Jump to content
IGNORED

neodgovorena pitanja


Ros

Recommended Posts

kad sam bio bas klinac, recimo imao samo nekih 12-13 godina (pocetkom 80-ih), bila je cetvrtkom od 20h neka emisija o filmu tv zagreb u kome se pricalo i svemu i svacemu u vezi sveta filma. ranko munitic je imao svoj deo.u jednoj emisiji, na samom kraju, voditelj je rekao kako ce u sledecoj emisiji, izmedju ostalog, biti receno zasto likovi crtanih filmova imaju samo 4 prsta. tu sledecu emisiju iz ko zna kojih razloga nisam odgledao, i nikad kasnije nisam nasao odgovor na to pitanje. nije bas da sam se preterano trudio da saznam, ali ponekad mi dodje to pitanje, pa reko' daj da jednom konacno priupitam.dakle, zasto likovi u crtanim filmova imaju samo 4 prsta. naravno, topic moze da posluzi svima za takva, neodgovorena, pitanja.

Link to comment
dakle, zasto likovi u crtanim filmova imaju samo 4 prsta. naravno, topic moze da posluzi svima za takva, neodgovorena, pitanja.
Mislim da je to samo zato što svih 5 prstiju deluju nezgrapno na crtežima.
Link to comment

Gledao sam neki dokumentarac o Dizniju i tamo su rekli da je Snezana prva koja je dobila 5 prstiju i to zato sto je trebalo da bude hot riba. Inace, razlog za 4 prsta je trivijalan - tesko je nacrtati 5 komada. Ovako se cini da to i nije neki problem, ali kad skontas da su se crtaci rucno crtali i da ruka mora da se pomera i menja uglove, postane jasno koliki je cim u stvari to sa savrsenom sakom.

Link to comment

"Leaving the finger off was a great asset artistically and financially. Artistically five digits are too many for a mouse. His hands would look like a bunch of bananas. Financially, not having an extra finger in each of the 45,000 drawings that make up a six-and-one half minute short has saved the studio millions." - Walt Disney

Link to comment

malo sam cunjao po netu, i pazi odgovora:Most people only have four fingers on each hand - I know I do. The other sticking-out bit is a thumb. :D :D :Di da, razlog je ipak trivijalan - money :)

Link to comment
"Financially, not having an extra finger in each of the 45,000 drawings that make up a six-and-one half minute short has saved the studio millions."
Где би им тек био крај да су за модел свију шапа узели бест оф Капетана Куке и Ига Биве...
Link to comment

mene je u zivotu zanimalo zasto se macke instinktivno boje pasa kad se u prirodu bas i ne srecu. a i kad bi se sreli, tesko da bi se tigar uplasio od lisice. a zanima me i da li postoji neki naucni kriterijum za podelu na voce i povrce ili su razlozi samo uzgajivacko-prakticni.qe: necu da popravljam, samo da primetim da sam pogubila padeze u inostranstvo.

Edited by betty
Link to comment
mene je u zivotu zanimalo zasto se macke instinktivno boje pasa kad se u prirodu bas i ne srecu. a i kad bi se sreli, tesko da bi se tigar uplasio od lisice.
Cenim da se male zivotinje instinktivno plase velkih i da imaju dobre razloge za taj instinkt. Ne verujem da njihove familije uticu na to :)
Link to comment
a zanima me i da li postoji neki naucni kriterijum za podelu na voce i povrce ili su razlozi samo uzgajivacko-prakticni.
Dakle, eto krucijalnog pitanja za dalji opstanak covecanstva, oko kojeg najmudrije glave ne mogu da se sloze tisucama destljeca. Ne bih ti znao tacno kasti, samo znam da sam se svojevremeno na nekoj news group (usenet, seca li se ko toga?) zestoko posvadjao s nekim Amerima koji su tvrdili da je paradajz voce. Razbio sam ih, naravno, k'o Sloba Nato, tvrdnjom da sam ja o tome studir'o - ej, studir'o! Vosrali se ljudi iz mesta, pobacali oruzje i pobegli s useneta. Padose k'o nevidljivi avion kad su ga pogodili letecim buretom.Elem, ne znam. :)
Link to comment

Valjda bi divlji prapreci pasa u slučaju da su gladni bez problema smazali mačku ako je uhvate. Od tigra bi, naravno, pobegli :DOpet, tigar se ne bi rado potukao sa čoporom gladnih vukova, pošto u prašumi nema vetrinara, pa mu baš i nije nije do ozleda bez dobrog obroka.Zanimljivo je da mačka bira pravu taktiku - žestok sprint do prvog drveta ili zida na koju kao da zna da ker neće umeti da se popne... Na velikom otvorenom preostoru ne bi imala šanse, jer imaju različit sastav mišića. Psi su izdržljivi i mogu jako dugo da trče. Mačka u sprintu ostavi psa daleko iza sebe ali bi se na duge staze umorila brže od psa i pas bi je stigao.Kako mačke to "znaju"? Ili samo tako reaguju protiv svih napadača?

Edited by Yossarian
Link to comment

Povrce su uglavnom dvogodisnje biljke (krompir, kupus, luk, pasulj...). Bostan je isto dvogodisnja biljka, pa spada u povrce. Voce su uglavnom visegodisnje biljke (jabuka, kruska, sljiva, kajsija, breskva, tresnja...), ali ima i jednogodisnjih (jagoda, borovnica...), pa tako paradajz i paprika kao jednogodisnje biljke spadaju u voce.

Link to comment
Povrce su uglavnom dvogodisnje biljke (krompir, kupus, luk, pasulj...). Bostan je isto dvogodisnja biljka, pa spada u povrce. Voce su uglavnom visegodisnje biljke (jabuka, kruska, sljiva, kajsija, breskva, tresnja...), ali ima i jednogodisnjih (jagoda, borovnica...), pa tako paradajz i paprika kao jednogodisnje biljke spadaju u voce.
jasno k'o dan.
Link to comment
Povrce su uglavnom dvogodisnje biljke (krompir, kupus, luk, pasulj...). Bostan je isto dvogodisnja biljka, pa spada u povrce. Voce su uglavnom visegodisnje biljke (jabuka, kruska, sljiva, kajsija, breskva, tresnja...), ali ima i jednogodisnjih (jagoda, borovnica...), pa tako paradajz i paprika kao jednogodisnje biljke spadaju u voce.
A ako malo bolje pogledas, karakteristika onog prvog, sto se zove povrce, je da se kao koristan deo upotrebljava krtola, list i semenka. Karakteristika ovog drugog, koje si ti svrstao pod voce, je da se kod njih koristi deo koji se botanicki zove fructus iliti plod. (Kazem, studir'o ja...) Tako da teorija o duzini zivota tih biljaka (nejasna kakva vec jeste) kao faktoru imenovanja, tesko da moze da se odrzi.Medjutim, i koristan organ nije dovoljan uslov - kod lubenice i krastavca (koji su u istoj familiji) koristi se plod. Po tome bi to bilo voce. Tesko je medjutim pronaci bilo koga da misli da je krastavac vocka, a malo ko misli da je lubenica povrce (premda se, kao takva, oficijelno vodi u povrtarstvu). Jasno k'o dan, sto bi rek'o Lezilebovic.Najbolje sto mogu da kazem je da su u pitanju konvencije, te da ne postoje hortikulturni/botanicki razlozi zasto bi se nesto definitivno svrstalo u voce ili povrce. To, po prirodi stvari, znaci da nema mnogo smisla kategoricno tvrditi da je nesto voce ili povrce. To bi, sto bi rekao Crveniautobus, bio 1 preskriptivizam.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...