Jump to content
IGNORED

istorija srednjeg veka


MayDay

Recommended Posts

naravnoEDITne znam da li sam ikad pročitao više lepih knjiga nego kada sam spremao Srednji vek.dodati na spisak i Žorža Dibija

Edited by Arbeitmann
Link to comment
ama...ne postoji "običan čovek" u srednjem veku, mada postoji ponegde "čovek", ali kao više ili manje jasno definisana (pravna) kategorija stanovništva. Zakon je većinom personalan, a ne teritorijalan, i u tom smislu - da, znali su da su "Srblji", jer im se sudilo po zakonima za Srblje i to u skladu sa definisanim mestom u društvu. Nije to čak moguće lepo rekonstruisati sve i sa Dušanovim zakonikom. Neki meropsi koji su živeli u Novom brdu nisu imali nikakvu zajedničku svest sa onima iz Užica. Sveštenstvo je pak druga priča, a jedini koji su stvarno imali zajedničku svest su vlastela i ta svest bi se još mogla i nazvati "srpskom/raškom/itd", ali ne toliko u etničkom smislu koliko u državnom tj. podređenosti vladaru (što ne znači da apsolutno nisu bili svesni etničkog, ali to nije igralo neku veliku ulogu). Ukratko, srednji vek je svet za sebe i o njemu je teško da smisleno govore čak i istoričari koji se njime ne bave, a ostali...mada, naravno, ovo je forum :D Onda, dalje, Srbija je bila zemlja koja je bila specifična u tom smislu, zbog upliva kako modela zapadnog feudalizma, tako i vizantijskih feudalnih modela. I da, Brandt, ali Blochovo Feudalno društvo je 1 must.
kako ono bese sto kaze de mestr: sreo sam francuze, ruse i engleze ali ljude nisam :D
Link to comment
naravnoEDITne znam da li sam ikad pročitao više lepih knjiga nego kada sam spremao Srednji vek.dodati na spisak i Žorža Dibija
da. vreme katedrala.
Link to comment
kako ono bese sto kaze de mestr: sreo sam francuze, ruse i engleze ali ljude nisam :D
eh sad...doduše, englezi i dalje nisu ljudi, nego subjects, no...pitanje je šta je bolje :D Edited by MancMellow
Link to comment

jebite se, sad mi se ponovo čita i Hojzinga i Brodel i Radovan Samardžić a ja moram da trebim neke buđave žandare po srezu gročanskom

Edited by Arbeitmann
Link to comment
osnovi savremenog obrazovnog visokog skolstva su zapravo postavljeni u razvijenom srednjem veku,
da, ali mi ovde pricamo o srbiji u dobra pre osmanlijske invazije. tada je vrhunac obrazovanja za obicnog coveka bio da ode u namastir i nauci napamet nekoliko knjiga. sto nije znacilo da je postao pismen, jok, sledecu knjigu bi opet morao da uci napamet umesto da je cita. takodje je bila velika razlika izmedju tzv knjizevnog, staroslovenskog i govornog jezika. a ni gutenberg se jos nije pojavio, internet da i ne spominjem. mozda su evt imali 486icu i dial up.
narodna kultura je bila veoma ziva i produktivna
mozda, ali je bila i usko lokalizovana. vecina ljudi u zivotu nije odmakla dalje od susednog sela, tako da u svakom slucaju nije kod npr srba postojala svest o tome da oce da zive u jednoj drzavi, sto je bilo mauino pitanje. ili ideja da hoce da ugrabe npr trst od italijana ili vidin od bugara, to su bili suvise apstraktni pojmovi. teritorije su se takodje tad olako ustupale, poklanjale za miraz, razmenjivale, sto je nezamislivo za 1 nacionalnu drzavu u kojoj se za svaki vukojebinski komad prasine prolivala krv.zatim, nacija je tada vise imala odlicje kaste. npr vlasima je bilo zabranjeno da silaze sa planina i bave se poljoprivredom, dok su kovaci bili iskljucivo cigani- to je smatrano za prljav i nedostojan posao.
a teologija je inkorporirajuci aristotela i platona stvorila smesu na kojoj pociva savremena zapadna filozofija.
jeste, sa tim sto je seljak toga bio malo svestan. vera je tada otprilike bila jedini kohezioni faktor, i cinila je krstaske ratove mogucim. ali je bilo nezamislivo da se npr pokupe svi francuzi i udare na nemce.
Link to comment
da, ali mi ovde pricamo o srbiji u dobra pre osmanlijske invazije. tada je vrhunac obrazovanja za obicnog coveka bio da ode u namastir i nauci napamet nekoliko knjiga. sto nije znacilo da je postao pismen, jok, sledecu knjigu bi opet morao da uci napamet umesto da je cita. takodje je bila velika razlika izmedju tzv knjizevnog, staroslovenskog i govornog jezika. a ni gutenberg se jos nije pojavio, internet da i ne spominjem. mozda su evt imali 486icu i dial up.mozda, ali je bila i usko lokalizovana. vecina ljudi u zivotu nije odmakla dalje od susednog sela, tako da u svakom slucaju nije kod npr srba postojala svest o tome da oce da zive u jednoj drzavi, sto je bilo mauino pitanje. ili ideja da hoce da ugrabe npr trst od italijana ili vidin od bugara, to su bili suvise apstraktni pojmovi. teritorije su se takodje tad olako ustupale, poklanjale za miraz, razmenjivale, sto je nezamislivo za 1 nacionalnu drzavu u kojoj se za svaki vukojebinski komad prasine prolivala krv.zatim, nacija je tada vise imala odlicje kaste. npr vlasima je bilo zabranjeno da silaze sa planina i bave se poljoprivredom, dok su kovaci bili iskljucivo cigani- to je smatrano za prljav i nedostojan posao.jeste, sa tim sto je seljak toga bio malo svestan. vera je tada otprilike bila jedini kohezioni faktor, i cinila je krstaske ratove mogucim. ali je bilo nezamislivo da se npr pokupe svi francuzi i udare na nemce.
ja samo kazem da je smrda mudic, kao i romantizovani gipki zemljodelac, jedna fabrikacija. jedno prosvetiteljstva a drugo romantizma. zapravo je manc lepo napisao da je srednji vek kao druga planeta. uzasno smo udaljeni od nacina na koji su oni tada mislili i tesko nam je da mislimo o njima ne trazeci sliku naseg vremena tamo gde je nema.
Link to comment
pa ok, bitno je da nije bilo nacionalizma pre pojave nacionalizma, i da je mau matic kad postavlja takva pitanja.
pa ko je to napisao? ja sam samo napisao da ti ljudi nisu nemusta stoka uvaljana u govna i ispala iz treceg dela posetioca.
Link to comment
da, ali mi ovde pricamo o srbiji u dobra pre osmanlijske invazije. tada je vrhunac obrazovanja za obicnog coveka bio da ode u namastir i nauci napamet nekoliko knjiga. sto nije znacilo da je postao pismen, jok, sledecu knjigu bi opet morao da uci napamet umesto da je cita. takodje je bila velika razlika izmedju tzv knjizevnog, staroslovenskog i govornog jezika. a ni gutenberg se jos nije pojavio, internet da i ne spominjem. mozda su evt imali 486icu i dial up.
Bilo je i svetovnih škola za vreme despotovine, ali generalno si u pravu.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...