Jump to content
IGNORED

Velika Britanija


sheridan

Recommended Posts

  • 1 year later...
  • 1 month later...

Koliko se sećam, overavaju ga solicitori, njihova verzija advokata koji ne ide na sud već završava pravne poslove in house.

 

 

Oni nemaju latinski notarijat kao mi, to ima kontinentalna Evropa.

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Solicitors, Barristers, Law executives mogu svi da budu i notari bez problema, tako da posebni notari(osim u Londonu gde postoje Sciveners) i ne postoje već kod advokata koji je ujedno i notar obaviš sve.

Link to comment
  • 2 years later...

pregovaram s nekom firmom iz Londona... super pozicija i sve, što se tiče karijere ovo je zicer odluka... al baš se dvoumim šta da radim, nude relocation za čitavu porodicu (ja + supruga + starije dete od 10 g + mlađe od 5 g).

 

u periodu 2015-2018 sam dolazio relativno često u London, dok sam radio za drugu međunarodnu kompaniju i čiji HQ je bio tamo. meni ono deluje horor za život s porodicom, gotovo da nema šansi da ne izgubim dnevno po 2h na prevoz. firma ima ofis u blizini Covent Gardena - dakle sam city. onda sad sve ovo oko Brexita. 

 

ja sam davno sebi rekao da i ako se budemo selili za inostranstvo da mi ne pada na pamet u tu londonsku džunglu, al ova ponuda prosto je previše dobra.

 

je l ima neko od ovdašnjih "Britanaca" neki savet? ili da podeli kako (uspeva da) balansira službeni i porodični život u Londonu.

Edited by Svarog
Link to comment

vidim niko ne odgovara pa da probam. nemam decu al imam kumice i prijatelje s decom pa su mi manje-vise poznate roditeljske dileme... 

 

london je dosta zajeban za ljude s klincima zbog toga sto posao+putovanje pojede dan. distance su velike, radi se dugo, putuje se dugo... ne ostaje mnogo vremena za porodicu. ali peglaju ljudi i to, nadoknadjuju vikendom i zanimljivim aktivnostima. mozda nema mnogo vremena ali moze se kvalitetno iskoristiti.

 

ali - pitanje svih pitanja je sta ti zelis od londona i zivota u londonu? 

 

ako zelis da dodjes na par godina da bi zaradio kintu i nesto ustedeo - tesko da ces to ovde uspeti. zivot je dovoljno skup da ne ostane bogznasta na kraju meseca. a da bi i to ostalo, treba da te ne mame desavanja po gradu nego da zivis kao u provinciji, ekrem kuca-poso fazon. menscini da je to mnogo muke za vrlo malo kinte. 

 

ako zelite da na par godina promenite sredinu, da uzivate u kul gradu i svemu sto pruza i posle par godina klisnete negde drugde - od mene najtoplija preporuka. onda se jednostavno ubodete negde, odradite nedelju pa preko vikenda zujite okolo, otkrivate, zabavljate se... klinci ce biti u situaciji da vide razno, dozive kojesta novo, nauce jezik, druze se s razlicitima...  pa ako/kad vam dosadi, mozete da pobegnete negde gde se zivi sporije, provodi vise vremena s porodicom i moze se ustedeti za buducnost.

 

ako zelite da dodjete i ostanete zbog kinte onda mozda ipak da sacekate/potrazite neki manji britanski ili evropski grad? radni dan kraci, manje zurbe, manje guzve, zivot opusteniji, vise vremena s decom.... cak i ako je kinta manja, verovatno bi imao vise i novca i vremena na raspolaganju posle osnovnih troskova. 

 

pretpostavljam da te najvise zanimaju ove tri stavke - skole, gajbe, putovanje

 

skole - imas ih na svakom koraku al bitno je koliko su dobre. krajevi u kojima su skole ok su skuplji za zivot posto roditelji (od kojih vecina nema kintu za privatnu skolu) gledaju da se nasele negde blizu pristojne skole. e, sad, iz iskustva mojih prijatelja, moram ti reci da losa skola ne mora biti problem. lose skole su obicno u jeftinijim krajevima gde ima dosta socijale i gde imas dobar deo roditelja koji ne mare previse za skolski uspeh svoje dece. ali kad se u takvu skolu upise dete cija familija zeli da ono nesto nauci pa se trude i roditelj i dete, obicno se i nastavnici potrude jer im uspeh cak i jednog deteta u moru nezainteresovanih dize prosek i bolje ih rangira na skolskim listama. zato se s tom decom i te kako radi i gleda se da im se omoguci sve sto bi dobili i u daleko bolje rangiranim skolama. imam par primera medju prijateljima gde je dvoje dece iz ozbiljno shnj skole doguralo do doktorata na prestiznim fakultetima (oxford i kings) bas zato sto su ih nastavnici gurali i pomagali na sve moguce i nemoguce nacine.

 

gajbe - ja bih gledao da ne idem na jug jer podzemne skoro da nema a vozovi idu svakih 15-20 minuta sto dosta vremena dodaje na svakodnevno putovanje.  a tamo gde ima podzemna, tu je preskupo za to sto je. sever je neuporedivo bolje povezan. moja preporuka bi bila walthamstow, severoistocni london, selo dobro povezano sa centrom sto podzemnom, sto vozovima. pri tom i blizu par bitnih puteva kroz grad (north circular) i autoputa koji vodi van grada. nije tako daleko od centra, ima sve sto ti treba za zivot, skole su ok a ima krajeva gde kirije jos uvek ne ubijaju. osim ovog, preporucio bih i severozapadni london, uglavnom mirni krajevi ok za porodice - suburbia, kucice, kucice, kucice... pogledaj malo ovde, imas mapu s prosecnim rentama u razlicitim delovima grada https://www.london.gov.uk/what-we-do/housing-and-land/improving-private-rented-sector/london-rents-map nije bas najpreciznija slika ali ti moze posluziti kao neka gruba informacija sta-gde-kako. generalno, ja da sam porodicno, gledao bih nesto van guzve, ne preblizu podzemne i u naselju s kucicama. 

 

putovanje - gde god da se denes, putovanje + posao ce ti pojesti dan. tu si u pravu, sve sto je dostupno je otprilike 45 minuta od covent gardena - osim ako nisi bogatas. tako da....  racunaj da ces decu radnim danima vidjati otprilike kolko da ih poljubis za laku noc i to je to. imas vikende koji se mogu vrlo lepo iskoristiti da se ide van grada gde je priroda super, sela lepa i ima dosta aktivnosti za klince. ili se moze u grad, ima raznih aktivnosti, samo se treba raspitati. gde god se ubodes, u okolini ces imati dobar park i dosta decjih aktivnosti - kidi arts, sportove, balete, stagod... 

 

nema igranja na ulici, deca se svugde vode ili voze, sto na druzenja, sto na aktivnosti. ima dosta toga sto je za klince besplatno, samo se treba raspitati. muzeja ima na sve strane, svi su interaktivni, prilagodjeni klincima i besplatni. parkova ima na sve strane i svi su veliki a neki i ogromni, imaju decja igralista, kafice za odmoriti, popiti, pojesti, cesto imaju mini vasare sa raznim voznjama i zajbancijama, u dosta parkova su  su u zadnjih par godina postavili sprave za vezbanje na otvorenom za odrasle pa se moze kombinovati teretana sa decjim aktivnostima... generalno, ima svasta i za svaciji ukus. 

 

kao sto rekoh - ako zelite da dodjete zbog para, bolje nadjite neko drugo resenje. ako zelite da dodjete zbog uzivanja u svemu sto grad pruza, onda da. pa ako vam se svidi, super a ako ne, uvek mozete otici drugde. u principu, mnogo je teze doci u london nego iz njega otici. 

 

 

  • +1 1
Link to comment

@adam, hvala puno na odgovoru.

 

kao što rekoh, meni bi primarni motiv bila karijera. ne finansijski aspekt, nego prosto činjenica da bih nakon ovakve stavke u CV-u bukvalno mogao svugde u svetu da radim. finansijki gledano, to je investicija na duge staze. ni ne razmišljam da nešto uštedimo dok smo u Londonu, više bih da uživamo dok smo tamo.

 

jedino što me brine i o čemu razmišlam je ta "cena" koju bih morao da platim a to je da klince sad, dok su još uvek klinci, skoro ne bih ni viđao preko nedelje. nisam siguran da smo supruga i ja mentalno spremni za to.

 

pročitaću još par puta ovo što si poslao.

možda budem imao još pitanja :)

 

 

Link to comment
2 minutes ago, Svarog said:

@adam, hvala puno na odgovoru.

 

kao što rekoh, meni bi primarni motiv bila karijera. ne finansijski aspekt, nego prosto činjenica da bih nakon ovakve stavke u CV-u bukvalno mogao svugde u svetu da radim. finansijki gledano, to je investicija na duge staze. ni ne razmišljam da nešto uštedimo dok smo u Londonu, više bih da uživamo dok smo tamo.

 

jedino što me brine i o čemu razmišlam je ta "cena" koju bih morao da platim a to je da klince sad, dok su još uvek klinci, skoro ne bih ni viđao preko nedelje. nisam siguran da smo supruga i ja mentalno spremni za to.

 

pročitaću još par puta ovo što si poslao.

možda budem imao još pitanja :)

 

 

mozda da se raspitas da li bi par dana nedeljno mogao raditi od kuce? ako ne odmah, mozda za koji mesec? ovde je to sad vec manje-vise standard, cak mnoge firme ohrabruju ljude da cesce rade od kuce. onda bi imao nesto vise vremena s klincima i preko nedelje. naravno - ako ti je posao takav da bi tako nesto bilo moguce. 

 

a kao sto rekoh - istina, imao bi manje vremena al bi se to vreme moglo jako kvalitetno provesti. a i oni bi imali nova iskustva, sto s tobom, sto bez tebe. vodio sam skoro kumica da gledamo mincinovu matildu - cika, smeh, radost a pri tom vrhunski mjuzikl. sad u nedelju sam bio s ortakom i njegovim klincem od 7 godina na fudbalu, gledali arsenal crystal palace. hocu reci, ima toliko desavanja da klinci vreme kad niste zajedno mogu super iskoristiti + bi zajednicko vreme bilo ludo zabavno. 

 

naravno, sve to ako se oducite na taj korak sto je ipak licni momenat. :)

 

ako ima jos pitanja, samo napred. 

 

a mozda se jos neko ukljuci sa svojim iskustvom... 

Link to comment
  • 2 weeks later...
On 30.10.2019. at 15:32, adam said:

london je dosta zajeban za ljude s klincima zbog toga sto posao+putovanje pojede dan. distance su velike, radi se dugo, putuje se dugo

 

Koliko je to dugo u konkretnim brojkama?

Link to comment
12 minutes ago, miki.bg said:

 

Koliko je to dugo u konkretnim brojkama?

 

Zavisi od slucaja do slucaja. U kom delu grada zivis, u kom radis, kako su povezani, i koliko si udaljen od sredstva prevoza...

Link to comment

Naravno, samo iz adamovog opisa mi deluje da je generalna tvrdnja ne puno zavisna od pojedinačnih slučajeva. Britanija je danas verovatno najkapitalističkija kultura u Evropi. 

Link to comment
2 minutes ago, miki.bg said:

Naravno, samo iz adamovog opisa mi deluje da je generalna tvrdnja ne puno zavisna od pojedinačnih slučajeva. Britanija je danas verovatno najkapitalističkija kultura u Evropi. 

pa sta znam, ima varijacija al prosek je, bar se meni cini, dosta surov, posebno za porodicne ljude - osim ako nemaju srece da odu dalje od centra pa se tu odmotaju i po pitanju posla i po pitanju smestaja. dosta ljudi bas to pokusava al je zajebano. poslovi su obicno ako ne u centru a ono dovoljno blizu centra. cene nekretnina su takve da ljudi idu sve dalje i dalje van grada pa su sad sva sela na sat vozom od bilo koje od londonskih stanica ono sto se zove comuter belt. dosta ljudi putuje po sat i po, dva do posla u jednom pravcu. pa kad se gleda neki prosek, ne deluje bas dobro. 

 

ali evo da probam da ti dam neku ideju, ugrubo al eto...  prosek je otprilike 10 sati van kuce - rad+putovanje. al ako radis dobro placen i zahtevan posao u ozbiljnoj firmi, dodaj dnevno pola sata do sat na redovno radno vreme a kad je frka, ostaje se i duze. mozda ne cesto al nakupi se. pa ti vidi. 

 

 

 

 

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...