Jump to content
IGNORED

Airbnb u Srbalja


yolo

Recommended Posts

booking je sranje

oni se i reklamiraju tako da je otkaz rezervacije besplatan

 

airbnb je zakon za ovakvu vrstu izdavanja

 

za skoro dve godine što sam radila preko njih, nisam imala ni najmanju neprijatnost, čak su sami otkazali jednu rezervaciju gde im se nešto učinilo sumnjivo nakon provere

jednom kada je jedna moja gošča nešto zabrljala sa karticom, kasnila mi je uplata, poslala sam im reklamaciju i ispravili su to u roku od odmah

 

e sad, problematičan je pomalo taj njihov algoritam koji određuje redosled u pretrazi, tome se nikako ne može ući u kraj

ja sam četiri puta za redom dobijala onu titulu superhosta i čak sam dobila od njih nagradni vaučer od 100 dol (ali koji nisam nikako stigla da iskoristim  :cry: ), ali ni to mi nije pomoglo da uvek budem na recimo prve tri stranice

a malo ko gleda dalje od prvih nekoliko strana

 

e sad za beograd je problem što se stanova namnožilo, to je čudo jedno

i cene su pale, sledstveno

 

a slike ne odgovaraju onome što se izdaje, tako ko fušeri, na kraju bolje prođe

meni su svi davali maksimalne ocene, i ko je dolazio još neki put, uvek mi se javljao, ali takvih je manje

a ljudi gledaju slike, koje su sve napucane i gledaju cenu, naravno, ne znaju oni da u naravi to može itekako da se razlikuje

recimo, meni je ostalo u glavi da je 90% gostiju kada uđe reklo  ''aaaa, pa ovo je isto kao na slikama''

 

dakle, ja sam stan lickala i uvek je sve bilo u savršenm redu a higijena na visokom nivou

i onda su cene pale i jednostavno mi se više nije isplatilo da tako radim

 

za moj stan (dvosoban, u centru) je cena dugoročnog izdavanja možda niža za recimo 200 e mesečno, a za to se meni (koja imam drugi posao) nije isplatilo da se akam

 

e ko nema ništa drugo da radi, može i da iznajmi stan (pogotovo ovako skockan) i da radi sa njim, znam jer kada sam ponovo krenula da izdajem stan dugoročno, imala sam nekoliko takvih ponuda, koje sam , naravno odbila

jer mislim da će biti sve veći problem i sa proverama, a i znam da bi mi stan, tako uređen i ful opremljen za godinu dana bio urnisan, jer neko ko nije vlasnik sigurno ne bi vodio računa o održavanju

 

dakle, ko se odluči to da radi, treba da ima više stanova, da ne preteruje lickajući ih i obavezno da ima svoju agenciju da nešto malo pokrije, može se to jako komotno

 

i da, potpistujem sve ono što je *ebm napisao, da se ne ponavljam

 

 

 

ed.

i da, složila bih se sa onim da se isplati izdavanje samo na određenim lokacijama

ipak, ima izuzetaka koji valjda potvrđuju pravilo

ovaj stan je na vrhu bulevara, shit od lokacije, znam taj kraj, ali radi izuzetno i skoro uvek je na prvoj strani, što mi nije bilo nikada jasno, jer nema baš sve peticetm, ali to je ono što sam pisala o tom airbnb algoritmu

https://www.airbnb.com/rooms/2272606?s=6Lr6xvWf

 

Edited by dùda
Link to comment

Koliki je procenat "zauzetosti" koji opravdava biznis...

Tj. po vašim procenama koji je minimum realan?

 

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

Koliki je procenat "zauzetosti" koji opravdava biznis...

Tj. po vašim procenama koji je minimum realan?

 

 

....shit has hit the fan...

moje iskustvo je bar 20-25 dana od meseca

sad, to zavisi i od cene i koliko  gostiju dolazi jer ja sam imala veću cenu za 2+ gosta itd

teško je reći, zapravo , jer troškovi variraju zavisno kakve su posete, kraće ili duže

jer neko može da ostane 2 noći a neko 7, a isto imaš posle čišćenje, posteljinu itd

Link to comment

zar nemas garanciju sa njegovo karticom...?

 

Mozes da stavis da ti placaju karticom ali u tom slucaju moras da ima mogucnost da tu uplatu i primis a mislim da kao fizicko lice to bas i nije moguce. U svakom drugom slucaju molis Boga da ce zaista i da dodju. Jos jedna mana bookinga je to sto nema prihvatanja rezervacije kao na airbnb vec ako ti je free automatski je prihvacena cim gost posalje zahtev. Sad ako ti gost otkaze nikom nista, ali u slucaju da ti otkazes gostu jer ti nije kalendar bio podesen kako treba, ukoliko je otkazivanje zvanicno i gost posle nadje drugi stan po vecoj ceni, u mesecnu fakturu ce ti uracunati i razliku u ceni. Meni se nije desilo ni jednom ali su me upozorili na tu mogucnost. Doduse sa druge strane booking automatski uracunava i boravisnu taksu od po valjda 1,5-2 eura po danu po osobi koja se isto placa na ruke, tako da i tu ispadne vise.

 

Generalno gledano pre jedno 3-4 godine (a da ne pricam pre) bi se skroz isplatilo uzeti stanove na podzakup na duze, danas to vec nije slucaj. Ja sam svojevremeno kao student radio i u agenciji koja je bila lokalna preteca airbnba, koji su gurali tako od 2006/07 do 2010 kada je sve to vec krenulo da zamire na lokalnom nivou.

 

Kada sam pocinjao kod njih bukvalno su njih zvali vlasnici stanova da im izdaju gajbe po danu za 30% ugradnje. Posle je usledio brz internet, skajp, airbnb, pa su ljudi shvatili da ti nije nuzno neophodan posrednik sa sajtom da bi online izdao gajbu.

 

Sve ovo sto Duda kaze stoji, a po najvise deo sa akanjem i sredjivanjem. Ja imam tu srecu da su dve gajbe koje tako izdajem jako blizu moje gajbe kao i to da imam majku u penziji kojoj nije problem da to sredi kada treba posto ja imam stalan posao pa ne bih stizao. Da je drugacija situacija verovatno bih i ja odustao pre godinu dana.

 

I jos jedna stvar od kako se sve to razvilo dosta vise se oseca sezonski uticaj. Tipa leto ces lako napuniti gostima sve do septembra, oktobar,novembar i polovina decembra su praznjikavi jer ljudi cuvaju pare i slobodne dane za Novu Godinu, za Novu Godinu lagano dupliras cene i to odmah ode, ali posle sledi susa do proleca. Sad nema tu pravila naravno, meni se desavalo da u susnom periodu bane doktorant kome faks placa 4 meseca odmah ili lik koji pise lonely planet guide za Beograd, ali generalno to je ta neka krivulja potraznje.

Link to comment

Drugovi i drugarice rentijeri,

ajde da vam dam iskustvo iz ugla korisnika. Dakle, dva puta bio u BG kada sam spavao u stanovima rentiranim, doduše, ne preko AIRNB nego preko Bookinga. Elem...

Vrijeme, oba puta oko 1. maja, jednom pri kraju praznika, jednom uoči praznika.

Prvi put bio u Vojvodini, rekoh ajmo par dana u BG, rentirao sa bookinga dva noćenja, stan u Nušićevoj jednosobni  cca 50m2 (smjestilo se četvoro dvoje odraslih i dvoje djece). Rentirano dan ranije, cijena 50 EUR.

Stan bas skockan, Loše je bilo sto se prođe kroz jedan ulaz, pa kroz neko mini dvorište, pa se pozove neki dodati panoramski lift da te dobaci do petog sprata. Pogled na dvorište i ruševne zgrade u centru sa kojih pada fasada.

Zajeb parking, teglio kofere 100-ak metara do ulaza, strecao da li će me dići pauk, a imajte u vidu gužva nespecifično mala, u toku praznici. OKo 2 ujutru ustao i posle pola sata kruženja našao mjesto gdje se ne plaća i gdje ne nosi pauk. Ostavio tu auto dva dana i sve hendlovao sa porodicom taksijem.Naravoučenije: Ako ćeš kolima, obavezno traži parking.

Drugi put sa porodicom radni dani kraj aprila, Belvil, pet noćenja 225 EUR, stan iste veličine, sve novo. Belvil ok lokacija, nekako si kolima svuda blizu, široki bulevari, znate već, a uz stan i kartica za parking. Momci nude i račune, ako pravdaš službeni put, naravno veće nego što platiš, što može biti komparativna prednost rentijerima. Blizu Delta, blizu (kolima) Ada, odeš do centra, auto u garažu i s anđelima sve...

Next time, ponovo Belvil, ovaj put po preporuci. Znači, ako dolaze kolima, parking ekstremno važan, ako je privatni onda top. Ako ćete klijente sa poslovnih puteva (ja nisam bio taj-porodična priča), onda obezbijedite račune za pravdanje noćenja koji će naravno biti veči od plaćenog, nađite klijente i imaćete dugoročno partnerstvo.

Što se stanova tiče, meni je bio standard da je skockan daću 10 EUR da je manje više sve novo, doduše u Belvilu bio i skupi namještaj, ne samo nov.

Imajući u vidu finansijsku konstrukciju završetka Belvila nakon što je Miško malo kiksao i preporuku za rentijera, ne čudi me "nekomercijalno" uređen enterijer, ali to je već drugi par rukava...

Link to comment
  • 1 month later...

airbnb je zakon za ovakvu vrstu izdavanja

 

Kako ti placaju ? Sta se vise isplati od dve ponudjene opcije ?

Mora li devizni racun u banci, odnosno kartica da budu u dolarima ?

 

addpayoutmethod.png

 

Kad se izabere prva opcija, pojavi se:

 

payment_form.png

 

Trazio sam od banke da mi posalju podatke, poslali samo SWIFT, pretpostavljam da cu morati da ih molim da mi posalju i IBAN ... "currency" cenim da je USD (zbog prve slike), "Payee" sam (verovatno) ja, a "Bank name" ide puno ime, ne skracenica  ?

Link to comment

Vise se isplati wire opcija. Preko payoneera idu velike kursne razlike kada dizes pare sa bankomata a i moras jel' u dinarima. Bolji je kurs kada tu karticu koristis za placanje preko pos terminala, mada i tu imaju neki proviziju da li visa ili payoneer koja je fiksna za svaku transakciju. Ovako primas evre na devizni racun, kod inteze mislim da uzimaju nekih 2.5e po transakciji (mozes na airbnb da postavis min iznos za isplatu pa kad predjes tu sumu oni ti posalju pare na racun). Sto se tice podataka za wire transfer, mozes da odes u banku da trazis instrukcije i dobices sve na jednom papiru. Kod prve isplate moras ici do banke da das izjavu po osnovu cega primas taj novac.

Link to comment

ove informacije, koju su prikazane za wire opciju, nisu dovoljne za wire transfer iz US i Kanade za sve banke u Srbiji, pošto transfer ponekad ide preko intermediary banke do Srbije (banka pošiljaoca -> posrednička banka -> tvoja banka). Na pr. za Intesu u Srbiji,  posrednička banka u Kanadi je u Torontu, a u US je u Njujorku, tako da onda treba SWIFT kod i adresa ne samo banke u Srbiji, nego i intermediary banke (možda se intermediary opcija pojavi ako se klikne na USD kao valutu?). takođe, wire transfer se naplaćuje pošiljaocu 30 do 50 dolara po transakciji u Sev. Americi, i mora lično da se ide u banku, što može da odbije neke mušterije odavde   :( (one koje vole da obave sve online). 

Edited by mei
Link to comment

 kod inteze mislim da uzimaju nekih 2.5e po transakciji (mozes na airbnb da postavis min iznos za isplatu pa kad predjes tu sumu oni ti posalju pare na racun). Sto se tice podataka za wire transfer, mozes da odes u banku da trazis instrukcije i dobices sve na jednom papiru. Kod prve isplate moras ici do banke da das izjavu po osnovu cega primas taj novac.

 

Kod inteze do 100EUR ne naplacuju nista.

 

I da, ako odes u banku dace ti papir za instrukcije za razne valute, ukljucujuci i detalje za posrednicku banku.

Link to comment

Stigla mi rodbina iz Svedske, 4clana porodica. Uzeli su 100kvm u centru BGa preko AirBnBa medjutim nisu dobili ono sto se vidi na slikama, realnost je kud i kamo losija. Kvake ostaju u ruci, dalje da ne pominjem.

 

Usli su u stan preksinoc. Njihova komunikacija sa vlasnikom stana (devojka 25 godina) je prestala posle druge SMS poruke, ne odgovara ni na pozive. Svedjani kakvi su ne zele da sebi kvare odmor i da ulaze u konflikte, rekose mi ako se ne budu navikli za koji dan da ce otici u hotel i da ne zele da se cimaju osim sto ce ostaviti negativan komentar na sajtu.

 

Moje pitanje je da li postoji mehanizam da se zali AirBnb na ovakve prevarante. Ne znam kako funkcionise cela prica ali pretpostavljam da su oni(airbnb) nekakav garant (deponovanje sredstava pre isplate pruzaocu usluge) da se ovakve stvari resavaju pravedno.

Edited by Friend
Link to comment

Pitao sam bankare, evo sta kazu:

 

na Vas devizni racun mozete primati uplate u svim stranim valutama koje su istaknute na nasoj kursnoj listi.

Transfer novca se svakako vrsi preko korenspodentnih banaka. Korenspodentne banke koje su navedene na instrukcijama

su samo banke koje mi preporucujemo za transfer novca, nije obavezno da se transfer vrsi preko neke od navedenih banaka.

Provizije korenspodentnih banaka i banke posiljaoca nam nisu poznate.

Registrovao sam direktno moj srpski EUR devizni racun, preskocio posrednike (sto kaze Beni Hil - "cut out the middleman" :))

kad pare legnu na racun, videcu koliko su se banke ugradile, dobro je sve dok ne odem u minus...

Nakon registracije ispostavilo se da AirBnB ima opciju registrovanja vise payout racuna (samo posle selektujes default),

tako da cu mozda da registrujem i te korespodentne banke za svaku valutu, cisto da ima u rezervi.

Link to comment

sa airbnb-a su mi plaćali na devizni račun

inteza, naravno

 

i još sam podelila na dva, moj i mužev, pa je to najčešće išlo ispod 100 e, znači bez banke provizije, eto kakva sam stipsa  :D

 

prijavila se kratko na payoneer i što barsa reče. videla da se nikako ne isplati te batalila

 

sve išlo uredno da ne mož' bolje, samo jednom mi nešto zaštekalo i to zato što je gošća imala nekakav problem sa karticom, ja im pisala da kasne i da nešto nije u redu i ispravili to odmah

 

a ovo što friend kaže

pa to je taj problem, meni su svi koji bi ušli u stan odmah bili oduševljeni, tipa, ''jao pa ovo je sve isto kao na slikama'', ali to mi nije pomoglo da uvek budem na prvim stranicama

naravno, važni su rivjui i ti gosti neka napišu sva iskustva, ako je za njih kasno, pomoći će onima iza njih

 

ja sam 4 puta za redom dobijala status super hosta i dobila od airbnb čak i nagradni vaučer, ali više od toga mi je bilo bitno da sam u pretrazi napred, ali tu im nisi mogao stati u kraj

po meni, tu bi trebalo da unaprede sistem, pa da ti koji imau loše rivjue padaju nazad ali opet, nije ni to uvek u redu

ima i gostiju raznih

Edited by dùda
Link to comment

Stigla mi rodbina iz Svedske, 4clana porodica. Uzeli su 100kvm u centru BGa preko AirBnBa medjutim nisu dobili ono sto se vidi na slikama, realnost je kud i kamo losija. Kvake ostaju u ruci, dalje da ne pominjem.

 

Usli su u stan preksinoc. Njihova komunikacija sa vlasnikom stana (devojka 25 godina) je prestala posle druge SMS poruke, ne odgovara ni na pozive. Svedjani kakvi su ne zele da sebi kvare odmor i da ulaze u konflikte, rekose mi ako se ne budu navikli za koji dan da ce otici u hotel i da ne zele da se cimaju osim sto ce ostaviti negativan komentar na sajtu.

 

Moje pitanje je da li postoji mehanizam da se zali AirBnb na ovakve prevarante. Ne znam kako funkcionise cela prica ali pretpostavljam da su oni(airbnb) nekakav garant (deponovanje sredstava pre isplate pruzaocu usluge) da se ovakve stvari resavaju pravedno.

 

 

Generalno mogu da se zale, prvih 24 sata mislim da dobijaju full refund i tu cak ni ne moraju da obrazlazu preterano. Sve posle ide na arbitrazu ali vise tu Airbnb gura u pravcu da se gost i domacin dogovore, sto je malo nefer jer domacin ima pravo da u zavisnosti od svog cancellation-a rula zadrzi i 100% para ukoliko gost otkaze bez bas opipljivog razloga.

 

Sad generalno sve zavisi od toga kolika je razlika u dnosu na ono sto je na stanu i obecano i realne situacije.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...