Jump to content
IGNORED

Polovnjaci


nesha taxista

Recommended Posts

40 minutes ago, pbg12345 said:

trebao bih da kupim nesto za oko 3000, eventualno 3500e

o automobilima ne znam apsolutno nista. gledam oglase, glava me zabolela

 

jedino sto znam da bih uzeo mali auto, verovatno benzinac, sa 5 vrata

u moru ponude namece mi se neka opel korsa d, 2007-2008

citam po netu, da je relativno pouzdan auto, da se dosta vozi kod nas, pa samim tim popravke nisu problem, a i meni na oko deluje ok

motor bi verovatno 1.2

i takvi automobili su uglavnom tako oko 3 -3500

naleteh na jednog u oglasima 2300, kupljen u svajcarskoj. koliko bi kostala carina i porez na takav automobil?

 

ustvari hteo sam vas pitati, jel valjaju te korse necemu? jasno mi je da je auto od 10 godina starosti nepouzdan, da se mogu ocekivati kvarovi itd, ali generalno, kako se pokazao taj model ako neko ima iskustva

 

i uopste oko kupovine polovnih automobila, jel to bolje na ovim auto placevima ili direktno od vlasnika? ponavljam ne znam ama bas nista o automobilima, svaki savet je dobrodosao. ne znam ni kako cu uopste provesti celu tu operaciju, posto je sve u vezi kupovine automobila meni totalna nepoznanica

ako je auto registrovan u srbiji, jel ga prevodim na mene odmah ili cekam da istekne registracija? ako se kupuje direktno od vlasnika, jel se pravi tu neki ugovor, pare idu legalno preko racuna ili onako domacinski "na ruke"?

 

Mnogo pitanja, brt. :) Vozio sam korsu d više od sedam godina, mogu reći da nisam oduševljen, ne sviđa mi se npr. što nema pokazivač temperature rashl. tečnosti, štedelo se na detaljima gde je moglo, teška je za motor 1.2, moraš često da teraš u visoke obrtaje da ti ne bi zafalilo snage. Ali to su standardne boljke segmenta iz kog tražiš auto. Za nekih 115.000 koje sam prešao, menjao sam previše često pločice, bilo je i još nekih sitnica za zamenu što ne bih očekivao za mlađi auto, ali istini za volju nikad me nije ostavio na putu i sve u svemu uzeo bih je u razmatranje npr. kad bih kupovao drugi auto za grad da ne mučim dizela.  Mislim da su svi ti benzinci B segmenta za 3.000 u suštini isti, tako da je najbolje da tražiš neku sigurniju varijantu od nekog koga poznaješ i sl. ako je moguće. Ako ne znaš ništa o automobilima moraš da vodiš nekoga ko zna ili da onaj koji ti se svidi voziš kod majstora na proveru. Kad sam menjao korsu, vozio sam tri automobila kod majstora i stvarno se isplatilo (nekih 6-7.000 su izašle provere) pošto je samo jedan bio u odličnom stanju, druga dva su bili katastrofa.

 

Za auto iz Švajcarske ide neka carina oko 12%, pa još 20% PDV (sve ukupno 35% osim ako eventualno nema potvrdu da je proizveden u EU što trenutno više ne možeš da dobiješ nego što možeš) ako se ne varam (ispraviće neko ako grešim). Ali obrati pažnju da li se prodaje na ime kupca sa plaćenom carinom i PDV što je najčešći slučaj na placevima. Ako kupiš registrovan, prevodiš ga na sebe osim ako ti vlasnik ne da ovlašćenje na koje možeš da voziš do isteka registracije, ali si u opasnosti da ako njemu budu plenili imovinu zbog dugova, možeš da ostaneš bez kola. U svakom slučaju pročitaj na netu šta može loše da ti se desi i kako to da izbegneš. Ugovor praviš prema obrascu kojih imaš na netu dosta, overava se kod notara vrlo brzo, tom prilikom plaćaš prodavcu. Obično se plaćanje poreza prebacuje na kupca, to je valjda 2,5% od vrednosti iz kataloga. Nemoj sve pare da baciš na kupovinu, ostavi nešto za svaki slučaj kad kupiš auto, vrlo je moguće da će ti brzo zatrebati za neku popravku.

Edited by IvanIvan
Link to comment

odmalih auta imam iskustva sa fiat pandom i renault cliom 

 

oba auta bih mogao da preporučim. doduše oba auta su bila relativno nova, clio 3g, a panda službena nova. pa sigurno i to ima veze. 

generalni savet bi bio da ti prvi kriterijum bude godište, a tek potom proizvođač

 

sasrećom u potrazi

Link to comment
3 minutes ago, IvanIvan said:

 

Mnogo pitanja, brt. :) Vozio sam korsu d više od sedam godina, mogu reći da nisam oduševljen, ne sviđa mi se npr. što nema pokazivač temperature rashl. tečnosti, štedelo se na detaljima gde je moglo, teška je za motor 1.2, moraš često da teraš u visoke obrtaje da ti ne bi zafalilo snage. Ali to su standardne boljke segmenta iz kog tražiš auto. Mislim da su svi ti benzinci B segmenta za 3.000 u suštini isti, tako da je najbolje da tražiš neku sigurniju varijantu od nekog koga poznaješ i sl. ako je moguće. Ako ne znaš ništa o automobilima moraš da vodiš nekoga ko zna ili da onaj koji ti se svidi voziš kod majstora na proveru. Kad sam menjao korsu, vozio sam tri automobila kod majstora i stvarno se isplatilo (nekih 6-7.000 su izašle provere) pošto je samo jedan bio u odličnom stanju, druga dva su bili katastrofa.

 

Za auto iz Švajcarske ide neka carina oko 12%, pa još 20% PDV (sve ukupno 35% osim ako eventualno nema potvrdu da je proizveden u EU što trenutno više ne možeš da dobiješ nego što možeš) ako se ne varam (ispraviće neko ako grešim). Ali obrati pažnju da li se prodaje na ime kupca sa plaćenom carinom i PDV što je najčešći slučaj na placevima. Ako kupiš registrovan, prevodiš ga na sebe osim ako ti vlasnik ne da ovlašćenje na koje možeš da voziš do isteka registracije, ali si u opasnosti da ako njemu budu plenili imovinu zbog dugova, možeš da ostaneš bez kola. U svakom slučaju pročitaj na netu šta može loše da ti se desi i kako to da izbegneš. Ugovor praviš prema obrascu kojih imaš na netu dosta, overava se kod notara vrlo brzo, tom prilikom plaćaš prodavcu. Obično se plaćanje poreza prebacuje na kupca, to je valjda 2,5% od vrednosti iz kataloga. Nemoj sve pare da baciš na kupovinu, ostavi nešto za svaki slučaj kad kupiš auto, vrlo je moguće da će ti brzo zatrebati za neku popravku.

hvala mnogo

 

ovo poslednje, da naravno. zapravo je "budzet" za auto oko 4000, ali mi suludo da istresem sve pare za auto star 10ak godina, koji sutra moze da se pokvari.

posebno sto su mi primanja vrlo varirajuca. a i ne vidim nekakve sustinske razlike u tih 500-1000e, u smislu da bih mogao kupiti ne znam koliko kvalitetniji automobil.

 

ako sam razumeo, apsolutna preporuka je onda da se odmah zavrsi sva pairologija

u tom slucaju ako je auto registrovan npr jos 6 meseci, da li se ta registracija prenosi na mene ili ja ponovo prilikom kupovine registrujem auto na narednih godinu dana?

 

ovo sto pominjes 6-7000 za proveru automobila kod majstora jel to po jednom odlasku ili te za sva tri izaslo toliko?

imam ponudu jednog drugara, bolje reci poznanika da dovezem kod njega u servis kad budem kupovao. ali nista nismo pricali o ceni toga. zapravo prilicno sam siguran da bi mi dzaba to uradio, ali bih mu svakako platio, pa me zanima koliko se krecu cene za takve usluge

Link to comment
4 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

odmalih auta imam iskustva sa fiat pandom i renault cliom 

 

oba auta bih mogao da preporučim. doduše oba auta su bila relativno nova, clio 3g, a panda službena nova. pa sigurno i to ima veze. 

generalni savet bi bio da ti prvi kriterijum bude godište, a tek potom proizvođač

 

sasrećom u potrazi

hvala kums

 

zapravo kad mi je prosli put palo na pamet da kupujem auto, klio mi bio favorit

vidim da se on bas masovno vozi kod nas

 

zasto sam se sad prebacio na korsu, ne znam ni sam

ma zapravo ni nemam favorita, meni to sve isto. nemam ja ni malo onog "lozenja na automobile", ne umem na ulici prepoznati proizvodjace, kamoli modele, osim tih nekoliko najstandarnijih :D  auto sad kupujem sto mi je postao prilicno neophodan

 

 

dakle kako sam pretpostavio, gledati za to para da pokusam naci auto u sto boljem stanju, po mogucstvu sto mladji, ostalo na stranu?

osim eventualno neke teske egzotike

zvuci jednostavno u teoriji. ne mogu vam docarati kolika je meni to sve muka

Link to comment

kad pomenu pandu, to mi je bas ruzan auto

nije presudan vizuelni izgled, ali mi ona bas gadna

 

panda, ona mutipla i jos jedan koji sam trenutno zaboravio su mi najruzniji automobili :D

 

Link to comment

Zasto ne Fiesta?Imam Hyundai i 20 i cini mi se bolji auto od Corse slicnog godista.Ima ABS,ESP,manje trosi.

Mazda 2 je odlicna,samo pitanje cene delova.Prednost Corse je sto ima lanac,pa ne moras da brines neku veliku brigu oko motora.Diskovi,kocnioni sistem,ogibljenej..to su muke.Motori su prosti i jeftini za odrzavanje.

Link to comment

Za sta ti treba auto? Koliko ces godisnje prelaziti? Porodicni, sa vecim gepekom ili ti nije bitno?

 

Za 3500 e mozes gledati i Astru G takodje pouzdan auto, majstori je poznaju, povoljna za odrzavanje i veca od Corse svakako.

Fiat Grande Punto, isto kao i Astra G takodje solidan izbor

Skoda Fabia takodje, moze i karavan

Ford Focus ili Fiesta takodje..

 

Licno bih gledao da je auto kupljen u Srbiji, jer imas makar ovlas pouzdanu istoriju.

 

Auto kad kupis ides u poresko kupca, placas porez na prenos i uzimas saobracajnu na svoje ime(mozes sam u MUP ili da platis agenciji). Registracija i osiguranje vaze dok traje, ne menja se. Ako je auto van tvog mesta stanovanja, onda se odjavljuju tablice i uzimas nove..

 

To je otprilike procedura

 

 

Link to comment

Ja bih uvek sve završio odmah, a moj ćale već pet godina vozi na ovlašćenje, nije nikad ni registrovao pošto je kupio od poznanika. :) A neće ga ni registrovati, kad ga bude prodao, poći će taj poznanik sa njim i tako neće nikad ni registrovati. To zavisi od koga kupuješ, koliko imaš poverenja u njega i u ljude uopšte. A i postoji opcija da i prodavac neće da ti da ovlašćenje nego će tražiti da ga registruješ odmah, da ne bi razmišljao kakav ćeš ti prekršaj da napraviš i da njemu stigne kazna. A što se tiče registracije, tebi ostaje ista registracija ako ga kupiš u istom gradu. A ne znam tačno šta plaćaš tom prilikom i koliko traje, valjda ne plaćaš punu registraciju (možda plaćaš porez i takse, ali ne osiguranje i sl.), ali  ne znam koliko izađe. Za takve motore ionako nije skupa registracija.

 

Za sva tri je izašlo toliko, uglavnom se plaća od 2.000 do 4.000 za detaljnu proveru. Neki možda rade i jeftinije, ali za dobru proveru ne verujem da će neko ozbiljan da potroši sat vremena za manje para. Dobiješ i popust ako ih odvezeš više kod istog majstora.

 

U svakom slučaju, ako ćeš sam da kupuješ auto treba ti strpljenja i kroz ceo proces i malo čitanja o modelima koji te interesuju ćeš i učiti. Najbolji primerci iz oglasa odu za nekoliko dana. Ja sam pregledao za mesec i po skoro sve oglase po zadatom kriterijumu, tri su prodata pre nego što sam stigao da ih pogledam, a kupio sam auto koji sam pogledao tri sata nakon postavljanja oglasa, doveo ga kod majstora sutradan i ispostavilo se da je najbolji i istog dana dogovorio cenu i kaparisao (to veče je hteo da ga kapariše još jedan čovek). Koštao je bar 700-800 evra više nego prosečan sa istim karakteristikama, tako da se pripremi da će oni u boljem stanju i više da koštaju što opet ne znači da ako ga prodavac visoko ceni i da je u dobrom stanju.

Edited by IvanIvan
Link to comment

da ne kvotujem redom, pre svega hvala svima

@askeladden

ma nisam se ja odlucio ni za jedan model, nagadjam tako. ponavljam, meni to sve manje vise isto

izmedju ostalog da, negde sam procitao i to za lanac u vezi korse

 

@Milosh76

manji auto mi treba. za (pri)gradsku voznju. ne planiram mnogo prelaziti sa njim, do 1000 km mesecno. verovatno manje

trazim mali auto, najpre zbog cene, drugo zbog potrosnje, a svakako bi se ogromnu vecinu vremena u automobilu vozio sam ili eventualno sa jos jednom osobom

karavani ne dolaze u obzir. nemam ama bas nikakvu potrebu za tim

da, bitno i los sam vozac. odnosno vrlo sam malo vozio u zivotu. kapiram da ce mi trebati neko vreme da steknem rutinu, a opet i to mi deluje lakse na manjem autu

 

@IvanIvan

hvala na savetima

ma da iscitavam sve i svasta, a ko nista o svemu tome ne znam, tako mi deluje da sam nakon svakog novog teksta sve zbunjeniji :D

najradije bih platio nekom koliko god da kosta, da mi dotera u dvoriste automobil. al nemam ja te pare :)

mada kapiram, da bise lako moglo desiti da onom pominjanom poznaniku sto drzi servis prepustim da mi "nadje" nesto za sta smatra da je ok, posto tu prolazi dosta automobila i redovno se nesto prodaje

Link to comment
3 minutes ago, pbg12345 said:

 

 

 

 

 

mada kapiram, da bise lako moglo desiti da onom pominjanom poznaniku sto drzi servis prepustim da mi "nadje" nesto za sta smatra da je ok, posto tu prolazi dosta automobila i redovno se nesto prodaje

 

To ti je skroz dobra ideja ako nemaš vremena ili živaca za kupovinu.

Link to comment

Onda gledaj Corse, Fieste, Grande Punto, Fabie, to ti je otprilike krug povoljnog odrzavanja, pristupacnih delova i majstora.
Ako mene pitas, uvek bi gledao veci auto od trenutnih potreba jer nikad ne znas za sta ce ti trebati... Dovoljno da ti treba da nesto preneses i eto "problema"..
Svakako, prioritete sam postavljas i vodi se prema njima

Link to comment
2 minutes ago, IvanIvan said:

 

To ti je skroz dobra ideja ako nemaš vremena ili živaca za kupovinu.

vremena kako kad, zivaca svakim danom sve manje :D

ali najgore, ne znam nista o tome. a ne volim kad se upustam u nesto o cemu nemam blage veze.

jbg, meni to dosta para, a i necu ja prodavati to za mesec, dva dana, nego planiram voziti neko vreme, tako da bi valjalo da ne kupim bas nekog totalnog krsa, sto se vrlo lako moze desiti ako se samostalno upustim u ceo poduhvat

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...