Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

solidna anketa, mada mi se čini da 90% rade kao paušalci

 

Skoro sigurno. 

Vidim po tome sto ima odgovora poput "svinjske polutke" da se deo ljudi zajebavao, ali bolje od ovoga nemamo.

Link to comment

Skoro sigurno. 

Vidim po tome sto ima odgovora poput "svinjske polutke" da se deo ljudi zajebavao, ali bolje od ovoga nemamo.

 

stanje za developere u bg je sasvim solidno, toliko da to već ide izvan granice komocije i titranja jajaca svakom iole solidnom medioru. juniori su se izbezobrazili pa traže 1000+ evara za ono što ne mogu da daju, a retki su juniori koji nisu apsolutni početnici i pri tom svoje neznanje i neiskustvo nadoknađuju bezobrazlukom. 

ali da, sudeći po tome da se danas samo developeri mogu naći u Samo pivu, gde se ispija pivkan od 400 kinti i oštro distancira ukusom od običnih pivopija, reklo bi se da je to danas jedino isplativo pošteno zanimanje u srbiji.

Link to comment

Don't get me started... Intervjuisao sam za budzet od soma i po ovih dana i kad bih pricao sta sam sve video, mislim da bi pola ljudi koji citaju moralo misliti da serem. Hell, pola ljudi u firmi je mislilo da malo preterujem. Ne trazim iOS cara, samo da mogu da mu poverim jednostavne zadatke i da znam da nece nesto usrati. Pratio bih i ja ovlas svaki commit, samo mi treba neko sa nesto iskustva na realnim projektima i da nije budala. Ispade da moze to da se nadje, ali mora malo vise da se plati.

Ispade sreca sto se jedna dobra firma raspala bas sad, a ja znam neke ljude tamo pa sam pokupio jednog po preporuci pre nego sto su svi prosetali malo okolo i provalili da mogu capiti 500 evra vise nego sto ja nudim. Nije da nece shvatiti vremenom, ali do tada cu sa investitorom pricati o povisici a ne o ceni novog zaposlenog :D

Nema ni godinu dana kako sam kenjao ovde o platama i mislim da ono vise nista ne vazi.

Link to comment

Plate.JPG

 

700 eura prosečna plata za juniora u Srbiji? Vau!

 

Provali ove Apple mediore što prebacuju 3k! Hajde svi da se preorjentišemo na Objective-C ;).

 

A na samom dnu, SQL i C# prašinari, čiji seniori jedva da dobace do 2 soma. Beda... 

 

 

 

Link to comment

attachicon.gifPlate.JPG

 

700 eura prosečna plata za juniora u Srbiji? Vau!

 

Provali ove Apple mediore što prebacuju 3k! Hajde svi da se preorjentišemo na Objective-C ;).

 

A na samom dnu, SQL i C# prašinari, čiji seniori jedva da dobace do 2 soma. Beda... 

 

Objective C je u stvari sifra za "radim iOS malo duze", posto se sve manje projekata zaista radi u ObjC-u. Swift je ono u cemu sad vec skoro svi rade, ali problem je sto su one akademije za kodiranje imale kurseve za Swift pa im je time smanjen prosek. Kad zagrabis ObjC onda dobijes iskusne iOS likove, a to je uvek bilo najplacenije od mejnstrim tehnologija.

Mislim i da je taj prosek za juniore malo nerealan i da je nastao tako sto se ovde popisuju juniori koji su u malo boljoj situaciji. U stvari, sve ovo deluje kao malo iznad proseka, ali realno nemam validnije podatke od njih pa je mozda do mene.

Link to comment

I mene je iznenadio prosek za juniore. U pravu si, sve plate deluju da su iznad proseka, kao da su botovi IT akademije masovno učestvovali u anketi da bi stvorili prividi da u IT-ju ima lake kinte ko pleve i da bi prodali svoje kurseve iz kodiranja. Kako god, mislim da je to previše - dati juniorima 700 eura. Mnogi od njih imaju krajnje diskutabilan odnos prema poslu, neguju neki miks arogancije, neznanja i kurcobolje, a tu je i odustvo lične inicijative. Kad im ne bi dao nešto da radiš, samo bi blejali u plafon ili hvatali krivine. Sve u svemu ima malo koristi od njih, uglavnom u manuelnim oblastima posla. Naravno, ima svetlih izuzetaka, ali gomila juniora po onome što prikazuju ne zaslužuju veću platu od, šta znam, recimo 200 eura. 

Link to comment

I mene je iznenadio prosek za juniore. U pravu si, sve plate deluju da su iznad proseka, kao da su botovi IT akademije masovno učestvovali u anketi da bi stvorili prividi da u IT-ju ima lake kinte ko pleve i da bi prodali svoje kurseve iz kodiranja. Kako god, mislim da je to previše - dati juniorima 700 eura. Mnogi od njih imaju krajnje diskutabilan odnos prema poslu, neguju neki miks arogancije, neznanja i kurcobolje, a tu je i odustvo lične inicijative. Kad im ne bi dao nešto da radiš, samo bi blejali u plafon ili hvatali krivine. Sve u svemu ima malo koristi od njih, uglavnom u manuelnim oblastima posla. Naravno, ima svetlih izuzetaka, ali gomila juniora po onome što prikazuju ne zaslužuju veću platu od, šta znam, recimo 200 eura. 

Ajde ne preteruj sa 200€, 400€ je sasvim ok za juniora, kao ulaganje u budućnost, 700€ je prenaduvano, stavrno...

 

Meni je deo za seniore čudan, očekivao sam da je na vše grana preko 2.5K€... I jadni SQL-ovci i C-ovci, neka menjaju posao :(

Link to comment

Meni je deo za seniore čudan, očekivao sam da je na vše grana preko 2.5K€... I jadni SQL-ovci i C-ovci, neka menjaju posao :(

 

Ima i tu devijacija koju vidim. MS SQL se radi u Beogradu i kontam da je sve sto valja tamo. Takodje, razni ljudi na razlicite nacine definisu sta je to "baviti se sqlom".

Za C je tek cudna prica. Mislim da oni po prirodi poslova koji im se nude budu daleko staticniji od vecine i da anketa ne vidi one bolje jer po 10 godina rade u jednoj firmi.

 

Za sve ovo valja se setiti i da oni sa najboljim kontaktima jednostavno nikada ne dodju na startit. To ne moraju nuzno biti najbolji niti najplaceniji, ali mislim da mozemo pretpostaviti da ipak jesu iznad proseka. Na primer, ubedjen sam da slaba zastupljenost Ruby programera jednostavno znaci da Rubisti nalaze posao direktno napolju i nikada nece biti deo ni jedne statistike. Ovo uzimam kao primer koji meni para oci jer ih previse znam da bi bila koincidencija, sigurno ima takvih primera i u drugim jezicima.

Link to comment

Ima i tu devijacija koju vidim. MS SQL se radi u Beogradu i kontam da je sve sto valja tamo. Takodje, razni ljudi na razlicite nacine definisu sta je to "baviti se sqlom".

Za C je tek cudna prica. Mislim da oni po prirodi poslova koji im se nude budu daleko staticniji od vecine i da anketa ne vidi one bolje jer po 10 godina rade u jednoj firmi.

 

 

Ali zar pod SQL ne upadaju i PL/SQL developeri(Oracle) i još po nešto(sigurno ima neko ko u ovoj zemlji bavi i nekim manje zatupljenim bazama), osim MSSQL-a?

 

Isto, bilo bi zanimljivo videti i ostale grane IT-ja, ne samo programere (Sistem administratori, mrežni inženjeri, i još po nešto), kako se tamo kreću cene...

 

Edit: Inače, kad smo kod SQL-a, čuo sam priču da se sad to jako malo uči, i da jako malo mladih hoće da se time bavi ozbljnije... Meni to čudno, ali moguće da pošto je to meni jedan od glavnih alata za rad, imam pretstavu da je važnije nego što jeste :(

Link to comment

Radiša, ja sam ti na faksu učila mysql. :-)) Pisala upite i pravila lepoizgledajuće reporte.

Bazama podataka treba da se bave ljudi sa OCD, plus da su fino pametni da optimizuju same procese. Ali OCD je a must, po meni.

Link to comment

Radiša, ja sam ti na faksu učila mysql. :-)) Pisala upite i pravila lepoizgledajuće reporte.

Bazama podataka treba da se bave ljudi sa OCD, plus da su fino pametni da optimizuju same procese. Ali OCD je a must, po meni.

osesivno-compulsivni disorder?

 

Pa imam jednog takvog u firmi, i nisi daleko od istine :) Lud čovek, ne razume da ne mora sve da bude kako je on zamislio nego je dovoljno ono što je korisnik tražio... Muka jedna, sad se bojm da mu dam sledeći projekat... :(

 

Mene spašava što mi je SQL samo jedan od alata koje koristim (i to često ne baš direktno, ali mi je jako važno da dobro znam kako funkcioniše, da bi razumeo šta alati koje koristim u pozadini rade, i kako da optimizujem, gde mogu i moram), pa ne moram baš da budem OCD... :)

Link to comment

Ali zar pod SQL ne upadaju i PL/SQL developeri(Oracle) i još po nešto(sigurno ima neko ko u ovoj zemlji bavi i nekim manje zatupljenim bazama), osim MSSQL-a?

 

Isto, bilo bi zanimljivo videti i ostale grane IT-ja, ne samo programere (Sistem administratori, mrežni inženjeri, i još po nešto), kako se tamo kreću cene...

 

Edit: Inače, kad smo kod SQL-a, čuo sam priču da se sad to jako malo uči, i da jako malo mladih hoće da se time bavi ozbljnije... Meni to čudno, ali moguće da pošto je to meni jedan od glavnih alata za rad, imam pretstavu da je važnije nego što jeste :(

 

Kazem ti, definisanje okvira je bukvalno kako god ti se hoce. Anketa je dosta labava oko tih stvari jer realno i mora da bude ovako siroko bacena pa je onda pitanje kako neko sam sebe vidi. 

A sto se tice dubljeg bavljenja sqlom kao takvim, ja to pricam vec sto godina da je problem. Mislim da se desilo zbog toga sto svi popularni frejmvorci u svim popularnim jezicima imaju nekakav oblik ORM-a i covek moze jako dugo da se bavi necim a da nema blage veze sta se tacno desava ispod. Zato i nije retkost naci baze koje su zlocin protiv covecnosti kad se pogledaju odvojeno u aplikacijama koje relativno ok rade.

Konkretan primer od pre par godina:

Dobijem iOS aplikaciju sa pitanjem koliko vremena treba da se promene neke stvari u njoj, samo procena pa ce oni onda videti da li im se isplati. Sve je u takvom spageti kodu da uopste ne mogu da skontam sta je sta pa vidim da ima baza, izdvojim je da pogledam tu, pa cu se kao snaci odatle. Neka foody aplikacija, valjda za namirnice i zdrav zivot i tako neki kurac. Tabela Hrana postoji, ali pored nje stoji tabela Mleko... Food Category postoji, ali ni na koji nacin nije povezana sa tabelom hrana... Ne znam kako postignes taj nivo idiotizma, ali mislim da bi mogao pucati u glavu autoru. 

Takodje, pitanja na intervjuima su muka ziva kad se dodje do toga. Bas bazicna sranja ljudi ne razumeju. 

 

Radiša, ja sam ti na faksu učila mysql. :-)) Pisala upite i pravila lepoizgledajuće reporte.

Bazama podataka treba da se bave ljudi sa OCD, plus da su fino pametni da optimizuju same procese. Ali OCD je a must, po meni.

 

Ne znam koga parafraziram, ali neko je poznat: "Problem sa nalazenjem dobrog programera je sto zahtevas od jednog coveka da bude analan kao racunovodja i mastovit kao dizajner, a takva devijacija licnosti se retko desava u jednoj osobi." :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...