Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

retko me koja zena na javnoj sceni nervira kao zorica mrsevic. mozda bi me manje nervirala da se pored aktivizma ne bavi naukom, odnosno da vlastiti aktivizam precesto ne uvija u strucnu i naucnu oblandu.jutros otvorim politiku, online izdanje naravno (odavno ne postoje dnevne novine u srbiji za koje bih serijski davala novce), kad ono - tekst uvazene profesorke o usponu neadekvatnih predstavnica .i otkinem naravno. teza je, recimo, sledeca. medju zenama koje bi pozitivnom kvotom mogle da se nadju u skupstini srbije, neke su podobnije od drugih za zastupanje zenske stvari. najbolje bi bilo da se kvote potrose na strucnjakinje i aktivistkinje. uostalom, u novinskim anketama javnost je vec kazala da takve preferira - tu profesorka valjda misli na zensku vladu u senci, ciji je i sama clan.dakle, nije dovoljna pozitivna diskriminacija, nije dovoljno postojanje kvota niti pravljenje laboratorijskih uslova za uvlacenje zena u bilo kakav oblik javne vlasti. ne moze svaka zena da doprinese peglanju rodne nezastupljenosti. to moze samo adekvatna zena. adekvatna je strucnjakina, adekvatna je aktivistkinja. ove sto se sada promecu, bez prethodnog aktivistickog i strucnog staza, tu su zahvaljujuci muskim patronima. tu su zato sto su lepe, mladje od profesorke a zasigurno i uplasene od starenja. i slepo su lojalne.imam par ideja o tome na koga je profesorka mislila. posto, ovo je svakako tekst sa imenom i prezimenom. kao sto se nelepa ali strucna preporucuje imenom i prezimenom, tako, rekla bih, puca na glinene golubove sa imenom i prezimenom.naravno, time puca u koleno sopstvenim ciljevima. kada konacno uoci zenu na politickoj sceni, sta radi lokalna feministkinja? pa nalazi joj manu, naravno. objavljuje u najstarijem listu na balkanu da ta, politicki aktivna zena, nije ONA zena za koju smo se borile. nije dovoljno strucna i aktivna. i naravno, tu je zato sto je to neki muskarac podmuklo hteo. jer, kako je razotkrila profesorka, zene koje su u politici tu su zato sto je neki prepredeni muskarac provalio da one nisu dovoljno strucne (ni aktivne), pa ce svoj posao raditi lose i time s vrha podrivati vlastitu (zensku) stvar. (usput, za one koji gaje nekakvu nadu da je profesorka bolja naucnica nego aktivistkinja - mrka kapa.)mozda je ovo samo jedan neverovatno bezobrazan tekst koji je mogao da zavrsi na sta stampa stampa, mozda su ovde ispricane sve price o kvotama, zenama u politici, balkanskim varijacijama te teme, etc.a mozda se neko slaze sa zoricom i objasni mi da gresim i gde gresim. to bih zapravo volela - novo citanje ovih njenih teza, jer, mozda je moje pogresno ...

Link to comment

Жена је призната спортисткиња, прецизније мачисткиња, предавала је на разним факултетама и универзитетама и очигледно је дугогодишња боркиња за женску ствар. Сигуран сам да је квалитета у области свог интересовања, једина је проблема што та област нема никакве смислености од када је учињена огромна превида са наша страна тиме што вам је дата права гласа.

Link to comment
Жена је призната спортисткиња, прецизније мачисткиња, предавала је на разним факултетама и универзитетама и очигледно је дугогодишња боркиња за женску ствар. Сигуран сам да је квалитета у области свог интересовања, једина је проблема што та област нема никакве смислености од када је учињена огромна превида са наша страна тиме што вам је дата права гласа.
da piglite, mogla sam da pretpostavim da ce "rasprava" da krene u ovom smeru. u pravu si, praproblem je u tome sto su zene uopste opismenjene. kakva bi blagodet bila da ne umem da procitam ovo tvoje mrtvorodjeno saljenje.
Link to comment
medju zenama koje bi pozitivnom kvotom mogle da se nadju u skupstini srbije, neke su podobnije od drugih za zastupanje zenske stvari. najbolje bi bilo da se kvote potrose na strucnjakinje i aktivistkinje. uostalom, u novinskim anketama javnost je vec kazala da takve preferira - tu profesorka valjda misli na zensku vladu u senci, ciji je i sama clan.
pročitala 2x, čini mi se da nije baš ovo rekla, nego više da te predstavnice, tako izabrane, ne donose nikakve odluke, te zapravo i ne učestvuju aktivno u političkom životu.ne znam o gospođi profesorki ništa i ja sam od onih kojima na reč borkinja iskoči žila na slepoočnici, kao eriku pod stresom iz onog crtaća.međutim, nisam bila lenja da uradim 2 stvari:1. pročešljam njenu listu 1500 stručnih žena srbije. odmah ti mogu reći da, ako je to njena ekipa, profesorka nije gadljiva na žene koje imaju mecene.od vrlih stručnjakinja, za jednu ti garantujem da obrazac ne ume da popuni, inače je lekar. za drugu zli jezici kažu da je iz državne službe otišla jer je ošamarila saradnicu (sad je PR konslutant ili tako neko govno, novac i poslove dobija po burazerskim vezama), inače kreatura svoje vrste. treća je nešto muljala kao zaposlena na faksu, ne mogu se setiti šta, al nije sitno. četvrta koju sam prepoznala je sneki daki miki, koju sam poslednji put videla kako priča gnusobe nekoj mladoj devojci o tome da treba na liposukcije il tako nešto.2. stavim u tekst muškarac umesto žena u srbiji i politici - i da ti kažem pravo, sve tačno. ne može se bez interesne grupe, debelih leđa i jezive nestručnosti. što bi nam pa borkinje bile bolje?edit. na deo o atraktivnom fizičkom izgledu koji privlači muškarce srednjih godina sam popizdela.i da - šapni mi na koga misliš da je mislila, ja ne gledam TV i onako sam idiot. :) Edited by PointTaken
Link to comment
retko me koja zena na javnoj sceni nervira kao zorica mrsevic. mozda bi me manje nervirala da se pored aktivizma ne bavi naukom, odnosno da vlastiti aktivizam precesto ne uvija u strucnu i naucnu oblandu.jutros otvorim politiku, online izdanje naravno (odavno ne postoje dnevne novine u srbiji za koje bih serijski davala novce), kad ono - tekst uvazene profesorke o usponu neadekvatnih predstavnica .i otkinem naravno. teza je, recimo, sledeca. medju zenama koje bi pozitivnom kvotom mogle da se nadju u skupstini srbije, neke su podobnije od drugih za zastupanje zenske stvari. najbolje bi bilo da se kvote potrose na strucnjakinje i aktivistkinje. uostalom, u novinskim anketama javnost je vec kazala da takve preferira - tu profesorka valjda misli na zensku vladu u senci, ciji je i sama clan.dakle, nije dovoljna pozitivna diskriminacija, nije dovoljno postojanje kvota niti pravljenje laboratorijskih uslova za uvlacenje zena u bilo kakav oblik javne vlasti. ne moze svaka zena da doprinese peglanju rodne nezastupljenosti. to moze samo adekvatna zena. adekvatna je strucnjakina, adekvatna je aktivistkinja. ove sto se sada promecu, bez prethodnog aktivistickog i strucnog staza, tu su zahvaljujuci muskim patronima. tu su zato sto su lepe, mladje od profesorke a zasigurno i uplasene od starenja. i slepo su lojalne.imam par ideja o tome na koga je profesorka mislila. posto, ovo je svakako tekst sa imenom i prezimenom. kao sto se nelepa ali strucna preporucuje imenom i prezimenom, tako, rekla bih, puca na glinene golubove sa imenom i prezimenom.naravno, time puca u koleno sopstvenim ciljevima. kada konacno uoci zenu na politickoj sceni, sta radi lokalna feministkinja? pa nalazi joj manu, naravno. objavljuje u najstarijem listu na balkanu da ta, politicki aktivna zena, nije ONA zena za koju smo se borile. nije dovoljno strucna i aktivna. i naravno, tu je zato sto je to neki muskarac podmuklo hteo. jer, kako je razotkrila profesorka, zene koje su u politici tu su zato sto je neki prepredeni muskarac provalio da one nisu dovoljno strucne (ni aktivne), pa ce svoj posao raditi lose i time s vrha podrivati vlastitu (zensku) stvar. (usput, za one koji gaje nekakvu nadu da je profesorka bolja naucnica nego aktivistkinja - mrka kapa.)mozda je ovo samo jedan neverovatno bezobrazan tekst koji je mogao da zavrsi na sta stampa stampa, mozda su ovde ispricane sve price o kvotama, zenama u politici, balkanskim varijacijama te teme, etc.a mozda se neko slaze sa zoricom i objasni mi da gresim i gde gresim. to bih zapravo volela - novo citanje ovih njenih teza, jer, mozda je moje pogresno ...
Sve je to objasnio Muammar u svojoj zelenoj knjizi. Nema ko da cita. Inace teza da su tu zene kao korisni idioti, a posebno aktivistkinje u raznim drzavnim strukturama vec duze je prisutna u wannabe desnicarskom miljeu. Kao da je iko na listama izabran zbog licnih kvaliteta, tip nase predstavnicke demokratije je katastrofalan, zato ona i trazi strucnjakinje :isuse: .
Link to comment
da piglite, mogla sam da pretpostavim da ce "rasprava" da krene u ovom smeru. u pravu si, praproblem je u tome sto su zene uopste opismenjene. kakva bi blagodet bila da ne umem da procitam ovo tvoje mrtvorodjeno saljenje.
Добро, извини, видим да те ова жена баш нервира. Покушаћу озбиљније да изложим свој став: родна равноправност је глупост, а њене првосвештенице су будале. Моју жену је кућна помоћница питала да ли је бијем, а када је чула одговор врло се забринула и рекла јој "ако те муж не бије онда те не воле". Тој жени, која има две ћерке, овакве мачисткиње и боркиње нимало не помажу. Мислио сам и да је очигледно да су особе попут ове чији си текст линковала много заинтересованије за гостујуће предавање у Љубљани или Будимпешти где ће да узму неки девизни хонорар и мало да се праве паметне пред клонираним истомишљеницама него за реалне проблеме које жене имају у овој земљи. А ако мало извиримо из сопствених дупета лако ћемо да приметимо да осим циљне групе којој припадамо и све остале циљне групе имају врло сличне проблеме који одговарају том "ако те не бије, онда те не воле". Моја одбрана од тако мрачног и неправедног света је излагање депресивних и песимистичних ставова кроз зезање јер је то боље од позива да се ова крава уваља у катран и перје и на сломљеној метли изнесе ван градских зидина.Или, другачије: слажем се са тачком 2 у посту ПТ.
Link to comment

U mom iskustvu na mikro uzorku, kvote su dovele do toga da se kroz nekoliko ciklusa od toga, daj neku zenu bilo koju, dodje do toga da se pojavi veci broj aktivnih zena koje nisu tu samo zato sto su zene. E sada, mi i nismo bas reprezentativni. Centar grada, obrazovano stanovnistvo i tako to, ali su i kod nas kvote dovele do nekog pomaka

Link to comment
pročitala 2x, čini mi se da nije baš ovo rekla, nego više da te predstavnice, tako izabrane, ne donose nikakve odluke, te zapravo i ne učestvuju aktivno u političkom životu.
pa vidi ovo:
Када се као резултат борбе српског женског покрета отворила могућност да жене буду на положајима, нису нажалост стручњакиње и активисткиње биле оне које су најчешће добиле новоотворене позиције. ...Успон неадекватних представница жена, обухваћених генералним појмом шефица кабинета, у том процесу само је једна од фаза...
dakle, smatra da bi neke druge zene, umesto onih koje su normalnim politickim procesom dosle na odredjene pozicije, bile ADEKVATNIJE. ne kritikuje proces, ne kaze da je bilo laziranja izbora primera radi, nego kaze da rezultat korektno sprovedenog izbornog procesa, UZ zakonom garantovanu povoljniju poziciju za zene, OPET nije u redu.pa sta hoce? procesne garancije nisu dovoljne ako rezultat nije adekvatan - pri cemu nije normirana ta procena adekvatnosti, nego to ona onako, odokativno, kao kolumnistkinja?na stranu debilnost same ideje o zenskoj vladi, jesi li videla ko je sve tu - tipa milka forcan ministarka trgovine, svetlana vukajlovic ministarka zdravlja (valjda sad kad je izasla iz pritvora moze da preuzme funkciju), aleksandra jankovic ministarka vera (dzizus krajst), ruzica djindjic premijerka (wtf?!? - kriterijum strucnosti za sta?), aleksandra drecun - pa zar to nije stvarno bila necija sefica kabineta, valjda u konkretnom slucaju to mrsevicki ne smeta, iako je sklona da sve neadekvatne zene koje jesu na nekoj poziciji djumle podvede pod genusni pojam sefica kabineta ...a sto se tice toga na koga misli >
Подржане од својих политичких патрона појавиле су се бивше шефице кабинета (или саветнице, портпаролке) и постале народне посланице,
trebalo bi sad videti u spisku narodnih poslanika koja je zena zaista bila sefica necijeg kabineta, ili mrsevicka to tako pausalno, kako joj je svojstveno ...ima ovaj tekst, otrovan i uznemiravajuci, ali ni iz daleka tako pausalan i naucnicki kao ovaj iz politikemislim, tu ima nekog mesa, pa hajde da se diskutuje. ali ovaj balkanski feminizam je iz sasvim druge dimenzije.@praslin - ja sam nacelno protiv kvota, bez obzira na ono sto je napisao hamlet. @hamlet - mislim da je uzrocna veza (zlatni talog posle par ciklusa kvota) tu krajnje problematicna.
Link to comment
@hamlet - mislim da je uzrocna veza (zlatni talog posle par ciklusa kvota) tu krajnje problematicna.
Ne tvrdim da postoji. Samo navodim primer iz prakse. Ali ima smisla. POgotovo na nizim nivoima. Nadji nekog ok i podrzi ga, ako nista zarad sopstvene guzice.
Link to comment

Okej, temo je zanimljiva, baš kao i Mrševićkin članak, i razumem mnoge primedbe. Ipak, fascinantno je kako je malo potrebno da se svaki razgovor o feminizmu pretvori u još jednu rundu igre "šutni feministkinju". Čini mi se da Mrševićkin tekst, koji zaista nije bez mana (ono što je uočila PointTaken, jedna je od najvećih - optuživanje žena da su na položajima samo zahvaljujući seksipilu), zapravo samo konstatuje učinak patrokratije (i to patrijarhalano ustrojene partokratije) na sistem kvota. Ako su muškarci ti koji biraju žene koje će upasti u kvote, i biraju ih ne po sposobnosti ili po tome kako će predstavljati interese žena, onda one postaju prosto marionete, i ništa nije postignuto (Jelena Trivan, anyone?). O ovoj tezi se da raspravljati, ali otrov sa kojim se na nju reaguje je zaista neverovatan.Raprava još nije mrdnula s prve strane, a već su izređani svi negativni stereotipi o feministkinjama, i prilepljeni Mrševićki - ružna je, pa je ljubomorna na lepe žene, nju zapravo uopšte nije briga za žene sa stvarnim problemima, samo joj je stalo do para (ovo kaže Praslin - veliki borac za rodnu ravnopravnost), itd. a pritom se devojke koje učestvuju u raspravi osećaju dužni da izraze gađenje prema rodno-senzitivnom jeziku, valjda da neko slučajno ne pomisli da su feministkinje (ili možda feministi? jer ako ne može borkinja, zašto bi moglo feministkinja?).

Link to comment
U mom iskustvu na mikro uzorku, kvote su dovele do toga da se kroz nekoliko ciklusa od toga, daj neku zenu bilo koju, dodje do toga da se pojavi veci broj aktivnih zena koje nisu tu samo zato sto su zene. E sada, mi i nismo bas reprezentativni. Centar grada, obrazovano stanovnistvo i tako to, ali su i kod nas kvote dovele do nekog pomaka
To je i moj utisak, i mislim da je to Mrševićkin najveći propust. Prosto, kako god da su žene došle na pozicije moći, to ne znači da jednom kada su tamo neće početi da se ponašaju donekle autonomno. I ja mislim da kvote daju rezlutate uprkos svemu o čemu priča Mrševićka. Edited by Syme
Link to comment
na stranu debilnost same ideje o zenskoj vladi, jesi li videla ko je sve tu - tipa milka forcan ministarka trgovine, svetlana vukajlovic ministarka zdravlja (valjda sad kad je izasla iz pritvora moze da preuzme funkciju), aleksandra jankovic ministarka vera (dzizus krajst), ruzica djindjic premijerka (wtf?!? - kriterijum strucnosti za sta?), aleksandra drecun - pa zar to nije stvarno bila necija sefica kabineta, valjda u konkretnom slucaju to mrsevicki ne smeta, iako je sklona da sve neadekvatne zene koje jesu na nekoj poziciji djumle podvede pod genusni pojam sefica kabineta ...a sto se tice toga na koga misli >
Ја stvarno ne vidim da je Zorica Mršević bilo gde pomenula "žensku vladu" o kojoj pričaš. Kakve to veze ima sa njenim tekstom i našom raspravom?Edit: Izvinjavam se na gomilanju postova. Edited by Syme
Link to comment

O ovoj temi je u Srbiji moguce razgovarati koliko i o arapskom prolecu :) probao sam par puta i odustao, suvise toga se podrazumeva (korumpirane NVO, silovanje jezika, itd.)

Link to comment

ovo nisam dugo napisao te sada moram: mrscevickin stav je zapravo jezik staljinizma. to je zapravo taj jezik. sve je tu: neimenovani kadrovi koji treba sami da se prepoznaju i apel vlastima (patronima) da neodgovarajuce kadrove zamene 'boljim'.kao i uvek u situaciji u kojoj je, iz nekog razloga, nemoguca sistemska kritika (a u mrscevickinom slucaju to je zato sto postoji dvostruka zabrana - zabrana misljenja kritike savremene predstavnicke demokratije i zabrana pisanja kritike njenog domaceg oligarhijskog i kleptokratskog izdanja) ovaj diskurs pribegava prici o kadrovima. nema coveka, nema problema. a i zene su ljudi. valjda.mrscevicka zapravo nema aparat da misli izvan postavljenih kadrovskih granica i da 'zensko pitanje' (koje zapravo jeste jedan od akutnih simptoma sire drustvene dinamike) postavi kao problem promene sistema vlasti i odnosa politike moci. samim tim ovaj tekst je zapravo izraz nemoci pred problemom i ta nemoc zahteva, u fantazijama, ludilo percipirane staljinisticke svemoci u kojoj se kroji kadrovska kapa.

Edited by kim_philby
Link to comment

Неко воли да шутне ружну феминисткињу, неко мене... Нека цвета хиљаду ружа. ;) Квоте су глупост, не може ништа на силу. Весна Пешић сигурно није направила каријеру на основу тога што је неко рекао "еј, дајте и неку жену, тражио ЕУ да попунимо квоте", она је била битна у српској политици јер није била стереотип, за разлику од ове Мршевићке чију сам биографију прочитао пре него што сам споменуо Љубљану и Будимпешту.едит: +1 за Кимов пост.едит два: +1 и за Васин пост. У шта се то претварам!? :isuse:

Edited by Праслин
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...