Jump to content
IGNORED

Beograd nekada


Singer

Recommended Posts

Treba nam topik za Beograd juče™ u odnosu na postojeći gde komentarišemo kad pukne cev u toj i toj ulici ili kad se demolira wireless u parku, drvored na keju itd.

 

Dakle Beograd u slici i reči kroz vreme. Moderacija, ako želi, može prebaciti poslednje postove sa teme Beograd u ovaj topik ovde.

Kao novobeogradžanin moram početi sa slikama rodnoga mi kraja u začeću, 1. blok Fontana.

 

1blok.jpg

Link to comment

Zašto su blokovi baš tako nazvani, plan i redosled isušivanja močvara. 

 

15rzh90.jpg

 

2z65wuw.jpg

 

2el9px4.jpg

 

Blok 21, SIV je levo od slike. U daljini se vidi sajam. Taj autobuski terminus je postojao i osamdesetih a ne znam kada su ga ukinuli, valjda kada je počeo da se gradi YUBC?

 

33pehd4.jpg

 

Blok 28, FDU. 

 

2qxqosz.jpg

 

Blokovi 62 i 63

 

25ewfae.jpg

 

Novi Beograd, 1970, bez reklama i bilborda, čistiji, ali i sa daleko manje zelenila nego danas. 

 

2u5tmx1.jpg

 

radna akcija, 1948

 

23k5g6o.jpg

 

Krstići su preživeli :)

 

f1mp13.jpg

Link to comment
  • 2 weeks later...

Meni je ovaj deo nekada bio lepsi

 

hilandarska.jpg

 

Bas me zanima jesu li to isti platani koji su i danas tu. Sad me nervira sto ne mogu da se setim kako se zvala ova kafanica na mestu danasnje opstine sto se vidi deo baste na ovoj slici.

 

edit: setih se kafane. Dve megdandzije.

 

https://www.facebook.com/Crno.beli.Beograd/photos/a.565057476883889.1073741834.146241745432133/565389930183977/?type=1&permPage=1

Edited by katamaran
Link to comment

Da nema Moskve teško da bih pogodio koji grad gledam. Fali "Albanija" baš pošteno :)

 

Danas je ovo sve plato sa česmom oko moskve, jel da? Trotora ide se proteže do tramvaja pa to daje današnji izgled?

Link to comment

Da nema Moskve teško da bih pogodio koji grad gledam. Fali "Albanija" baš pošteno :)

 

Danas je ovo sve plato sa česmom oko moskve, jel da? Trotora ide se proteže do tramvaja pa to daje današnji izgled?

Posle rekonstrukcije

 

terazije_60-tiha.jpg

 

Fali "Albanija"

 

 

ne fali :)

 

kafana-albanija-1933.gif

 

@ Levi

 

taj deo je i danas jako slican

 

031.jpg

Edited by katamaran
Link to comment

Kad smo vec kod nekad je bilo lepse

 

dyYjK_fontanaterazijska03jd0.jpg

Negde sam procitao da su stradale da bi se napravila prva vojna parada u oslobodjenom Beogradu.

 

To će biti moguće vratiti u stanje slično ovom na fotografiji tek kada budemo dobili metro a Terazije budu pešačka zona. 

Link to comment

Palata Zora, bivša američka čitaonica, danas Institut Servantes, pre rekonstrukcije iz tridesetih.

 

365-Palata-Zora-u-Knez-Miha.jpg?download

 

hotel Slavija

 

2519slavija9a1.JPG?download=1

 

predlog za zgradu uzmeđu dva dvora

 

palata%20izmedju%20dva%20dvora%20predlog

 

palata penzionog fonda

 

Palata%20penzionog%20fonda%20(1940)%2C%2

 

palata prizada, oblićev venac, 1930

 

palata%20prizada%20obilicev%20venac%2019

 

ista lokacija, drugo rešenje

 

palata%20prizada%20obilicev%20venac%2019

 

palata Srbija, na mestu današnjeg Centrotekstila

 

palata%20srbija%2C%20na%20mestu%20centro

 

palata Srbija, izgradnja

 

palatasrbijaizgradnjafgf4.jpg?download=1

 

palata Teokarević, na mestu današnje Beograđanke, 1940

 

Palata%20Teokarevic%201940%2C%20na%20mes

 

Ja bih izgradio sve ovo, samo na drugim lokacijama. Ima sasvim dovoljno placeva sa ruinama ili onih koje nikada nisu privedene nameni, poput one aluminijumske nakaze kod Cvetkove pijace. Mitićeva rupa je takođe jak favorit. Plac prekoputa glavne pošte je bio odlična lokacija ali je ... popunjen...nečim. 

Link to comment

Izgradnja 6 crvenih solitera kod mene u kraju - prvi soliteri na Bulevaru posle je napravljen i Olimp, rane šezdesete, mislimSoliteri_zps50e947ef.jpg

 

Izgradnja Beograđanke

IzgradnjaBeogra1110anke_zps8ec34101.jpg

 

Izgradnja podzemnih prolaza na Terazijama

Izgradnjapodzemnihprolaza-Terazije_zps1d

 

 

 

Eto, drugovi i dreugarice, to su samo tri od bezbroj gradskih obeležja koja su se gradila punom parom.

Danas nisu u stanju ni da očiste njihove zidove i fasade

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...