Jump to content
IGNORED

Kako u inostranstvo...


Hamlet Strašni

Recommended Posts

  • 4 months later...
  • 1 year later...
  • 10 months later...

Ne znam da li je ovo mesto gde mogu da pitam u vezi sa odseljavanjem u inostranstvo? Idemo sa porodicom u Irsku. Da li je potrebno da se odjavjuljemo iz Srbije? Koje su posledice ako se odjavimo, a koje ako ne? Vidim da se Hrvati odjavjuju da ne bi placali porez u Hrvatskoj na platu koju dobijaju u Irskoj. Kakva je kod nas situacija? Hvala🙂

Link to comment

Ne postoji mogucnost dvostrukog oporezivanja, porez na dohodak placas u onoj drzavi u kojoj taj dohodak I zaradjujes… Ako u Srbiji ne zaradjujes nista, nema ni poreza...

Ja sam 17 godina proveo u Inostranstvu I nikada se nigde nisam odjavljivao. Porez sam u Srbiji placao na nekretnine koje posedujem I to je to...

Link to comment

U nacelu bi trebalo da se odjavis, medjutim posto je Srbija zemlja kakva jeste, nece te niko juriti za porez na zaradu u inostranstvu cak i u slucaju da se ne odjavis. Ako postoji mogucnost pogasite sve racune u Srbiji, verovatno cete morati da prijavite svu imovinu, racune i ustedjevinu u Irskoj, pa cisto da se ne smarate dodatnu pri godisnjoj prijavi poreza. Ovo pricam uopsteno, nisam ziveo u Irskoj.

Link to comment

Po zakonu si dužan da se prijavis. Nisam čuo da je iko odgovarao zbog neprijavljivanja, mada ako te prijavi savestan komšija ne zna se :-)

 

Kazna je od 10 do 50 hiljada u prekršajnom postupku. 

 

Ako si duže od 183 van van Srbije nisi više rezident i onda nisi obveznik poreza na dohodak građana, inače si obeveznik i za prohode ostvarene van Srbije (opet teorijski), osim ako sa Irskom nemamo zaključen ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja. 

 E da, ako se odjaviš, brišu te sa biračkog spiska i gubiš pravo na poreski odbitak na porez na imovinu ako si bio prijavljen u stanu čiji si vlasnik. 

Link to comment

Hvala na odgovorima. 

Ne mozemo da ugasimo racun, jer imamo kredit za stan, a plan je da ga izdamo i da se na taj racun uplacuje kirija. Ne bismo ga prodavali jos, dok se ne skockamo tamo skroz.

Ok, super onda, za sad se necemo odjavljivati, a kasnije vidimo sta cemo.

Hvala jos jednom svima🙂

Link to comment

Ja se nisam odjavio. Zapravo sam razmisljao o tome, a onda je keva isla u opstinu iz drugih razloga i usput pitala, pa su joj eksplicitno rekli "nas to ne zanima". I opet bih se odjavio, ali me mrzi :-).

Link to comment

Ni ja se nisam odjavila, dugo nisam ni znala za to.

 

Inace, sta se realno gubi ako se odreknes naseg drzavljanstva? U pogledu npr. imanja racuna u banci, vlasnistva zemlje, auta ili nekretnite u toj zemlji. Postao si stranac i oporezuju te vise, i sta jos...?

 

Bila sam skoro do opstine, da se raspitam za dobijanje nemackog drzavljanstva, i iako mi rece zena da odricanje od postojeceg drzavljanstva nije potrebno, opet me zanima sta konkretno to odricanje povlaci za sobom, ako si neko ko i dalje planira da odlazi u tu zemlju. (Delovala mi je neubedljivo oko te price za mogucnost dvojnog drzavljanstva, ali opet, ona je bas jedina zaduzena za rad na tome u citavoj opstini, pa valjda nesto zna..). Inace mi je i kolega Iranac dobio nemacko drzavljanstvo, svoje iransko i dalje ima, nista nije bilo oko toga. A znam da su neki forumasi morali da se odreknu pre nekoliko godina, to je dugo bilo pravilo.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...