Jump to content
IGNORED

Razna prakticna pitanja


yolo

Recommended Posts

da, zaboravih reci - ova druga metoda je zgodna zato sto uvek mozes da dodajes jos vina koje ostane na dnu boce i tako imas vece kolicine sirceta. losa strana je sto ti realno treba podrum ili ono sto se u dalmaciji zove konoba, prostorija u kojoj se ne obitava, jer te vinske musice mogu da budu neprijatne (zato se i ta krpa valjda stavlja preko)....

Link to comment
  • 3 weeks later...

koja je to prica da nije zdravo podgrevati spanac? jel to ozbiljno neki problem ili uobicajene bapske price, neko se otrovao i to bas zbog toga?mislim, ako jeste zanima me kako tehnicki da skuvam jelo koje trazi da se spanac prethodno prokuva i onda doda u ostatak - ako spanac kuvam preko dana a jelo finisiram uvece pred serviranje. dobro, znam odogovor, nikako - samo me malo buni sad ovaj problem sa spanacem.

Link to comment

Ma jok.Kapiram da to spada u ona starosrpska predanja tipa "treba jesti hleb uz meso i ne znam šta, da ti ne padne teško na stomak".

Edited by henrik larsson
Link to comment
ono sto me vec odavno muci a nemam koga da pitam je kako se koristi alu folija, tj sa koje strane, one sjajnije ili one mat?
nema razlike. mat i sjajnu stranu imas zato sto se folija valja u duplom sloju. a na kraju je razdvoje u 2 kad se pakuje. pa onda imas sjajan deo koji je bio u kontaktu s valjcima i mat gde se folija na foliju naslanjala
koja je to prica da nije zdravo podgrevati spanac? jel to ozbiljno neki problem ili uobicajene bapske price, neko se otrovao i to bas zbog toga?mislim, ako jeste zanima me kako tehnicki da skuvam jelo koje trazi da se spanac prethodno prokuva i onda doda u ostatak - ako spanac kuvam preko dana a jelo finisiram uvece pred serviranje. dobro, znam odogovor, nikako - samo me malo buni sad ovaj problem sa spanacem.
jedini problem koji vidim je sto je spanac kilava namirnica, pa ako ga 2x termicki obradjujes s pauzom izmedju, od njega ne ostane mnogo (ni ukusa, ni vitamina, minerala, itd.).
Link to comment

Pa ja koliko znam nije problem kilavost spanaca, nego oksidacija. Davno je to bilo kad se ucilo domacinstvo :lol:, ali se prisecam da se tu razvija nekakva kiselina koja moze biti vrlo neugodna bubreznim bolesnicima. Ako je ipak neophodno podgrevanje, obavezno dodati malu kolicinu mleka koja neutralise tu kiselinu (oksalna bese?) do relativno podnosljive mere.A osim toga se, naravno, izgubi gomila zdravih i korisnih sastojaka iz spanaca, ali kapiram da to i nije bilo pitanje :)

Link to comment
stranci koje sam pitala nikad nisu culi za teoriju o stetnosti podgrejanog spanaca.
A ja sam tu prichu cula tek ovde u inostranstvu .Isto vazi i za pecurke.Ili tacnije, nekada je vazilo dok nije bilo frizidera.Kazu da se stvaraju nekebakterije pa nitrati postaju kao opasni po zdravlje. Ako je u frizideruonda se te bakterije ne stvaraju.Za pecurke ne znam kako stoje stvari, ali ih ne podgrevam.
Link to comment
A ja sam tu prichu cula tek ovde u inostranstvu .Isto vazi i za pecurke.Ili tacnije, nekada je vazilo dok nije bilo frizidera.Kazu da se stvaraju nekebakterije pa nitrati postaju kao opasni po zdravlje. Ako je u frizideruonda se te bakterije ne stvaraju.Za pecurke ne znam kako stoje stvari, ali ih ne podgrevam.
aha!nasao sam ovohttp://www.oerlemans-foods.nl/en/faq/5_why...up_twice__.aspxmada, nesto mi se cini da jedna prosecna virsla (domacinski narokana natrijumnitritom) zezne 2 kile 2 put podgrejanog spanaca bez problema... Edited by Zverilla
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...