Jump to content
IGNORED

Nemacka


paculla

Recommended Posts

Bre kad vas citam ovde gde ste sve bili po Nemackoj i sta ste sve videli dodje mi dase postidim. U taj Augsburg stalno ocu, al nikako da stignem :Hail: za Rosa kako je lepo Frankfurt opisao :rolleyes: Ja ne znam ni za kinesku bastu, jer u taj kraj nisam zalazila vec 10 godina.Ako nekoga nanese put u Frankfurt neka se javne ( al ne da spava kod mene).Iskoristicu i ja priliku da vidim sta se tamo dogadja, a mozda mu pokazem i malo okolinu Frankfurta koja je zaista prelepa, sa sve mojim gradom.
He-he ... i ja mislim da je okolina Frankfurta prelepa! Imala sam priliku da vise puta boravim u Hannau (dok su Amerikanci imali bazu tamo) i vodali me naokolo. Lepe slike. Bas onako komprimirano, nemacki. Idila sa strukturom i sadrzajem. Veruj na rec, Augsburg je pitoreskan. Ako ti se ukaze prilika obidji obavezno. Neces pozaliti. Niko nikada nije pozalio ko je doziveo Augsburg. A posto volis katedrale i slicno onda ce taman da ti se utrefi. Eto, ja bih o Augsburgu mogla nasiroko ali se plasim da me ne ponese sentiment pa ispricam i sto treba i sto ne treba. :lol: Eh, pusta mladost ... Edited by cyberwor/L/d
Link to comment
Kakva besmislena diskusija :P Čak i Amerikanci znaju da je Hajdelberg najlepši grad u Nemačkoj, a naša L?ndle najlepši deo zemlje. Evo dokaz.
Kvarno. Ti da slikas i Belu Palanku, bila bi najlepsa (u Nemackoj).Nego, Augsburg je gradic po meri (to govori jedan iskusni poznavalac deutsche gradova, koji je video jos i Nirnberg i Minhen). Moze li neko da prica o Bremenu, za vecinu Svaba taj grad je IN.
Link to comment

Lancia, hvala na komplimentu :D Ali veruj mi na reč. Ja videla i Augsburg (zaista šarmantan) i Nirnberg i Bremen. I Hamburg i Keln i Frankfurt i Koblenc i štutgart. Nije to loše. Ali Hajdelberg. Pa Baden-Baden. Pa Frajburg. Pa badenska vina, pa Flammekuchen. Ne doprinosi samo arhitektura lepoti nekog grada. Mada priznajem da je jedan od najvećih kvaliteta Badena to što se graniči s Alzasom :DZa najružniji grad u Nemačkoj nominujem Kasel. Taj je zeznuo i kompletan Ruhrgebiet.

Link to comment
Moze li neko da prica o Bremenu, za vecinu Svaba taj grad je IN.
Ja mogu (samo) malo ... lepo, sljasti, moderno + gotski. Letnje pozoriste u julu. Shakespeare u parku (B?rgerpark)! Ja idem 5. jula na Macbeth. Mislim da je Bremen po broju stanovnika otprilike kao i (pomenuti) Augsburg. Ali drugi tip grada. Bremen je cool. Augsburg je (ne bez razloga iako je to bio naum ludog coveka) bio u planu da se pretvori u kulturnu prestonicu.
Link to comment
Lancia, hvala na komplimentu :D Ali veruj mi na reč. Ja videla i Augsburg (zaista šarmantan) i Nirnberg i Bremen. I Hamburg i Keln i Frankfurt i Koblenc i štutgart. Nije to loše. Ali Hajdelberg. Pa Baden-Baden. Pa Frajburg. Pa badenska vina, pa Flammekuchen. Ne doprinosi samo arhitektura lepoti nekog grada. Mada priznajem da je jedan od najvećih kvaliteta Badena to što se graniči s Alzasom :D
U pravu si! Ja mislim da lepoti ne doprinosi samo spoljasnjost. Naravno, sve je subjektivno. Meni uz tu sliku grada mora da se desi i neki prijatan Kneipe ili neki propratni dogadjaj i utisak. Nemacka jeste lepa. Ima i drugih lepota na ovom svetu i svaka ima svoj nacin. Ja sam ljubitelj nemacke lepote. Eto na primer, ironijom sudbine, i jedan Dachau je lep gradic. Zaista lep. I kada se nadjes na licu mesta ne mozes prosto da povezes istorijsku grozotu za koju znas sa idilom koja te doceka kada stignes. Od te nemacke lepote lako postanes filozof. Znas gde su bile ruine ali u lepoti koja je iznikla ne pronalazis vezu. Meni se sve cini da na drugim mestima u drugim zemljama ostane neki trag nemile proslosti. U Nemackoj to uopste ne osecam. Bez obzira na to sto su ponegde dignuti spomenici i nakacene table koje podsecaju. Bas me zanima da li jos neko to tako dozivljava? Jos jedan glas za Augsburg! :lol: Preporuka: Ko hoce da leci reumu - u Aachen. A ko hoce dobro da se najede i odmori u banji - Bad Feilnbach. Edited by cyberwor/L/d
Link to comment
Za najružniji grad u Nemačkoj nominujem Kasel. Taj je zeznuo i kompletan Ruhrgebiet.
U Kasselu nisam nikada bila. Ali, ako je i ruzan onda je utesno to sto je dovoljno da Hessen ima jedan reprezentativan grad (Franfurt, tzv Mainhattan)). Ni Wiesbaden nije los. Tako opsti utisak ispadne opet OK. cool.gif Edited by cyberwor/L/d
Link to comment
Meni se sve cini da na drugim mestima u drugim zemljama ostane neki trag nemile proslosti. U Nemackoj to uopste ne osecam. Bez obzira na to sto su ponegde dignuti spomenici i nakacene table koje podsecaju. Bas me zanima da li jos neko to tako dozivljava?
apsolutno. jedino u berlinu se vidi da je nemacka vodila rat i da ga je izgubila. u ahenu, koji je prvi na zapadu bio na udaru saveznickih snaga, i koji je preziveo >100k artiljerijskih granata, se ne vidi nista. ni jedan spomenik, bas nista. u berlinu je skroz drugacije. tu bas osetis istoriju 20. veka. zato je tako poseban.
Link to comment
apsolutno. jedino u berlinu se vidi da je nemacka vodila rat i da ga je izgubila. u ahenu, koji je prvi na zapadu bio na udaru saveznickih snaga, i koji je preziveo >100k artiljerijskih granata, se ne vidi nista. ni jedan spomenik, bas nista. u berlinu je skroz drugacije. tu bas osetis istoriju 20. veka. zato je tako poseban.
Jasta! Sve je to tako smisljeno planski. Nista to nije slucajno. Nego, sa rata u mir. Malo laksa (nemacka) tema. Moj prijatelj (Wessi) zna, po mojoj proceni, barem stotinjak Ossi-Wessi viceva. Ja viceve slabo pamtim ali ostalo mi nekoliko ...Nakon pada Zida:- Sta se dobija ukrstanjem Ossi-ja i Wessi-ja?- Arogantan nezaposlen Nemac.Dokaz da Ossi-ji ne poticu od majmuna: Majmuni nikada ne bi preziveli 40 godina bez banana. :lol::lol::lol:
Link to comment

Ja u Nemačkoj i te kako vidim da je vodila i izgubila rat. Odeš u Strazbur, sve divno, staro, očuvano, romantično. Pređeš granicu, odeš u Karlsrue, 60% zgrada je stihijski izgrađeno posle rata bez ikakvih estetskih kriterijuma. "Barokni" dvorac je star 40 godina. Isto važi i za Keln i Diseldorf. Sve neke ružne, kockaste, sive zgrade s prozorima kao puškarnicama jer je staklo u posleratnom periodu bilo luksuz. Tačno se vidi gde je pala bomba a šta je promašeno.

Link to comment
Da li je neko bio u Koblenz-u? Slucajno sam saznala kuriozitet: tamo je rodjen Giscard d'Estaing.
sladak je koblenz. ja bila jednom, padao sneg, bas je bilo lepo. detusches eck, park, tvrdjava teutonskog reda. u koblenzu se nalazi najbolji vojnotehnicki muzej (wehrtechnische studiensammlung) koji sam ikad videla. nema sanse da se pronadje ako bas ne znas. nije uopste "ratni", vise je tehnicki i informativan. znaci, vise gledas delove oruzja, nego sklopljeno oruzje. e sad, ono jeste, mozes da se vozis u leopardima u dvoristu, ako su ljudi u muzeju raspolozeni :rolleyes: a sto se tice rata, je uopste ne mislim da je to "namerno" uradjeno. to je vise plod zelje da se posle rata sve izgradi i da ponovo bude lepo, nego ideoloski plan da se zatru posledice rata.
Link to comment
sladak je koblenz. ja bila jednom, padao sneg, bas je bilo lepo. detusches eck, park, tvrdjava teutonskog reda. u koblenzu se nalazi najbolji vojnotehnicki muzej (wehrtechnische studiensammlung) koji sam ikad videla. nema sanse da se pronadje ako bas ne znas. nije uopste "ratni", vise je tehnicki i informativan. znaci, vise gledas delove oruzja, nego sklopljeno oruzje. e sad, ono jeste, mozes da se vozis u leopardima u dvoristu, ako su ljudi u muzeju raspolozeni :rolleyes:a sto se tice rata, je uopste ne mislim da je to "namerno" uradjeno. to je vise plod zelje da se posle rata sve izgradi i da ponovo bude lepo, nego ideoloski plan da se zatru posledice rata.
Varash se Paculla. Gradovi,veliki,ali bash svi ( izuzetak M?nchen) srusheni su do temelja. Najlepshi i kulturnoistorisjki najvazniji nemacki grad bio je Drezden. Srushen do neprepoznatljivosti.Posle rata su ljudi em morali da prihvate milione i milione izbeglica sa istoka ,ali i da na brzakaobnavljaju svoje gradove. Ako pogledash tzv.peshacke zone u centrima najvecih gradova videcesh samo neke nove (nekada lepe,moderne od stakla) zgradurine koje veze nemaju sa nekadasnjim centrima,pijacama. Samo imena ulica govore sta je tu nekada bilo.Zato su bash ovi mali gradovi tipa Hajdelberg,Frajburg,Rotenburg,Miltenberg,T?bbingen pravi biserii po meni su zapravo bash ti gradici prava,starostavna Nemacka. Ima ih na stotine,ja samo nabrojah one najelitnije jer su u vecini njih i bili cuveni i najstariji univerziteti.Industrije nije bilo pa tako nisu ni bombardovani.Uglavnom to sve do negde devedesetih godina nije bilo lepo. Bilo je ruzno.Onda je pocelo mic pomic da se renovira,modernizira pa je danas cak i lepo :rolleyes: L?ndle je genijalna zbog malih gradica,istorije,kulturnih spomenika, al bre u prvoj linijizbog vina i klope :Hail:
Link to comment

zaboravila si aachen angry.gif slazem se sa tim, moj komentar je bio protiv stava da je nekakva ideologija igrala ulogu, da je sve trebalo izgraditi da bi se rat zaboravio. mislim da to nije motivisao gradnju, ali ja to samo onako - na osecaj.a to da li je lepo ili ne, to valjda ti sto su zidali znaju. ima ljudi koji su mislili da su posleratne zgrade uni karlsruhea lepe, kad su se izgradile. meni je biblioteka th karlsruhe retko odvratna zgrada.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...