Jump to content
IGNORED

Westworld


Ajant23

Recommended Posts

Ja takođe mislim da su i Asimov i Klark dobro promislili na temu AI, pa bih dobro urađene filmove na osnovu njihovih tekstova (knjiga) postavio na vrh. Oni su pre svega gledali da definišu neke najosnovnije principe kojima se inteligentna jedinka treba rukovoditi. Kod čoveka se polazi od jednog naturalističkog utemeljenja inteligencije (mozak kao organ za preživljavanje) iz koga izlazi osnovni princip - opstanak jedinke. Ako je opstanak moguć jedino u zajednici, onda se nadograđuje i princip očuvanja zajednice.

 

Ispravna pretpostavka i Asimova i Klarka jeste da bi i inteligentne mašine (ljudskih ruku delo) trebale posedovati osnovne principe, od kojih bi primarni i najopštiji bio služenje čoveku. Usložnjavanje odnosa sa okolinom i sticanje različitih iskustava neminovno bi stvorilo određene protivrečnosti sa kojima bi se inteligentne jedinke suočavale.

 

"Her" je isto tako dobar. Meni to deluje kao neka ne tako daleka budućnost. Ta audio komunikacija je već prilično dobro razvijena da se može odvijati bez opterećenja i u pokretu. Razni vidovi asistenata se već ugrađuju u operativne sisteme ili usluge (Cortana, Alexa).

 

Ali, mislim da je ljudima još uvek interesantnija otelotvorena inteligencija, s obzirom da ipak više polažemo na telesnu interakciju.

Link to comment

I meni je opravdano pitanje da li je scenario na solidnim osnovama. Za sada se to ne vidi, ali ne znači da nije.

 

Moje neko razmišljanje ide u pravcu da će se solidniji temelji otkriti kasnije. Jer gledalac mora u nekom momentu da bude "uključen" u praćenje događaja smeštenih u određeni prostorno-vremenski okvir, kojima je naravno nešto prethodilo. Iako "uključeni" gledalac ne zna sve detalje oko onoga što se odvija, događaj treba da nastavi da teče ne okrećući se preterano ka gledaocu, jer bi to poremetilo suštinu samog toka. Onda bi to možda više imalo elemente dokumentarca.

 

Mogli su, recimo, da puste i nešto iz spoljnjeg sveta (recimo neki advertising za westworld) što malo detaljnije objašnjava ceo koncept onome ko još nije upućen u sve detalje. Ali, opet, ideja je bila da se oseti taj neki trip koji imaju ljudi i androidi u ww i da se tim likovima da da nam se približe.

 

Oko ovih koderskih detalja sam i ja malo skeptičan da će se bitnije pojasniti suština. Biće i dalje - dodaj malo inteligencije i agresivnosti, smanji emocije. Samo povećaš skalu, a neka pozadinska heuristika rešava stvar.

Link to comment

Ja takođe mislim da su i Asimov i Klark dobro promislili na temu AI, pa bih dobro urađene filmove na osnovu njihovih tekstova (knjiga) postavio na vrh. Oni su pre svega gledali da definišu neke najosnovnije principe kojima se inteligentna jedinka treba rukovoditi. Kod čoveka se polazi od jednog naturalističkog utemeljenja inteligencije (mozak kao organ za preživljavanje) iz koga izlazi osnovni princip - opstanak jedinke. Ako je opstanak moguć jedino u zajednici, onda se nadograđuje i princip očuvanja zajednice.

 

Ispravna pretpostavka i Asimova i Klarka jeste da bi i inteligentne mašine (ljudskih ruku delo) trebale posedovati osnovne principe, od kojih bi primarni i najopštiji bio služenje čoveku. Usložnjavanje odnosa sa okolinom i sticanje različitih iskustava neminovno bi stvorilo određene protivrečnosti sa kojima bi se inteligentne jedinke suočavale.

 

Drugim riječima - Borg :)  WW jednostavno mora ići u tom pravcu, poslednja scena nagovještava njihovu potpunu svijest. Osmjeh Ed Harisa je neprocjenjiv i on me baš podigao iz fotelje. Finally! :)

Link to comment

Ed Haris će sigurno biti pokrovitelj takvog razvoja stvari, s obzirom da je

 

 

 

većinski vlasnik

 

 

 

Upala mi je u oko i jedna replika koju je izrekla Miv

 

 

 

U jednom momentu Felix je počeo da gleda sebe, nesiguran da i on nije android, a Miv je odgovorila nešto u fazonu: "ne brini čovek si". Pošto su androidi još kod Arnolda prošli Turingov test, znači li to da sada ljudi nisu u stanju da prođu reciprocičan test kod androida.

 

 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Odgledao prvih 6, meni je ovo stvarno neubedljivo. Kakav god rasplet da bude, ovo je stvarno previše sporo kao "uvod" za bilo šta. 

Inače, Ed u crnom preslikan iz westerna Appaloosa koji svesrdno preporučujem...

 

appaloosa20.jpg

Edited by Mil@n
Link to comment

Inače, Ed u crnom preslikan iz westerna Appaloosa koji svesrdno preporučujem...

 

Da, sjajan je Ed. Baš takav bi bio savršen za lik Rolanda od Gileada u adaptaciji Kingove mračne kule, umjesto onog klovna Elbe.

 

...

 

Računam da sad imaju i previše materijala da bi razvlačili ovoliko (generalno problem serija) i da će sad krenuti pravi rodeo :)

Link to comment

Završio sinoć sezonu. 

Lepo su zaokružili priču, mnoge stvari su dobile smisao iako i dalje mislim da je ovo previše sporo. HBO obično sporiju dinamiku nadoknađuje dobro osmišljenim likovima i njihovim odnosima, ali ovde i to izostaje. Nisu pomogli ni brojni flešbekovi i gomila ponavljana nekih momenata. Veliki problem serije je sve što se dešava sa Mivi u centrali™, gde se oni dogovaraju i dogovaraju i dogovaraju i šetaju i šetaju i da niko ništa ne pomišlja da posumnja. I dalje ne znam zašto joj ona dvojica jednostavno nisu odsekli glavu, čime ih je ucenila? Moguće da mi je popustila koncetracija pa mi je taj detalj promakao. Uostalom, ko bi pomislio bilo šta? U jednoj prostoriji od cca 30m2 njih dvojica rade na jednoj "osobi", a u westworld-u umire upucava seče se desetine ako ne i stotine njih na dan. Nit veće kompanije koja vredi verovatno milijarde i milijarde nit manje ljudstva. Dakle, samo za remonte i sl treba im bezbroj hektara tim tempom. :) Još jedna stvar koja mi je tragikomična je ono pucanje na kraju. SWAT tim koji je poslat da ih zaustavi je najgori i najnesposobniji tim specijalaca u filmskoj istoriji ikada, u svakoj sekundi nadmudren od strane par robota koji naravno ne promašuju, šetaju se kao kokoške, gledaju levo desno, gore dole ali nikako gde treba, to je valjda deo obuke. Presmešan segment.

Sve u svemu, meni je ovo prosek. Ne priznajem seriju kojoj treba 6 epizoda uvoda da nešto počne da se dešava. Ako bih morao da sumiram u jednu reč to bi bilo - nezanimljivo, iako se stanje po tom pitanju dosta popravlja u drugoj polovini što kulminira sa odlične 2 poslednje epizode. Da nije hbo produkcija sa budžetom koji ima, verujem da na imdb ne bi prešla 7 ocenu.

Link to comment

Dolores je odlicno odglumljen lik iako dosadan. Sem i Gili... :D

 

Jel morao Hopkins u svakoj epizodi da upotrebi repliku iz nekog kultnog filma? Ono kad u trecoj epizodi tokom razgovora sa Bernardom skrnavi "Covjek koji je ubio Liberti Valansa" je za pucanje u koljena!

 

Ed Heris sa druge strane razvaljuje. :Hail:

Link to comment

Dolores je odlicno odglumljen lik iako dosadan. Sem i Gili... :D

 

Jel morao Hopkins u svakoj epizodi da upotrebi repliku iz nekog kultnog filma? Ono kad u trecoj epizodi tokom razgovora sa Bernardom skrnavi "Covjek koji je ubio Liberti Valansa" je za pucanje u koljena!

 

Ed Heris sa druge strane razvaljuje. :Hail:

 

 

E, da je samo iz filmova, imaš koliko hoćeš i iz literature.

 

 

Na primer, "One man's life or death were but a small price to pay for the acquirement of the knowledge which I sought; for the dominion I should acquire" - Frankenštajn.

 

 

Da nisam tako lenj naveo bih još par primera...   :D

Link to comment
  • 5 months later...

Odličan, sa puno detalja (onaj čudan tigar koji izgleda kao da je iz samurajskog sveta je moj omiljen), inače mislim da sam prepoznao pesmu...

 

 

 

 

Link to comment
  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...