Jump to content
IGNORED

Sva vaša Windows 10 pitanja idu ovde


Recommended Posts

tako je gotivac, ja jos radim na vinu 95, treba ortak da mi nabavi 98 sledece nedelje, al ne obican nego milenijum edisn :fantom:

 

milenijum je verovatno najgori sistem ikad. 

Link to comment

Ja ne znam šta da mislim osim da vi koji ovako pišete o Windows 8.1 sistemu isti niste nikad videli.

 

Može li malo, malecko, objašnjenje, šta to nije u redu sa Win 8.1 pa da bude - boleština?

 

edit: Samo nemoj o metrou molim te, pitam šta nije u redu sa OS-om a ne sa njegovim app launcherom koji uglavnom ne koristim, kao što nisam ni start meni na prethodnim verzijama. Znači, šta fali motoru, menjaču i karoseriji, ne kako ti se (ne) sviđa boja.

 

Odličan je 8.1, moguće da neko ima problem sa starijim softverom ili hardverom, ali daleko od toga da je loš OS.

Link to comment

Na Windowsu 8.1 je debilna ta dihotomija (ohoho citao se recnik!) izmedju klasicnog desktopa i app dela. Npr. nije mi radio skype dok nisam provalio da postoji Skype app (koji kod mene ne radi) i Skype for desktop. Nisu to bas najbolje smislili. Odnosno, pokazuje da ni sami ne znaju sta hoce i u kojem smeru da krenu. Takodje neke standardne aplikacije (image viewer npr.) su gurnute u app/metro deo i sve to deluje dosta zbrljano..

Link to comment

Trebalo bi, mada kako izgleda da ce prakticno da raspuste Nokia deo, opet ima misljenja da hoce opet da menjaju kurs i do kraja odustanu od tog universal app koncepta.

Link to comment

Čekajte, to bi sve trebao win10 da ispravi, zar ne?

bumo videli. na lapotu imam malenu nevidljivu particiju sa legalica 7micom, pa ako mi se ne bude dojmio 10, cega pregazim :fantom:

Link to comment

A što persiraš Anonymous-u:)

 

Nije samo Anonymous, evo i Toni se javlja sa Win 98SE. :D

 

A pitam jer i u rl često čujem sličan stav, a kad pitam da mi se objasni šta je to kod 7 bolje nego u 8.1, sva priča se svede na metro.

 

Dobro, možda je i taj start meni nekom toliko bitan (meni je sve što mi treba uglavnom u taskbaru), ali to nije OS, to je start meni.

 

 

Na Windowsu 8.1 je debilna ta dihotomija (ohoho citao se recnik!) izmedju klasicnog desktopa i app dela. Npr. nije mi radio skype dok nisam provalio da postoji Skype app (koji kod mene ne radi) i Skype for desktop. Nisu to bas najbolje smislili. Odnosno, pokazuje da ni sami ne znaju sta hoce i u kojem smeru da krenu. Takodje neke standardne aplikacije (image viewer npr.) su gurnute u app/metro deo i sve to deluje dosta zbrljano..

 

Ne znam za to oko skajpa, meni kad u pretrazi na google-u kucam Skype i odem na link "Download Skype" iz Win8.1, nudi ovo za download, a to radi provereno na Windowsu 8.1. Ne znam koji je to Skype App i zašto bi to instalirao na desktop računar, pretpostavljam da je nešto za tablete.

 

Što se tiče imageviewer-a, vazda koristim Windows Photo VIewer koji se nije menjao u odnosu na onaj na Win7, tako da ne znam... šta vas muči... :D

Link to comment

Ja sam isto jednom greskom instalirao Skype App (koji je neopisivo sranje), ali sam ubrzo iscackao da postoji i Skype for Desktop (tako nekako se zvanicno zove).

 

(Usput, sad vidim da je Skype takodje integrisan i u outlook.com website - odlicna ideja).

Link to comment

Ne znam za to oko skajpa, meni kad u pretrazi na google-u kucam Skype i odem na link "Download Skype" iz Win8.1, nudi ovo za download, a to radi provereno na Windowsu 8.1. Ne znam koji je to Skype App i zašto bi to instalirao na desktop računar, pretpostavljam da je nešto za tablete.

 

Što se tiče imageviewer-a, vazda koristim Windows Photo VIewer koji se nije menjao u odnosu na onaj na Win7, tako da ne znam... šta vas muči... :D

 

To je preinstalirano, makar je kod mene bilo, ali nije to poenta nego da postoje programi koji rade kao inace, ali opet postoje neki koje su prebacili da rade kao metro apps. Npr. imaju drugaciji izgled, drugaciji interfejs, mogu da zakace kao sidebar itsl. To su bili zamislili na pocetku, pa kad su shvatili da ljudi to uglavnom nece, onda su olabavili koncept, tako da sad imamo Frankenstajna od UI-a.

Link to comment

Problem je uneo RT koji su morali da uključe u koncepat. A pošto non-x86 procesori nisu mogli da teraju legacy windows softver, morali su da zavise od app shopa. Pa je onda ispalo da ti appovi nisu merak za full desktop korisnike. Hteli su da ujedine, a stvorili su novu dualnost. Pa su onda odustali od RT-a, a korisnici su ostali sa konceptom na grbači. Uvek su hteli da zagrizu više nego što su mogli da sažvaću.

Mene je 8.1 iznervirao na tabletu na x mesta, a pogotovo vizualnom nivou. Počev od sitnica, kao što je primetna razlika u tome kako aplikacije različito rendaju svoj viewport - kad otvoriš onaj device manager, vidiš da je rađen u VC++6, kao da uopšte nema ditheringa. A pored otvoriš drugi moderniji deo OS-a čiji sadržaj iscrtava DirectDraw ili neka slična komponenta. Mislim, nije to neki 3rd party program koji je neko uradio sa GTK ili Qt-om, pa da izgleda različito. To su delovi OS-a koje su mogli da opeglaju da izgledaju isto.

Druga vizuelna stvar koja mi bode oči je tretiranje ppi-ja i njihov koncept skaliranja ekrana. Na Androidu kad uzmeš veću rezoluciju, sve je oštrije (ikone, dugmići itd su dobro skalirani). A na Windowsu kad uzmeš veću rezoluciju, sve je sitnije. Imaš par fiksnih profila za skaliranje, ali tu rizikuješ da ti se sadržaj aplikacije pokarambasi, jer neko nije predvideo da skalira veličinu toolbara sa veličinom fonta koji se u njemu koristi.

Jasno, sedmica pati od iste boljke, ali nju niko nije ni pokušao da mi je proda kao mobilni touch OS. Mislim, mogao bi sad da serkam ok UEFI-ja pa nadalje, ali bolje da ne. Uglavnom, stabilnost mi je tu najmanji problem, mada nisam imao problema sa stabilnošću ni sa OSR2, ME... sem kad ih sopstvenim programom ubijem načisto, ali tu bar znam ko je krivac. Tako da mi stabilnost nije prednost u odnosu na recimo sedmicu, jer su mi tu isti.

Link to comment

Ma mislio sam na spregu i zavisnost od UEFI-ja, a onda je implementiran minimum EFI standarda. U zavisnosti od toga pod kojim modom (uefi vs csm) instaliraš win, on potera ili mbr ili gpt i nakon toga nema više switchinga inače dolazi do boot problema. Kod drugih sistema možeš da promeniš setovanja, pogotovo ako dođeš u situaciju da moraš da se zezaš sa uefijem kod recoveryja (zbog starog problema oko secure boota i učitavanja bilo kog "non-verified OS-a"). I sam format GPT-a... Ako su toliko stavili na njega, mogli su i drajver za NTFS da srede (Mekov EFI čita HFS+ bez problema). Nikakvu tu ja posebnu prednost u odnosu na sedmicu ne vidim, već ovakvim "nedovršenim" rešenjem ostavljaju mesto za nekoliko problema. Glupo je da moraš da se prebaciš na legacy i reinstaliraš sistem. Zato sad svi i gledamo šta će biti sa desetkom, jer je bilo nekih najava da će OEMi čak i blokirati isključivanje secure boota u UEFI-ju.

Link to comment

Problem je uneo RT koji su morali da uključe u koncepat.

 

Ne verujem, koliko se secam po prvim najavama pre par godina, bili su 100% zagrizli da sve podrede mobilnim uredjajima. Hteli su da budu prvi u necemu i nisu razmisljali da ljudi to nece hteti. Pretpostavljam da ima veze i s tim da touch na laptopu nije bas masovno prihvacen kako su se nadali. Za skaliranje se doduse slazem, izuzetna glupost da to jos nisu sredili, sto nije cak problem ni samo na tabletu, nego postoji x laptopova koji imaju veliku rezoluciju i to jos uvek radi problematicno.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...