Jump to content
IGNORED

vize, vize, vize, ze, ze, ze...


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

treba mi germanska viza. - sta mi treba od papirologije?- da li moram da navedem tacan datum kada putujem?- jel ima neki odredjeni period na koji se dobija viza, neki sablon, ili mogu da trazim vizu za, recimo, dva meseca?- da li trebam da zovem nemacku ambasadu da zakazem?- koliko vremena prodje od zahteva do izdavanja vize?- jel mora mnogo da se ceka ispred ambasade da bi se doslo na red?- jel ima jos nesto sto treba da znam?- djelicu, jebi se!

Link to comment

evo ja sam dezurna za vize :P 1. koja ti viza treba, poslovna ili turisticka? (od toga zavise ostali odgovori)Ali, hajde da pretpostavim da je turisticka, u kom slucaju ti treba shengen klasika: vazeci pasos, dve fotografije, popunjen obrazac u kome, da, navodis tacan datum prelaska shengena, tj. ulaska u Nemacku (ukoliko ides preko iste, ukoliko ne, upisujes prvu granicu koju prelazis) onda potvrda o stalnom radnom odnosu sa navedenim prosekom plate u poslednja tri meseca, potvrda da u vreme putovanja imas godisnji odmor, fotokopija radne knjizice i original na uvid (uostalom, sve moras da isfotokopiras, ali ne moras da overavas) zdravstvena knjizica, osiguranje za period za koji apliciras, potvrdjena rezervacija hotela, rezervacija avio karte (ili vec koje, ako ides kolima onda je nesto drugacije, i, da, ukoliko ides kod nekog onda ti umesto hotela treba pozivno pismo), onda za svaki slucaj isfotokopiraj kreditne kartice, to ti je kao dokaz da imas leba da jedes, zatim M1 i M2 obrasci (dobijes u firmi) izvod iz PIO (dobijes u PIO, za minut, slobodno prskoci red, to izdaju preko reda, a moze i neko umesto tebe) i mislim da je to - to. Ne moras da zakazujes, dodjes ujutro oko 6 i dzopris ispred ambasade. Postoji velika sansa da te prime istog dana, bas vanredno se dogodi da se cekanje oduzi. Postoje preko puta ambasade i neke agencije koje cekaju umesto tebe, mislim da je usluga 20-ak evra. Za poslovnu vizu se ne ceka dugo, oko 30 - 45 min (kraci je red, ali moras da kazes tipu na ulazu da si za poslovnu). Onda unutra imas neki nazovi 'intervju' - salterusa te pita par pitanja forme radi. Mene nisu nikad, ali su mog sefa iscedili. Inace, kod Nemaca ces relativno lako dobiti poslovnu vizu na duzi period (ja sam iz cuga dobila na godinu svojevremeno) ali mislim da to zavisi od prethodnih viza koje posedujes. Recimo da ako se nisi proslavio na shengen berzi, dobijes prvu poslovnu na mesec dana. Pazi, moras da uplatis osiguranje (zdravstveno) za period za koji trazis - recimo, za godinu dana imas 90 dana boravka i moras da uplatis za tacno toliko. Za 6 meseci je valjda 45 dana (nisam sigurna). Ukoliko ides na turisticku, mislim da ces dobiti za tacan period za koji trazis. Od predavanja zahteva do izdavanja prodje najvise sedam dana. Inace Nemci nisu toliko sadisticki nastrojeni kao Italijani, Spanci, Portugalci, pa mislim da ces dobiti vizu bez vecih problema. Ali, gledaj da imas urednu papirologiju. I proveri te agencije koje sredjuju papire i cekaju u redu, mnogi moji poznanici su isli preko njih, ali nemam pojma kako se zovu, osim da se nalaze bas preko puta ambasade. E sad, ako je poslovna, onda je mnooogo lakse, brze i dugorocnije. PS. i ja mislim da djelic treba da obavi snosaj sam sa sobom.

Link to comment
evo ja sam dezurna za vize :P 1. koja ti viza treba, poslovna ili turisticka? (od toga zavise ostali odgovori)Ali, hajde da pretpostavim da je turisticka, u kom slucaju ti treba shengen klasika: vazeci pasos, dve fotografije, popunjen obrazac u kome, da, navodis tacan datum prelaska shengena, tj. ulaska u Nemacku (ukoliko ides preko iste, ukoliko ne, upisujes prvu granicu koju prelazis) onda potvrda o stalnom radnom odnosu sa navedenim prosekom plate u poslednja tri meseca, potvrda da u vreme putovanja imas godisnji odmor, fotokopija radne knjizice i original na uvid (uostalom, sve moras da isfotokopiras, ali ne moras da overavas) zdravstvena knjizica, osiguranje za period za koji apliciras, potvrdjena rezervacija hotela, rezervacija avio karte (ili vec koje, ako ides kolima onda je nesto drugacije, i, da, ukoliko ides kod nekog onda ti umesto hotela treba pozivno pismo), onda za svaki slucaj isfotokopiraj kreditne kartice, to ti je kao dokaz da imas leba da jedes, zatim M1 i M2 obrasci (dobijes u firmi) izvod iz PIO (dobijes u PIO, za minut, slobodno prskoci red, to izdaju preko reda, a moze i neko umesto tebe) i mislim da je to - to. Ne moras da zakazujes, dodjes ujutro oko 6 i dzopris ispred ambasade. Postoji velika sansa da te prime istog dana, bas vanredno se dogodi da se cekanje oduzi. Postoje preko puta ambasade i neke agencije koje cekaju umesto tebe, mislim da je usluga 20-ak evra. Za poslovnu vizu se ne ceka dugo, oko 30 - 45 min (kraci je red, ali moras da kazes tipu na ulazu da si za poslovnu). Onda unutra imas neki nazovi 'intervju' - salterusa te pita par pitanja forme radi. Mene nisu nikad, ali su mog sefa iscedili. Inace, kod Nemaca ces relativno lako dobiti poslovnu vizu na duzi period (ja sam iz cuga dobila na godinu svojevremeno) ali mislim da to zavisi od prethodnih viza koje posedujes. Recimo da ako se nisi proslavio na shengen berzi, dobijes prvu poslovnu na mesec dana. Pazi, moras da uplatis osiguranje (zdravstveno) za period za koji trazis - recimo, za godinu dana imas 90 dana boravka i moras da uplatis za tacno toliko. Za 6 meseci je valjda 45 dana (nisam sigurna). Ukoliko ides na turisticku, mislim da ces dobiti za tacan period za koji trazis. Od predavanja zahteva do izdavanja prodje najvise sedam dana. Inace Nemci nisu toliko sadisticki nastrojeni kao Italijani, Spanci, Portugalci, pa mislim da ces dobiti vizu bez vecih problema. Ali, gledaj da imas urednu papirologiju. I proveri te agencije koje sredjuju papire i cekaju u redu, mnogi moji poznanici su isli preko njih, ali nemam pojma kako se zovu, osim da se nalaze bas preko puta ambasade. E sad, ako je poslovna, onda je mnooogo lakse, brze i dugorocnije. PS. i ja mislim da djelic treba da obavi snosaj sam sa sobom.
bold1 - :huh: :o :blink: neka, ostacu ja u srbiji. i onako nema sta da se vidi u toj nemackoj <_< jel trebam da im dajem krv i da pisam u plasticnu casu!? :Dbold2 - jel bas tolika guzva?da, treba mi turisticka viza. - ja sam student, tako da verovatno treba potvrda da sam redovan student?!- imam stalnu svajcarsku vizu i njihovo zdravstveno osiguranje koje vazi i u nemackoj. to cu morati da ponesem. da li mi je olaksavajuca okolnost to sto imam svajcarske papire?!- jel se ta agencija za "cekanje u red" nalazi bas prekoputa nemacke ambasade?hvala na detaljnom odgovoru. :) Edited by kojot
Link to comment

Nije bas tolika guzva, ali valja poraniti. U 99% slucajeva ces zavrsiti do 10 - 11, ako si baksuz do 13, a ako bas nemas srece - sutra. E sad, za studente treba potvrda o redovnom studiranju, ali moras da dobijes od roditelja proseke njihovih plata i valjda neku cagu da te izdrzavaju - nisam bas najsigurnija kako to ide. Mozda jos neke papire koje oni (ili jedan roditelj) vade. Proveri to na sajtu ali je najbolje da pozoves konuzularnog predstavnika, broj dobijes na 988 i sve ce ti reci. Sto se tice svajcarske, nemam pojma kako to utice, ali osiguranje (medjunarodno) bi trebalo da vazi. Agencija je dijagonalno gore levo (kao neki zastakljena terasa) - makar je tu bila 2007. Imas u halo oglasima, mislim. PS. nema na cemu, to ja navlacim dobru karmu za zabarsku vizu :P

Link to comment

za studente ne treba nikakva potvrda roditelja. samo potvrda o studiranju i index na uvid. ako dobijes vizu, jedino sto mogu da te pitaju na aerodromu, kad prolazis pasosku kontrolu, jeste koliko novca imas sa sobom i koliko ostajes.guzve ima, jbg, ako dodjes oko 6, pola 7, onda si izmedju 70-100 broja, i ulazis na razgovor izmedju 12-15h, verovatno. al sto kaze bg, ja bih sacekala jos par meseci, dok svajcarska ne udje u sengen. ako nije frka, naravno.

Link to comment

šaljem dete na matursku ekskurziju u Italiju...Čudi me da mi nisu tražili i potvrdu o DNK kodu... <_< Ne znam, šta se dešava sa decom koja su uplatila 5 rata za ekskurziju, a nisu uspeli da kompletiraju dokumentaciju, ili im roditelji imaju premalu platu, za viznu trijažu u Italijanskoj ambasadi...Nadam se da sam sve prikupio... <_<

Link to comment

ma ne vredi, moram da idem oktobra. najvise na svetu mrzim cekanje. nadam se da radi ta agencija. 20E - za 7 sati cekanja je fair price.dakle, treba mi pasos, svajcarska viza, osiguranje, potrdva sa fakulteta, fotografije, index, avionska karta?! jel seam nesto zaboravio? posto necu biti u hotelu, jel moram da uzimam neku potvrdu od sobe kod koje cu sedeti tih meseca dana?

Link to comment

pa moras imati garantno pismo. koje vadi ta osoba kod koje ides. ti toj osobi posaljes skeniran/fotokopiran pasos, i ta osoba vadi garantno pismo. sto naravno, da li ce ga dobiti ili ne, zavisi od primanja, iliti mora da ima mesecni prihod od minimum 800jura da bi mogla izvaditi garantno. avionska karta ti ne treba, kolko ja znam.suludo je da je uzimas a da ne znas da li ces dobiti vizu ili ne. ja ovo za cekanje umesto tebe, ne znam. brojevi se dele od 7-9h, a red se formira obicno ranije. e sad, na sajtu imas kad pocinju razgovori i predaja dokumenata. i sve ostalo sto ti treba imas na sajtu koji ti je gore ostavljen.

Odeljenje za vize Nemačke ambasade u Beogradu ne zakazuje termine, nego reguliše ulaz za predaju zahteva preko "sistema upisivanja u liste". Svakim radnim danom od 07.00 do 09.00 časova ujutro se ispred odeljenja za vize sastavlja lista na koju se morate lično upisati kako biste istog dana mogli da predate svoj zahtev. Molimo za razumevanje što Vaš zahtev ne može biti uzet u obzir ako stignete posle 09.00 časova. Stoga molimo, pogotovo ako živite daleko, da vodite računa o eventualnim zakašnjenjima na putu.Izričito ukazujemo na to da je u izuzetnim slučajevima i bez prethodne najave moguće da se upisivanje na listu završi i pre 9.00 časova.Ako imate teška zdravstvena ograničenja, molimo Vas da prilikom upisa u listu o tome obavestite naše službenike za obezbeđenje.Kada se sastavljaju liste, službenici za obezbeđenje će Vas informisati o približnom vremenu u koje možete da predate Vaš zahtev na šalteru. Budući da je prostor ograničen, molimo Vas da se vratite tek kratko pre navedenog vremena.
Link to comment
ma ne vredi, moram da idem oktobra. najvise na svetu mrzim cekanje. nadam se da radi ta agencija. 20E - za 7 sati cekanja je fair price.dakle, treba mi pasos, svajcarska viza, osiguranje, potrdva sa fakulteta, fotografije, index, avionska karta?! jel seam nesto zaboravio? posto necu biti u hotelu, jel moram da uzimam neku potvrdu od sobe kod koje cu sedeti tih meseca dana?
da, moras da imas pozivno pismo i pozivno pismo ti je za svaku vizu amin, bez toga tesko tesko, nikako.. mene su nemci odbili pre godinu dana, bas u ovo vreme, imali smo samo rezervaciju hotela, bez pozivnog pisma ): kad smo prvi dan stigli na red vratili su nas da uplatimo 1000 evra u banci pa da donesemo to uverenje + naravno kreditne kartice, a kad smo sve to uradili dosli smo opet (inace uredno smo hvatali red oko 6am), predali i posle par dana dobili odbijenicu - objasnjenje da nismo dovoljno povezani sa otadzbinom.. nemoj se zezati da ides bez pozivnog pisma (:edit: da napomenem da smo u to vreme, kao i sad uostalom, svi bili redovni studenti, sa urednom dokumentacijom sa drzavnih fakulteta.. Edited by Dina
Link to comment

pa kako da dobijem garantno pismo kad idem kod devojke koja je dobila stipendiju i tamo je na praksi? :( nema sanse da mi to prodje. jel mogu da kazem da tamo imam drustvo i da cu kod njih da spavam? ne znam, ovi brojevi koji se izdaju od 7-9, pa garantno pismo, pa milion papaira...tek sad shvatam koliko je sve to ponizavajuce, a jos nisam ni stao u jebeni rad. kao da smo retardirana stoka koja ce da sjebe njihove idealne zivote.

Link to comment

racunaj da ces nesto morati da iskopiras iz indexa. dal overen semestar ili ispite, zaboravio sam jer je kod svake ambajade drugacijeinace ne kontam ovo za cekanje?mozes otici u 6,7 prijaviti se, prosetati bo begeu i doci oko 12h. u stvari najbolje je da pitas likove koji prave spisak kada je realno da ce tvoj broj doci na red, da ne stojis u onom toru ili da placas nekome da to radi umesto tebene znam sta studiras, ali ako imas neku medjunarodnu studentsku organizaciju na faxu, mozes da pokusas preko njih, ako poznajes nekoga u njima, naravno. tako dobijas dobro garantno pismo, a upadas u biznis red gde cekas citavih pola sata.edit: pa ako ides kod devojke vidi dal ona moze da ti nekako sa faxa sredi pozivno pismo ili od nekog njenog prijatelja iz nemackea da. ne vredi ti da qkas oko procedure. bezveze se nerviras, samo radi sta se trazi od tebe.btw dal ti je devojka dobila djindjic stipendiju? ako jeste, onda imas prostora da pokusas i preko njih, sto bi moglo lagano da prodje

Edited by Hustler
Link to comment
edit: pa ako ides kod devojke vidi dal ona moze da ti nekako sa faxa sredi pozivno pismo ili od nekog njenog prijatelja iz nemackea da. ne vredi ti da qkas oko procedure. bezveze se nerviras, samo radi sta se trazi od tebe.
kojote, stvarno ne bih da te obeshrabrujem, ali vrlo prijateljski ti savetujem da izmuvate pozivno pismo kako znate i umete jer bez toga imas sve sanse da te odbiju cak i ako sve drugo bude uredno.. i mi smo kretali kod druga koji tamo studira vec 5 godina, ali nije mogao da nam posalje pozivna pisma i zato ih nismo ni imali.. to prosto ne prolazi, a slazem se sa Hustlerom, nemoj se oko toga nervirati, tako nam je kako nam je i ako krenes oko toga da se mislis sve su sanse da ces poludeti mlad (: uostalom, imas li vece sanse da dobijes neki drugi Sengen, slovenacki npr? onda mozes preko Slovenije do Nemacke, bitno ti je samo da ti zemlja ulaska bude zemlja ciji Sengen imas, posle te niko nista ne pita (: e sad, nisam skontala koje svajcarske papire imas, pasos, drzavljanstvo ili samo vizu?
Link to comment
ma uradicu ja sve sto oni traze, samo moram da kazem sta mislim. :P imam stalnu svajcarsku B vizu. zvanicno, ja zivim tamo i ne bi smeo da budem van svajcarske duze od tri meseca. do pre mesec dana ja tamo nisam bio vise od dve godine, ali imam srecu da oni to ne proveravaju. viza mi traje godinu dana i svake godine je obnavljam. ja sa tom vizom mogu da udjem u zemlje eu, ali samo u tranzitu. problem je sto ne mogu da udjem u avion i odem u nemacku. krajnja destinacija mora da bude svajcarska/srbija. mozda mogu lakse da dobijem sengen zbog te vize, pa cu se prvo raspitati o tome.@jms jel sigurna ta informacija da svajcarska ulazi u sengen? Edited by kojot
Link to comment
@jms jel sigurna ta informacija da svajcarska ulazi u sengen?
Following the approval of the 27 Foreign Ministers on 28th January Switzerland is due to enter the Schengen Area on 1st November 2008.
edit: nadjoh sad i ovo:
Note The Federal Council decision of May 30, 2008, is a confirmation of the council’s intention to begin operative Schengen cooperation possibly still this year, that is possibly on December 5 or 6, 2008. However, this date is subject to approval by the European Council, probably in November 2008. Approval depends on the favorable outcome of the current Schengen evaluation of Switzerland’s performance. If the evaluation is favorable, Swiss diplomatic representations will be authorized to issue Schengen visas from December 5 or 6, 2008.
Edited by jms_uk
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...