Jump to content
IGNORED

GMO - Monsanto at the door


Idioteque

Recommended Posts

Puno toga me zbunjuje vezano za GMO prehrambene proizvode, pre svega opasnost po zdravlje, kvalitet, prednosti, mane...Ali najviše od svega me zbunjuje zašto Ameri idu po svetu i insistiraju kod vlasa da dozvole uvoz i proizvodnju GMO? Posebno zašto to rade u zemljama koje uglavnom izvoze poljoprivredne proizvode, zemljama gde se ne mogu naročito ovajditi prodajući im svoju GMO hranu, zemljama poput ove naše nesreće.Ovaj topik sam prvo krenuo da otvorim na Zdravlju i iskrani, pa na Politici, a na kraju završi ovde. A mogao je i na ekonomiju, svega tu ima.O samoj materiji ne znam puno, uglavnom sam zgrožen posle odgledanog dokumentarca o Monsantu, ali to je baš onako površno pa bi voleo da čujem vas upućenije šta mislite?

Link to comment
  • Replies 740
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Luther

    66

  • Aineko

    38

  • Indy

    32

  • dùda

    32

Top Posters In This Topic

Posted Images

.Ali najviše od svega me zbunjuje zašto Ameri idu po svetu i insistiraju kod vlasa da dozvole uvoz i proizvodnju GMO? Posebno zašto to rade u zemljama koje uglavnom izvoze poljoprivredne proizvode, zemljama gde se ne mogu naročito ovajditi prodajući im svoju GMO hranu, zemljama poput ove naše nesreće.
nisam ni ja stručnjak niti znam mnogo o toj temi ali ovo je nešto što me je šokiralo i ne verujem:-Monsant je patentirao seme soje kao takvo,seme soje kao 1 prirodna tvorevina,božije delo..nazovite to kako god ugl Monsant je seme patentirao kao svoje i svi ljudi na celoj planeti koji seju soju moraju njima da plaćaju bez obzira na to što ne seju njihovo seme zla nego svoje stare sorte ili ostavljaju seme od svoje prošlogodišnje žetve ili na bilo koji drugi način da nabave seme soje i posade ga moraju Monsantu da plaćaju za to..a njihova soja je ,,jalova,, i mora se svake godine kupovati novo seme plus što vetrom oprašuje okolne njive sa bilo kojim drugim semenom soje pa tako i sve ostale soje postaju takodje jalove i onda tako na kraju svi moraju samo od njih da kupuju seme verujem da je ovo sve samo malecka stavka u celoj priči ali meni je potpuno šokantno da neko može patentirati seme
Link to comment
Puno toga me zbunjuje vezano za GMO prehrambene proizvode, pre svega opasnost po zdravlje, kvalitet, prednosti, mane...Ali najviše od svega me zbunjuje zašto Ameri idu po svetu i insistiraju kod vlasa da dozvole uvoz i proizvodnju GMO? Posebno zašto to rade u zemljama koje uglavnom izvoze poljoprivredne proizvode, zemljama gde se ne mogu naročito ovajditi prodajući im svoju GMO hranu, zemljama poput ove naše nesreće.Ovaj topik sam prvo krenuo da otvorim na Zdravlju i iskrani, pa na Politici, a na kraju završi ovde. A mogao je i na ekonomiju, svega tu ima.O samoj materiji ne znam puno, uglavnom sam zgrožen posle odgledanog dokumentarca o Monsantu, ali to je baš onako površno pa bi voleo da čujem vas upućenije šta mislite?
Pa valjda je logično da idu u zemlje koje izvoze poljoprivredne proizvode, a ne u Saharu da ih teraju da gaje GMO biljke?
Link to comment
...-Monsant je patentirao seme soje kao takvo,seme soje kao 1 prirodna tvorevina,božije delo..nazovite to kako god ugl Monsant je seme patentirao kao svoje i svi ljudi na celoj planeti koji seju soju moraju njima da plaćaju bez obzira na to što ne seju njihovo seme zla nego svoje stare sorte ili ostavljaju seme od svoje prošlogodišnje žetve...
boldovano nije tačno, ko ne seje patentirano seme nema ništa sa njima i ne plaća monsantu ništa.
Link to comment
nisam ni ja stručnjak niti znam mnogo o toj temi ali ovo je nešto što me je šokiralo i ne verujem:-Monsant je patentirao seme soje kao takvo,seme soje kao 1 prirodna tvorevina,božije delo..nazovite to kako god ugl Monsant je seme patentirao kao svoje i svi ljudi na celoj planeti koji seju soju moraju njima da plaćaju bez obzira na to što ne seju njihovo seme zla nego svoje stare sorte ili ostavljaju seme od svoje prošlogodišnje žetve ili na bilo koji drugi način da nabave seme soje i posade ga moraju Monsantu da plaćaju za to..a njihova soja je ,,jalova,, i mora se svake godine kupovati novo seme plus što vetrom oprašuje okolne njive sa bilo kojim drugim semenom soje pa tako i sve ostale soje postaju takodje jalove i onda tako na kraju svi moraju samo od njih da kupuju semeverujem da je ovo sve samo malecka stavka u celoj priči ali meni je potpuno šokantno da neko može patentirati seme
Ovo baš i nije tačno, evo Arbajtman postavio film. Monsanto je zaštitio genetski modifikovano seme graška, a kako je vremenom vetar širio mutaciju i na polja "prirodnog" graška, Monsanto je dobio na sudu da svi koji na poljima imaju pomenutu mutaciju moraju da im plate procenat, iako nisu hteli to seme. Užas užasa.
Pa valjda je logično da idu u zemlje koje izvoze poljoprivredne proizvode, a ne u Saharu da ih teraju da gaje GMO biljke?
Aj ovako - šta Ameri imaju od toga da mi sutra izvozimo GMO pa nas pritiskaju da ga legalizujemo?
Link to comment
Aj ovako - šta Ameri imaju od toga da mi sutra izvozimo GMO pa nas pritiskaju da ga legalizujemo?
npr neki Delta Agrar ili Mile Jerković hoće da proizvode soju pa hoće da koriste Monsantovo seme a ono zakonom zabranjeno - cvrc.EDIP nije to nikakva zavera već kapitalizam (koji veoma lako može skliznuti u monopol) Edited by Arbeitmann
Link to comment
Takođe treba reći da je proizvodnja GMO apgrejdovana verzija onoga što se u svetu (pa i ovde) radi već dugo dugo a to je proizvodnja hibrida.
A zar hibridi ne nastaju prirodnim ukrštanjem različitih sorti? To je prilično različito od prčkanja po genetskom kodu, ne?
Link to comment
Ovo baš i nije tačno, evo Arbajtman postavio film. Monsanto je zaštitio genetski modifikovano seme graška, a kako je vremenom vetar širio mutaciju i na polja "prirodnog" graška, Monsanto je dobio na sudu da svi koji na poljima imaju pomenutu mutaciju moraju da im plate procenat, iako nisu hteli to seme. Užas užasa.
dobro onda sam ja nešto pogrešno razumela...užas je uglavnom ogroman
Link to comment

^^zasto bismo pretpostavili da prckanje po genetskom kodu proizvodi samo negativne rezultate? da ne idemo do toga sta je granica prirodnog, a sta preko granice.

Edited by morgana
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...