Jump to content
IGNORED

Slovenska mitologija, ima li pouzdane literature?


Vam

Recommended Posts

svesna da potkopavam misionarske napore kima filbija cijem se beskrajnom strpljenju i istrajnosti podjednako beskrajno divim, ne mogu odoleti da fantomu predocim delo jednog istrajnog pregaoca na rasvetljavanju dubljih istina o slovenima, posebno rusima i srbima.dakle, predstavljam:божидара митровића, autora pozamasnih studija:РасСија (КолоВенија) - најстарија цивилизација и српски чудотворциКолоВени (СлоВени) и континуитет културе и права : све је КолоНајстарија цивилизација РасСија и КолоВени (СлоВени) [Електронски извор] : [научни мултимедијски комплекс о истинској античкој историји]pozps. ovo se moralo napisati s velikim slovima, inace bi spektar znacenja bio bitno suzen.

Link to comment
  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    16

  • Fantom iz Opere

    9

  • Hamlet Strašni

    6

  • Malvo

    6

svesna da potkopavam misionarske napore kima filbija cijem se beskrajnom strpljenju i istrajnosti podjednako beskrajno divim, ne mogu odoleti da fantomu predocim delo jednog istrajnog pregaoca na rasvetljavanju dubljih istina o slovenima, posebno rusima i srbima.dakle, predstavljam:божидара митровића, autora pozamasnih studija:РасСија (КолоВенија) - најстарија цивилизација и српски чудотворциКолоВени (СлоВени) и континуитет културе и права : све је КолоНајстарија цивилизација РасСија и КолоВени (СлоВени) [Електронски извор] : [научни мултимедијски комплекс о истинској античкој историји]pozps. ovo se moralo napisati s velikim slovima, inace bi spektar znacenja bio bitno suzen.
neka, neka zapatilo se valja ga ljuljati :) Edited by kim_philby
Link to comment
  • 7 years later...

Bump!

 

Elem, na nekoliko mesta sam čuo priču da je kao na Berlinskom kongresu odlučeno izmedju ostalog da Srbija mora da se odrekne proucavanja praslovenske istorije. Zanima me jej to cista nebuloza ili ima nešto istinito na šta se kači ova priča.

Link to comment

Mene zanima da neko pokaze na osnovu cega to tvrdi. Drugo je pitanje kad su tacno Srbi proucavali "praslovensku", a ne srpsku istoriju, a i kad su proucavali "slovensku" da nisu u stvari mislili na "srpsku". I, naravno, sta je to tacno "praslovenska istorija". 

Link to comment

Kao do tada se već otkrilo da su sloveni starosedeoc balkana. A tada im se naturila germanska škola koja je slovene doselila na balkan tek u 6 veku.

 

I jel nepobitno dokazano da vinčansko pismo nije zaista pismo?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

Kao do tada se već otkrilo da su sloveni starosedeoc balkana. A tada im se naturila germanska škola koja je slovene doselila na balkan tek u 6 veku.

 

I jel nepobitno dokazano da vinčansko pismo nije zaista pismo?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ne znam ovo za pismo, morao bi neki lingvista da kaze sta se tacno podrazumeva pod "pismo". Za mene su ono logogrami, slicno kao Linear A. 

 

Za ovo oko starosedelaca, ne bih iskljucio opciju da su u etnogenezi Slovena poznatih u 5-7 veku ucestvovali i neki starosedeoci Balkana, cak mi se onako povrsno i (skoro) laicki cini da verovatno jesu. Ali oni postaju Sloveni, Vendi, whatever, tek na severu (Visla, Dnjepar, etc). Sta su tacno oni uneli (ako je to tacno) u etnogenezu Slovena (osim gena, ocigledno)...to bog sveti zna. U nauci nije sasvim odbaceno misljenje da se nestanak tzv indoevropskih kultura (jezika itd) vezuje za nase podrucje (Colin Renfrew) ali je to debelo manjinsko misljenje. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Pravo pitanje glasi na osnovu kojih podataka i kojom metodologijom je skup simbola pronađenih na arheološkim iskopinama proglašeno za pismo. Onaj plagijator Pešić je uzeo te simbole i upoređujući sa etrurskim pismom sastavio Vinčanicu, pismo prasrpskog naroda iz kojeg su proizišla sva druga pisma na evropskom prostoru. Tako imamo novu budalaštinu gde je pismo starije od naroda i njegovog govornog jezika.

 

A o gluposti da se vinčanska kultura diže na nivo civilizacije i stavlja iznad mesopotamijske i egipatske, kao i njihovih dostignuća zaista ne treba trošiti reči.

 

Ukratko - kompleks malih naroda kome je uvek neko drugi kriv za sopstveni neuspeh.

Link to comment

Slusao sam danas, po preporuci iz teretane, srboljuba zivanovica i vesnu pesic neku. Slicna prica, osim sto je on legit antropolog. Ili gresim?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

Slusao sam danas, po preporuci iz teretane, srboljuba zivanovica i vesnu pesic neku. Slicna prica, osim sto je on legit antropolog. Ili gresim?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

:D

 

Sampion te skole je Djordje Jankovic (nedavno preminuo). On mi se cini daleko uceniji i sa mnogo vise iskustva u radu na materijalu od Zivanovica. Poenta je u sledecem: ako nisi arheolog ti realno ne znas sta je tu cinjenica, a sta slobodna interpretacija ili iskrivljavanje cinjenica. A cak i da jesi, morao bi da veoma pazljivo to sve procitas, pregledas i doneses kvalifikovan sud. Ono gde se pale lampice je kad neko pokusava da svoj sud o npr 20 vekova predstavi kao apsolutan i konacan. Mislim, posto imam predstavu o tome kako je potrebno provesti ceo zivot baveci se samo sa onim sto se desavalo tokom 5 vekova (recimo u srednjem veku) ili jednim vekom (u 19. i 20. veku) da bi bio neupitan autoritet za taj period, ovo mi odmah budi impuls da trazim rupe posebno ako je teritorija bavljenja veoma siroka (u arheologiji, u istoriji, posebno modernoj dokumenti mogu da pokriju sta hoces, ako ih ima i dostupni su). 

 

Recimo Tibor Zivkovic, je jednom rekao da je slovensko stanovnistvo koje je nametnulo svoju vlast demorocima na Balkanu cinilo jedva 1 (jedan) posto stanovnistva i onda se kao slovenski jezik rasirio putem crkve i politickom dominacijom. Ja to ne mogu i ne mogu da prihvatim da se tako nesto desilo u srednjem veku. Mozda bi moglo u 19. veku, ali u 12. ili 13. to mi se cini kao potpuno nemoguce. I lepo ne znam sta da radim sa tom njegovom izjavom jer mi izgleda kao savrsena fantazmagorija. A covek je umro. 

Link to comment

U Bugarskoj i u Kijevskoj Rusiji se desila upravo suprotna stvar, 1% vladajuce elite je preuzeo slavenski jezik. Cak je u Engleskoj vladajuca Normanska elita vremenom izgubila svoj jezik ali je tu doslo do mijesanja lokalnog germanskog i romanskog jezika.

 

Jedini izuzetak koji tu postoji su Rumuni.

 

Zbun mi je ta teorija.

Link to comment

U Bugarskoj i u Kijevskoj Rusiji se desila upravo suprotna stvar, 1% vladajuce elite je preuzeo slavenski jezik. Cak je u Engleskoj vladajuca Normanska elita vremenom izgubila svoj jezik ali je tu doslo do mijesanja lokalnog germanskog i romanskog jezika.

 

Jedini izuzetak koji tu postoji su Rumuni.

 

Zbun mi je ta teorija.

 

U Rumuniji je konacna romanizacija i latinizacija uradjena u XIX veku. U XIX veku to moze da se radi, u IX ili XIII jok. Nema sanse. I ovih primera sto si naveo, ima ih jos ihaha - Bugarska, Francuska, delovi Italije, Postoji donekle suprotan primer, a to je Irska, medjutim tu je engleski konacno zadobio mesto koje i danas ima tek u XVIII i XIX veku. 

 

Drugi problem je sto su dijalekti koji su bili narodni jezik pre masovnog obrazovanja a koji su se govorili na podrucju koja su bila srediste srpske srednjovekovne drzave 1 veoma kvalitetni slovenski dijalekti sto nikad nije slucaj u situaciji u kojoj se jezik masovno namece nekoj generalno tom jeziku tudjoj populaciji. Nema logike.

Edited by MancMellow
Link to comment

Ne. Tj moguce je teoretski, ali to ostavlja posledice kakvih nema u Hercegovini, zapadnoj i severnoj CG, Raskoj oblasti i istocnoj Bosni, a koje bi bile stopostotne da se dogode kada se jezik par procenata stanovnistva siri na 90% negovorecih tim jezikom. Plus ostaju jasni i brojni tragovi tog/tih nekih predslovenskih(-germanskih, etc) jezika kojih nema i to ne samo u vokabularu, nego i u gramatici. Cak i najjaci pokazatelj predslovenskih govora u srpskom (da+prezent) 1) nije rasiren na konkretnom prostoru 2) zna se da je poreklom iz centralnih balkanskih podrucja, a ne iz dinarskih planina. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...