Jump to content
IGNORED

Pula, Rijeka, cela Istra


archi

Recommended Posts

Istra je Velika carica. Najveća.

 

Svaki grad Istre je izrazita keva: namjanji grad na svetu - Hum, filmski Motovun, jugoslovenski - Rovinj.

 

U Rijeci je sve počelo - žurze, ploče, Ameri mornari koji silaze sa brodova i donose ploče, prve diskoteke, pank.

 

Pula je zakon. Tamo, na jednom zidu, stoji grafit: "PUNK JE U PULI NAJJAČI."

To je samo po sebi - najjače.

 

Pored toga, u Puli se nalazi i grafit: "Dosta nam je zagrebačke demokracije i hercegovačke okupacije." Ovaj možda nije baš posebno pohvalan ako se gleda sa raznih aspekata, ali više govori o toj slobodi, lepršavosti ali i poludelosti grada.

 

Na jednom od zidova u Puli, nalazi se i grafit: "Napuši se kurca" Ovaj ne mora posebno da se komentariše, ali i može.

 

Zašto da ne. Ovo je slobodan topik. Najslobodniji. Samim tim što je su u njemu Pula & Rijeka.

 

Postojala je u Puli  i neka prodavnica sa plavim natpisom: VAJDA. Ekipa je pored izloga napisala: "Vajdaz maj hart fil sou bed?"

 

Fotku tog izloga možete da pronađete na netu.

 

Rijeka inače nastoji da postane Evropska prestonica kulture 2020. godine i ja joj odmah dajem 10 poena.

 

Ovo je topik za sve ljubitelje, fanove i obožavatelje Istre i svih njenih gradova.

 

Pišite sve, delite utiske, crtajte slike, pišite grafite!

 

 

 

Link to comment
  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • archi

    38

  • raskopcani

    14

  • Barti66

    13

  • frit

    5

Top Posters In This Topic

E da, ako ste fanovi, pišite o omiljenim plažama, omiljenim restoranima, kafanicama, tavernama, kafeima, poslastičarnicama.

 

Pišite zašto je baš ta i ta plaža super, zašto je kul ta stena.

 

Moja omiljena pulska plaža je Verudela. Svetionik. Ima i drugih, naravno.

 

Naravno, klub "Uljanik" ne treba posebno predstavljati.

 

Atmosfera tog kluba je spektakularna. Ako idete iz večeri u veče, napunićete se neviđenom energijom.

 

Ima i klub ispod Arene - Pietas Julija, ali to je neka fenski diskoteka i tamo dolaze neviđene cice, ali ipak nekako nije to sloboda ludog Uljanika.

 

Atmosfera po parkovima i ulicama je takođe Velika keva.

 

U centru Pule je inače, kafe "Mate" koji je držao Mate Parlov i lično služio goste.

 

Kada su mu početkom 90ih došli neki likovi iz HDZ-a da ga kao vrbuju za kao domovinu i te neke ideje, Mate ih je odjebao. Na kraju je dodao: "Ako mogu samo da naplatim ko je šta imao."

 

Te političarske face su bile šokirane. Ipak, platile su. 

 

Da je Mate bio ovde, i našim političarima iz pakla bi naplatio svaku kaficu, svaki švepskić, svaki sokić, koka kolić, pivić.

 

 

 

 

 

Link to comment

Mi smo imali kuću u Poreču. Za drugo more nisam znao sve do 91. Onda something something tata je četnik jebe Hrvate po Slavoniji... drž ne daj, moralo da se proda...

 

Miks mora, zemlje crvenice i borova = perverzija. Nikada u životu više nisam naišao na šišarke veličine ljudske glave. 

Link to comment

Išli smo u Špadiće ponajviše (bilo najviše sadržaja za nas sitnu decu), Plava i Zelena laguna potom a pošto smo neretko raspolagali i čamcem onda smo išli i po nekim divljinama™ koje su bile pravo zlato.

 

Kuća bila u Gulićima.

Link to comment

Znači oko hotela "materada" i "lune". Uglavnom ništa, ili malo toga se promijenilo od tada u tom dijelu što se tiče plaža, ali su se izgradila apartmanska naselja cijeli taj niz od špadića do gulića i okolo.

Link to comment

Da, to je neverovatno. Obišao sam ceo taj kraj preko google street view-a. To jedva da možeš prepoznati danas. Gulići su iznikli u jedno stvarno prelepo naselje za život(?)/letovanje.

 

Interesantno da je u sećanjima mnogih Pula i Rovinj a da retko ko Poreč pominje...

Link to comment

I ja sam Porečko “dete” (Červar) … ta priča - jedino more koje znam od rođenja do 90-tih. Lagune, Sv. Nikola, Lanterna. Imali smo i motorni čamac - za bazanje po udaljenim rtovima, kamenjarima i nedostupnim uvalicama. 


 


Stan naravno prodat daljinski te dekade. Prvi put sam prošle godine otišla na produženi vikend. Đavo mi nije dao mira dok ponovo ne napravim đir (Poreč-Rovinj-Opatija). 


 


Za bazu smo odabrali Novigrad - sad je prava, mala turistička dama, okružena doduše apartmanskim naseljima. Novi putevi i novogradnja na sve strane.


 


Grad Poreč, osim onoga što je očekivano sređeno/novo, glavni utisak mi je bio kako se i nije toliko toga suštinski promenilo. Veća je masovka, ali su glavni orijentiri isti. Valjda su mi očekivanja bila preterana. Sladoledžije u glavnoj ulici su mi definitivno delovali kao isti oni momci koje sam ostavila to zadnje leto, samo naravno stariji za vreme koje je u međuvremenu prošlo. 


 


Svako more mi je posle Istre bilo previše vruće i tek sam prošlog leta shvatila da je to setovanje posledica tog mog specifičnog morskog odrastanja u kome u 'ladno more ulaziš isključivo ”komplet” obuven i opremljen.


 


Zanimljivo da ovaj put nisam snažno ostetila taj čuveni miris borova koji pamtim... 


 


A nisam se dugo ni zadržavala - 4 noćenja. Taman.


 


Koristan mi je bio taj odlazak da se rešim nostalgije i konačno oprostim sa tim prostorom posle naglog prekida ‘91. 


Link to comment

 

I ja sam Porečko “dete” (Červar) … ta priča - jedino more koje znam od rođenja do 90-tih. Lagune, Sv. Nikola, Lanterna. Imali smo i motorni čamac - za bazanje po udaljenim rtovima, kamenjarima i nedostupnim uvalicama. 

 

Stan naravno prodat daljinski te dekade. Prvi put sam prošle godine otišla na produženi vikend. Đavo mi nije dao mira dok ponovo ne napravim đir (Poreč-Rovinj-Opatija). 

 

Za bazu smo odabrali Novigrad - sad je prava, mala turistička dama, okružena doduše apartmanskim naseljima. Novi putevi i novogradnja na sve strane.

 

Grad Poreč, osim onoga što je očekivano sređeno/novo, glavni utisak mi je bio kako se i nije toliko toga suštinski promenilo. Veća je masovka, ali su glavni orijentiri isti. Valjda su mi očekivanja bila preterana. Sladoledžije u glavnoj ulici su mi definitivno delovali kao isti oni momci koje sam ostavila to zadnje leto, samo naravno stariji za vreme koje je u međuvremenu prošlo. 

 

Svako more mi je posle Istre bilo previše vruće i tek sam prošlog leta shvatila da je to setovanje posledica tog mog specifičnog morskog odrastanja u kome u 'ladno more ulaziš isključivo ”komplet” obuven i opremljen.

 

Zanimljivo da ovaj put nisam snažno ostetila taj čuveni miris borova koji pamtim... 

 

A nisam se dugo ni zadržavala - 4 noćenja. Taman.

 

Koristan mi je bio taj odlazak da se rešim nostalgije i konačno oprostim sa tim prostorom posle naglog prekida ‘91. 

 

 

Pa di ste porečlije.

U pravu si što se tiče grada da se nije mijenjao, ali izgradilo se okolo brdo apartmana. A što se tiče masovki, veće su bile tih godina koje pamtiš, nego ovih zadnjih.

Link to comment

Jedan od najuzbudljivijih prizora proslog lita mi je bio pogled na osvjetljene kranove pulskog brodogradilista...ne bih rekla da je lipo, al je super upecatljivo kad ih upale. Zovu se lighting giants ili dancing giants- ima ih na youtubeu

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...