Jump to content
IGNORED

Asimilacija i integracija u Jugoslaviji


Dr Arslanagić

Recommended Posts

  • Replies 361
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    54

  • hazard

    42

  • Dr Arslanagić

    35

  • Tribun_Populi

    20

ne znam je li to tacno, ali ako jeste rezonovala bih da je nacionalna distanca izmedju srba i hrvata u hrvatskoj mnogo manja nego sto to vazi za muslimane ili neke manjine u slavoniji. una faccia, una razza, sem u smutnim vremenima. kulturoloski isti djavo. slicno ce biti sa prelivanjem sadasnjih srba u crnogorce narednih decenija, mmw, uostalom ista se stvar desila poslije ww2 (iskljucimo najranije poratno doba). blisko konceptu drzavnog nacionalnog identiteta. tj, vise mi djeluje kao posljedica relaksacije nego prinude.

i meni tako deluje

ne znam kako objasniti podatak da je 1948 zivelo 30% hrvata (popis) a sada (ovaj zadnji popis) tek nekih  2,5%

edit / moj grad, srem

Edited by InvisibleLight
Link to comment

blisko konceptu drzavnog nacionalnog identiteta. tj, vise mi djeluje kao posljedica relaksacije nego prinude.

 

ja sam potpuno ubeđen da se u prvoj generaciji nikako ne radi o relaksaciji već o ovoj ili onoj formi prinude.

relaksacija dolazi kasnije.

Link to comment

i meni tako deluje

ne znam kako objasniti podatak da je 1948 zivelo 30% hrvata (popis) a sada (ovaj zadnji popis) tek nekih 2,5%

edit / moj grad, srem

Srbi ih sirokogrudo primili u svoj nacion?
Link to comment

ja sam potpuno ubeđen da se u prvoj generaciji nikako ne radi o relaksaciji već o ovoj ili onoj formi prinude.

relaksacija dolazi kasnije.

 

 

napisala sam iskljucimo rano poratno doba

s tim da su nacionalni identiteti fleksibilni i u okviru jednog ljudskog zivota, pa makar smo mi u post-sfrj svjedocili to :)

Edited by morgana
Link to comment

napisala sam iskljucimo rano poratno doba

s tim da su nacionalni identiteti fleksibilni i u okviru jednog ljudskog zivota, pa makar smo mi u post-sfrj svjedocili to :)

 

 

Meni se čini da to nacionalnog pretapanje i asimilacije manjine u većinu dolazi najviše u 2 potpuno suprotne situacije:

 

a. U uslovima velike represije i pritiska da se asimilira

b. U uslovima gde je sve potpuno liberalizovano i bez ikakvih pritisaka, i gde ljudi ne osećaju niti ikakav strah da iskazuju svoj identitet niti da će im on biti uskraćen, pa se samim tim ne osećaju ,,neprijateljski" prema većinskom identitetu - u tim prilikama dolazi do ,,prirodne" asimilacije bliskih grupa, dakle manjina u većinu

 

Mi smo trenutno na Balkanu tačno negde između. Velike represije nema, pritisak za asimilaciju je veliki politički no-no (mislim deklarativno, tu i tamo ga svakako svejedno ima), ali s druge strane rane su sveže, tenzija tinja a identiteti zaoštreni i prilično striktno definisani i usprotstavljeni.

Link to comment

I tako lepo, Srbi se asimiliraju u Hrvate, Hrvati jačaju na račun Srba ali opet tmo negde 1970 ne izbija srpsko nego Hrvatsko proljeće.

Polako sa tim zaključcima, naročito sa povlačenjem jednakosti između nepopularosti crkve i asimiliranja u hrvatstvo.

Edited by dillinger
Link to comment

Jednostavno je gušen njihov srpski identitiet, uz obećanje da će, ako postanu deo hrvatskog političkog naroda ili barem Jugosloveni, biti sigurni u svojoj domovini Hrvatskoj i Jugoslaviji. SPC je praktično iskorenjena u Hrvatskoj (postoje recimo statistički podaci da je u pojedinim mestima, gde se 50% stanovništva izjašnjavalo kao Srbi ili Jugosloveni bilo svega 5% Pravoslavaca; Kada je 30 godina posle završetka rata obnovovljena razorena pravoslavna crkva u Kninu, patrijarku Germanu su hrvatske vlasti zabranile da dođe na osveštanje itd.); po istraživanjima iz druge polovine 80-ih, skoro 85% Srba u Hrvatskoj je koristilo latinicu kao osnovno pismo; Pad broja Srba u Hrvatskoj je rapidan i konstantan, bilo zbog iseljavanja u Srbiju bilo zbog toga što su Srbi u velikim gradovima vrlo brzo postajali Hrvati. Štaviše, pad bi statistički bio još veći da nije bilo priliva Srba iz Bosanske krajine, koji su išli na arbajt u Zagreb. Jednostavno, Srbi su prepustili svoju sudbinu u ruke SKH i SUBNOR-a. Ali bez Jugoslavije je dil pao u vodu.

Hvala. Dakle to nisu teorije zavere dokonih nacionalista. Da li ima nekih objavljenih ozbiljnih studija na tu temu?
Link to comment

i meni tako deluje

ne znam kako objasniti podatak da je 1948 zivelo 30% hrvata (popis) a sada (ovaj zadnji popis) tek nekih  2,5%

edit / moj grad, srem

iseljavanje + nizak prirodni priraštaj. mnogo više iseljavanje. slično se dešava i sa mađarima. posle 2. svetskog bili su 26% stanovnistva vojvodine, na poslednjem popisu ih je bilo 13%, a na sledecem ce ih biti manje od 10%.

 

edit: u istom periodu je udeo hvata spao sa 8 na 2,4%.

Edited by ikar
Link to comment

A da napravimo temu Srbi na teritorijama bivših YU republika do 1991.? Čini mi se da ima dosta toga zanimljivog za reći/čitati? Ovako će sve ovo "odneti oluja"

 

Automatska kandidatura teme Srbi do '80. tamo nekad. 

Link to comment

Za Vojvodinu treba dodati još nešto: posle rata su svi Šokci i Bunjevci (mislim na one koji su se tako izjašnjavali) pisani u Hrvate. Postoje dokumenta iz '40. i neke sa jasnim instrukcijama da se svako ko se izjasni kao Šokac ili Bunjevac piše kao Hrvat, jer ,,Bunjevci i Šokci kao odvojeni narodi ne postoje". Posle 2000. je omogućeno ponovno izjašnjavanje po volji jelte, pa su neki koji su se do 90ih računali kao Hrvati sada izjašnjavaju kao Bunjevci.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...