_zps41e41627.jpg
Jel imas nacina da saznas sta je bilo bar s nekima od ove dece, npr. Sofi? Sve je ovo toliko zanimljivo i vazno, treba da postavis neki permanentni blog/sajt na ovu temu.
Link to comment
sa vise organizacija sam bila u kontaktu - i to mi je isto bilo jedno od razoceranja: kolicina sujete i svadja medju tim svetom koji bi trebao da radi ka istom cilju. nikada pre o tome nisam razmisljala, a mozda sam i mogla da pretpostavim da je to tako, jer se ipak bore za deo istog kolaca. ako planiras da ides obavezno gledaj one koje ti za ostajanje u domu traze neku sicu, tipa samo da pokriju to sto spavas i jedes (~$200 nedeljno), nikako one fore gde traze $2000 za dve nedelje i slicno. ako krenes ozbiljno da gledas, javi se slobodno na pm ako imas pitanja.
dok sam zivela u nemackoj upoznala sam na faksu devojku, jako mladu, koja se spremala tog leta da ide volonterski u afriku. mene je zanimalo da se time bavim, ali je ona rekla da ide preko neke crkvene organizacije u nemackoj, i nekako je tako ispricala da sam je razumela da ja tamo ne mogu da se prijavim jer nisam drzavljanin nemacke.ako mozes da napises nesto o proceduri, uslovima koje neko mora da ispuni, pretpostavljam da ima i nekih zdravstvenih pregleda i vakcinacija, kako to sve funkcionise. i jos nesto - da li je moguce otici na 4 nedelje? (zaposlena sam, i tesko mogu da kazem poslu cao).ali i da das neke savete (na) sta (se) pripremiti ili sta poneti da bi odlazak tamo bio sto korisniji za tu decu i te ljude.sto se tice samoodrzavanja - pakujem se lightweight skoro uvek, umem da perem na ruke, i skroz mi je ok da odem tamo sa 3 majice 2 trenerke i gacama. Edited by PointTaken
Link to comment
Jel imas nacina da saznas sta je bilo bar s nekima od ove dece, npr. Sofi? Sve je ovo toliko zanimljivo i vazno, treba da postavis neki permanentni blog/sajt na ovu temu.
nazalost, ostala sam u kontaktu samo sa nekim drugim volonterima koje sam tamo upoznala (mogla bih verovatno da reaktiviram kontakte, ali iskreno - nemam zelju (a jos ako cujem lose vesti... :( ). da mogu opet da se aktiviram nekako, to je drugo, ovako bi se osecala jos 100 puta bespomocnije nego onda)
dok sam zivela u nemackoj upoznala sam na faksu devojku, jako mladu, koja se spremala tog leta da ide volonterski u afriku. mene je zanimalo da se time bavim, ali je ona rekla da ide preko neke crkvene organizacije u nemackoj, i nekako je tako ispricala da sam je razumela da ja tamo ne mogu da se prijavim jer nisam drzavljanin nemacke.ako mozes da napises nesto o proceduri, uslovima koje neko mora da ispuni, pretpostavljam da ima i nekih zdravstvenih pregleda i vakcinacija, kako to sve funkcionise. i jos nesto - da li je moguce otici na 4 nedelje? (zaposlena sam, i tesko mogu da kazem poslu cao).ali i da das neke savete (na) sta (se) pripremiti ili sta poneti da bi odlazak tamo bio sto korisniji za tu decu i te ljude.sto se tice samoodrzavanja - pakujem se lightweight skoro uvek, umem da perem na ruke, i skroz mi je ok da odem tamo sa 3 majice 2 trenerke i gacama.
prvo, spremi se na to da je vecina organizacija crkvena :). ja sam to prihvatila i na kraju to stvarno i nema veze.moze da se ode i na 4 nedelje, zavisi od organizacije. mislim da bi 2 bio neki minimum jer to onda postaje vise cimanje za organizaciju nego korist.nema nekih posebnih zdravstvenih pregleda za odlazak u Afriku, samo isprimas sve one vakcine kojih se ja sad vise i ne secam, ali to ti objasne ona travel nurse ili sta vec ima u zemlji u kojoj zivis. za Keniju znam da moras da primis protiv yellow fever i da imas sa sobom knjizicu da si primila kad prelazis granicu. na sta god da se pripremis, neces se pripremiti dovoljno :). to mislim na emotivne pripreme. za ostalo, sta znam, komarci se skupljaju u zoru i suton i to uglavnom oko vlaznih mesta, pa se toga klonis. pripremi se na to da ce svi, ali svi, na ulici, prodavnici ili bilo gde pokusati da ti izvuku pare (jer si bela). a za ovo sta poneti, to zavisi od toga koju oraginizaciju nadjes, oni ce ti vec reci sta njima najvise manjka.
Link to comment

Sto se organizacija tice, najbolje bi bilo preko UN Volunteers, ali je jako tesko upasti, a osim toga, ide se uglavnom na po 6 meseci u cugu. Ipak sam se prijavila pre par meseci, pa ako nekad upadnem, super. Vec neko vreme razmisljam o tome, ali prvo je bio problem novac, a onda vreme i tako u krug, zeznuto je i sto nema mnogo organizacija preko kojih se moze ici ako si iz Srbije, a da ne traze gomilu para, ali ne odustajem, pa se nadam da ces uskoro dobiti jedan pm sa pitanjima. :)

Link to comment
  • James Marshall unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...