Jump to content
IGNORED

Zaglupljivanje nacije


Eraserhead

Recommended Posts

postoje li novine bez tog sadrzaja? postoje. i, kako stoje stvari kada se uporede tirazi?
Najveci tiraz Novosti, pa onda valjda Kurir, Blic, Politika - ne znam gde je tu Press
Link to comment

Nije to nista neobicno i toga ima svuda, ono sto mene zapanjuje i povremeno jako rastuzi je sto se ovde radi o (inace) vrlo pametnim, obrazovanim i dobrim ljudima. Mislim da je ne delu memetika, pa neka me kim filby stavi u top.

Link to comment
Nije zavera, nego smo i onako plodno tle za te gluposti, sund novine vide da im to pospesuje prodaju, i onda udri
umesto, naravno, da se ponesu odgovorno i pristupe izvrsavanju svoje prosvetiteljske funkcije.
Link to comment
Nije to nista neobicno i toga ima svuda, ono sto mene zapanjuje i povremeno jako rastuzi je sto se ovde radi o (inace) vrlo pametnim, obrazovanim i dobrim ljudima. Mislim da je ne delu memetika, pa neka me kim filby stavi u top.
Mislim da je na delu to sto su ljudi 90ih prsli s mozgom. Takodje, ljudi zive u nezdravom okruzenje gde ima dosta tajnih dilova, muljanja, lazi i sl. i onda to prosiruju na ceo svet. Spominjao sam ovde komentare na vesti iz CERNa - i silne reakcije tipa "pa to je samo pranje para", "to je neka prevara" itd. - jer su ljudi navikli da je u Srbiji tona stvari kradja, pranje para, prevara i laz pa misle da je svuda tako. Ili drugi primer - posto je u Srbiji jako tesko postenim radom zaraditi mnogo para, i posto je vecina bogatasa stigla do bogatstva sumnjivim ili kriminalnim nacinima, skroz je uobicajeno da ti ljudi iz Srbije kazu za npr. Bil Gejtsa ili Stiv Dzobsa "u kako se on nakrao para" - ljudima ne ide u glavu da mozes da postanes milijarder a da nisi sve te pare ukrao od nekoga.
Link to comment

Mediji pisu o ovim stvarima u nedostatku dozvole da pisu o pravim stvarima. Kod nas, kada voditeljka RTS pregazi coveka na ulici, urednici imaju prvi poriv da je zastite sami od sebe, ja sam bio svedok kada je jedan urednik pokusao da pitchuje ovakav lid: "Sudbina se okrutno poigrala sa mladom voditeljkom", a na pitanje da li je normalan odgovorio je: "Jel ti hoces da se posle svadjas sa Tijanicem?"A sto se tice serioznih publikacija, siguran sam da bi ovde postojali i ozbiljni mediji kada bi nas bilo 70 miliona, to je sve stvar brojeva. Nema dovoljno publike da se pravi ista iole ozbiljno, a ne mogu se ni otvarati pravi skandali: dakle daj hajke i teorije zavera.(Konspiroloski materijal uglavnom se verbatim prepisuje od Amerikanaca, mi samo papagajski oponasamo njihove fringe medije)

Link to comment
Zaglupljivanje dece je posebna tema. Ja se secam da je u srednjoj skoli indoktrinacija bila konstantna, i to ne samo organizovana vec se radilo o profesorima koji su bili potpuno ludi. Ko je zavrsio Prvu i imao prilike da slusa neke od vedeta koje su predavale o "najstarijem narodu", "ruskom medvedu", "partizanima koji burgijama buse nemacke podmornice" i terala decu da zvizde zbor dolaska Solane on zna o cemu pricam. Sistemska indoktrinacija je bila drugacija.
Sistemska indoktrinacija u obrazovanju je svakako problem. Bemliga, meni je zena koja mi je predavala biologiju u OS 4 godine pricala kako su srbi narod najstariji, svi drugi hoce da nas zatru, sa posebnim osvrtom na to da ko nema troje dece, taj nije dobar covek. Ono, moramo svi da uticemo na povecanje broja srba. Ali cini mi se da je veci problem sam tip skolstva. Odmah da se ogradim, naravno da se i u drugim zemljama naseda na price tipa HAARP antene, svecke zavere i tome slicno, ali istovremeno mi se cini da su tome ljudi sve manje podlozni takvim pricama, sto su obrazovaniji. Pritom mislim na obrazovanje u najformalnijem smislu. Ovde nema nikakve razlike, a jebemliga, teoretski bi trebalo da bude razlike u sposobnosti kritickog razmisljanja izmedju nekog ko je imao 3 godine zanatske skole i nekog sa fakultetom... Dok se ne setis naseg obrazovnog sistema, i metodologije zvane "Knjiga je Jevandjelje". Skoro ispadne da ti fax u tom smislu skodi, jer onda imas jos 4 godine gde bubas napamet podatke i automatski usvajas njihovu tacnost, samo da bi prosao ispit. Ovo sto je vasa napisao (odlicna je ova fora da vidis new replies, prim. Alph. ) je supply-side razlog zasto toga ima koliko ima, svakako. Ja samo teoretisem zasto se to toliko uspesno prima.
Link to comment
Ovde nema nikakve razlike, a jebemliga, teoretski bi trebalo da bude razlike u sposobnosti kritickog razmisljanja izmedju nekog ko je imao 3 godine zanatske skole i nekog sa fakultetom..
jok more. kod nas se neko sa 4 godine fakulteta zove "mladim strucnjakom", a devedeset posto ljudi koji zavrse fakultet vise nikada ne procitaju nijednu knjigu. takodje. ideja da te strucna osposobljenost za neki odredjeni posao, tipa arhitekte, cini teoretski pametnijim od zanatlije, dovodi do toga da kod nas arhitekte rasudjuju o gender issues, dramaturzi su bogomdani da se bave urbanistikom, lekari tradicionalno znaju sve...fora je u tome sto je kriticko rasudjivanje prisutno u veoma uzanom krugu ljudi koji su imali srecu da to steknu u porodici ili skoli, ili su uspeli da sami sebe nauce elemetarnim metodama logickog rasudjivanja. ne postoji sistemski okvir u kome se to moze dobiti.sa mizantropske tacke gledista, ponudicu i objasnjenje da ovo opadanje kognitivnih sposobnosti dolazi od toga da kod nas ljudi razgovaraju ne da bi nesto naucili, nego da bi izneli svoj slucaj. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Nije to nista neobicno i toga ima svuda, ono sto mene zapanjuje i povremeno jako rastuzi je sto se ovde radi o (inace) vrlo pametnim, obrazovanim i dobrim ljudima. Mislim da je ne delu memetika, pa neka me kim filby stavi u top.
Mislim da je u pitanju sledeće - ljudi su 90ih temeljno preparirani konspirologijom, ne na nivou pojedinačnih činjenica, nego na nivou slike sveta, stoga i ne vredi pobijati pojedinačne zavere, to ovu sliku ni najmanje ne menja - Amerika/gospodari iz senke upravljajusvetom, svi ostali smo marionete u njihovim rukama. Ono što je najgore, i što ti uočavaš u razgovoru sa svojim prijatlejima, a ja u razgovoru sa svojim, oni nisu spremni da sagledaju prostu činjenicu da je ta slika sveta plod indoktrinacije, nego su ubeđeni da su to zaključci do kojih su došli samostalnim, kritičkim mišljenjem.Dakle, čini mi se da je posredi pre svega jedna loša epistemička teorija, jedan potpuno retro kartezijanizam, po kojem se istina o svetu spoznaje kroz nekakve smaostalne mentalne napore. Prosta činjenica da smo društvena bića i da većinu svojih verovanja usvajamo na poverenje, od sredine i od onih koje smatramo epsitemičkim autoritetima, ovde se potpuno zaboravlja. A pošto su epistemički autoriteti u Srbiji devedesetih bili Mihajlo Marković, Dragoš Kalajić i Milja Vujanović, to nije moglo a da ne ostavi ozbiljnog traga na bilo koga ko je tada živeo u Srbiji, posebno ako je bio young and impressionable, i ako nije već bio odgajan da smatra da su to sve laži.Međutim, moji inače razumni prijatelji, kada sa njima u razgovoru dođem do te slike sveta, smatraju ne samo da su je sami izgradili, nego da su je izgradili nasuprot matici, da je to dokaz njihove samostalnosti i hrabrosti u mišljenju, a da sam ja taj koji je naivan i spreman da poveruje u svaku glupost koju mi autoriteti serviraju. Ne sećaju se valjda da u vreme kada su ta mišljenja formirali, to nisu bile stvari za žutu štampu, nego state sponsored truths. Oni su samo dobri đaci iz Slobine škole konspirologije, koji su toliko tmeljno usvojili gradivo, da su i zabpraivli da je u pitanuju gradivo. Ko je zaboravio, neka se samo podseti kako su pisale kad kažem novine. Edited by Syme
Link to comment

Da, ovo sto kaze gagorderka, ja ne mislim da je ovo sada neka smisljena kampanja zaglupljivanja. Pocetkom devedesetih kada su isplivale Milje Vujanovic i slicne i dobile prostora onda je siguran sam bilo smisljeno. Sada je to seme posejano i zaliva se nesrecom tako da ima sve preduslove da raste i razvija se. Sad je dovoljno pustiti ih da trce za tirazima.Ja nemam odgovor na pitanje zasto se to ovde u toj meri prima i forsira u medijima. Pratim medije u regionu i ne vidim to u toj meri.EDIT: vidim da je Syme rekao isto samo smislenije.

Edited by Eraserhead
Link to comment

Ima jos jedna stvar u prici: novinari najcesce bez rezerve veruju u svoju intuiciju o konspiroloskim temama i apriori prihvataju da "nista nije kao sto izgleda". Nema ovde cinicnog plasiranja izmisljotina. Novinari to bona fide dele sa publikom.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Da, ovo sto kaze gagorderka, ja ne mislim da je ovo sada neka smisljena kampanja zaglupljivanja. Pocetkom devedesetih kada su isplivale Milje Vujanovic i slicne i dobile prostora onda je siguran sam bilo smisljeno. Sada je to seme posejano i zaliva se nesrecom tako da ima sve preduslove da raste i razvija se. Sad je dovoljno pustiti ih da trce za tirazima.
Upravo. Sada više nije neophodna državna indoktrinacija, sad je dovoljno slobodno tržište.
Link to comment

Ponekad sam sklon da nudim i metafizicko objasnjenje ovog gubitka vere u proverljivu/objavljenu istinu (dakle gubitka vere i u numinozne objave i u sudove autoriteta). Nasa civilizacija je kao mehanizam cija se osovina polomila, i delovi se sada sudaraju i razbijaju. Na delu su mracni procesi koji pocinju od banalnih teorija zavera (lekari izmisljaju bolesti da bi prodavali vise lekova), a zavrsice se opadanjem nivoa kvaliteta apsolutno svih segmenata zivota i ulaskom u neko novo mracno doba. Nasa zemlja nije izuzetak, nego avangarda ovog procesa.

Link to comment
Nasa zemlja nije izuzetak, nego avangarda ovog procesa.
Haha... Mracni procesi, nogekako. Mislim da si bio u pravu ono ranije, kad si spominjao snagu velikih brojeva (tj. negativnu snagu malih brojeva, kada je Srbija u pitanju). Kako je davno rekao Herbie Hancock, problem sa svetom je sto nema dovoljno ljudi koji rade dobre stvari.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...