Jump to content
IGNORED

Ja kupila mobilni za 10 dinala! (o kineskim mobilnim telefonima)


Recommended Posts

Kao sto je svim poznato velika vecina popularnih proizvodjaca svoje mobilne telefone proizvodi u Kini, Kinezi ne bi bili Kinezi da sve to lepo ne iskopiraju i prouce. U pocetku su se zadovoljavi samo puki kopiranjem uredjaja i prodavanjem po visestruko nizoj ceni. Naravno kopije su samo fizicki licile na originale dok je unutra hardver varirao od manje kvalitetnog do pravog krsa. Najveca boljka Kineza jeste bio softver odnosno nisu smeli da koriste softver proizvodjaca a nisu imali resursa da razviju svoj autenticni. Kao dar sa neba Kinezima je stigao Android kao operativni sistem koji je uneo revoluciju u svet mobilnih telefona. Ideja da sistem na svim telefonima bude isti a da se hardver razlikuje od proizvodjaca do proizvodjaca olaksala je posao kineskim proizvodjacima pa su krenuli sa sklapanjem svojih brendova koji su koristili Android.

 

Razvoj kineskih brendova pokrece veliko kinesko trziste jer se svaka kompanija bori za svoj deo kolaca i pokusava da napravi jaci, brzi, bolji, veci i naravno jeftiniji telefon. Ja cu se sada fokusirati na brendove koji su se u Kini pozicionirali kao pouzdani, kvalitetni i ne preterano skupi. Da se razumemo ti brendovi imaju veliku lepezu proizvoda u svakom cenovnom rangu kao i ostali svetski proizvodjaci. Ali cena im je minimum 40 posto niza od  telefona te kategorije kod svetskih prozivodjaca. Postoji i par ekskluzivnih brendova koji kostaju preko 500$ i koji su vrhunskog kvaliteta u rangu flagship modela Samsunga, Sonija, Ajfona i ostalih.

Lenovo, Huawei i ZTE se kod nas uveliko prodaju tako da na njih necu trositi reci samo cu pomenuti da su jeftiniji i do 50% ako se naruce iz Kine.

Prvi brend koji cu pomenuti jeste trenutno najprodavaniji brend u Kini koji se zove XIaomi.

Ovo je logo kompanije:Xiaomi_logo.svg_.png ova kompanija takodje ima najpopularniji korisnicki interfejs medju entuzijazistima koji kupuju kineske telefone i zove se MIUI podseca dosta na IOS ali svi ga hvale.

Inace kompanija Xiaomi je telefonom XIaomi Hongmi(Redrice) oborila rekord u prodaji tako sto je prodala preko 100.000 komada za dva minuta. Kompanija posluje na principu internet prodaje i nema svoje prodavnice tako da na taj nacin smanjuju troskove poslovanja sto im omogucava nizu cenu telefona. Evo linka za tekst na b92.net ako nekog interesuje Kineski fenomen koji je nadmasio Apple.

Njihov officijelni sajt je www.mi.com/en/ Flagship telefon im je Mi3(uskoro izlazi Mi4) a najprodavaniji Redmi(Redrice).

 

Sledeci brend koji obradjujem je ZOPO.zopo-logo.jpg Takodje kvalitetan brend ima siroku lepezu telefona evo sajta ZOPOMOBILE. Flagship telefon im je Zopo ZP990+ ima takodje i jeftinijih modela prelistajte njihovu stranicu i pronadjite ono sto vam odgovara.

 

Sada moj Coolpad Coolpad-Logo.jpg Coolpad je 4. po velicini kompanija u Kini a modelom Coolpad F1 je napravila pravu pometnju na trzistu jer je izbacila kvalitetan octa core procesor po pristupacnoj ceni. Prica se da na telefonu zaradjuju nesto minimalno jer zele da se etabliraju u sam vrh. Evo i njihovog sajta pa procunjajte malo http://www.coolpad.com/en/

 

Ko ima novca za bacanje neka pogleda ova tri prvoklasna brenda Oppo  oppo_logo-150x150.jpg pored njega Meizu 46d3a2d9058e9c2b277eb40de1f8097f.jpg i Oneplus one OnePlus_logo.png

 

Sada cu vam nabacati par jeftinijih brendova tj pristupacnih za svaciji dzep a koji kvalitetom ne zaostaju bas puno za ovim perjanicama. Link ka sajtu proizvodjaca ce biti u okviru naziva brenda.

THL, Jiayu, DooGee, Cubot, Iocean, iNew, Elephone.

 

Ako zelite dodatne informacije o kineskim telefonima evo sajta na Hrvatskom jeziku telekineza.com takodje odlican sajt za vesti iz tog dela sveta jese i gizchina.com

 

E sada o kupovini:

Empirijskim istrazivanjem(kao Dr. slina) utvrdili smo  da su za kupovinu telefona najpouzdaniji Aliexpress.com i pandawill.com. Aliexpress je vrsta kineskog Ebay-a i tamo mozete kupiti sve od igle do lokomotive. Postoji sistem ocenjivanja prodavca tako da necete doci u priliku da kupite od nekog prevaranta i dobijete nesto sasvim levo u odnosu na ono sto ste narucili. DObra stvar ovog sajta jeste sto ima sopstvenu zastitu kupaca koja funkcionise na nacin slican Paypal-u(zato se na njemu ne moze kupovati preko Paypala vec samo karticom) dakle skinu vam novac sa kartice u trenutku kupovine i novac leze na racun sajta. Prodavac dobija novac tek kada vama proizvod stigne i kada potvrdite da je to to sto ste narucili. Ukoliko vam proizvod ne stigne ili stigne ostecen ili stigne  nesto drugo Vi pokrecete  dispute preko sajta i novac vam biva vracen ili vam vrate odredjeni iznos u zavisnosti od vaseg dogovora. Vecina prodavaca ne naplacuje postarinu i od njega dobijete broj za pracenje posiljke preko specijalizovanih sajtova za tu namenu.

pandawill.com je onlajn prodavac mobilnih telefona i tableta koji je vrlo brz i efikasan. kod njega jmozete kupovati preko Paypal-a i bolje vam je tako za svaki slucaj da lakse dobijete novac nazad. Ali do sada nisam naisao na slucaj da neko nije dobio ono sto je narucio.

Toliko za sada od mene i ovaj carsav je za mene rekordan. Ako nesto treba pitajte tu sam.
 

Link to comment

Kolege i ja kad idemo u Dubai, skoknemo do lokalnih kineza i uzemmo par komada za prijatelje i rodbinu.

 

Cene su od 40-70€, i baš su pravi kinezi, ono, no name, all the way.

 

Šta znam, od 10 + komada koje sam doneo, dva su imala neke probleme (jednom je crkao ekran, drugi gubi mrežu povremeno), ostali rade ok. Spolja su bili kopije s3, s4, note3, iznutra 2-4 jezgra, 1- 2 gb rama, 1280X720 do FHD rezolucija.

 

Moja žena rabi jedan takav Note3 spolja, 4 jezgra, 2gb rama, FHD, platio sam ga 70€. Meni se neke stvari ne sviđaju (ekran je previše reaktivan, fotke su golo govno), ali za te pare, ako se ne kvari, sasvim pristojna kupovina.

 

Prošlo mi je svašta od tih kineza kroz ruke (doneo sam jednom i wrist phone, za 35€ ako se dobro sećam, nije bio android, ali je je imao sve, čak i kameru, što je čovek kojem sam doneo koristio da snima sastanke :isuse:), i mogu reći da su ljudi uglavnom bili zadovoljni i da je uvek prevazilazilo njihovo očekivanje spram cene (osim ovog koji je crkao).

Link to comment

Ja nista gore nisam video od kineskih "Nokia"... kupio jednom preko e-baya. Vizuelno izgleda kako treba, sve dok se ne dodirne. Potpuni trash. Zacudo, Kinezi mi vratili pare (makar tu imaju pozitivno brojanje).

 

PS. Posebno se cuvajte chargera. To je tesko sranje, stede na bakru, na komponentama...

Link to comment

Ode čovek dvaput u Rumuniju i sad će da nam uvaljuje telefone za dve črvene.

 

Rumuni have come a long way, kao da je juče bilo kada sam na Buvljaku uzeo one of these...

 

PG3810406312_-hand-ventilator-swirl_02.j

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...